Auction 34. WW2 PoW and internment camps

11080

1940 Rudnia Poczajewska - sowiecki obóz dla polskich jeńców, wykorzystywanych przez GUSZOSDOR-u (Zarząd Głównych Dróg Bitych NKWD) jako tania siła robocza, m.in. przy budowie Drogi Zachodnioukraińskiej nr.1 Nowogród Wołyński- Korzec- Równo- Dubno- Brody- Lwów; ponieważ jeńcy polscy zatrudnieni na budowach NKWD mieli prawo pisania listów, stąd wiadomo, że w niektórych miejscowościach m.in. w Rudni Poczajewskiej znajdowała się grupa obozowa; oferowana przesyłka z obozu - być może jedyna znana - datowana 27.V, została wysłana z Kijowa do Zalesia Górnego, stempelek cenzury Wehrmachtu; całość w idealnym stanie zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

800 PLN
11081

1940 kartka z małego obozu internowania (720 osób)w Kalwarii Suwalskiej na Litwie 5.7.40 do Warszawy, stempel nadawczy litewskiego Czerwonego Krzyża i odbiorczy GG, gwarancja.

650 PLN
11082

1940 kartka z małego obozu internowania (720 osób)w Kalwarii Suwalskiej na Litwie 17.3.40, numer odbiorczy 324 i stempel cenzury Ż, gwarancja.

600 PLN
11083

1940 Internowanie na Litwie - Birsztany, jeden z mniejszych obozów dla polskich internowanych, część z opłaconą odpowiedzią karty podwójnej, wysłana 16.I do Warszawy, przesyłka cenzurowana w Królewcu; nadawca por.Józef Kwarciński, prawdopodobnie próbował przedostać się do Francji lub Anglii, ale chyba nieskutecznie, świadczy o tym przesyłka wysłana przez niego z Oflagu IIC, reprodukowana w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego na stronie 140 (ryc.12); pomimo niewielkiego pionowego zgięcia bardzo dobry stan zachowania.

500 PLN
11084

1940 Internowanie w Szwajcarii, arkusik czystych znaczków poczty polowej za (20)rp., żołnierz siedzący pod drzewem.

Fi.Ark.1
360 PLN
11085

1940 Internowanie w Szwajcarii - koperta wydana nakładem YMCA, wysłana z obozu Bueren a d.Aare do ambasady polskiej w Bernie; stempelek cenzora 304, na odwrocie zalepka cenzury szwajcarskiej; ślady archiwizacji.

Fi.Fp3
150 PLN
11086

1941 Stalag XIA - szpital "Lazarett T" - karta wysłana 20.II z obozu do Warszawy, niemy datownik nadawczy, pieczęć komendantury obozu, cenzura, bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
11087

1941 Oflag IIE - karta wysłana 25.IV z obozu do Chełmży (Kulmsee), niemy datownik, cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

15 PLN
11088

1941 (?) Stalag XIIIA - karta i listownik jednoczęściowy, czyste druki nakładu centralnego w idealnym stanie zachowania.

100 PLN
11089

1941 Stalag VIA - karta z obozu, wysłana 14.I do PCK w Krakowie, niemy datownik nadawczy; stempel kancelaryjny Czerwonego Krzyża; cenzura; ślady archiwizacji.

60 PLN
11090

1941 karta wysłana 26.I z Vouziers we Francji z Agencji Pomocy Jeńcom Wojennym, adresowana do Męża Zaufania Stalagu XVIIB, w sprawie polskich jeńców z obozu VIIA; pieczęć urzędowa, cenzura; nietypowy walor w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji).

150 PLN
11091

1941 Oflag VIIIB - adaptowana karta Oflagu VIIIA, wysłana 8.II z obozu do Krakowa, niemy datownik nadawczy z wyróżnikiem a, cenzura.

50 PLN
11092

1941 Stalag IVA - karta wysłana 2.XII z obozu do miejscowości Hoduciszki na wileńszczyźnie, zwraca uwagę nietypowy, niemy datownik; cenzura.

80 PLN
11093

1941 Stalag IIA - niespotykany formularz informacyjny, wysłany 5.II z obozu do Bydgoszczy, niemy kasownik nadawczy, efektowny stempelek cenzury; doskonały stan zachowania.

200 PLN
11094

1941 Kozielsk II - zwolnienie lekarskie ppor. Sokołowskiego wydane 11.II celem przedłożenia Komendantowi Bloku nr.7, niecodzienny, bardzo ciekawy dokument.

