Auction 46. Polish Kingdom

24064

1852 obszar I Rzeczypospolitej, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1849 roku, o wymiarach 137x107mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana z Wilna do Rygi; znak opłaty kreślony ręcznie, na froncie dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy grażdanką WILNO (O/ MAR 1852), a na odwrocie stempel odbiorczy POŁUCZENO (/ 11 MAR); całość z przebarwieniami, ale ogólnie w średnim stanie; koperta tego wydania użyta w Królestwie (Fi.1500.-).

Fi.Ckr 7
800 PLN
24065

1853 kompletny list z Warszawy do Montpellier we Francji, stempel "AUS RUSSLAND" i liczne stemple tranzytowe., bardzo dobry stan zachowania z czytelnie odbitymi datownikami.

250 PLN
24066

1858 obszar I Rzeczypospolitej, znaczek rosyjski za 10 kop., wydanie na papierze bez znaku wodnego o ząbkowaniu 12,5, skasowany rosyjskim kasownikiem numerowym 163 - Berdyczów, w bardzo ładnym stanie.

Mi.5
250 PLN
24067

1858 Królestwo Polskie, pierwszy znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 27 - Szaki, w małej ekspedycji pocztowej w okręgu Maryampol, na północnym skraju Królestwa Polskiego, krótko po 27 marca 1858 roku - kiedy to wprowadzono obowiązek unieważniania znaczków kasownikiem numerowym; znane są jedynie dwa egzemplarze Rosji numer jeden z tym kasownikiem; ten egzemplarz opisany w monografii M.A.Bojanowicza na str.149 znajdował się kolejno w kolekcjach F.Mertensa, A.Faberge, H.C.Gossa, W.Lea, a ostatnio w zbiorze "Wisła" G.D.Mehrtensa; kolorowy fotoatest firmowy.

Fi.I
Mi.1
18 000 PLN
24068

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" o grubości 0,10 mm oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 138 - Radom, w urzędzie pocztowym na trakcie z Warszawy do Krakowa, krótko po 27 marca 1858 roku - kiedy to wprowadzono do użycia kasowniki numerowe; jest rzadki, gdyż w większości urzędów w dalszym ciągu używano dostarczonych wcześniej znaczków za 10 kop. wydania z 1857 roku, które ząbkowania nie posiadały; poza lekkim śladem tekstu na odwrocie zachowany w bardzo dobrym stanie, kolorowy fotoatest firmowy.

Fi.II
Mi.2y
2 500 PLN
24069

1859 kompletny składany list z Petersburga do Żyrardowa, uszkodzony znaczek rosyjski, warszawskie stemple tranzytowe na odwrocie.

Mi.5
180 PLN
24070

1859 koperta poczty miejskiej w Warszawie, ładny stan zachowania, gwarancja Schmutz.

Fi.Ck3
650 PLN
24071

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach niebieskim i karminowym o jasnych odcieniach, unieważniony bardzo rzadkim polskim kasownikiem ambulansowym stosowanym na linii kolei Warszawsko - Wiedeńskiej - typ 2; znaczek reperowany (dwa ząbki), ze skośną prześwitką na dole znaczka; poza tym w niezłym stanie, gwarancja z oznaczeniem (4).

Fi.1a
1 250 PLN
24072

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach niebieskim i karminowym o jasnych odcieniach, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; klisze niebieska i karminowa lekko obrócone wzajemnie względem siebie; bardzo ładny stan, gwarancja.

Fi.1a
1 000 PLN
24073

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach jasnych (najjaśniejsza odmiana) kasowany rzadkim polskim kasownikiem numerowym nr 6 z Kałuszyna (Bojanowicz 4 punkty), znaczek w bardzo dobrym stanie z pięknie czytelnie odbitym kasownikiem, gwarancja Schmutz.

Fi.1a
Mi.1a
1 100 PLN
24074

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach jasnych, rzadki kasownik kolejowy nr 14, rzadko odbijany na znaczkach kasownik firmowy, ten na wycinku firmy "Segall & Söhne" z granicznej miejscowości Kibarty leżącej na odnodze linii kolejowej z Petersburga do Warszawy odchodzącej z Mariampola, ładny czytelny rysunek znaczka i doskonałe centrowanie.

Fi.1a
Mi.1a
2 800 PLN
24075

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach jasnych kasowany rzadkim polskim kasownikiem numerowym nr 7 z Ostrowca (Bojanowicz 7 punktów), znaczek w dobrym stanie z pięknie czytelnie odbitym kasownikiem, gwarancja Falkowski.

Fi.1a
Mi.1a
1 400 PLN
24076

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach jasnych, niebieskim i ciemno różowym, kasowany kasownikiem urzędu pocztowego warszawskiego dworca kolejowego Dworzec Praga (DP), piękna prezencja - czysto odbity cały kasownik, gwarancja Schmutz.

