Auction 42. WW2 military postage

2688

Fi.1 nz (10)
250 PLN
2689

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 50 gr. ręcznie wycięty z arkusza (o przesuniętej perforacji pionowej), na wycinku.

Fi.10
300 PLN
2690

1943 Tajna Poczta Podziemna, II wydanie - parka znaczków o różnych nominałach 2 zł.+ 1 zł. - dolny znaczek z błędem kropka w rogu.

Fi.12+11
600 PLN
2691

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", druk na stronie gumowanej, na odwrocie sygnatura MIR.

Fi.20a
50 PLN
2692

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy ząbkowany znaczek V wydania w kolorze lilabrązowym.

Fi.20a
30 PLN
2693

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania z błędem "duża plama obok orła".

Fi.20a
50 PLN
2694

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy cięty znaczek V wydania.

Fi.20b
30 PLN
2695

Fi.20c
100 PLN
2696

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, karta pocztowa ostemplowana datownikiem poczty polowej w kolorze czerwonym z okazji święta 3 maja.

100 PLN
2697

900 PLN
2698

1943 list niemieckiej poczty polowej 18.12.43.

15 PLN
2699

100 PLN
2700

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list lotniczy, wysłany 15.XII z Polskiego Centrum Edukacji przy 1 Korpusie w Glasgow, adresowany do pani Stefanii Bardziłowskiej w USA, korespondencja do której opisywana była niejednokrotnie w Filateliście; zalepka cenzury brytyjskiej; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
2701

1943 aerograf z kopertą - w 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10 x 13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową.

200 PLN
2702

1943 Armia Polska w ZSRR, ilustrowany propagandowy listownik z hasłem "MOŻEMY I POWINNIŚMY OCZYŚCIĆ ZIEMIĘ RADZIECKĄ OD HITLEROWSKICH BRUDÓW (STALIN)" - od Polaka służącego w Armii Czerwonej (poczta polowa 05963), wysłany 26.VI do redakcji pisma "Nowe widnokręgi" na ręce Wandy Wasilewskiej "matki chrzestnej" formującej się od maja 1 Dywizji Piechoty im.Tadeusza Kościuszki (15 lipca złożono przysięgę), z prośbą o pomoc w przyjęciu w jej szeregi; rzadka całość z bardzo wczesnego okresu powstawania dywizji.

400 PLN
2703

1943 Wojsko Polskie w Wielkiej Brytanii, całostka (koperta) wysłana 14.VI z Galashiels do polskiej jednostki wojskowej o oznaczeniu kodowym "P/35 POLISH FORCES", kasownik odbiorczy poczty polowej 406 ze słabo odbitym numerem, przystawiony ponownie obok - już dużo wyraźniej; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
2704

1943 blok "Na dozbrojenie", co unikalne użyty zgodnie z przeznaczeniem jako pokwitowanie za wpłatę gotówkową, złożony na pół i z wyszczerbionym narożnikiem, ale w atrakcyjnej cenie wywoławczej (dwóch znaczków z bloku).

Fi.Bl.1
800 PLN
2705

Fi.1-4
3 600 PLN
2706

1944 nalepki używane przez poczty polowe polskich jednostek lotniczych na zachodzie.

40 PLN
2707

1944 urzędowy wojskowy list polecony z Kluczy (Klutsche) koło Olkusza 8.9.44 do Niemiec, na odwrocie stempel odbiorczy.

100 PLN
2708

1944 formularz francuskiej poczty polowej z flagami; francuską, brytyjską i polską.

40 PLN
2709

40 PLN
2710

40 PLN
2711

1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, polecona karta pocztowa, wysłana 20.VI z Zamościa do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla ppor. Eugeniusza Starucha; wyjątkowo pięknie udokumentowany obieg na każdym etapie wędrówki przesyłki; doskonały stan zachowania.

600 PLN
2712

1944 Polskie jednostki okupacyjne na terenie Niemiec, korespondencja między polskimi oddziałami: z jednostki o oznaczeniu kodowym P/107 do jednostki P/90za; list polecony wysłany 7.XII za pośrednictwem brytyjskiej poczty polowej 251, przydzielonej do 1DPanc gen. Maczka; nalepka polecenia, stempelek cenzury, a na odwrocie kasownik odbiorczy polskiej poczty polowej w Szkocji.

