Auction 36. Communist Poland 1945-1952

19900

1944 Wodzowie - znaczki wydane 7.IX na kopertach unieważnionych 5.IX ???; w dniach 7 - 14.IX datownik "LUBLIN 1" z wyróżnikiem "r" nie posiadał żadnych uszkodzeń, od 15.IX pod literką "r", na każdym z licznie znanych listów, widoczna jest przerwa powstała najprawdopodobniej w wyniku uderzenia datownikiem o brzeg poduszki z tuszem; dwie pierwsze całości mają znaczki unieważnione datownikiem z tą właśnie cechą - co dowodzi, że są antydatowane (przez nieuwagę na 5.IX czyli o dwa dni przed datę wydania znaczków); trzecia całość to grzecznościowy list polecony z 14.IX - OSTATNIEGO DNIA PRZED USZKODZENIEM DATOWNIKA; pierwszy list omyłkowo zagwarantowany przez eksperta PZF, drugi posiada na odwrocie datownik odbiorczy Przemyśl z dnia 14.IX, a razem te trzy całości stanowią szalenie interesujący zestaw badawczy do specjalizacji tego bardzo poszukiwanego wydania.

Fi.339-341
Mi.380-382
3 000 PLN
19901

1944-1945 roczniki znaczków czystych.

Fi.339-387
Mi.380-420 (ohne 409
590 PLN
19902

1944 Wodzowie, seria arkuszowych prób siatkowych z wąskimi marginesami - typ VI na papierze białym cienkim gładkim, za 25 gr. z R.Trauguttem w kolorze pomarańczowym, gwarancja Mikulski, z opisem Schmutz; za 50 gr. z T.Kościuszką, sygnatury J.Witkowski, E.Kuś, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.339-40 PVI
Mi.380-81
2 400 PLN
19903

1944 Wodzowie, karta pocztowa opłacona całą serią , niemiecki formularz ozdobny, prawdziwa pierwsza po wojnie polska seria i antydatowany rosyjski stempel z Przemyśla, ciekawostka.

Fi.339-41
Mi.380-82
400 PLN
19904

1944 Wodzowie, oryginalnie kasowana seria w czworoblokach, gwarancja Krawczyk.

Fi.339-41
Mi.380-82
2 000 PLN
19905

1944 Wodzowie, seria, gwarancja Schmutz.

Fi.339-41
Mi.380-82
170 PLN
19906

1944 Wodzowie, miejscowy list polecony opłacony całą serią, a więc przefrankowany o 25 gr., nadany 4.X w Siedlcach, bez cech obiegu, jego zaletą jest oryginalne użycie siedleckiego kasownika i r-ki, gwarancja Mikulski.

Fi.339-41
Mi.380-82
1 100 PLN
19907

1944 Wodzowie, gwarancja Schmutz i Miszczak.

Fi.339-41
Mi.380-82
240 PLN
19908

1944 Wodzowie, gwarancja Schmutz.

Fi.339-41
Mi.380-82
220 PLN
19909

1944 Wodzowie, seria czysta w narożnych, lewych górnych, czworoblokach, piękny stan, gwarancja Schmutz.

Fi.339-41
Mi.380-82
1 800 PLN
19910

1944 Wodzowie, rzadko obecnie spotykane "czeskie" fałszerstwo pierwszej powojennej serii polskiej z rastrem pod kątem około 70 stopni.

Fi.339-41 FFi
400 PLN
19911

1944 Wodzowie, nowodruki z książki Poczta Polska w 1944 Roku.

Fi.339-41 ND
30 PLN
19912

1944 Wodzowie, znaczek za 25 gr. z R.Trauguttem, ze znacznym przesunięciem perforacji i błędem na poz.18 "wypustka w lasce litery P w POLSKA", piękny egzemplarz w kolorze czerwonym, gwarancja i opis.

Fi.339b B
Mi.380
250 PLN
19913

1944 Wodzowie, odbitka w kolorze niebieskim z unieważnionej przez pionowe przecięcie, próbnej kliszy znaczka za 25 gr. z R.Trauguttem, opisana w "Poczta Polska w 1944" (ilustracja str.79), w pięknym stanie, gwarancja Mikulski.

Fi.339 P
Mi.380
1 250 PLN
19914

1944 Wodzowie, arkuszowa próba siatkowa z szerokimi marginesami - typ V, znaczka za 25 gr. z R.Trauguttem, piekny egzemplarz z dolnym marginesem, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.339 PV
Mi.380
1 000 PLN
19915

1944 Wodzowie, list zamiejscowy opłacony znaczkiem za 50 gr. (Kościuszko) - frankatura pojedyncza, wysłany trzeciego dnia obiegu - 9.IX, z Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie do Nadleśnictwa w Tarnobrzegu, przenicowana koperta urzędowa Niemieckiej Poczty Wschód, na odwrocie okrągła pieczęć nadawcy z orłem, gwarancja i opis Ryblewski.

