Auction 39. Polish Kingdom

10586

1815 wycinek z dokumentu ze znakiem opłaty stemplowej za 7,5 kop. z carskim orłem.

30 PLN
10587

1842 list zagraniczny wysłany 7.V z Warszawy do Paryża, adresowany na ręce księżnej Anny z Zamoyskich Sapieżyny (Sapieha), stempel nadawczy typu IB (389g), adnotacja dotycząca wysokości opłaty pocztowej; stemple graniczne i tranzytowe, pruskie: "FRANCO POLN:PREUSS:GRZ:", BERLIN (na odwrocie) i PP; francuskie: "AED" i "PRUSSE - GIVET"; adresatka była związana z obozem patriotyczno-niepodległościowym, aktywna w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej, utrzymywała bliskie kontakty z tworzącymi się we Włoszech Legionami, po powstaniu listopadowym na emigracji, dbając z wielkim zaangażowaniem o finanse obozu księcia Adama Czartoryskiego (swego zięcia), zasłużyła na nadane jej przez historyków miano "ministra finansów Hotelu Lambert"; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

600 PLN
10588

Mi.1
8 000 PLN
10589

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 191 - Kalisz (co bardzo rzadkie - w kolorze czerwonym) oraz dodatkowo przez przekreślenie piórem; początkowo znaczki unieważniano wyłącznie poprzez kreślenie, obowiązek kasowania datownikiem wprowadzono 10 marca 1858 roku i trwał on krótko, bo do dnia 27 marca 1858 roku, kiedy to do kasowania znaczków wprowadzono stemple numerowe; przez cały ten czas na większości znaczków spotyka się także kreślenie; ze względu na zapasy dostarczonych wcześniej znaczków nieząbkowanych, te ząbkowane użyte poza Warszawą są bardzo rzadkie - zostało to opisane przez Z.Mikulskiego w Filateliście 1/2008; znaczek był w kolekcjach F.Mertensa - jego sygnatura ołówkiem - VI 05 (rok) na odwrocie, a ostatnio G.B.Mehrtensa, fotoatest firmowy.

Mi.2
6 000 PLN
10590

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony pięknym, bardzo czytelnie odbitym polskim kasownikiem numerowym 88 - Krasnystaw (Fi.+150.-), bardzo ładny stan.

Mi.5
400 PLN
10591

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 223 - Koło (Fi.1200.-); poza małą prześwitką na dole w bardzo ładnym stanie.

Mi.7
1 000 PLN
10592

1858 list zagraniczny z pełną treścią, wysłany 31.VII z Warszawy do Bordeaux, mały stempel nadawczy typu IIIC (389h), stempelek "11" określający wysokość opłaty w ruchu tranzytowym, list 1.VIII przewieziony ambulansem relacji Wrocław-Berlin (BRESLAU-BERLIN), stemple kraju pochodzenia: pruski - "AUS RUSSLAND" i fancuskie "PREUSSE 2 ERQUELINES" i "PREUSSE 3 VALANCIENNES", tranzytowe stempelki: "PARIS A BORDEAUX", "PARIS" i odbiorczy "BORDEAUX 4 AOUT"; dekoracyjna całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

450 PLN
10593

1858 list z Płocka 9.8.68 do Austrii opłacony znaczkami rosyjskimi unieważnionymi polskim stemplem numerowym Płocka 253, stempelek FRANCO i austriacki stempel graniczny POLOGNE,na odwrocie austriackie stemple odbiorcze, koperta w średnim stanie zachowania ale o dobrej prezentacji.

Mi.18, 19, 21
1 000 PLN
10594

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" o grubości 0,10 mm oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, mógł zostać użyty pomiędzy 27 marca 1858 roku - kiedy to wprowadzono obowiązek unieważniania znaczków kasownikiem numerowym, a 1 kwietnia 1860 roku - kiedy znaczki rosyjskie wycofano z obiegu, drugie wydanie użyte na ziemiach polskich jest rzadkie, bardzo ładny stan.

Fi.II
Mi.2x
1 500 PLN
10595

1859 list do Królestwa Polskiego, wysłany 7.XII z Białegostoku do Warszawy, opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z roku 1858, na papierze bez znaku wodnego, o ząbkowaniu 12,5 (użyty w Królestwie przed wprowadzeniem polskiego znaczka numer jeden Fi.3000.-), unieważnionym rosyjskim kasownikiem numerowym 104, obok znaczka i na odwrocie miejscowniki z datą, na odwrocie warszawski datownik odbiorczy; przyzwoity stan zachowania.

