Auction 34. WW2 military postage

10451

1943 Indie - obóz przejściowy (najpewniej Bandry) dla polskich dzieci uratowanych i wywiezionych na przełomie 1942/43 z "nieludzkiej ziemi", list wysłany 11.VIII z miejscowości Cumballa Hill, adresowany do żołnierza II Korpusu na Środkowym Wschodzie, na odwrocie stempel hinduskiej poczty polowej; cenzury; niezwykle ciekawa całość w dobrym stanie zachowania.

Autorka listu znajduje się na liście ocalonych dzieci, wywiezionych z polskich kresów do Związku Sowieckiego, które ocalały dzięki gen.Andersowi i znalazły schronienie w Indiach.

600 PLN
10452

1943 znaczki tajnej poczty podziemnej,

220 PLN
10453

1943 znaczki tajnej poczty podziemnej.

Fi.1-3
15 PLN
10454

1943 nalepki polskiej poczty polowej.

400 PLN
10455

1944 poczta obwodu pińczowskiego, znaczki nie wprowadzone do obiegu, gwarancja Schmutz. Fotoatest

Fi.1-4
2 600 PLN
10456

1944 Poczta Polowa 1-go Korpusu W.P., nalepka do zabezpieczania uszkodzonej korespondencji.

40 PLN
10457

1944 "wyzwalanie" Polski spod okupacji niemieckiej, 22.VII.1944 r. wydano Manifest PKWN i w dniu tym na wojskowej korespondencji poczta polowa używała czerwonego tuszu do stemplowania przesyłek, karta pocztowa od Polaka służącego w Armii Czerwonej, wysłana 22.VII z frontu (poczta polowa 38504) do Kustanaja w Kazachstanie, adresowana do żony, wywiezionej w 1941 z Wilna w ramach deportacji ludności polskiej, cenzura 26925, kasownik odbiorczy; doskonały stan zachowania.

300 PLN
10458

1944 Armia Czerwona, list "trójkąt" zwolniony od opłaty pocztowej, wysłany 3.IX z poczty polowej 10330 do Moskwy, cenzura nr.06557, kasowniki odbiorcze; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
10459

1944 III Rzesza, list wysłany 29.VI za pośrednictwem poczty polowej 11449, datownik nadawczy tzw. "Neutraler Stempel" z rzymską cyfrą "VII" na górze i literą "v" na dole, bardzo wysoka wycena katalogowa!!! pieczęć formacyjna, zalepka cenzury; doskonały stan zachowania.

200 PLN
10460

1944 Armia Polska w ZSRR, list od Polaka wywiezionego w ramach jednej z trzech deportacji ludności polskiej do ZSRR, wcielonego siłą do Armii Czerwonej, wysłany 2.IV z poczty polowej 38716 do Związku Patriotów Polskich z prośbą o przeniesienie do Wojska Polskiego; propagandowy ilustrowany listownik z tekstem w wolnym przekładzie: "KOZAK NIE CHCE ODPOCZYWAĆ, KOZAK ZACHÓD CHCE ZDOBYWAĆ", cenzura nr. 04855; kasownik odbiorczy Moskwa 2.IX; ślady archiwizacji, ogólnie dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

500 PLN
10461

1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a Wojskiem Polskim w Anglii, karta pocztowa wysłana 6.I z Pruszkowa do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla ppor. inż. Stanisława Jaźwińskiego z I Korpusu, ładnie udokumentowany obieg pocztowy; na odwrocie ślady cenzury chemicznej; bardzo dobry stan zachowania.

350 PLN
10462

1944 Armia Czerwona, list polecony wysłany 21.I z radzieckiej poczty polowej 26377, adresowany do urzędu pocztowego Moskwa 55 "do wostrebowanija" (poste-restante), co jest charakterystyczne w przypadku korespondencji do łagrów, stempelek cenzury 02409 + część zalepki, kasowniki odbiorcze; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
10463

1944 aerograf z kopertą - wysłany 5.II z Nowego Jorku do polskiej jednostki o kryptonimie pocztowym 628, przekazany kolejno do jednostek o kryptonimach: 264, 202, O.Z.A., cenzura, kasowniki poczt polowych 101, 132; przesyłka długo poszukiwała adresata, obieg pocztowy na każdym etapie bogato udokumentowany; bardzo dobry stan zachowania.

400 PLN
10464

1944 "26 LAT ARMII CZERWONEJ" - formularz z propagandową ilustracją, wysłana 3.III przez Polaka służącego w szeregach Armii Czerwonej z poczty polowej 38504 do miejscowości Kustanaj w Kazachstanie, kasownik odbiorczy, cenzura; doskonały stan zachowania.

250 PLN
10465

1944 formularz francuskiej poczty polowej z flagami; francuską, brytyjską i polską.

