Auction 45. Neubrandenburg

20661

1941-1942 formularze poczty obozowej:
1941 listownik wysłany 2.9 z obozu do Nowego Sącza; stempelek cenzora nr.14, w lewym dolnym rogu wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "WA" od "Wałaszkiewicz", ułatwiało to cenzurze segregację przesyłek i służyło temu, aby jeden cenzor sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; bardzo dobry stan zachowania;
1942 listownik wysłany 8.5 z obozu do Nowego Sącza, stempelek cenzora nr.1; dobry stan zachowania; na karcie albumowej z nagradzanego na wystawach międzynarodowych zbioru Edwarda Śledzia z Norwegii.

60 PLN
20662

1942 tryptyk z kaplicy obozowej, gwarancja Schmutz.

Fi.7dxC
180 PLN
20663

1942 Oflag IIE - oddział garażowy "K", karta wysłana 17.X do miejscowości Radziechów pod Lwowem, zwraca uwagę wykonany drzeworytem stempelek "FUNDUSZ OBOZOWY IIE/K" - organizacji jenieckiej zajmującej się zbieraniem pieniędzy wewnątrz obozu i wysyłaniem ich do rodzin najbardziej potrzebujących pomocy; stempelek cenzora nr.8 z jego parafką, co ciekawe jeniec-nadawca powinien w lewym dolnym rogu wpisać pierwsze litery swego nazwiska - "Le" od "Leśniak", ułatwiało to cenzurze segregację przesyłek i służyło temu, aby jeden cenzor sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich, tu jednak omyłkowo (celowo?) wpisano "Ra" prawdopodobnie od miejscowości "Radziechów"; niezwykle ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

300 PLN
20664

1943 Bożonarodzeniowa grafika obozowa, dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

230 PLN
20665

1943 karnecik z życzeniam ozdobiony grafiką Wielkanocną, stempelek cenzury obozowej, dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
20666

1943 karta obiegowa "świąteczna" o nominale 5 f., wykonana na pozostałych po jeńcach francuskich kartonikach z rysunkiem świecy i życzeniami po francusku, wysłana 4.V z obozu IIE, na odwrocie druk zawiadomienia bibliotecznego i stempelek z emblematem "STUDIUM PEDAGOGICZNO-SPOŁECZNE OFLAG IIA"!!!niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.Cp7x1
250 PLN
20667

450 PLN
20668

400 PLN
20669

1944 różne rysunki, seria obiegowa, odmiany: bardzo rzadka gumowana 4ax4 (kilkanaście z nakładu 300 szt.), 5Iax4, 6bx3, 7IIcx3, gwarancja Schmutz.

Fi.4-7C
850 PLN
20670

1944 Syrena, cięty znaczek za 10 f. na bibułkowym papierze z błędem "przekreślone O w POCZTA", piękny stan, gwarancja Schmutz.

Fi.4ay1A
250 PLN
20671

1944 różne rysunki - syrenka.

Fi.4bx3C
40 PLN
20672

1944 rocznica odzyskania dostępu do morza, znaczek za 20 f., gwarancja Schmutz.

420 PLN
20673

400 PLN
20674

1944 Caritas, znaczek za 5 f. w kolorze czarnobrunatnym na papierze białym gładkim grubym niegumowanym (w katalogu Fischer zamieniono oznaczenia papieru - jest 9ax2 i 9bx1, winno być 9ax1 i 9bx2), gwarancja Schmutz.

Fi.9ax1
250 PLN
20675

1944 Caritas, znaczki czarnobrunatny na papierze gładkim grubym i co nieopisane w katalogu gumowanym !!! (tylko niewielka część nakładu) i odmiana koloru ciemnofioletowobrązowa na papierze białym gładkim średnim gumowanym (UWAGA: błędny zapis w katalogu Fischera - oznaczenia papierów zamieniono), gwarancja i opis Schmutz.

Fi.9ax1, 9bx2
700 PLN
20676

1944 Kaplica, koperta z ciemnozielonym znakiem opłaty na brązowym papierze; niewielki nakład (350 szt.), bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.Ck1
1 200 PLN
20677

1944 Gryf, karta pocztowa ostemplowana grzecznościowo 22.II wirnikiem poczty obozowej; doskonały stan zachowania.

70 PLN
20678

1944 ilustrowana karta obiegowa - A.Mickiewicz, całostka obozu IID użyta w obozie IIE o nominale 20 f. z ilustracją w kolorze szaroczarnym o wyraźnym rysunku, wysłana 20.V do Izby Chorych, znak opłaty unieważniony datownikiem oflagu IIE; doskonały stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.Cp10y
200 PLN
20679

1944 Caritas, karta pocztowa, papier biały prążkowany gruby, bez napisu POCZTÓWKA; idealny stan zachowania; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.Cp2xB
200 PLN
20680

1944 Syrena, karta pocztowa, papier szary szorstki sztywny, znak opłaty z usterką, bez napisu POCZTÓWKA; datowana 7.IV, znak opłaty unieważniony datownikiem obozu IID, idealny stan zachowania; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.Cp3IIy
250 PLN
20681

Fi.Cp3Ix
600 PLN