Mi.5
1 000 PLN
10596

Mi.5
400 PLN
10597

Mi.5
300 PLN
10598

Fi.(Ck3)
120 PLN
10599

1859 znak opłaty wycięty z koperty Poczty Miejskiej w Warszawie wydanej przez Komisję Rządową Przychodów i Skarbu z błędem "duża plama na lewym skrzydle".

Fi.(Ck4)
110 PLN
10600

Fi.(Ck4)
80 PLN
10601

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach jasnoniebieskim i różowym unieważniony kasownikiem numerowym Gąbina numer 234 - Bojanowicz stopień rzadkości 5 punktów, dobry stan zachowania.

Fi.1a
Mi.1a
820 PLN
10602

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i karminoworóżowym w odcieniach jasnych unieważniony - co bardzo rzadkie, miejscownikiem Kibarty w dniu 13/5., miejscowniki spotyka się na polskich jedynkach sporadycznie, ładny stan zachowania.

Fi.1a
Mi.1a
1 751 PLN
10603

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach jasnoniebieskim i różowym unieważniony kasownikiem numerowym Kielc numer 120 - Bojanowicz stopień rzadkości 2 punkty, znaczek wzmocniony na całej powierzchni masą papierową, bardzo dobra prezencja.

Fi.1a
Mi.1a
780 PLN
10604

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach w niebieskim i ciemnoróżowym podwójnie użyty na szkodę poczty, znaczek pierwotnie stemplowany kasownikiem numerowym Ożarowa numer 113 (najwyższy stopień rzadkości według Bojanowicza 10 punktów), a następnie odklejony z listu i ponownie stemplowany kasownikiem Łodzi numer 182, znaczek na całej powierzchni wzmocniony masą papierową, typowe dla podwójnego użycia silne stemplowanie mające zamaskować powtórne użycie, pomimo średniego stanu zachowania niezwykle dekoracyjny walor.

Fi.1a
Mi.1a
1 600 PLN
10605

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach jasnoniebieskim i różowym unieważniony kasownikiem numerowym Włocławka numer 241 - Bojanowicz stopień rzadkości 2 punkty, znaczek posiada usterkę w postaci uszkodzonej cyfry 10 w górnym prawym narożniku, znaczek reperowany w słabym stanie zachowania.

Fi.1a
Mi.1a
520 PLN
10606

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach jasnoniebieskim i różowym unieważniony kasownikiem numerowym Białej numer 55 - Bojanowicz stopień rzadkości 3 punkty, reperowane dwa zagięcia lub rozdarcia na znaczku, mimo to od frontu dobra prezencja.

Fi.1a
Mi.1a
650 PLN
10607

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach w odcieniach jasnych unieważniony kasownikiem numerowym Łęczycy numer 235 - Bojanowicz stopień rzadkości 4 punkty, znaczek posiada usterkę w postaci uszkodzonej litery K w KOP., znaczek wzmocniony na całej powierzchni masą papierową, dobra prezencja.

Fi.1a B14
Mi.1a
750 PLN
10608

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach w niebieskim i karminowym podwójnie użyty na szkodę poczty, znaczek pierwotnie stemplowany prawdopodobnie kasownikiem numerowym numer 88, a następnie odklejony z listu i ponownie stemplowany kasownikiem Droga Petersburska, ekspedycji pocztowej na dworcu kolejowym Praga, znaczek na całej powierzchni wzmocniony masą papierową, dobra prezencja i ciekawy walor.

Fi.1b
Mi.1b
1 200 PLN
10609

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i karminowym w odcieniach ciemnych unieważniony warszawskim kasownikiem "jedynka w czterech kwadratach" , znaczek posiada usterkę w postaci "zagiętego lewego dolnego narożnika, dobry stan zachowania.

Fi.1b
Mi.1b
1 200 PLN
10610

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym o ciemnych odcieniach na kopercie listu wysłanego 11.11 (23.11) z Warszawy do Kamieńca Podolskiego, znaczek unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, obok miejscownik nadawczy grażdanką (); obie klisze znaczka z błędami: niebieska - z pięknie wykształconą dodatkową odwódką wokół herbu typu III, a czerwona - ze spiłowaną dolną linią czerwonych kropek; znaczek w doskonałym stanie, ma pełną perforację i zachował czyste żywe kolory; całość bardzo zgrabna i zachowana w bardzo dobrym stanie; francuski fotoatest B.Behr, kolorowy fotoatest firmowy.