200 PLN
2713

150 PLN
2714

1944 Armia Polska na kontynencie, koperta - formularz wysłana 2.XI za pośrednictwem poczty polowej 431 obsługującej oddziały 1DPanc gen. Maczka, adresowana do Belgii, zwrócona do nadawcy; zalepka cenzury i stempel odbiorczy polskiej poczty polowej 23.XI; ładnie udokumentowany obieg.

200 PLN
2715

1945 poczta polowa - HEL, niebieski znaczek wydany w marcu dla okrążonych oddziałów niemieckich (Mi.280 euro), używane do frankowania poczty wysyłanej do Niemiec okrętami podwodnymi - tzw. U-Boot Hela post.

Fi.1b
Mi.13b
560 PLN
2716

1945 poczta polowa - HEL, ciemnoniebieski znaczek wydany w marcu dla okrążonych oddziałów niemieckich, używane do frankowania poczty wysyłanej do Niemiec okrętami podwodnymi - tzw. U-Boot Hela post (Mi.280 euro).

Fi.1b
Mi.13b
600 PLN
2717

1945 list lotniczy wysłany z Poczty Polowej 116 23.VI.45 do Edynburga, stemple cenzur wojskowych w tym polskiej nr 112.

70 PLN
2718

1945 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, walki o Wał Pomorski - trójkątny list z oznaczeniem WOJSKOWY, za pośrednictwem radzieckiej poczty polowej 66843, przydzielonej do 3 pułku piechoty 1DP Tadeusza Kościuszki, wysłany 20.II na pocztę polową 21494, przeadresowany na pocztę polową 80007; na odwrocie stempelek cenzury wojskowej nr.104; fragment treści: "... ciągle jesteśmy w marszu i w bojach. Trzymają się szwaby zajadle więc możesz sobie wyobrazić jaka tu wojna bezlitosna."; całość w doskonałym stanie zachowania.

400 PLN
2719

1945 Dowództwo Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii - "HEDQUARTERS POLISH AIR FORCE/ 1, PRINCES ROW, LONDON, S.W.1." niezwykle ciekawy stempel urzędowy najwyższego szczebla hierarchii wojskowej, spotykany praktycznie tylko na korespondencji służbowej; list urzędowy wysłany 23.V z Londynu w kopercie wielokrotnego użytku, z doklejaną nalepką adresową, takie rozwiązania wprowadzono w ramach gospodarki wojennej Wielkiej Brytanii (oszczędność papieru), miały one umożliwić wielokrotne użycie kopert urzędowych; przesyłka ostemplowana wirnikiem z literą V (symbolem zwycięstwa).

150 PLN
2720

1945 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, list z Dębicy wysłany 5.V za pośrednictwem radzieckiej poczty polowej, adresowany na pocztę polową nr.63423/A - do samodzielnej kompanii samochodowej 1 batalionu sanitarnego 1DP Tadeusza Kościuszki, na odwrocie stempelek cenzury wojskowej nr.43; ogólny stan zachowania dobry (koperta z trzech stron otwarta i pionowo złożona).

250 PLN
2721

1945 Polskie jednostki we Włoszech, list wysłany 2.VI ze Szwajcarii do żołnierza II Korpusu, służącego w oddziałach pancernych; list długo poszukiwał adresata, liczne cenzury, stemple poczt polowych; bardzo dekoracyjna całość.

500 PLN
2722

1946 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, seria czysta.

Fi.1-4
40 PLN
2723

Fi.1-4
35 PLN
2724

1946 znaczki poczty polowej II Korpusu.

Fi.1-5
40 PLN
2725

Fi.1-5
160 PLN
2726

1946 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu , cięta próba znaczka za 45 gr. w kolorze ciemnozielonym, na papierze kredowym, gwarancja.

Fi.1 P nz
150 PLN
2727

1946 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu - bardzo rzadka, w odróżnieniu od wydań na papierze kredowym, gumowana próba w odmiennym kolorze (brązowa zamiast niebieska), na papierze wydania definitywnego, lekki ślad podlepki, gwarancja.

Fi.2 P
540 PLN