Auction 37. Russia

5077

1858 Litwa, pięknie cięty i świetnie zachowany pierwszy znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniony czytelnie prowizorycznym dwuobrączkowym kasownikiem (); podobne znane są jedynie z Dynaburga i Kijowa, należą do najrzadszych kasowników rosyjskich i znane są tylko na dwóch pierwszych wydaniach; znaczek użyto we wczesnym okresie, pomiędzy 26 lutego - kiedy to wprowadzono obowiązek unieważniania znaczków kasownikiem, a 31 maja 1858 roku - wprowadzono wtedy w Kownie kasownik numerowy 19 w trzech okręgach z kropek.

Mi.1
6 000 PLN
5078

1858 Rosja, świetnie zachowany znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" o grubości 0,105mm i z ząbkowaniem 14,5:15; użyty w Moskwie, unieważniony czytelnie jednym z dwóch wprowadzonych 26 lutego 1858 roku kasowników numerowych - 2 w trzech okręgach z kropek.

Mi.2x
600 PLN
5079

1858 Ukraina, świetnie zachowany znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" o grubości 0,13mm. i z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie prowizorycznym dwuobrączkowym kasownikiem I (); podobne znane są jedynie z Dynaburga i Kowna, należą do najrzadszych kasowników rosyjskich i znane są tylko na dwóch pierwszych wydaniach; znaczek użyto we wczesnym okresie, pomiędzy 26 lutego - kiedy to wprowadzono obowiązek unieważniania znaczków kasownikiem, a 31 maja 1858 roku - wprowadzono wtedy w Kijowie kasownik numerowy 18 w trzech okręgach z kropek.

Mi.2y
2 500 PLN
5080

1865 Levant, użyty w Konstantynopolu znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony niebieskim ramkowym kasownikiem "Franco", najwyższy nominał i co unikalne zachowany w doskonałym stanie.

Mi.7
7 000 PLN
5081

1865 Rosja, seria znaczków trzeciego wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; ładny stan zachowania.

Mi.5-7
800 PLN
5082

1868 Rosja, list z Odessy do braci Rotschild w Paryżu, wysłany 14.I, niebieski stempelek ambulansu Wrocław-Berlin, niebieski stempelek tranzytowy PRUSSE ERQUELINES i odbiorczy PARIS POSTE RESTANTE, wpisana ręcznie cyfra "3", niekatalogowany w Feuserze stempelek z liczbą "11" i francuski stempelek P.38, dodatkowo owalny stempelek nadawcy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

400 PLN
5083

1873 Rosja, koperta listu wysłanego 10.V z miejscowości (Krasnoje Sieło) do Pragi, opłaconego 14 !!! znaczkami za 1 kop. - wydania na podkładzie koloidalnym, na prążkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4, o ząbkowaniu 14,5:15, znaczki unieważniono heksagonalnym kasownikiem numerowym - 437, stempel tranzytowy Piotrogrodu, pruski okrągły stempel ambulansowy "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BÜR.XI/ FRANCO" (Feuser +150 DM); kasowniki odbiorcze Praga; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

Mi.18x
800 PLN
5084

1892 Rosja, ekspansja w Azji Środkowej, list polecony wysłany 5.VI z Moskwy do Bombaju, przez Brindisi we Włoszech i dalej drogą morską do Indii; stempel tranzytowy Brindisi 22.VI, stempelek brytyjskiej poczty morskiej SEA POST OFFICE z 4.VII, kasownik odbiorczy Bombaj 9.VII; zwraca uwagę dwujęzyczna rosyjsko-angielska koperta; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (niewielki ubytek papieru na froncie i jeden znaczek uszkodzony).

Pod koniec XIX w. tereny Azji Środkowej były areną intensywnej rywalizacji i walk o podział wpływów pomiędzy Rosją, a Wielką Brytanią, prezentowany walor ukazuje to w syntetycznej, a zarazem niebanalnej formie.

Mi.41x
400 PLN
5085

1892 Chanat Buchary, list polecony wysłany 21.VIII z Buchary do Peszawaru, przesyłkę zamiast przez Odessę, jak zaznaczono na kopercie, skierowano przez Brindisi we Włoszech i dalej drogą morską do Indii; tranzytowy włoski stempel ambulansu PONTEBBA-BOLOGNA 17.IX, stempelek brytyjskiej poczty morskiej SEA POST OFFICE z 27.IX, kasownik odbiorczy Peshawar 5.Z; zwraca uwagę koperta adresowana w trzech językach: angielskim, arabskim i rosyjski; dekoracyjna całość w słabszym stanie zachowania.

