Auction 36. Pre-stamp period

17063

1594 kompletny list datowany 3.IV.1594 do Sebastiana Lubomirskiego kasztelana małogoskiego, nadawcą jest Stanisław Barzy hrabia Korczak, który po śmierci ostatniego z Kmitów odziedziczył po nim zamek w Wiśniczu który w 1593 roku wraz z okolicznymi dobrami sprzedał, za 85.000 złotych polskich adresatowi niniejszego listu, Sebastianowi Lubomirskiemu uważanemu za twórcę potęgi i znaczenia rodu Lubomirskich; zakup zamku w Wiśniczu wynikał nie tylko z przyczyn ekonomicznych, ale miał przede wszystkim podnieść prestiż rodu Lubomirskich jako spadkobierców i powinowatych potężnych niegdyś Kmitów; całość w bardzo dobrym stanie zachowania z wtłoczoną za pomocą suchej pieczęci zapinką listową; pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich, sygnowany, posiada fiszkę archiwalną z adnotacją o treści listu; wspaniały dokument historyczny, mający ponad 400 lat!!!

1 200 PLN
17064

1610 ANNA LUBOMIRSKA z BRANICKICH z Ruszczyc, duży fragment listu datowanego 17.VII, wysłanego do syna Stanisława Lubomirskiego, który w 1621 pod Chocimiem po śmierci Jana Karola Chodkiewicza dowodził jako regimentarz wojskami koronnymi i litewskimi, w 1625 został wojewodą ruskim, w 1638 krakowskim, a w 1647 otrzymał od cesarza Ferdynanda III tytuł książęcy, był najpotężniejszym magnatem w Małopolsce; liczony w cenie autografu walor pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich, sygnowany, posiada fiszkę archiwalną z adnotacją o treści listu; wspaniały dokument historyczny, mający prawie 400 lat!!!

100 PLN
17065

1774 list wysłany 18.VI we Lwowie, adresowany ozdobnie i w wyszukany sposób na ręce arcybiskupa lwowskiego Wacława Sierakowskiego; dopisek "Opłata zupełna"; dobrze zachowana pieczęć lakowa; listy z XVIII wieku nieczęsto pojawiają się na rynku filatelistycznym; ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

1 200 PLN
17066

1790 około, obwoluta listu z Krzemieńca do miejscowości kresowej Szpików w okręgu Winnickim, stempel typ III Krzemieńca, stempel niezbyt czytelnie odbity, bardzo ładny stan.

2 000 PLN
17067

1790 około, koperta listu z Rzeszowa (adnotacja na górze koperty) do hrabiego Mniszchowa (ochmistrza kawalera orderów polskich) we Lwowie, koperta w bardzo dobrym stanie zachowania.

320 PLN
17068

1799 (?) druk pocztowy wystawiony we Lwowie; z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN
17069

1807 Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, Główna Poczta Polowa 1 Korpusu marszałka Bernadotte, list Intendentury Wielkiej Armii wysłany 20.IV z Torunia do Warszawy - w przeddzień wymarszu z ziem polskich do Prus, czysto odbity kasownik nadawczy - No 9 GRANDE ARMEE, na froncie unikalny stempelek Radca Stanu intendentury wielkiej armii a na odwrocie równie rzadki, ozdobny stempel Intendentury z orłem, pełna treść, piękny stan zachowania, wspaniały walor do zbiorów poczt wojskowych na ziemiach polskich, z kolekcji S.Rosińskiego.

4 000 PLN
17070

1807 "Grande Armee" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, kompletny list wysłany 2.I z Warszawy, do Metz nad Mozelą; czarna odbitka kasownika nadawczego - No.26 GRANDE ARMEE - urząd pocztowy Gwardii Cesarskiej generała Kellermana, składała się ona z dwóch dywizji pod dowództwem generałów Hulina i Ordenera; od grudnia stacjonowała w Poznaniu, ale poszczególne jednostki przemieszczały się w głąb Polski, autor listu właśnie przybył do Warszawy od strony Bugu i Narwi, wszystkie wymienione nazwy geograficzne przewijają się w treści listu; Gwardia przebywała na ziemiach polskich bardzo krótko, około dwóch miesięcy, więc takie listy spotyka się bardzo rzadko; na odwrocie odcisk zamykającej list suchej pieczęci, bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

2 500 PLN
17071

1809 list na papierze firmowym z pieczęcią lakową Trybunału Pierwszej Instancji Departamentu Warszawskiego do sądu w Krakowie, bardzo ładny stan.