80 PLN
10466

80 PLN
10467

80 PLN
10468

1945 "RADZIECCY LOTNICY - SOKOŁY NASZEJ OJCZYZNY! BEZLITOŚNIE NISZCZCIE WROGA NA ZIEMI, W POWIETRZU I NA MORZU! NIECH ŻYJĄ RADZIECCY LOTNICY!" propagandowy ilustrowany listownik, przesyłka od Polaka służącego w Armii Czerwonej, wysłany 30.V z poczty polowej 83670 do Lwowa, cenzura 12105, kasownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania, wyjątkowy jak na przesyłki "ze wschodu".

200 PLN
10469

1945 list polskiej poczty polowej nr 53432 wysłany 17.9.45.

30 PLN
10470

1945 "wyzwalanie" Polski spod okupacji niemieckiej, przedwojenny polski formularz poczty polowej, wysłany 7.II przez Polaka służącego w Armii Czerwonej z poczty polowej 28279 do Lwowa, cenzura 31983, kasownik odbiorczy 25.II; idealny stan zachowania.

250 PLN
10471

1945 Polskie jednostki okupacyjne na terenie Niemiec, list wysłany 24.VIII z Notting Hill do polskiej jednostki o oznaczeniu kodowym P/40-P wchodzącej w skład Brytyjskich Sił Okuacyjnych (BLA); znaczek unieważniony kasownikiem propagandowym z literą V - Victory (Zwycięstwo).

40 PLN
10472

1945 list z Centrali PCK Poszukiwań Zaginionych Osób na Środkowym Wschodzie, wysłany 5.XII za pośrednictwem polskiej poczty polowej 102 do PCK w Londynie; dekoracyjna koperta firmowa, całość w doskonałym stanie zachowania.

250 PLN
10473

1945 karta od Polaka służącego w Armii Czerwonej, wysłana 12.III za pośrednictwem sowieckiej poczty polowej już z terenu Niemiec, przesyłka oznaczona stempelkiem WOJSKOWY, sprawdzona przez cenzurę wojskową nr.(1 lub 4)23 pierwsza cyfra słabiej czytelna; dobry stan zachowania.

200 PLN
10474

1945 kartka polskiej Poczt Polowej 20.4.45 do Lwowa, stemple cenzury radzieckiej.

60 PLN
10475

1945 U-Boot, parka znaczków wydanych dla okrążonych oddziałów niemieckich na Helu, gwarancja Łaszkiewicz, Schmutz.

1 400 PLN
10476

1945 list nadany z radzieckiej poczty polowej 4.4.45 do Bydgoszczy, na odwrocie stempel cenzury wojskowej 160.

150 PLN
10477

1946 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, seria cięta.

Fi.1-4 nz
120 PLN
10478

1946 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu i II wydanie przedrukowe, rozbudowany zestaw z wieloma odmianami kolorów.

Fi.1-5
240 PLN
10479

1946 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, znaczek cięty za 55 gr. w rzadkim odcieniu jasnoniebieskim, lekko popękana guma.

Fi.2 nz
50 PLN
10480

1946 Armia Polska na kontynencie, list lotniczy, wysłany 18.I za pośrednictwem poczty polowej Nr.252 (obsługiwała jednostki 1 Dywizji Pancernej generała Maczka), adresowany do jednostki o kryptonimie pocztowym P108, wchodzącej w skład Brytyjskiej Armii Renu; dodatkowy stempel wojskowego urzędu pocztowego.

100 PLN
10481

1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok czysty w ładnym stanie.

Fi.Bl.1
230 PLN
10482

Fi.Bl.1, 1-5
300 PLN
10483

500 PLN
10484

1947 wydanie Wydziału Opieki nad Żołnierzem przy Dowództwie II Korpusu na środkowym wschodzie, znaczek za 50 gr.

10 PLN
10485

180 PLN
10486

1947 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, koperta lotniczego listu poleconego, wysłana 24.I za pośrednictwem poczty polowej 406 adresowana do Warszawy. kasownik odbiorczy.

80 PLN
10487

1947 znaczki wydania Wydziału Opieki nad Żołnierzem przy dowództwie WP na Środkowym Wschodzie.

40 PLN
10488

1947 znaczek wydania Wydziału Opieki nad Żołnierzem przy dowództwie WP na Środkowym Wschodzie.

50 PLN
10489

1969 "XXV ROCZNICA BITWY POD MONTE CASSINO" Kielce 1, znaczek na kopercie skasowany okolicznościowo 18.V.

20 PLN
10490

1986 Poczta Solidarności - komplet 4 efektownych kart z podobiznami i życiorysami dowódców Armii Krajowej: Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza "Doktora", Stefana Roweckiego "Grota", Tadeusza Komorowskiego "Bora", Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka"; dodatkowo banderola.

80 PLN