Fi.340
Mi.381
2 700 PLN
19916

1944 Wodzowie, 50 gr. jasnozielony (Kościuszko) pojedyncza frankatura - list do Łukowa wysłany 11.IX z oddziału Rady Głównej Opiekuńczej Polskiego Komitetu Opiekuńczego w Radzyniu Podlaskim (słabo odbity, niewidoczny na skanie, stempel nagłówkowy w kolorze czerwonym w lewym górnym rogu koperty), znaczek unieważniony kasownikiem prowizorycznym - przedwojennym polskim datownikiem, gwarancja Krawczyk.

Fi.340a
Mi.381C
2 200 PLN
19917

1944 Wodzowie, marginesowy znaczek za 1 zł. z H.Dąbrowskim w kolorze ciemnoniebieskim, bez perforacji u dołu, gwarancja Krawczyk.

Fi.341s
Mi.382
500 PLN
19918

1944 Goznak, 25 gr - frankatura wielokrotna, list polecony wysłany 4.XII z urzędu pocztowego Warszawa 4 do Czerwonego Krzyża w Genewie; poprzez Turcję i Egipt dotarł do adresata 22.V.1945, liczne stemple pośrednie, cenzury; ładny obieg, dekoracyjna całość.

Fi.342
Mi.383a
250 PLN
19919

1944 Goznak, 25 gr - frankatura wielokrotna, list wysłany 12.I.45 z Sądu Gminnego w miejscowości Frysztak Krośnieński do Rzeszowa już po wycofaniu znaczków z obiegu!!! poczta zapewne "spojrzała przez palce" na ten fakt i nie naliczyła dopłaty; znaczki unieważnione przedwojennym datownikiem; przesyłka sprawdzona przez cenzurę wojskową nr.173, koperta mocno wycięta; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.342
Mi.383a
200 PLN
19920

1944 Goznak, frankatura dwukolorowa, list polecony wysłany 20.XI z urzędu pocztowego Warszawa 23 do Czerwonego Krzyża w Genewie; jedna z nielicznych przesyłek ze stemplem polskiej cenzury tu - nr.89, poprzez Turcję i Egipt dotarł do adresata 15.V.1945, liczne stemple pośrednie, cenzury (rzadka sześciokątna egipska); dekoracyjna całość.

Fi.342, 343
Mi.383a, 384
350 PLN
19921

1944 Goznak, wydanie obiegowe, marginesowa seria znaczków ciętych w pięknym stanie, małe ślady podlepek na górnych marginesach, gwarancja Mikulski.

Fi.342-43 nz
Mi.383a-84 U
5 000 PLN
19922

1944 Goznak, 50 gr - frankatura wielokrotna, narożny sześcioblok na liście wysłanym 15.III.1945 z Krakowa do Katowic, cenzura wojskowa nr.535.

Fi.343
Mi.384
150 PLN
19923

1944 Goznak, 50 gr - frankatura pojedyncza, ofrankowana widokówka wysłana z Krakowa do Milanówka, znaczek w miejscu nadania nie został skasowany, unieważniono go dopiero w Warszawie; cenzura wojskowa 1666.

Fi.343
Mi.384
80 PLN
19924

1944 Goznak, 50 gr - frankatura pojedyncza, karta pocztowa wysłana 30.I.1945 z Radomia do Milanówka; cenzura wojskowa 162; karta pionowo zgięta..

Fi.343
Mi.384
70 PLN
19925

1944 Goznak, 50 gr - frankatura pojedyncza, kartka pocztowa, wysłana 11.II.1945 z miejscowości Busko-Zdrój do Działoszyc, cenzura wojskowa nr.710.

Fi.343
Mi.384
80 PLN
19926

1944 Goznak, 50 gr - frankatura wielokrotna, trzy znaczki z błędem z poz. 41 "zniekształcone Z", prawidłowo opłacony miejscowy list polecony wysłany 5.V.1945 w Poznaniu, gwarancja Krawczyk, Walisch.

Fi.343t, 343
Mi.364
250 PLN
19927

1944 K.R.N., dwa znaczki za 1 zł./25 gr. z podwójnym nadrukiem; z sąsiednich pozycji, ale z różnych półarkuszy i o różnym wzajemnym przesunięciu nadruków, każdego wydrukowano jedynie po 50 sztuk; lewy z poz.64 podwójna gwarancja Mikulski, prawy z poz.65 podwójna gwarancja Mikstein.

Fi.344 Np
Mi.386
4 800 PLN
19928

1944 K.R.N. znaczek oryginalnie kasowany na wycinku, z nominałem 1 zł. na dole znaczka i błędem z poz.11 "przerwa w 3 i brak zakończenia 9", rzadka kumulacja błędów, gwarancja.

