Auction 42. Pre-stamp period

1

1592 kompletny list datowany "we wtorek po Pannie Marji Poczęciu AD 159II" do Sebastiana Lubomirskiego kasztelana małogoskiego; nadawczynią jest Dorota Barzina hrabina Korczak z Ojrzanowic Goryńska h.Poraj - Kaspra wojewody mazowieckiego córka, pozostała wdową po Mińskim - wojskim warszawskim, 3-cia żona Stanisława Barzego wojewody krakowskiego, który po śmierci ostatniego z Kmitów odziedziczył po nim zamek w Wiśniczu; w 1593 roku wraz z okolicznymi dobrami sprzedał go, za 85.000 złotych polskich adresatowi niniejszego listu, Sebastianowi Lubomirskiemu uważanemu za twórcę potęgi i znaczenia rodu Lubomirskich; zakup zamku w Wiśniczu wynikał nie tylko z przyczyn ekonomicznych, ale miał przede wszystkim podnieść prestiż rodu Lubomirskich jako spadkobierców i powinowatych potężnych niegdyś Kmitów; całość w doskonałym stanie zachowania, świetnie czytelna, tylko strona adresowa nieco przybrudzona; pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich, sygnowany, posiada fiszkę archiwalną z adnotacją o treści listu; wspaniały dokument historyczny, mający ponad 400 lat!!!

1 200 PLN
2

1606 kompletny list Anny Branickiej z Ruszczy Lubomirskiej, żony Sebastiana Lubomirskiego kasztelana małogoskiego, datowany "28 dnia stycznia 1606", wysłany do syna Stanisława Lubomirskiego, który w 1621 pod Chocimiem po śmierci Jana Karola Chodkiewicza dowodził jako regimentarz wojskami koronnymi i litewskimi, w 1625 został wojewodą ruskim, w 1638 krakowskim, a w 1647 otrzymał od cesarza Ferdynanda III tytuł książęcy, którego to tytułu jak widać używał już wcześniej; był najpotężniejszym magnatem w Małopolsce, pierwszym Panem na Łańcucie; list pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich, sygnowany, posiada fiszkę archiwalną z adnotacją o treści listu i odpisem; zachował się w niezłym stanie, tusz nieco wyblakły, ale czytelny, lekkie przetarcia na krawędziach; wspaniały dokument historyczny, mający ponad 400 lat!!!

1 000 PLN
3

1796 druk nakazu kontrybucji na rzecz "Woyska Jego Cesarsko - Krolewskiey Mości" pod "surową Exekcyą" wystawiony w Chełmie.

450 PLN
4

1808 Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, list z okresu Księstwa Warszawskiego wysłany 16.IX z Gdańska Wrzeszcza (Langfourt) - miejsca operowania Legii Północnej, czysto odbity kasownik nadawczy - No 5 GRANDE ARMEE (3 Dywizja 4 Korpusu gen.Legranda), na froncie odręczna adnotacja o wysokości porta, piękny stan zachowania, wspaniały walor zarówno do zbiorów poczt wojskowych jak i do zbioru Wolnego Miasta Gdańska.

1 800 PLN
5

1817 list służbowy (adnotacja - bezpłatny do granicy) ze stemplem pocztamtu nadwornego w Warszawie do Wschowy w Prusach, Warszawa 30x4 mm.

220 PLN
6

1817 obwoluta listu z Warszawy do Włocławka, długość stempla Warszawa 33,5 mm.

150 PLN
7

1818 list służbowy (adnotacja IR - interes rządowy) ze stemplem pocztamtu nadwornego w Warszawie do Szczebrzeszyna, Warszawa 33x4 mm.

150 PLN
8

1819 obwoluta listu z Warszawy do Fraustadt, stempel Warszawy typ IB 29x4 mm i stempel tranzytowy Strzałkowa.

180 PLN
9

1820 list służbowy (adnotacja "Interes Rządowy") ze stemplem pocztamtu nadwornego w Warszawie do Kutna, Warszawa 29x5 mm.

220 PLN
10

1820 około, obwoluta listu z Warszawy do Włocławka, stempel typu IB w kolorze czerwonym około 33x4 mm i stempel "Inters Rządowy".