Fi.1a
Mi.1a
2 000 PLN
24077

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach jasnych kasowany rzadkim polskim kasownikiem numerowym nr 231 z Łubienia (Bojanowicz 6 punktów), znaczek z uszkodzeniami lewej ramki, gwarancja Schmutz.

Fi.1a
Mi.1a
2 000 PLN
24078

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach jasnych z dorobioną gumą, bardzo ładna prezencja, gwarancja z "4".

Fi.1a
Mi.1a
2 500 PLN
24079

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach jasnych kasowany w Warszawie, dobra prezencja, gwarancja z "4".

Fi.1a
Mi.1a
550 PLN
24080

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach niebieskim i karminoworóżowym o jasnych odcieniach, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; poprawione oba dolne narożniki i wzmocnienie gumą arabską na całej powierzchni, poza tym w ładnym stanie; gwarancja z oznaczeniem (4) Krawczyk.

Fi.1a
300 PLN
24081

Fi.1a B1
Mi.1a
1 200 PLN
24082

1860 pierwszy polski znaczek czysty bez gumy w odcieniach jasnych na papierze cienkim z prześwitującym rysunkiem znaczka na odwrocie, znaczek z usterką - uszkodzona ramka w dolnym lewym narożniku, gwarancja.

Fi.1au
Mi.1a
1 827 PLN
24083

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach ciemnych, rzadki kasownik kolejowy nr 12 pięknie i czytelnie odbity, ładny czytelny rysunek znaczka, nieznaczne braki w ząbkowaniu, ogólnie doskonała prezencja, gwarancja.

Fi.1b
Mi.1b
2 500 PLN
24084

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach ciemnych kasowany rzadkim polskim kasownikiem numerowym nr 16 z Rudy Guzowskiej (Bojanowicz 6 punktów), znaczek w bardzo dobrym stanie z pięknie czytelnie odbitym kasownikiem, gwarancja Bielski, Falkowski.

Fi.1b
Mi.1b
2 700 PLN
24085

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach ciemnych kasowany bardzo rzadkim polskim kasownikiem numerowym nr 95 z Opola (Bojanowicz 8 punktów), znaczek reperowany wzmocniony na całej powierzchni masą papierową, gwarancja Falkowski.

Fi.1b
Mi.1b
1 000 PLN
24086

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach; unieważniony unikalnym polskim kasownikiem numerowym 174 - w małej ekspedycji dworcowej w Strzemieszycach na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej; najwyższy współczynnik rzadkości - 10 punktów według M.A.Bojanowicza; znaczek piękny ekspozycyjnie, z pełnym ząbkowaniem, o żywych kolorach, ale z bardzo rozległą prześwitką i trzema maleńkimi dziurkami.

Fi.1b
1 750 PLN
24087

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach ciemnych kasowany kasownikiem głównego urzędu pocztowego w Warszawie, piękne intensywne kolory i doskonała prezencja, gwarancja Falkowski.

Fi.1b
Mi.1b
2 200 PLN
24088

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach, z błędem "uszkodzona cyfra 10 i ornament w prawym górnym rogu"; znaczek ładnie zreperowany, wzmocniony masą papierową na całej powierzchni; unieważniony polskim kasownikiem numerowym o nieczytelnym numerze.

Fi.1b B7
700 PLN
24089

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym o ciemnych odcieniach, z nieopisanym dotąd błędem "duża kropa w niebieskim owalu nad P w KOP."; dodatkowo, unieważniony - co bardzo rzadkie, miejscownikiem Kibarty w dniu 11.3.; miejscowniki spotyka się na polskich jedynkach sporadycznie, w wielkich kolekcjach znajdowało się po kilka sztuk takich znaczków; dobra perforacja i ogólnie ładny stan zachowania, gwarancja Krawczyk.

Fi.1bc
6 000 PLN
24090

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o bardzo ciemnych odcieniach, na cienkim papierze z prześwitującym rysunkiem, unieważniony kasownikiem numerowym 266 - Przasnysz, w ekspedycji pocztowej na trakcie z Mławy do Pułtuska, ładny stan, gwarancja Krawczyk.

Fi.1bu
3 000 PLN
24091

1861 obwoluta listu wysłanego 24.8.61 z Warszawy do Rosji opłaconego pierwszym polskim znaczkiem o odcieniach jasnych w kolorze niebieskozielonym i różowym, unieważnionym kasownikiem głównego urzędu pocztowego w Warszawie; obok datownik z datą nadania 24/8 i napisem Warszawa cyrylicą, jak dla korespondencji do Rosji, znaczek w pięknym stanie z czytelnym rysunkiem i doskonale centrowany, obwoluta na papierze firmowym ze znakiem wodnym, na odwrocie stempel odbiorczy, list w bardzo dobrym stanie i o doskonałej prezencji, gwarancja Mikulski.

