Auction 45. Warsaw Uprising 1944

20682

1944 ORZEŁEK / POCZTA POWSTAŃCZA / WARSZAWA, SIERPIEŃ 1944, wzorcowa odbitka najrzadszego kasownika Powstania Warszawskiego, użytego w urzędzie Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej 4 (u Gryżewskiego nienotowany, Fi.8b - cena amatorska); został opisany przez Z.Mikulskiego w artykule "Najrzadszy list z Powstania Warszawskiego" w "Filateliście" 9/2007; znany z jedynego, opisanego w tym artykule listu i kilku okładek karnetów zawierających kartę z serią znaczków AK; w zakupionej przez Muzeum Powstania Warszawskiego kolekcji z Niemiec, taka okładka stanowiła jeden z najcenniejszych eksponatów - pokazany jest na 12 z 95 stron tego zbioru; jedna z największych rzadkości Poczty Powstańczej; lekka gwarancja Krawczyk, obok Petriuk, fotoatest Petrriuk BPP.

Fi.8b
12 000 PLN
20683

1944 WARSZAWA W OGNIU - rzadki kasownik propagandowy urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej, znaczek GG z kasownikiem typu 10 (Gryżewski), z 05.8. - najwcześniejszej znanej daty użycia kasownika tej poczty (stosowany do 14.8), bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.6000.-), gwarancja Krawczyk, Petriuk BPP.

Fi.10
1 500 PLN
20684

1944 BOHATERSKIE WALKI STOLICY - rzadki kasownik propagandowy urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej, marginesowy znaczek GG z kasownikiem typu 11 (Gryżewski), z 07.8. t.j. z dnia jego wprowadzenia (w użyciu do 14.8.), bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.6000.-), gwarancja Krawczyk, Petriuk, fotoatest Petriuk BPP.

Fi.11
1 500 PLN
20685

1944 POCZTA POLOWA - PIERWSZY DZIEŃ JEJ DZIAŁANIA; ze względu na słabą aktywność Poczty Polowej AK i sprawne działanie Poczty Harcerskiej, w ramach reorganizacji połączono je w dniu 20.VIII w Pocztę Polową; tego dnia napisano zgrabny list wysłany ze Wspólnej na Nowy Świat (ze Śródmieścia Płd. na Płn.); stempel nadawczy "POCZTA POLOWA WARSZAWA" - Gryżewski typ 20 (Fi.4500.-) i stempelek cenzury No.10 typu 5; list kochającej kobiety: informacje o sobie i prośba o pamięć; bardzo dobry stan zachowania, nieco nieczytelna data kasownika i piękna odbitka stempelka cenzury ze Śródmieścia Płd., gwarancja Krawczyk, Petriuk BPP.

Fi.20
2 500 PLN
20686

1944 znaczek wydania definitywnego w kolorze czerwonym bez gumy, gwarancja.

Fi.113
290 PLN
20687

1944 I wydanie definitywne, seria znaczków kasowanych, gwarancja Schmutz.

Fi.113-17
3 250 PLN
20688

1944 II wydanie definitywne - nie wprowadzone do obiegu, rzadka próba w kolorze jasnobrązowym - typ 5; lekkie ślady pozginania (wynoszona przez obóz jeniecki z Powstania), gwarancja i opis Schmutz.

Fi.118 P t.5
900 PLN
20689

1944 POCZTA POLOWA - koperta wysłana z Dobrej na Żurawią (z Powiśla na Śródmieście Płd.), z datownikiem "24 SIERP 1944" - Gryżewski typ 29 i stempelkiem cenzury typu 5; oba przystawione w urzędzie tranzytowym Śródmieście Płn. - cenzura No.6 dwa dni później niż dotąd notowano; bardzo dobry stan zachowania, czytelne odbitki kasowników, gwarancja Krawczyk, Petriuk BPP, fotoatest Petriuk BPP.

1 200 PLN
20690

1944 Powstanie Warszawskie - karta żywnościowa na sierpień 1944, zarejestrowana w Warszawie w dwóch sklepach (ich pieczątki na odwrocie) znajdujących się na terenach objętych Powstaniem; ciekawostka z okresu powstania.

80 PLN
20691

1944 korespondencja w sprawie pomocy w odnalezieniu rodzin zaginionych w czasie Powstania Warszawskiego - list (koperta z zawartością) wysłany 25.X z miejscowości Boberhöh (Nowy Zagór) do Wrocławia, a stamtąd przesłany do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
20692

1944 korespondencja w sprawie pomocy w odnalezieniu rodzin zaginionych w czasie Powstania Warszawskiego - karta pocztowa z obozu Lager Graef w miejscowości Waltersdorf, wysłana 28.XII z Eichwalde do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

250 PLN
20693

1944 karta pocztowa, datowana 17.XI, wysłana ze Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice) przez powstańca - żołnierza AK, który trafił tam po upadku Powstania Warszawskiego; od października do obozu przybywały transporty powstańców warszawskich, w tym dzieci, wśród których był 10-letni Jurek Szulc uznany za najmłodszego jeńca II wojny światowej; powstańców umieszczano w tzw "Russenlager"; świadectwo dramatycznych polskich losów; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
20694

1944 POCZTA POLOWA - koperta z zielonym znaczkiem typu 2, wysłana 12.9. ze Wspólnej na Żurawia, ze stemplem nadawczym "POCZTA POLOWA WARSZAWA" - Gryżewski typ 20 (Fi.4500.-) i stempelkiem cenzury typu 5; listy ze znaczkami powstania mającymi charakter nalepek kierunkowych należą do wielkich rzadkości; w środku typowa treść, stan wskazuje na zamoczenie przesyłki, co zdarzało się dość często - listy czasem doręczano kanałami lub czołgając się pod osłoną barykady, ale znaczek zachował się w bardzo dobrym stanie, gwarancja Krawczyk, Petriuk BPP, fotoatest Krawczyk.

2 800 PLN
20695

Fi.I-X
4 800 PLN
20696

1945 Powstanie Warszawskie - list w sprawie pomocy w odnalezienia syna Brunona Kolbow (najpewniej Niemca z Litwy) - internowanego w czasie powstania wraz z matką (piszącą list) w "obozie odosobnienia w Warszawie na Marszałkowskiej ulicy 69", wysłany 1.I.1945 z miejscowości Freiheitsau w Sudetach) do do Rady Głównej Opiekuńczej; unikalny dokument w doskonałym stanie zachowania.

500 PLN
20697

30 PLN
20698

1969 poczta harcerska zorganizowana z okazji 25 rocznicy Powstania Warszawskiego, numerowany arkusik znaczków pamiątkowych, skasowanych stemplami w typie powstańczych.

40 PLN
20699

30 PLN
20700

25 PLN
20701

20 PLN