Pod koniec XIX w. tereny Azji Środkowej były areną intensywnej rywalizacji i walk o podział wpływów pomiędzy Rosją, a Wielką Brytanią; Rosja w latach 1862-1868 zagarnęła większą część terytorium chanatu Buchary, a od 1873 pozostała część stała się rosyjskim protektoratem; w dalszych planach leżała ekspansja w kierunku Afganistanu i dalej Indii; w wyniku tej rywalizacji list zamiast krótką drogą przez Afganistan, musiał wędrować okrężną drogą przez Europę, Kanał Sueski.

Mi.41x
600 PLN
5086

1904 znaczek rosyjski za 15 kop. unieważniony niemym kasownikiem.

Mi.56
50 PLN
5087

1906 Rosja, ekspansja rosyjska na południe, list z Astrachania do Isfahanu wysłany 13.XII; stempel tranzytowy Teheran 12.I.1907 i odbiorczy Isfahan 19.I; koperta adresowana po rosyjsku i persku, adnotacja po rosyjsku "przez Baku" ( ); całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Rosja już w latach 1826-28 toczyła z Persją walki i w późniejszym okresie zdobywała coraz większe wpływy na jej terenie, w 1907 roku doprowadziła w wyniku anglo-rosyjskiego porozumienia do podziełu Persji na 3 strefy: północną - wpływów rosyjskich, środkową - buforową "neutralną i południową - wpływów angielskich.

Mi.41y
600 PLN
5088

1913 Rosja, widokówka z Omska do Brzeźna (Briesen), wysłana 11.VII, dodatkowy stempelek I; dobry stan zachowania.

Mi.66IA
50 PLN
5089

1914 Persja - strefa rosyjska, list z Indii Brytyjskich, wysłany 3.VII drogą morsko-lądową z Bombaju do Isfahanu, który znajdował się na południowym skraju strefy rosyjskiej; 3 różne stemple tranzytowe Mohammerah (na granicy z Arabią) i odbiorczy Isfahan 10.VIII; zwraca uwagę, że przesyłka przez strefę neutralną do rosyjskiej wędrowała trzy tygodnie; całość w bardzo dobrym stanie zachowania (koperta z niewielkimi uszkodzeniami).

Mi.76, 77
1 200 PLN
5090

1915 Rosja, list polecony do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, wysłany 19.VIII z miejscowości Diejewka ( ), przez Piotrogród, gdzie przesyłkę poddano cenzurze, zwraca uwagę doskonale zachowana pieczęć lakowa cenzury, takie zabezpieczenia stosowano wyłącznie w początkowym okresie wojny; kasownik odbiorczy 12.IX na odwrocie; całość w bardzo dobrym stanie zachowania (koperta minimalnie uszkodzona).

Mi.69
500 PLN
5091

1916 Rosja, list polecony do Agencji Jeńców Wojennych Duńskiego Czerwonego Krzyża, wysłany 18.V z Moskwy do Kopenhagi; stempelek cenzury rosyjskiej; kasownik odbiorczy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.72
350 PLN
5092

1916 Rosja, list do Agencji Jeńców Wojennych Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, wysłany 23.IV z miejscowości Krasnoje Sieło (KPACHOE CE), przez Piotrogród, gdzie przesyłkę poddano cenzurze, przesłany 3.V dalej; stempelki i zalepka cenzury rosyjskiej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.69
400 PLN
5093

1918 Persja - strefa rosyjska, list wysłany 1.X z miasta Qazvin (Kazwin) do Isfahanu; stempel tranzytowy Teheran 5.X i odbiorczy Isfahan 13.X; oba miasta znajdowały się na terenie strefy rosyjskiej; dodatkowo na froncie stempelek angielskiej cenzury DUNSTER FORCE 191 - ekspedycja brytyjska z Mezopotamii w kierunku wybrzeża Morza Kaspijskiego; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.309
1 000 PLN
5094

1922 RFSRS (Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Sowiecka) - inflacja, list z Odessy do Berlina, wysłany 18.X, ofrankowany między innymi 5-blokiem z "pustopolem"; stempel tranzytowy Moskwy; dekoracyjna, ładnie frankowana całość w minimalnie słabszym stanie zachowania.

