Auction 44. WW2 PoW and internment camps

14947

1939 legitymacja umożliwiająca polskiemu jeńcowi zwolnionemu z obozu, powrót do domu, dokument wystawiony przez komendanta 8 Armii niemieckiej, z którą polskie wojska walczyły z powodzeniem w czasie Bitwy nad Bzurą, następnie (do 20.X) stacjonowała na linii Ribbentrop-Mołotow "doglądając" niemiecko-sowieckich interesów; niezwykle ciekawy, unikalny dokument z wczesnego okresu II wojny w słabszym stanie zachowania (od spodu na zgięciach podklejone bibułką).

100 PLN
14948

1939 Oflag XVIIIC - prowizoryczny, wczesny formularz poczty obozowej, wysłany 2.XII do Kępna (Kempen), na froncie dopisek "via Breslau"; zwraca uwagę datownik z wyróżnikiem "a" , stempelek cenzury obozowej; interesująca treść; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
14951

100 PLN
14952

1940 Internowanie w Szwajcarii - formularz "Pamiątka z internowania w Szwajcarii" z dodatkowym znaczkiem wydania dla internowanych Polaków, ostemplowany w obozie Meikirch.

Fi.2, FP5
200 PLN
14953

1940 Oflag XIIA - karta wysłana 30.VII z obozu do Sosnowca, zwraca uwagę charakterystyczny niemy datownik z nie do końca usuniętymi napisami, cenzura; ślady archiwizacji.

50 PLN
14954

60 PLN
14955

90 PLN
14956

1940 Stalag VA - formularz wczesnego nakładu, wysłany 13.IV z Warszawy do obozu, stempelek cenzury; ogólnie dobry stan zachowania (słabsze narożniki).

100 PLN
14957

1940 Stalag XVIIB - formularz wczesnego typu datowany "I/II 40r.", wysłany z obozu do Mińska Mazowieckiego, stempelek cenzury obozowej i dodatkowa pieczątka z numerem obozu "Stalag XVIIB"; bardzo dobry stan zachowania.

1939 Oflag XVIIIA - formularz wczesnego typu wysłany 9.XII z obozu do Warszawy, cyfra "6" wskazująca datę przekazania przesyłki do ocenzurowania, stempelek cenzury obozowej z dopisanym numerem cenzora i jego parafką; dodatkowo pieczątka z numerem obozu "Oflag XVIIIA"; dobry stan zachowania (miejscowe przebarwienia, klapa uszkodzona); karta wystawowa z eksponatu J.Falkowskiego.

300 PLN
14958

1940 Oflag XIIA - prowizoryczny formularz wysłany 13.IV z Sosnowca do obozu, cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
14959

1940 Stalag VIJ - karta pocztowa do obozu, wysłana 26.XII ze Lwowa, znak opłaty unieważniony sowieckim stemplem mechanicznym; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta); reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

1941 Stalag VIIIB - karta pocztowa do obozu, wysłana 27.II z miejscowości Łanowce () znajdującej się na obszarach anektowane przez ZSRR, stempelek cenzury obozowej; bardzo dobry stan zachowania; karta wystawowa z eksponatu J.Falkowskiego.

500 PLN
14960

1940 Oflag XA - prowizoryczny formularz wysłany 15.IV z Częstochowy do obozu, cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
14961

1940 Stalag IIIA - karta z obozu, wysłana 10.VI do Warszawy, pieczęć komendantury obozu, stempelek cenzury; na odwrocie rzadko spotykany stempelek informacyjny "Pakete dauerchaft verpacken, da sonstaus dem Transportweg Verlustgefahr. Mitteilungen in Paketen verboten".

150 PLN
14962

1940 Brody - sowiecki obóz jeniecki, dla polskich żołnierzy zagarniętych w wyniku zdradzieckiej napaści 17.IX.1939, karta pocztowa datowana 31.VIII, wysłana 3.IX z obozu do Lublina, cenzury niemieckie, walor w bardzo dobrym stanie zachowania; polskich jeńców wykorzystywano jako tanią siłę roboczą przy budowie strategicznej drogi Nowogród Wołyński-Lwów, kierowanej przez NKWD.

250 PLN
14963

1940 Internowanie na Łotwie - obóz oficerski Ulbroka, karta pocztowa z obozu wysłana 13.VIII do Krakowa, stempelki cenzury: łotewskiej obozowej "Cenzets" i Wehrmachtu; pomimo pionowego zgięcia przesyłka jest ogólnie w bardzo dobrym stanie zachowania i ładnie się prezentuje, a ze względu na niewielką liczbę internowanych, przesyłki z Łotwy należą do bardzo trudno osiągalnych walorów tego działu.

500 PLN
14964

1940 Internowanie w Rumunii - obóz Targoviste, karta pocztowa z obozu, wysłana 26.III do Krakowa; stempelek cenzury rumuńskiej, bardzo dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

250 PLN
14985

1940 Internowanie w Szwajcarii - szara koperta wydana nakładem YMCA, wysłana z obozu Büren a d.Aare do ambasady polskiej w Bernie; stempelek cenzora 304, pieczątka "Zuzustellen Feldpostdirektion", na odwrocie zalepka cenzury szwajcarskiej; ślady archiwizacji.

Fi.Fk3
150 PLN
14986

1941 Stalag XIA - szpital "Lazarett T" - karta wysłana 20.II z obozu do Warszawy, pieczęć komendantury obozu, stempelek cenzury; dobry stan zachowania.

