Auction 42. WW1 military postage

523

1920 wojna polsko-sowiecka, front ukraiński (Podole), widokówka napisana w "miejscu postoju" 6/7.V, adresowana do Wilna, wysłana 11.V za pośrednictwem poczty polowej 12, przydzielonej do 5DP, stempel formacyjny; fragment treści: "... teraz wciąż idziemy na przód więc poczta gorzej funkcjonuje.", na tym odcinku frontu natarcie polskie trwało do 15.V kiedy to 5 Dywizja zajęła Hajsyn, był to najdalszy zasięg naszej ofensywy; przeciwnatarcie sowieckie rozpoczęło się 27.V., gwarancja Schmutz.

800 PLN
524

1920 wojna polsko-sowiecka, operacja kijowska, przesyłka poczty polowej - widokówka na sklejce, napisana 27.IV w miejscowości Kiwerce koło Łucka przez oficera jednostki transportu frontowego, wysłana z Kowla do Trzemeszna, wnioskując po miejscu, z którego została napisana karta, autor (podporucznik) walczył w składzie 3 Armii gen.Rydza-Śmigłego, która nacierała na głównym kierunku i zdobyła Kijów, polska ofensywa rozpoczęła się 22.IV i rozwijała się błyskawicznie, fragment treści: "Już 5 dni w drodze, zbliżamy się do celu [-] Bolszewicy okropne baty dostali"; zwraca uwagę również unikalny stempel formacyjny "NACZELNICTWO POGOTOWIA SAMOCHODOWEGO w Poznaniu", jednostki wielkopolskie były w tym czasie na froncie ukraińskim; niezwykle ciekawy dokument w dobrym stanie zachowania, gwarancja Schmutz.

1 500 PLN
525

1920 wojna polsko-sowiecka, polska karta propagandowa "Najczerwieńszy" z tego okresu, litografia sygnowana "Włodz.Kuhn Moskwa 1918", z obiegu, wysłana 21.X z Warszawy do Holandii (jeden znaczek zdjęty), dobry stan zachowania; temat - JUDAICA.

120 PLN
526

1921 wojna polsko-sowiecka, pokwitowanie na list polecony, wysłany 16.I z poczty etapowej 204, adresowany na pocztę polową 53; niecodzienny walor.

150 PLN
527

1921 wydanie fantazyjne - polskie znaczki okupacyjne dla Zachodniej Ukrainy, znaczki Ukrainy z maszynowym nadrukiem: "Orzeł + nowa wartość (w groszach)" w kolorach czarnym, fioletowym i czerwonym; kompletna seria na kopercie unieważniona 6.9.19 kasownikiem "BEKAHALOSK POL. KORP."; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Krawczyk.

220 PLN
528

1921 wojna polsko-sowiecka, formularz zawiadomienia o przyjęciu do szpitala mokotowskiego w Warszawie, pułkownika Filipa Lubina, wysłany 13.IV do Naczelnego Dowództwa, kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53 z 17.IV; niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.

80 PLN
529

1921 polecona kartka poczty polowej nr 23 wysłana 27.11.21 do dowództwa 86. Pułku, ślady po archiwizacji.

80 PLN
530

1923 Samorząd Warwiszki - powstanie, jedno z najrzadszych wydań przedrukowych na polskich znaczkach, znaczek za 50 mk. z maszynowym nadrukiem typu IA z poz.22 na podlepce (Fi.2000.-); atrakcyjna cena wywoławcza, gwarancja z opisem pozycji Krawczyk.

1 200 PLN
531

Fi.1-3
Mi.1-3
7 500 PLN
532

1923 Warszawa - Paryż, CFRNA, wczesny ekspresowy list lotniczy, co unikalne, nadany przez FRANCUSKĄ MISJĘ WOJSKOWĄ W POLSCE w dniu 30.VI.23, piękne lotnicze stemple nagłówkowe, stemple: polecenia, dopłaty za list lotniczy, Par avion, a na odwrocie jeszcze dwa stemple misji i odbiorczy datownik z Paryża 3.7.23; na dodatek list opłacono znaczkiem z Kopernikiem co daje możliwość włączenia go do zbioru tematycznego, piękny stan zachowania.

Fi.19
2 000 PLN
533

1923 protokół zaliczenia okresu służby w armii austriackiej do wysługi lat w Wojsku Polskim, dokument z dekoracyjną pieczęcią Dowództwa Okręgu Korpusu X w Przemyślu.

50 PLN
534

1924 Samorząd Warwiszki, znaczek za 50 mk. z nadrukiem z poz. 11, gwarancja Mikulski, Schmutz.

1 500 PLN
535

1968 50-lecie Powstania Wielkopolskiego, karta pocztowa skasowana okolicznościowo 28.XII.

Fi.Cp401
12 PLN
536

1971 50 rocznica III powstania śląskiego, ilustrowana karta ostemplowana okolicznościowo 16.V w Katowicach.

Fi.Cp488
12 PLN