300 PLN
17072

1811 list z Torunia do Poznania, piękna pieczęć lakowa Magistratu Miasta Torunia.

400 PLN
17073

1813 druk służbowy na papierze Komendanta Placu wysłany z Rawicza do Leszna.

150 PLN
17074

1818 list wysłany z Halicza do Lwowa, wpisana nazwa miejscowości "Halicz" i stempel nadawczy P:HALITS, adnotacja pocztowa (wysokość porta) wpisana czerwoną kredką; dobry stan zachowania;

1827 list wysłany 27.II z miejscowości Izdebnik do Wieliczki, jednowierszowy stempel nadawczy, bardzo rzadko spotykany dopisek: "Criminale porto frei", adnotacja pocztowa (wysokość porta) wpisana czerwoną kredką; dobry stan zachowania; gwarancja Mikstein; z kolekcji S.Rosińskiego.

600 PLN
17075

1824 list z Sieradza do Pabianic.

70 PLN
17076

1842 list wysłany z pomocniczej stacji pocztowej w Obornikach do Poznania, doskonałej jakości odbitka tego bardzo rzadkiego ozdobnego stempla - wzoru z trąbką pocztową; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

4 000 PLN
17077

1825 obwoluta listu z Konitz (Chojnic).

50 PLN
17078

1825 list miejscowy z Konina.

80 PLN
17079

1828 około, list wysłany 19.X ze Zgierza do Łęczycy, stempel nadawczy typu IIA (446a), dopisek zwalniający od opłaty pocztowej: "Służba Rządowa"; na odwrocie przełamana, ale kompletna pieczęć lakowa; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
17080

1829 obwoluta listu z Łęczycy do Warszawy, kasownik odbiorczy na froncie i stempel "Interes Rządowy".

100 PLN
17081

1831 cholera - dezynfekowana przesyłka z czasów szalejącej w Poznaniu epidemii, list wysłany 10.VIII z Poznania do Gniezna, zgodnie z obowiązującymi w tamtym czasie przepisami sanitarnymi list został przeperforowany i poddany dezynfekcji, co potwierdzono odciskając dwuwierszowy stempelek w ramce "SANITAETS/ STEMPEL", na liście widnieją także adnotacje dotyczące dezynfekcji: "222/g Chol:"; na froncie mały okrągły stempel nadawczy, na odwrocie kasownik odbiorczy 12.VIII; przesyłki z okresu epidemii cholery są dzisiaj dosyć rzadko spotykane, ponieważ większość z nich niszczono zaraz po przeczytaniu, a stemple sanitarne są bardzo wysoko wyceniane. Podobną przesyłkę opisano w "Filateliście" nr.11/1999

400 PLN
17082

1832 list z Łęczycy.

100 PLN
17083

1833 list wysłany 28.XII z Kalisza do Poznania, ozdobnie i w wyszukany sposób adresowany do: "Jaśnie Wielmożnego Naczelnego Prezesa Wielkiego Księstwa Poznańskiego", stempel nadawczy typu IB (117b) "szerokie Z", stempel granicznego urzędu w Krotoszynie "KROTOSCHIN 19 DEC"; bardzo dobry stan zachowania;

1835 list wysłany 27.III z Tczewa (Dirschau) do Starogardu Gdańskiego (Pr.Stargard), nerkowy stempel nadawczy, datownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

550 PLN
17084

1833 list wysłany 29.X z miejscowości Fraustadt (Wschowa) do Gostynia, oznaczony "franco", adnotacje dotyczące wagi przesyłki i wysokości porta.

40 PLN
17085

1835 list wysłany 20.I z Poznania do Paryża, adnotacja franco i stempelek PP świadczący o opłaceniu porta; stemple tranzytowe: Berlin 22.I, "Prusse Par Givet" w ramce; dodatkowo stempelki: AED i na odwrocie niebieski z datą; dodatkowe adnotacje; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania;

1850 list wysłany 20.VII z Rawicza (Rawitsch), zwraca uwagę stempel nadawczy z numerem 2; bardzo dobry stan zachowania;

1838 list wysłany 7.V z Inowrocławia (Inowrazlaw); dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

400 PLN
17086

1836 potwierdzenie nadania (recepis) listu wartościowego, nadanego 1.III na dyliżans pocztowy (Postwagens) z Wieliczki do Wiednia; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN
17087

1836 druk pocztowy (Quittung) wystawiony 27.VIII w Grudziądzu; z kolekcji S.Rosińskiego.