120 PLN
14987

90 PLN
14988

90 PLN
14989

1941 Kozielsk II - obóz stworzony dla żołnierzy polskich internowanych na Litwie, którzy po agresji sowieckiej na kraje bałtyckie wpadli w łapy NKWD, więziono ich w tym samym obozie, w którym w kwietniu i maju 1940 sowieci wymordowali polskich oficerów (Kozielsk I); wszyscy przetrzymywani w tym obozie przeżyli i z gen. Andersem opuścili "nieludzką ziemię"; list wysłany z obozu do Kazachstanu, znaczek zdjęty przez cenzurę poszukującą sekretnych informacji, ten sam co w Kozielsku I stempelek "POCZTOWY JASZCZYK No.11 C-41" (OTOB K No.11 C-41); bardzo ciekawy walor w nieco słabszym stanie zachowania.

300 PLN
14991

1941 BAB 42 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, karta z obozu wysłana 3.V do Muszyny, stempelek cenzury.

100 PLN
14992

1941 Stalag XVIIB - karta wysłana 26.I z Vouziers we Francji z Agencji Pomocy Jeńcom Wojennym, adresowana do Męża Zaufania Stalagu XVIIB, w sprawie polskich jeńców z obozu VIIA; pieczęć urzędowa "COMITE D'ASSISTANCE AUX PRISONNIERS DE GUERRE", stempelek cenzury obozowej; nietypowy walor w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji).

200 PLN
14993

1941 Stalag IVD - widokówka do obozu wysłana 7.IV z miejscowości Kisielice (Freystadt in Westprussen), stempelek cenzury obozowej; dobry stan zachowania (znaczek uszkodzony przez nadawcę, niezakwestionowany przez pocztę); z eksponatu wystawowego J.Falkowskiego.

Mi.516
120 PLN
14994

1941 Oflag IIE - karta wysłana 25.IV z obozu do Chełmży (Kulmsee), niemy datownik z wyróżnikiem "b", stempelek cenzury obozowej; bardzo dobry stan zachowania.

15 PLN
15000

1942 list z Kłobucka do Stalagu XIB w Fallingbostel, stempel cenzury z Stalagu.

90 PLN
15001

90 PLN
15002

500 PLN
15003

500 PLN
15004

1942 Stalag VIG - karta ze szpitala obozowego Lazarett Siegburg, wysłana 23.II do Warszawy, stempelek cenzury obozowej; bardzo dobry stan zachowania; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. Stanisława Barańskiego i Józefa Falkowskiego.

100 PLN
15005

1942 Stalag IXA - listownik, stosunkowo rzadko spotykany tzw. formularz francuski z napisami niemieckimi i francuskimi, wysłany 29.XII z Krakowa do obozu, nadawczy wirnik propagandowym GG (Fi.V); stempelek cenzury; słabszy stan zachowania.

40 PLN
15014

1943 Stalag VIA - karta, część na odpowiedź wysłana 11.I z Warszawy do komanda pracy (Arb.kom.5759) stalagu XB, ponieważ jeńca przeniesiono do stalagu VIA, przesyłę dosłano do tego obozu, stempelek cenzury obozu XA, dodatkowo przekreślony stempelek 745; dobry stan zachowania.

70 PLN
15015

1943 Internowanie w Szwajcarii, list polecony, wysłany 30.IV z Warszawy do Fribourga, zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, stempelki cenzorskie, w tym szwajcarski 312, kompletna (zazwyczaj zdarta) kartka kierunkowa !!! stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; dekoracyjna całość w idealnym stanie zachowania.

350 PLN
15016

1943 Oflag IIE - listownik (część na odpowiedź) wysłany 7.IV z Lublina, stempelek cenzury z parafką i dopisaną przez cenzora datą; bardzo dobry stan zachowania.

30 PLN
15017

1943 Oflag VIIA - adaptowany listownik oflagu IIIE, część na odpowiedź, wysłana 28.V z Sosnowca do obozu, stempelek cenzury, dodatkowe oznaczenie B5; dobry stan zachowania (pionowe zgięcie); zwraca uwagę niski - 114 - numer więźnia.

80 PLN
15018

1943 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, formularz potwierdzenia otrzymania paczki, wysłany z obozu 11.VI do miejscowości Turna, niemy kasownik nadawczy z wyszczerbionym mostkiem, cenzura; doskonały stan zachowania.

200 PLN
15019

1943 Stalag XIID - listownik (formularz francuski) wysłany 21.III z obozu z komanda pracy nr. 830 w miejscowości Baumholder do Łodzi, cenzura i dodatkowy stempelek DEUTSCHLAND.

50 PLN
15020

1943 Oflag IIE - listownik z obozu, wysłany 18.X do Warszawy, cenzura.

15 PLN
15026

1944 Oflag IID - listownik z obozu, wysłany 23.VII do Lublina, ponieważ Armia Czerwona zajęła miasto 24.VII, przesyłka nie dotarła do adresata i została zwrócona do nadawcy; stempelek ZURÜCK, stempelek cenzury obozowej; ciekawa całość w słabszym stanie zachowania.

150 PLN
15027

1944 Oflag IIC - listownik, część na odpowiedź, wysłany 13.VI z miejscowości Kalvarija (Kalwaria), cenzura; dobry stan zachowania.

60 PLN