Fi.1a
Mi.1a
10 000 PLN
24092

1862 list z Warszawy do Wiednia opłacony gotówką, austriacki stempel "POLOGNE" dla listów nadchodzących z Polski, stemple tranzytowe granicznych urzędów pocztowych w Granicy i Szczakowej, stempel odbiorczy z Wiednia.

430 PLN
24093

1863 obwoluta listu wysłanego 11.2.63 z Warszawy do Rosji opłaconego pierwszym polskim znaczkiem o odcieniach jasnych w kolorze jasnoniebieskim i różowym (najjaśniejsza odmiana tego znaczka), unieważnionym kasownikiem głównego urzędu pocztowego w Warszawie; obok datownik z datą nadania 11/2 i napisem Warszawa cyrylicą, jak dla korespondencji do Rosji, znaczek z nakładu z 1862 roku z silnie przesunięta perforacją - na lewym ząbkowaniu widoczny brzeg rysunku sąsiedniego znaczka, na odwrocie pieczęć lakowa, list w bardzo dobrym stanie i o doskonałej prezencji.

Fi.1a
Mi.1a
6 700 PLN
24094

1863 obwoluta listu wysłanego 24.11.63 z Warszawy do Rosji opłaconego pierwszym polskim znaczkiem o odcieniach jasnych w kolorze jasnoniebieskim i różowym (najjaśniejsza odmiana tego znaczka), unieważnionym kasownikiem głównego urzędu pocztowego w Warszawie; obok datownik z datą nadania 24/11 i napisem Warszawa cyrylicą, jak dla korespondencji do Rosji, znaczek z błędem kliszy niebieskiej - uszkodzona cyfra 10 w prawym górnym rogu, koperta przybrudzona, na odwrocie kasownik odbiorczy.

Fi.1a B7
Mi.1a
9 500 PLN
24095

1865 Królestwo Polskie, bardzo rzadka kombinacja dwóch wydań na jednym wycinku; znaczki rosyjskie za 10 kop., jeden wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5, drugi wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; oba czytelnie unieważnione polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.+660.-), rosyjskie oznaczenia typu ząbkowania ołówkiem, ładny stan.

Fi.5, 15y
Mi.5, 15y
800 PLN
24096

1865 (1858/9?) Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony pięknym, bardzo czytelnie odbitym unikalnym polskim kasownikiem numerowym 110 - Iwaniska (typ o wysokości cyfr 7,5 mm), w małej ekspedycji pocztowej w okręgu Opatów na trakcie do Nowego Miasta Korczyna; najwyższy współczynnik rzadkości - 10 punktów według M.A.Bojanowicza; lekko uszkodzony rysunek draperii, poza tym w bardzo ładnym stanie, kolorowy fotoatest firmowy.

Fi.5 (V?)
Mi.5
2 500 PLN
24097

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony bardzo czytelnie odbitym polskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, bardzo ładny stan.

Mi.6
800 PLN
24098

1865 Królestwo Polskie, parka znaczków rosyjskich za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego z ząbkowaniem 12,5; unieważniona unikalnym polskim kasownikiem ambulansowym DB - Droga Bydgoska, typ - standardowe litery z kropką po D, który był stosowany w wagonie pocztowym numer sześć; na innych parkach niespotykany; wycinek znajdował się w świetnych kolekcjach F.Mertensa - jego sygnatura na odwrocie, A.Faberge, M.A.Bojanowicza - jego gwarancja na odwrocie, a ostatnio u G.Denisenki, zachował się w świetnym stanie, a znaczki mają czyste żywe barwy, gwarancja Bojanowicz, kolorowy fotoatest firmowy.

Mi.6
12 000 PLN
24099

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, typ cztery kwadraty z ozdobną stopką cyfry 1, lekko złamany poza tym w bardzo ładnym stanie.

Mi.7
800 PLN
24100

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 5 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 73 - Lublin, bardzo ładny stan.

Fi.14y
Mi.14y
200 PLN
24101

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 247 - Lipno, bardzo ładny stan.

Fi.15y
Mi.15y
350 PLN
24102

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 151 - Szydłowiec, bardzo ładny stan.

Fi.16y
Mi.16y
600 PLN
24103

1865 Królestwo Polskie, bardzo rzadki na ziemiach polskich znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 236 - Ozorków, poza poprawianym ząbkowaniem w niezłym stanie.

Fi.17y
Mi.17y
800 PLN