15110 |
1933 list na kopercie Gminy Izraelickiej w Katowicach do Niemiec. | Fi.240 Mi.259 |
| 25 PLN SOLD | |
15111 |
1934 Judaica, WILEŃSZCZYZNA - BARANOWICZE, list, którego nadawcą jest rabin Baranowicz Chonon Waserman, wysłany w kopercie firmowej 27.VI do Filadelfii; znaczki unieważnione datownikiem z wyróżnikiem "b", na odwrocie kasownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji G.Hahne. | Fi.256 Mi.279 |
| 200 PLN | |
15112 |
1936 Judaica, WILEŃSZCZYZNA - RADUŃ, list z jesziwy "Chofetz-Chaim" - szkoły talmudycznej założonej w 1864 roku w miejscowości Raduń, wysłany 27.VI w kopercie firmowej do Filadelfii, wewnątrz druk pokwitowania dokonanej wpłaty na 5 dolarów z pieczęcią uczelni; bardzo dobry stan zachowania; walor z kolekcji G.Hahne. | Fi.288II Mi.309II |
| 500 PLN | |
15113 |
1941 Getto w Łodzi, karta pocztowa oznaczona stempelkiem "Postabteilung-Getto", datowana 12.XII, pisana przez Żyda przywiezionego do getta z Czechosłowacji (Prager Transport B) adresowana do Pragi, wysłana, ale zatrzymana przez cenzurę żydowską getta ze względu na niedozwoloną treść (stempelek ZURUCK); bardzo dobry stan zachowania; gwarancja. | |
| 400 PLN | |
15114 |
1941 Getto w Krakowie, grzecznościowe odbitki kasownika z hebrajskimi napisami "Judische Gemeinde Postsammelstelle", odciśniętego 22.VI (dzień ataku niemieckiego na Związek Sowiecki) i 29.VI na karcie z dodatkowymi znaczkami, z których jeden ostemplowano wcześniej kasownikiem okolicznościowym GG; niespotykany walor filatelistyczny; gwarancja. | Fi.Cp2II, 41, 45; 9a |
| 400 PLN | |
15115 |
1942 Getto w Łodzi, karta pocztowa oznaczona stempelkiem "Postabteilung-Getto", datowana 1.I adresowana do miejscowości Włoszczowa, wysłana, ale zatrzymana przez cenzurę żydowską getta ze względu na niedozwoloną treść (stempelek ZURUCK); bardzo dobry stan zachowania; gwarancja. | |
| 400 PLN | |
15116 |
1942 znaczek kasowany grzecznościowo na odwrocie kartki pocztowej stemplem Judenrat / 30.12.42 / Lemberg. | |
| 70 PLN SOLD | |
15117 |
1944 Getto w Łodzi, wydanie nie dopuszczone do obiegu (tzw. wzór IV), tak jak wydano - 10 Pf. gumowany, 5 i 20 Pf. niegumowane, gwarancja Schmutz. | Fi.1-3A Mi.III-V |
| 900 PLN | |
15118 |
1944 getto łódzkie, marginesowy pasek znaczków wydania niedopuszczonego do obiegu z wszystkimi pięcioma typami nadruków, stan idealny, gwarancja i opis Schmutz. | Fi.1A typ 1-5 |
| 1 200 PLN | |
15119 |
1944 Getto w Łodzi, wydanie nie dopuszczone do obiegu (tzw. wzór IV), marginesowy znaczek za 20 Pf., tak jak wydano - niegumowany, gwarancja Schmutz. | Fi.3A Mi.V |
| 250 PLN | |
15120 |
1944 getto łódzkie, marginesowy pasek znaczków wydania niedopuszczonego do obiegu z wszystkimi pięcioma typami nadruków, stan idealny, gwarancja i opis Schmutz. | Fi.3A typ 1-5 |
| 800 PLN | |
15121 |
1944 Judaica - propagandowy listownik, pisany przez Polaka wcielonego do Armii Czerwonej, datowany 11.V, wysłany do rodziny w Kazachstanie; urywek wstrząsającej treści listu: "W Zdołbunowie rozmawiałem na stacji z żydowskim powszechnie tu szanowanym adwokatem, który ocalał jedynie dzięki temu, że przez półtorej roku chował się w rurze cementowej. Jest to chodzący trup. Z kilku tysięcy Żydów zamieszkałych w Zdołbunowie pozostało przy życiu jedenaście osób"; całość w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego. | |
| 500 PLN | |
15122 |
1944 poczta w Getcie Łódzkim, próba arkuszowa niezrealizowanego wydania wykonana metodą fotograficzną, słaby stan zachowania, gwarancja Gryżewski. | Fi.PIXax |
| 600 PLN | |
15123 |
1944 poczta w Getcie Łódzkim, próba arkuszowa niezrealizowanego wydania wykonana metodą fotograficzną, słaby stan zachowania, gwarancja Gryżewski. | Fi.PIXbx |
| 800 PLN | |
15124 |
1944 poczta w Getcie Łódzkim, próba arkuszowa niezrealizowanego wydania wykonana metodą fotograficzną, gwarancja Krawczyk. | Fi.PVIIIx |
| 1 000 PLN | |
15125 |
1946 Judaica - list z Centralnego Komitetu Wyzwolonych Żydów w amerykańskiej strefie okupacyjnej (CENTRAL COMMITTEE OF LIBERATED JEWS), wysłany 6.XI z Monachium do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, stempelek cenzury amerykańskiej. | Mi.934 |
| 120 PLN | |
15126 |
1947 Judaica - komplet kart pocztowych wydanych dla uczczenia ofiar hitleryzmu pomordowanych w Oświęcimiu, ostemplowanych pamiątkowo 14.VI w pierwszym dniu obiegu. | Fi.Cp97-98 |
| 80 PLN | |
15127 |
1993 Getto w Warszawie, wydanie wspólne z pocztą Izraela - 50 rocznica powstania Żydów w Getcie Warszawskim, arkusz czysty z przywieszkami na dole (tabs). | Fi.3296 Mi.3444 |
| 60 PLN | |