Mi.81Ax, 77BxL
400 PLN
5095

1922 RFSRS (Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Sowiecka) - inflacja, list z Piotrogrodu do Berlina, wysłany 9.V, zaledwie kilka dni po wejściu w życie reformy walutowej (15.IV), wprowadzającej przelicznik 10000 starych = 1 nowy rubel, co ciekawsze list opłacono znaczkami 1-kopiejkowymi pocztowej kasy oszczędności, które miały w tym okresie faktyczną wartość nominalną 10000 starych rubli !!! sumując wartość nominalną wszystkich znaczków, list opłacono znaczkami za 83005 starych = 8,3 nowych rubli; prawidłowa opłata, według urzędnika pocztowego, powinna wynosić 28 rubli (280 kop.), wobec tego naliczył dopłatę w podwójnej wysokości brakującej kwoty - 39r.50kop. (19,75x2); jednak według taryfy pocztowej prawidłowa opłata powinna wynosić 30 rubli, skrupulatna poczta niemiecka doliczyła dopłatę do właściwej wysokości; liczne stempelki i adnotacje pocztowe; walor wyjątkowo rzadko spotykany w nieco słabszym stanie zachowania.

Mi.124X, 79A, 161y&n
800 PLN
5096

1928 ZSRR, widokówka wysłana 17.IX z miejscowości Swobodny () do Chabarowska, kasownik odbiorczy.

Mi.273A
30 PLN
5097

1929 ZSRR, widokówka wysłana 7.III z Błagowieszczańska do Chabarowska, kasownik odbiorczy 7.III, całość w dobrym stanie zachowania.

Mi.342
15 PLN
5098

1938 ZSRR, radziecka koperta ze znakiem wodnym 2, wysłana 16.III z Moskwy do Wrocławia, bardzo dobry stan zachowania.

Mi.U59
80 PLN
5099

1943 ZSRR, konferencja w Teheranie, seria czysta.

Mi.890-91
15 PLN
5100

1945 ZSRR, list wysłany 2.XI z Moskwy do Warszawy, na odwrocie cenzura sowiecka 32/M.

Mi.933B
15 PLN
5101

1948 ZSRR, 100 lat Manifestu Komunistycznego, seria czysta.

Mi.1201-02
10 PLN
5102

1950 ZSRR, metro w Moskwie, seria czysta.

Mi.1484-90
40 PLN
5103

1952 ZSRR, sporty zimowe, seria czysta.

Mi.1619-20
15 PLN
5104

1952 ZSRR, 25 rocznica śmierci W.Polenowa, seria czysta.

Mi.1649-50
15 PLN
5105

1952 ZSRR, 28 rocznica śmierci W.Lenina, seria czysta.

Mi.1615-17
20 PLN
5106

1953 ZSRR, 50 lecie KPZR, znaczek czysty.

Mi.1681
10 PLN
5107

1954 ZSRR, ogólnokrajowa wystawa w Moskwie, seria czysta.

Mi.1731-36
25 PLN
5108

1954 ZSRR, sport, seria czysta.

Mi.1710-17
50 PLN
5109

1955 ZSRR, 38 rocznica Rewolucji Październikowej, seria czysta.

Mi.1786-88
20 PLN
5110

1956 ZSRR, 25 rocznica śmierci I.Repina, seria czysta.

Mi.1865-66
25 PLN
5111

1956 ZSRR, dzień KPZR, seria czysta.

Mi.1805-06
10 PLN
5112

1957 ZSRR, ilustrowana koperta ze znakiem wodnym, czysta.

Mi.U140a
20 PLN
5113

1957 ZSRR, 40-lecie Rewolucji Październikowej, seria cięta.

Mi.1995-99B
35 PLN
5114

1957 ZSRR, zwierzęta, seria czysta.

Mi.1924-29
20 PLN
5115

1958 ZSRR, Międzynarodowy Konkurs im.Czajkowskiego dla pianistów i skrzypków, seria czysta cięta.

Mi.2061-63B
45 PLN
5116

1958 ZSRR, 200 lecie Akademii Sztuki, znaczek czysty.

Mi.2074
15 PLN