100 PLN
17088

1838 SŁUŻEW, list wysłany 23.VII z miejscowości Służewo do Włocławka, stempel nadawczy SŁUŻEW typu IB (340b)na odwrocie pieczęć urzędowa nadawcy; walor w dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN
17089

1839 list służbowy - stempel Służba Cywilna Rządowa ze stacji kolejowej w Łęczycy do Łodzi.

70 PLN
17090

1840 około obwoluta listu służbowego - stempel Służba Rządowa Cywilna z Wadlewa do Tuszyna.

180 PLN
17091

1840 list wysłany 20.X z Mościsk do Lwowa, efektowny łukowy stempel nadawczy; na odwrocie dwuwierszowy stempel odbiorczy "Lemberg 21 Oct 1840"; bardzo dobry stan zachowania;

1843 list wysłany 21.X z miejscowości Tyśmienica do Drohobyczy, atrakcyjny w formie, łukowy stempel nadawczy TYSMIENITZ w niebieskim kolorze, wpisana wysokość porta "18"; dwuwierszowy stempel odbiorczy "DROHOBICZ 26 Oct 1843"; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

350 PLN
17092

1840 około, list (druk - karta drożna) wysłany 24.V z Kalwarii do Maryampola, czarny jednowierszowy w podwójnej ramce stempel nadawczy typu IIC (119b), u dołu, słabo odciśnięty stempelek "Interes Rządowy"; całość w dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

140 PLN
17093

1842-1859 zestaw 5 listów pruskich z obszaru Polski.

60 PLN
17094

1842 list wysłany 10.V z Kazimierza do Warszawy, stempel nadawczy typu IIA (122a) z wpisaną obok datą, adnotacje dotyczące wysokości opłaty 16 1/2; stempelek firmowy nadawcy; idealny stan zachowania;

1844 list wysłany 8.X z Bełchatowa do Piotrkowa, stempel nadawczy typu IIA (7a), nietypowy stempelek "Interes Rządowy" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

400 PLN
17095

1843 prywatny list z pełną treścią (po polsku), wysłany 21.VI z Bad Ems, adresowany do hrabiego Xaviera Krasickiego w Lisku, dwuwierszowy stempel nadawczy z datą roczną, wpisana w formie ułamka wysokość opłaty "12/8"; na odwrocie dwuwierszowy kasownik odbiorczy "3 JUL. 48"; całość w bardzo ładnym stanie zachowania.

150 PLN
17096

1844 list ze Zgierza do Kalisza.

80 PLN
17097

1844 około, list ekspresowy z dopiskiem "Citissime", wysłany 22.III z Warszawy do Włocławka, stempel nadawczy typu IIID (398l) z ozdobnikiem; stempelek zwalniający od opłaty pocztowej "Służba Cywil: Rząd: od Kom: Woie: Moz:" (Czernik typ IVA)na odwrocie pieczęć urzędowa nadawcy; walor w bardzo dobrym stanie zachowania ze stempelkiem własnościowym z kolekcji S.Rosińskiego.

150 PLN
17098

1846 list urzędowy (ex offo), wysłany 19.VIII z Bochni do miejscowości Dombrowica.

60 PLN
17099

1846 list z pełną treścią, przesłany miejscowo 29.VIII w Nowej Rudzie (Neurode), dwuwierszowy stempel nadawczy, dopisek czerwonym atramentem "Luben", na odwrocie stempel nadejścia i efektowna, bardzo dobrze zachowana pieczęć lakowa nadawcy.

40 PLN
17100

1846 prywatny list rekomendowany z pełną i ciekawą treścią (pisaną po polsku), wysłany 2.VIII z Franzensbad do Tarnowa, dwuwierszowy stempel nadawczy z dostawionym dodatkowo stempelkiem "Recommandirt" i wpisanym numerem przesyłki, adnotacja nadawcy dotycząca trasy wysyłki "p.Prag/ Bielitz"; pieczęć lakowa nadawcy na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
17101

1846 list wysłany 15.II z Zamościa do Lublina, stempel nadawczy typu IIIC (437c), bardzo rzadko spotykany stempelek "Służba Pocztowa" (Czernik typ I) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; jak podaje Katalog Specjalizowany Znaków Pocztowych: "Do najcenniejszych ... należą odbijane w czerwonym tuszu stempelki SŁUŻBA POCZTOWA".

170 PLN
17102

1847 list z Ozorkowa do Łodzi.

60 PLN