Fi.1bc
Mi.1b
15 000 PLN
10611

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o jasnych odcieniach; z niebieską obwódką wokół herbu typu II z charakterystyczną rysą w szerokim niebieskim owalu powyżej litery O w KOP.; unieważniony polskim kasownikiem DP - Droga Petersburska, ekspedycji pocztowej na dworcu kolejowym Praga; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.1sa
2 000 PLN
10612

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach w niebieskim i ciemnoróżowym unieważniony warszawskim kasownikiem numerowym na wycinku z listu, znaczek posiada odmienny typ kliszy w postaci dodatkowej niebieskiej obwódki w typie I bez dodatkowych usterek znaczka, znaczek w bardzo dobrym stanie zachowania, gwarancja Miszczak.

Fi.1sa
Mi.1a
2 000 PLN
10613

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek, w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o bardzo ciemnych odcieniach, na cienkim prześwitującym papierze (Fi.2500.-), skasowany kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, żywe kolory, świetnie widoczny prześwit rysunku, ciemne ślady na odwrocie to fragment odbitego tekstu na którym znaczek był naklejony, gwarancja Krawczyk.

Fi.1ub
Mi.1b
2 200 PLN
10614

1860 około obwoluta listu z Warszawy ze stemplem "Interes Rządowy" plus imienny "M.Koralewski" do Włocławka.

50 PLN
10615

1860 około obwoluta listu z Warszawy ze stemplem "Interes Rządowy" plus imienny do Włocławka.

30 PLN
10616

1860 znak opłaty wycięty z koperty do korespondencji krajowej i do Rosji, duży wycinek w ładnym stanie.

Fi.(Ck5)
100 PLN
10617

1861 znak opłaty z koperty rosyjskiej przywróconej do obiegu na ziemiach polskich w 1865 roku na papierze satynowanym z tłoczonymi kwadratami, wycięty i przyklejony na kartonie.

Mi.(U7)
20 PLN
10618

1861 znak opłaty za 20+1 kop. z koperty rosyjskiej będącej w obiegu na ziemiach polskich przed wprowadzonymi w 1860 roku pierwszym polskim znaczkiem i kopertą, wycięty i przyklejony na kartonie.

Fi.(Ck r 5)
30 PLN
10619

1862 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym 11; numery 12, 14, 15 i 16 używane były także na linii kolei północnej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; numerem 11 kasowano w latach 1861-62 wyłącznie znaczki na listach nadawanych w kierunku Warszawy ukończoną w grudniu 1862 roku linią z St Petersburga; listy z Warszawy, skasowane przy nadaniu, początkową część drogi odbywały dyliżansem konnym, a dostarczano je do ambulansu na stacji końcowej kolei już poza granicami Królestwa, stąd na polskim znaczku numer jeden kasownik ambulansowy 11 nie występuje (znany jest wyłącznie na znaczkach rosyjskich); fotoatest firmowy.

Mi.5
1 600 PLN
10620

1863 PORTO, list na koszt odbiorcy nadano 7.12 (25.11) w wagonie nr.4 otwartej rok wcześniej linii WARSZAWSKIEJ KOLEI ŻELAZNEJ ( ..) z St.Petersburga do Warszawy; ambulansowy stempel nadawczy typu I z numerem kodowym na boku; z Warszawy (mały datownik 9.12) odprawiono go koleją Warszawsko - Wiedeńską do granicy Pruskiej w Katowicach (stempelek AUS RUSSLAND EISENB POST BUR. 9.12), a stamtąd do Brzegu; naliczono opłaty 3 sgr. dla poczty rosyjskiej i dodatkowo 2 sgr. opłaty za list przewieziony w Prusach na odległość 10-20 mil. w sumie od odbiorcy pobrano 5 sgr. (odręczne adnotacje na liście); to jeden z najpiękniej zachowanych listów zagranicznych na koszt odbiorcy nadanych w ambulansie kursujących w Królestwie Polskim, kolorowy fotoatest firmowy.

4 000 PLN
10621

1865 znaczek rosyjski za 10 kop. stemplowany kasownikiem numerowym Kalisza numer 191.

Mi.21x
70 PLN
10622

1865 znaczek rosyjski za 10 kop. stemplowany kasownikiem numerowym Porczyn numer 296, Bojanowicz 10 punktów - najwyższy stopień rzadkości.

Mi.21x
400 PLN
10623

Mi.16y
200 PLN
10624

1865 znaczek rosyjski za 10 kop. stemplowany kasownikiem numerowym 138 Radomia.

Mi.15
50 PLN
10625

360 PLN