Auction 31. WW2 PoW and internment camps

17407

1945 Workuta, polecona karta pocztowa wysłana w grudniu z miejscowości podwileńskiej Pavilnys (Kolonia Wileńska) do Workuty na adres pocztowyj jaszczik 223/16 - miejsca zesłania żołnierza AK, uwięzionego przez NKWD po zakończeniu zwycięskich walk o Wilno w lipcu 1944 w ramach akcji "BURZA", podobny los spotkał 6000 akowców z Wileńszczyzny, sowieci w "nagrodę" za pomoc w walce osadzili ich w Kałudze, a wielu wywieziono jeszcze dalej m.in. do Workuty; przesyłka zwrócona do nadawcy 29.I.1946, całość o bogato udokumentowanym obiegu pocztowym w wyjątkowo doskonałym stanie zachowania.

600 PLN
17408

Fi.Bl.5B
35 PLN
17409

Fi.Bl.5xA
35 PLN
17410

Fi.Bl.5xA
50 PLN
17411

1945 Dachau Allach, ząbkowany blok z dopłatą na PCK 2,85+7,25 mk., ze znakiem wodnym "DM" (Fi. 200.-), na marginesie sucho tłoczona pieczęć PCK.

Fi.Bl.5zB
45 PLN
17412

1945 "Syrena" karta pocztowa na kartonie kremowym, sygnatura E/0281; doskonały stan zachowania.

100 PLN
17413

1945 "Syrena", karty pocztowe znacznie różniące się kolorem znaku opłaty, jedna ze znakiem opłaty pomarańczowoczerwonym, druga z czerwonym i z dodatkowym błędem "uszkodzone 0 w sygnaturze E/0281"; doskonały stan zachowania.

250 PLN
17414

1945 "Libertas" karta pocztowa z napisem Lubeka z prawej strony znaku opłaty, wysłana 3.VIII z Rumpel.

Fi.Cp1a
700 PLN
17415

1945 "Libertas", karta pocztowa z napisem LUBEKA z prawej strony czerwonego znaku opłaty, liniatura na adres, linia dzieląca kartę i dwuwierszowy napis KARTA POCZTOWA/ CARTE POSTALE; bardzo dobry stan zachowania (naturalne wtrącenie w kartonie), niski nakład !!!

Fi.Cp1c
200 PLN
17416

1945 "Syrena", karta pocztowa na kartonie szarobiałym, sygnatura L.Z.6.45. 25000/1008; doskonały stan zachowania.

Fi.Cp2a
80 PLN
17417

1945 "Syrena" karta pocztowa wysłana 20.VII z polskiego urzędu pocztowego w obozie wojskowym w Pohls do Szkocji, za pośrednictwem angielskiej poczty polowej przesłana do adresata.

Fi.Cp2a
1 000 PLN
17418

1945 "Syrena", karta pocztowa na kartonie kremowym, sygnatura L.Z.7.47. 25000/1591; doskonały stan zachowania.

Fi.Cp2b
150 PLN
17419

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, seria obiegowa ze znaczkiem lotniczym.

Fi.1-10
120 PLN
17420

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, seria z nadrukiem tzw " szanuj cztery wolności" cytat z Roosevelta.

Fi.1-5
120 PLN
17421

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, osiedle Barletta, znaczki ostemplowane 11.IV na numerowanej, ilustrowanej karcie.

Fi.1-5
300 PLN
17422

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, dziesięć serii czystych (10 x 1-9)

Fi.1-9
150 PLN
17423

1946 wydanie lotnicze dla poczty osiedli polskich we Włoszech.

Fi.10A
280 PLN
17424

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech - nieząbkowany znaczek lotniczy za 25+100 L. na liście z Osiedla Barletta adresowanym do polskiego obozu w Riccione Marina, ze względu na dużą dopłatę rzadko spotykany na korespondencji; dekoracyjna całość.

Fi.10A
1 500 PLN
17425

1946 polecony list lotniczy wysłany 19.IX z Wrocławia, adresowany do Polskiego Czerwonego Krzyża w Teheranie, przeadresowany do centrali PCK w Londynie, cenzura zagraniczna 3259; nietypowy kierunek wysyłki; całość o ładnym obiegu, w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.398, 400
Mi.431, 433
350 PLN
17426

1946 obóz internowanych w Darmstadt w amerykańskiej strefie okupacyjnej, list do obozu, wysłany 5.V z miejscowości Sławno, dwie cenzury amerykańskie, dodatkowo stempelek cenzury obozowej.

Fi.410
Mi.443
200 PLN
17427

1946 list od podchorążego Zbigniewa Komorowskiego z Polskiego Centrum Wojskowego w Hamburgu dla jeńców z obozów jenieckich do Szkocji, stempel zwalniający z opłaty "Mail of Recovered Allied Milit. Person.".

200 PLN
17428

1946 Państwowy Urząd do Spraw Ewakuacji ludności polskiej z ZSRR - list urzędowy wysłany 3.VIII z oddziału Urzędu Repatriacyjnego we Lwówku adresowany do centrali w Warszawie, przesyłka urzędowa, zwolniona od opłaty pocztowej, początkowo oznaczono, a następnie anulowano dopłatę.

120 PLN
17429

1946 Fallingbostel, centrum przesiedleńcze dla osób wysiedlonych, list z obozu wysłany 23.IV, adresowany do Gdańska, stempelek zwolnienia od opłaty; bardzo dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

1 200 PLN
17430

1946 Obóz dla wysiedlonych (D.P. A.C. Camp) Emmerid - list wysłany 27.I adresowany do PCK w Londynie.

900 PLN
17431

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, komplet bloków w pięknym stanie.

Fi.Bl.1-3
700 PLN
17432

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, próba bloku 2 w kolorze czerwonym, z pełną oryginalną gumą, bardzo rzadka i wysoko wyceniana we włoskich katalogach.

Fi.Bl.2 P
2 400 PLN
17433

1946 "Syrena", karta pocztowa wysłana 9.XII ze zgrupowania polskich, byłych jeńców wojennych w Rumpel Oldesloe do polskiego obozu nr.5 w Geesthacht-Heideberg; znak opłaty unieważniony stemplem: "Poczta Pol. Okr. Wojsk. Wentort"; doskonały stan zachowania

600 PLN
17434

1947 list wysłany 27.V z miejscowości Lichtenfels do Łodzi, pisany po polsku, stempelek cenzury amerykańskiej w Monachium.

Mi.934
80 PLN