Auction 30. WW1 military postage

11714

1918 list wysłany 12.III z miejscowości Tursko przez niemieckiego żołnierza, adresowany do miejscowości Buk.

20 PLN
11715

50 PLN
11716

35 PLN
11717

500 PLN
11718

1918 Polski Korpus Posiłkowy - podwójna karta pocztowa wysłana 26.I z Horodenki adresowana do Centralnego Urzędu Ewidencyjnego w Piotrkowie, pieczęć służbowa, stempelek cenzury w Kołomyi.

50 PLN
11719

1918 kartka poczty polowej I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, ślady po podklejeniach, gwarancja Schmutz.

150 PLN
11720

1918 wydanie przedrukowe, całostka poczty I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja.

Fi.Cp4
110 PLN
11721

1919 (?) czysty formularz wydany dla potrzeb poczty polowej przez Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża ze stemplem, bezpłatnie rozdawany żołnierzom frontowym; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

180 PLN
11722

1919 walki na Wileńszczyźnie, widokówka wysłana 15.XII przez żołnierza 11 pułku ułanów za pośrednictwem poczty polowej nr.36, adresowana do Sosnowca, pieczęć formacyjna "Dowództwo Szw.K.M. 11p.Ułan.", kasownik odbiorczy; po wytężonej kampanii, pułk rozlokowano w okolicy miejscowości Dukszty, gdzie pełnił rolę odwodu grupy gen. Śmigłego-Rydza.

200 PLN
11723

1919 kartka z Dowództwa 36 P.P. nadana z poczty polowej nr 1 13.II.1919.

120 PLN
11724

1919 odbitka stempla Poczty Polowej 21 z księgi nadawczej.

10 PLN
11725

1919 kartka z Dowództwa 36 P.P. nadane 3.IV.19 w Poczcie Polowej 12 do Radomia.

80 PLN
11726

1919 karta pocztowa z armii gen. Hallera, stempel francuski "Misja Francuska w Polsce - dworzec Lodz"

300 PLN
11727

1919 walki na Wileńszczyźnie, list żołnierza 11 pułk ułanów, wysłany 21.VI przez urząd w Mińsku Mazowieckim do Częstochowy, wyjątkowo czytelna i czysta odbitka stempla formacyjnego "Dowództwo Szwadronu Marszowego/ 11.P.U.", kasownik odbiorczy; idealny stan zachowania; jednostka ta uczestniczyła w walkach o Wilno, a jej żołnierze 19.IV jako pierwsi wkroczyli do miasta, mocno wykrwawiona została skierowana do patrolowania i obrony polsko-litewskiej linii demarkacyjnej w okolicach Landwarowa; z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
11728

1919 dwie karki (jedna z błędnym rokiem 1916) z Poczty Polowej W.P. nr 1, ze stemplem Kompania techniczna 5 Pułku Legionów.

110 PLN
11729

1919 I Powstanie Śląskie, czerwonokrzyski formularz poczty polowej, wysłany 19.VIII ze szpitala zapasowego w Dziedzicach do Krakowa, informacja dotycząca wachmistrza 2 pułku szwoleżerów, ranionego 16.VIII w pierwszym dniu powstania, które rozpoczęło się atakiem z Piotrowic (Śląsk Cieszyński) na folwark w Gołkowicach (ok. 20 km od Cieszyna). 2 Pułk Szwoleżerów stacjonował wówczas na Śląsku Cieszyńskim dozorując polsko-czeską linię demarkacyjną, w walkach powstańczych brali również udział polscy żołnierze-ochotnicy, oczywiście "bez wiedzy" przełożonych. Warto przypomnieć, że była to także macierzysta jednostka majora Henryka Sucharskiego "Hubala", który w tym czasie był dowódcą plutonu w 1 szwadronie; idealny stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

1 000 PLN
11730

250 PLN
11731

1920 niemieckie znaczki z nadrukiem "Nad/Polskiem/Morzem/Puck/10.II.1920" wydane z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego, dla upamiętnienia objęcia w posiadanie przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck. Znaczki unieważniono kasownikiem PUTZIG 10.2.20., nakład 700 szt. Kolorowy fotoatest Schmutz.

1 900 PLN
11732

1920 kartka z Niemiec z Gosslerhausen 20.2.20 do Warszawy ze stemplem warszawskiej cenzury wojskowej.

50 PLN
11733

1920 kartka z okresu wojny bolszewickiej nadana z Warszawy, kasownik Warszawa Nowe Bródno 19.VIII.20 przez telefonistę 1 pułku do rodziny w Kąkolewie.

120 PLN
11734

1920 Powstanie wielkopolskie, formularz z IX Oddziału Dowództwa Okręgu Generalnego, przesłany 3.IV z Poznania do Sekcji Lekarskiej Naczelnego Dowództwa w Warszawie, kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53, dodatkowe stemple, adnotacje i oznaczenia; ślady archiwizacji; z kolekcji S.Rosińskiego.

250 PLN
11735

1920 wojna polsko-sowiecka, skauting -karta pocztowa przesłana miejscowo 20.VIII w Warszawie, zaledwie pięć dni po rozpoczęciu polskiego przeciwuderzenia i odrzuceniu bolszewików na wschód, adresowana do Naczelnego Inspektoratu ZHP, nadawcą jest harcerz służący w elitarnym 1 pułku szwoleżerów w 3 ochotniczym szwadronie zapasowym; na apel władz ZHP, druhowie służący w jednostkach liniowych mieli obowiązek zawiadamiać o swoich przydziałach, akcja ta miała na celu m.in. tworzenie rezerwy kadrowej i przesyłanie harcerzom materiałów szkoleniowych itp.; formacyjna pieczęć listowa; ślady archiwizacji; gwarancja Schmutz.

1 000 PLN
11736

1920 Francuska Misja Wojskowa w Warszawie, list wysłany 28.VIII do Nancy, zaledwie niecałe dwa tygodnie po odparciu bolszewickiej nawały spod Warszawy, kasownik francuskiej poczty polowej "Tresor et Postes 311"; stempel odbiorczy; bardzo dobry syan zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
11737

1920 wojna polsko-sowiecka, formularz Szefa Sanitarnego D.O.E. we Lwowie, wysłany 26.III z poczty polowej nr.11 stacjonującej w Tarnopolu do Sekcji Lekarskiej w Warszawie, kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53 przydzielonej do Naczelnego Dowództwa, dodatkowe stemple, adnotacje i oznaczenia; ślady archiwizacji; z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN
11738

80 PLN
11739

1921 wojna polsko-sowiecka, pokwitowanie na list polecony, nadany 11.VI w Sortowni Poczt Polowych w Warszawie (czerwona odbitka kasownika z wyróżnikiem c) adresowany do 23 Dywizji Piechoty; rzadkość!!!

200 PLN
11740

300 PLN