Fi.344x B7
Mi.386
150 PLN
19929

1944 Goznak, bardzo rzadka, dotąd niekatalogowana drukowana typograficznie parka znaczków za 25 gr. w kolorze brązowoczerwonym, bez perforacji pomiędzy znaczkami, gwarancja Krawczyk.

Fi.IVac
Mi.383 b UMs
2 000 PLN
19930

1944 wydanie przedrukowe na obiegowych znaczkach Generalnego Gubernatorstwa z podobizną Hitlera, niedopuszczone do obiegu przez Ministerstwo PiT, 9 znaczków przewidzianych początkowo do obiegu i 4 próby, gwarancja Mikstein.

Fi. VII-XIX
3 200 PLN
19931

1944 Kraków, wydanie przedrukowe na znaczkach GG z Hitlerem, zamówione - lecz niedopuszczone do obiegu znaczek za 50 gr./20 gr. z nadrukiem typu 1 z poz.10, oznaczeniem walca, i błędem "uszkodzone r", gwarancja Schmutz.

Fi.X
300 PLN
19932

1945 kartka z Konina 14.8.45 do Łodzi opłacona znaczkami wycofanymi z obiegu, opłatę uiścił odbiorca znaczkiem dopłaty.

Fi.343, D101
Mi.384
50 PLN
19933

1945 K.R.N. pasek trzech znaczków za 1 zł./25 gr. na poleconej przedwojennej ilustrowanej karcie pocztowej, wysłanej 7.4. z Lublina do Warszawy, przesyłka nieco przefrankowana - winna być opłacona 2,50 zł., ale w kwietniu brakowało już znaczków goznaku, a nowych wydań o nominale 50 gr. w 1945 roku nie było, pierwszy taki znaczek z pomnikiem Grunwaldzkim w Krakowie wydano 25.5; tak więc kartę, jakkolwiek wysłaną z inspiracji filatelistycznej, opłacono najniżej jak było to możliwe; na środkowym znaczku z poz.4 występują błędy - katalogowany "cyfra 9 wcięta z lewej" i niekatalogowany "zalana cyfra 4"; znaczki unieważniono prowizorycznym kasownikiem "Lublin 1"/"a" z ręcznie wpisywaną datą; bardzo niski numer (11) stempelka cenzury wojskowej z orzełkiem, gwarancja Krawczyk.

Fi.344 B4, 344
Mi.386
1 200 PLN
19934

1945 R.T.R.P., znaczek z nadrukiem na miejscowym liście poleconym z Łańcuta 4.3.45.

Fi.346
Mi.388
280 PLN
19935

1945 wydanie rocznicowe, znaczek z odwróconym nadrukiem z poz. 39, gwarancja Schmutz.

Fi.346No
Mi.288K
1 400 PLN
19936

1945 FDC - "rocznica Powstania Styczniowego", znaczek wydania przedrukowego ostemplowany w pierwszym dniu obiegu - 22.I w urzędzie Lublin 1 na miejscowej grzecznościowej karcie poleconej; ponieważ nominał znaczka nie odpowiadał obowiązującej taryfie, niefilatelistyczne przesyłki ze znaczkami tego wydania praktycznie nie są znane; wg. "Podręcznika Specjalizowanego Polskich Znaczków Pocztowych 1944-1999" w dniu 22.I w UTP Lublin 1 sporządzono jedynie niewielką ilość prywatych FDC; unikalny walor w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji W.Grabowskiego.

Fi.347
Mi.389
1 000 PLN
19937

1945 82. rocznica Powstania Styczniowego, narożny czworoblok w kolorze jasnobrązowaworóżowym, dolny lewy znaczek z plamą nad P w POCZTA, gwarancja i opis koloru Schmutz.

Fi.347a
Mi.389
350 PLN
19938

1945 rocznica Powstania Styczniowego, marginesowa parka znaczków w kolorze brązoworóżowym, lewy o jasnym odcieniu, prawy o nieco ciemniejszym.

Fi.347a
Mi.389
180 PLN
19939

1945 rocznica Powstania Styczniowego, narożna kasowana parka znaczków w kolorze jasnobrązoworóżowym, prawy znaczek z błędem na poz.30 "pieprzyk na policzku", czytelny prowizoryczny kasownik "Warszawa 23" z wyróżnikiem "a", na odwrocie drukowany gotykiem fragment nagłówka niemieckiego papieru kancelaryjnego wykorzystanego do druku znaczków "Lublin Chopinstr.9", UWAGA!!! ze względu na nazwę ulicy ciekawy walor do tematu Chopin.

Fi.347a
Mi.389
1 000 PLN