120 PLN
11095

1941 Griazowiec - obóz jeniecki polskich oficerów (ok. 400), ocalałych z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska; po lipcu 1941 wielu zdążyło dołączyć do armii gen.Andersa, a tych, którym się to nie udało wcielono potem do armii gen.Berlinga; karta pocztowa z obozu napisana 18.III, wysłana 26.III jak zwykle z Moskwy, adresowana do Starachowic, oznaczenie nadawcy "POCZTOWYJ JASZCZIK No 11/C-12", cenzura niemiecka, stempelek dopłaty; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

1 500 PLN
11096

1941 Kozielsk II - obóz stworzony dla żołnierzy polskich internowanych na Litwie, którzy po agresji sowieckiej na kraje bałtyckie wpadli w łapy NKWD, więziono ich w tym samym obozie, w którym w kwietniu i maju 1940 sowieci wymordowali polskich oficerów (Kozielsk I); wszyscy przetrzymywani w tym obozie przeżyli i z gen. Andersem opuścili "nieludzką ziemię"; list wysłany z obozu do Kazachstanu, znaczek zdjęty przez cenzurę poszukującą sekretnych informacji; ten sam co w Kozielsku I stempelek "OTOB K No.11 C-41"; bardzo ciekawy walor w nieco słabszym stanie zachowania.

300 PLN
11097

1941 BAB 42 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, karta z obozu wysłana 3.V do Muszyny.

100 PLN
11098

1941 Oflag VIIIB - listownik, wysłany 11.X z obozu do Sławkowa, nadawcą jest komandor porucznik Mieczysław Adamowicz, komendant Portu Wojennego w Gdyni we wrześniu 1939, zwraca uwagę numer więźnia 1/XVIIIC ! cenzura, niemy datownik nadawczy z wyróżnikiem a; doskonały stan zachowania.

300 PLN
11099

1941 Oflag IIA - polecenie wypłaty, wysłane 11.I z obozu za pośrednictwem Deutsche Dienstpost Osten, do rodziny jeńca, adresowane do burmistrza Nowego Targu, stempel komendantury obozu, pieczęć kancelaryjna administracji; niespotykany walor w idealnym stanie zachowania.

200 PLN
11100

1941 Miranda de Ebro - obóz koncentracyjny w Hiszpanii, karta pocztowa z obozu, wysłana 11.XI do Szwajcarii, stempelki cenzury: obozowej 357, rządowej hiszpańskiej w San Sebastian i szwajcarskiej 140; po klęsce Francji, Polaków - zarówno żołnierzy jak i cywilów - przedzierających się do Anglii via Portugalia, a zatrzymanych na terenie Hiszpanii, tamtejsze służby wojskowe kierowały do obozów koncentracyjnych nie traktując ich jako internowanych, lecz jak pospolitych przestępców; także piloci polscy, zestrzeleni nad Francją, którzy przez Hiszpanię starali się powrócić do swych jednostek w Anglii, złapani przez Hiszpanów trafiali do tych obozów; dopiero w 1943 roku na skutek nacisków aliantów i strajku głodowego więźniów, obóz ten zlikwidowano, a 17.III.1943 gen. Franco wydał dekret zezwalający Polakom na ewakuację do Wielkiej Brytanii; szacuje się, że przez obóz ten przeszło 1200-2000 Polaków; całość w idealnym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

1 500 PLN
11101

1942 BAB 26 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, karta wysłana 7.VII z obozu do Żelechowa, cenzura; zwraca uwagę dekoracyjny stempel z numerem poczty polowej 02002A.

180 PLN
11102

1942 Stalag IIIB - karta (formularz francuski), wysłana 30.I z obozu do miejscowości Czechowice (Tschechowitz), niemy datownik, cenzura.

50 PLN
11103

1942 BAB 26 - jeniecki batalion budowlano-roboczy w Essen, karta wysłana 20.IV z obozu do Wilna, pieczęć listowa z godłem III, cenzura; zwraca uwagę formularz z podanym w adresie nadawcy, numerem poczty polowej 02002A; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
11104

1942 Stalag VIG - karta ze szpitala obozowego, wysłana 23.II do Warszawy, cenzura; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. Stanisława Barańskiego i Józefa Falkowskiego.

80 PLN
11105

1942 Oflag IIC - przesyłka niezgodna z regulaminem !!! karta pocztowa GG, wysłana 2.X z Warszawy do obozu; zgodnie z rozporządzeniem władz niemieckich, po czerwcu 1940 do obrotu pocztowego dopuszczone zostały jedynie formularze przygotowane przez władze obozowe; z tego względu prezentowana przesyłka była cenzurowana dwukrotnie i ostatecznie, pewnie również ze względu na treść, wyjątkowo, doręczona jeńcowi; doskonały stan zachowania; gwarancja Falkowski.