170 PLN
11

1823 około, list (dwukrotnie użyty) wysłany 18.VII z Kielc do miejscowości Mychów, stempel nadawczy typu IB (124b); adnotacja "pilno", dopisek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "IP."; na odwrocie odcisk pieczęci nadawcy z godłem "KRÓLESTWO POLSKIE KOMMISARZ DELEG:OKR: KIELECKIEGO"; minimalnie słabszy stan zachowania.

100 PLN
12

1823 około, list wysłany 19.VII z miejscowości Gollub (Golub) do Strasburga (Brodnica), data i nazwa miejscowości nadania wpisane ręcznie.

30 PLN
13

1825 po, list wysłany 24.II z Czeladzi do Kielc, stempel nadawczy typu IIA (48a) "CZELADZ" z dopisaną w formie ułamka datą wysyłki; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "SŁUŻBA RZĄDO:CYWILNA" (Czernik typ IVA); na odwrocie ładnie odciśnięta pieczęć nadawcy z godłem "PIECZĘĆ MIASTA CZELADZI"; doskonały stan zachowania; gwarancja Rachmanow.

150 PLN
14

1825 przed, druk-zestawienie dotyczące przewozu osób, wysłany 17.X z miejscowości Szaki do Maryampola, stempel nadawczy typu IIA (368a), dopisek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "I Rząd"; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "BURMISTRZ MIASTA SZAKI"; dobry stan zachowania.

150 PLN
15

1826 kompletny list z Bielska do Wiśnicza pisany w języku niemieckim, dobry stan zachowania, fragment brzegu tylnej części lekko zbutwiały.

200 PLN
16

1827 około, koszulka listu wysłanego 3.XI z Warszawy do Wolnego Miasta Krakowa, stempel nadawczy typu IB (398c), adnotacje pocztowe: "30" niebieskim atramentem i "38" czerwonym, na odwrocie "50" i "25" czarnym atramentem, pieczęć lakowa nadawcy; zgrabna całość w słabszym stanie zachowania.

250 PLN
17

1830 około, obwoluta listu prywatnego z Warszawy do Lipna, stempel 19,5 mm.

90 PLN
18

1830 około, list wysłany 22.III z Torunia do Kwidzyna (Marienwerder), na odwrocie odbitka pieczęci urzędowej nadawcy, bardzo wczesne użycie kasownika nadawczego.

1834 list tzw. obciążony paczką - dopisek przytym paczka, wysłany 21.XII z Rawicza do majątku pod miejscowością Kobylin, adnotacje pocztowe; na odwrocie pieczęć lakowa; z kolekcji S.Rosińskiego.

180 PLN
19

1830 po, obwoluta listu z Piotrkowa, stempel typu IIIC 23 mm i stempel "Interes Rządowy / Naczel. PTU / Piotrkkowskiego".

80 PLN
20

1830 po, obwoluta listu z Piotrkowa, stempel w kolorze czerwonym typu IB 31x4,5 mm i stempel "Interes Rządowy / Kom. Pow. Piotrk.".

150 PLN
21

1831 cholera - dezynfekowana przesyłka z czasów epidemii szalejącej w Poznaniu, list wysłany 30.IX do Gniezna, kasownik odbiorczy 1.X; zgodnie z obowiązującymi w tym czasie przepisami list został przeperforowany i poddany dezynfekcji, co potwierdza odciśnięty ramkowy stempelek SANITAETS/ STEMPEL"; przesyłki z okresu epidemii są dzisiaj dosyć rzadko spotykane, ponieważ w większości przypadków, listy po przeczytaniu palono; stemple sanitarne są bardzo wysoko wyceniane; podobną przesyłkę opisano w "Filateliście" nr.11/1999.

300 PLN
22

1833/48 obwoluta listu z Tuszyna do Piotrkowa.

80 PLN
23

1833 kompletny list wysłany 17.5 z Olkusza do Krakowa, stempel nadawczy typu IIA (237a) z dopisaną w formie ułamka datą wysyłki; adnotacja "pilno", dopisek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej z nazwiskiem odpowiedzialnego urzędnika "Interes Rządowy L.Witkowski"; na odwrocie zalepka z pieczęcią nadawcy z godłem; doskonały stan zachowania.