250 PLN
11106

1942 Stalag VIIIB - przesyłka niezgodna z regulaminem !!! list wysłany z agencji Tuligłowy koło Samboru do obozu, znaczki skasowane 8.XII we Lwowie, cenzura; zgodnie z rozporządzeniem władz niemieckich, po czerwcu 1940 do obrotu pocztowego dopuszczone zostały jedynie formularze przygotowane przez władze obozowe; niewielki ubytek klapy.

180 PLN
11107

1942 Internirungslager (Ilag) Libenau - obóz dla internowanych, karta pocztowa wysłana z 14.X z obozu do Krakowa, karta pisana po angielsku.

200 PLN
11108

1942 Internowanie na Węgrzech - obóz Rakoscsaba, list wysłany 30.IV z obozu do Komorowa; stempelek zwalniający od opłaty pocztowej, pieczęć formacyjna; liczne cenzury; niezwykle dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
11109

1942 Stalag IVC - część na odpowiedź listownika (formularz francuski), wysłana 28.III z Tczewa (Dirschau) do obozu do miejscowości Czechowice (Tschechowitz), stempelek cenzury, bardzo ciekawa, dotycząca bieżących wydarzeń, treść.

150 PLN
11110

1942 Stalag IXA - listownik, stosunkowo rzadko spotykany tzw. formularz francuski, wysłany 29.XII z Krakowa do obozu, kasownik propagandowym GG (Fi.V); cenzura; słabszy stan zachowania.

40 PLN
11111

1942 Internowanie w Szwajcarii, lotniczy list polecony, wysłany 8.XII z obozu Elgg do Londynu, 26.XII zwrócony do nadawcy (stosowny stempelek); pieczątka cenzora 339 i zalepka cenzury szwajcarskiej, zdarta kartka przewodnia; bardzo dobry stan zachowania; adresatem listu jest kawalerzysta gen. Stefan Dembiński (hrabia Rawicz), uczestnik I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej (bitwa pod Komarowem), w czasie kampanii wrześniowej zorganizował i dowodził grupą operacyjną Stryj, która osłaniała polskie jednostki przechodzące granicę, na Węgrzech był przedstawicielem Naczelnego Wodza, we Francji szefem departamentu kawalerii w Ministerstwie Spraw Wojskowych, po ewakuacji do Wielkiej Brytanii został szefem gabinetu wojskowego Prezydenta RP (od października 1941 do 1947 roku), odznaczony m.in.: Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, a także Legią Honorową.

400 PLN
11112

1942 Kozielsk, karta z oflagu VIIA, wysłana 5.V do Londynu, nadawca prosi o pomoc w odszukaniu Karola Palczyńskiego, od którego ostatnią wiadomość odebrano w kwietniu 1940 roku z Kozielska, niestety jego nazwisko figuruje na liście katyńskiej; stempelki cenzury: obozowej i brytyjskiej, karta pionowo zgięta; ogólnie bardzo dobry stan zachowania. Jeden w Kozielsku, drugi w oflagu, trzeci w Londynie - gorzka ilustracja "polskich dróg".

300 PLN
11113

1 500 PLN
11114

1942 album świąteczny wykonany w Stalagu XIB przez Stanisława Niedżwieckiego ukończony w 10.XII.42, stempel cenzury obozowej "Gerüft Stalag XI B / 21", album składa się z 8 stron o formacie 165x250 mm, piękne kolorowe grafiki o dużej wartości artystycznej i dużej wartości kolekcjonerskiej, niezwykle dekoracyjny i unikatowy walor.

10 000 PLN
11115

1 500 PLN
11116

1943 Stalag XIID, listownik (formularz francuski) wysłany 4.X z obozu do Łodzi, dodatkowy stempelek DEUTSCHLAND, cenzura wewnątrz listu.

40 PLN
11117

1943 Oflag IIE - listownik (część na odpowiedź) wysłany 7.IV z Lublina, cenzura.

30 PLN
11118

1943 Oflag IIE - listownik z obozu, wysłany 18.X do Warszawy, cenzura.

15 PLN
11119

1943 Internowanie w Szwajcarii - przesyłka z obozu w Meilen do Iranu - niezwykle rzadki kierunek wysyłki !!! list lotniczy do Teheranu, wysłany 8.XI, liczne stemple i zalepki cenzorskie, adnotacje w języku perskim; koperta poziomo zgięta; wspaniały walor w doskonałym stanie zachowania.

800 PLN