170 PLN
24

1833/61 obwoluta listu służbowego (Interes Rządowy) z Lublina do Tarnowa.

50 PLN
25

1836 kompletny list z Bielska do Wiśnicza pisany w języku niemieckim, bardzo dobry stan zachowania.

250 PLN
26

1837 obwoluta listu służbowego (IR - interes rządowy) ze stemplem stacji pocztowej w Lubieniu do Włocławka.

90 PLN
27

1837 obwoluta listu służbowego (adnotacja IR - interes rządowy) z Nieszawy do Włocławka, stempel 35x6,5 mm.

50 PLN
28

1838 obwoluta listu z Kowala do Warszawy.

40 PLN
29

1838 obwoluta listu służbowego z Radomia do Końskich, stempel "INTERES / RZĄDOWY", stempel Radom 19 mm.

90 PLN
30

1838 obwoluta listu z Radziejowa do Włocławka, stempel typu IIA 40x5 mm.

50 PLN
31

1839 list wysłany 29.III z Łukowa do Garwolina, stempel nadawczy typu IIA (193a) z dopisaną datą, stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "SŁUŻBA RZĄDOWA CYWILNA" (Czernik typ.IVA); korespondencja wewnątrzpocztowa - druk dotyczący rozliczeń za przewóz pasażerów; na odwrocie pieczęć urzędowa z godłem "KRÓLESTWO POLSKIE BURMISTRZ MIASTA ŁUKOWA".

1844 list wysłany 31.III z miejscowości Podzamcze do "Heroldyi Królestwa Polskiego w Warszawie", stempel nadawczy PODZAMCZ typu IIB (269a), rzadko spotykany stempelek do oznaczania korespondencji urzędowej "Służba Rządowa" (Czernik typ.IIIA) wraz z datą i podpisem urzędnika prowadzącego korespondencję; na odwrocie pieczęć lakowa z godłem Królestwa Polskiego; bardzo dobry stan zachowania.

1829 list wysłany 28.IX z miejscowości Przasnysz do Pułtuska, stempel nadawczy PRASNYSZ typu IIA (277a) z dopisaną datą, stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "INTERES RZĄDOWY" (Czernik typ.IIIA), obok stempelek "Walther" - faksymile podpisu urzędnika prowadzącego korespondencję; wewnątrzpocztowy druk dotyczący rozliczeń za przewóz pasażerów; z kolekcji S.Rosińskiego.

700 PLN
32

1840 około, obwoluta listu ze stemplem stacji pocztowej w Osięcinach do Włocławka.

50 PLN
33

1840 obwoluta listu służbowego z Siedlec do Krakowa, stempel "INTERES / RZĄDOWY".

140 PLN
34

1840 list wysłany 13.X z Schelletau (Zeletava) w Czechach do Tarnowa, ozdobny stempel nadawczy w ramce odbity w kolorze niebieskim, na odwrocie sucho tłoczona zalepka listowa.

50 PLN
35

1840 około, obwoluta listu z Wolbórza do Łodzi, stempel typu IIA 43,5x7 mm.

60 PLN
36

1840 list wysłany 6.III z Tarnowa do Wiśnicza (Wisznicz), dwuwierszowy stempel nadawczy.

25 PLN
37

1840 około, obwoluta listu z Żarek do Łodzi, stempel typu IIIA 23 mm w kolorze niebieskim.

90 PLN
38

1840 około, obwoluta listu z Tuszyna do Piotrkowa, stempel typu IIA 29x6 mm.

90 PLN
39

1840 około, dwukrotne użycie pocztowe !!! list z miejscowości Arnswalde (Choszczno) przesłany 17.V ambulansem Berlin-Bydgoszcz, na odwrocie kasownik odbiorczy i stempelek imienny doręczyciela "KOCH.", a także pieczęcie urzędowe nadawcy; list już wcześniej (wysłany 13.V) przebył tę samą drogę (stemple wewnątrz), po czym został "przenicowany" i przesłany ponownie; nieczęsto spotykane rozwiązanie; ciekawostka.

70 PLN
40

1840 około, obwoluta listu z Wolbórza do Piotrkowa (stempel odbiorczy na odwrocie), stempel "Interes Rządowy", stempel typu IIA 43,5x7 mm.

60 PLN