Auction 30. Concentration camps WW2

13008

1940 Oświęcim, unikalny formularz papeterii obozowej - zawiadomienie dla rodziny więźnia o możliwości wysyłki specjalnej paczki z okazji Świąt Bożego Narodzenia 1940, karta wysłana 17.XII z obozu Oświęcim II - Brzezinka do Włoch pod Warszawą, opłata jak za druk, cenzura; pomimo uszkodzenia znaczka i pionowego zgięcia (od frontu całkowicie niewidocznego), super stan zachowania; gwarancja Schmutz.

2 500 PLN
13009

1940 Wojskowy Areszt Niemiecki w Warszawie (Deutsche Strafanstalt), przy ul.Rakowieckiej 37 - miejscowy list (z treścią) wysłany 7.IX z aresztu, niemy datownik prowizoryczny, pieczęć listowa komendantury; słabszy stan zachowania.

Areszt istniał od X.1939 do 2.VIII.1944 w budynkach byłego więzienia polskiego na Mokotowie, więźniów wywożono m.in. do Oświęcimia, do więzienia ciężkiego w Wiśniczu Nowym, a także na roboty przymusowe do Rzeszy; w więzieniu wykonywano wyroki śmierci, 2.VIII na rozkaz komendanta miasta oraz dowódcy SS i policji, SS-mani rozstrzelali 500 więźniów.

300 PLN
13010

1941 Sachsenhausen, listownik wysłany 14.III z obozu do Włodawy, cenzura A; doskonały stan zachowania. W obozie tym więzieni byli między innymi profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej aresztowani w wyniku "Sonderaktion Krakau".

200 PLN
13011

1941 Edelweiss Oberhof - obóz pracy, karta pocztowa do obozu, wysłana 6.II z Rumunii z miejscowości Suclava (Suczawa), cenzury.

120 PLN
13012

1941 Hamburg-Neungamme, papier listowy z listu napisanego 4.V, sygnatura nakładu (20000. 2.41. Kunze, Darmstadt), cenzura, front na zgięciu podklejany bibułką; dobry stan zachowania.

100 PLN
13013

1941 Pawiak, zawiadomienie dotyczące odebrania przedmiotów pozostawionych przez więźnia, wysłane 27.II w Warszawie do rodziny uwięzionego Aleksandra Fidzińskiego, wywieziono 31.I do Oświęcimia; karta poziomo i pionowo zgięta; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

600 PLN
13014

1941 Dachau, bardzo rzadki formularz, stosowany zaledwie przez pół roku, w związku z wydrukowaniem niewłaściwego fragmentu regulaminu pocztowego (niekiedy, tak jak tu przekreślanego), wysłany 16.I do Wąchocka, na odwrocie znaczne ślady ingerencji cenzury, stempelek cenzury; lewy dolny narożnik wzmacniany; walor w przyzwoitym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

1 500 PLN
13015

1942 Dachau, koperta z sygnaturą 1285, wysłana 11.II do Włoch pod Warszawą, stempelek cenzury; bardzo dobry stan zachowania.

180 PLN
13016

1942 Ravensbruck - obóz koncentracyjny dla kobiet, widokówka do obozu, wysłana 13.II z miejscowości Jeleśnia, znaczek usunięty przez cenzurę obozową, poszukującą ukrytych informacji; wyraźna i czytelna odbitka stempelka cenzury, dodatkowe adnotacje; zachowane egzemplarze korespondencji do obozu należą do wyjątkowo rzadkich, ponieważ więźniowie mogli je przechowywać tylko do czasu otrzymania kolejnej przesyłki (nie dłużej niż miesiąc), a po otrzymaniu nowej, poprzednią należało zniszczyć; doskonały stan zachowania.

1 000 PLN
13017

1942 Mauthausen-Gusen, papier listowy - strona frontowa z listu napisanego 7.II, cenzura; dobry stan zachowania.

50 PLN
13018

1942 Pawiak, karta pocztowa napisana przez członka załogi więzienia, wysłana 26.II z urzędu Warszawa C1 do Hamburga, w adresie zwrotnym podano tylko nazwisko i numer skrytki pocztowej 54, przeznaczonej do wymiany korespondencji załogi z rodzinami; walor rzadko spotykany w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
13019

1943 Oświęcim II - Brzezinka, listownik o sygnaturze 1285, wysłany 17.VIII z obozu do Radomia, cenzura; podklejany od środka taśmą samoprzylepną.

100 PLN
13020

1944 obóz pracy dla robotników cudzoziemskich we Wrocławiu, karta pocztowa wysłana 6.XI do Pruszkowa koło Skierniewic, interesująca treść obrazująca życie robotników.

150 PLN
13021

1944 Oświęcim II - Brzezinka, Krankenbau czyli "szpital więźniarski" jak go nazywano w obozie, listownik z pełną treścią, wysłany 19.V do Warszawy, cenzura nr. 7.

200 PLN
13022

1944 karta pocztowa wysłana 3.X z "robót" w okolicy Cottbus do obozu we Frankfurcie nad Odrą, przewieziona ambulansem 492 relacji Leipzig - Sagan; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
13023

1944 Oświęcim II - Brzezinka, listownik o sygnaturze "R.Schuster, Chemnitz, Annenstr.19"S., wysłany 12.II z obozu do Warszawy, stempelek cenzora nr.8 odbity dwukrotnie, wewnątrz bardzo czytelnie.

150 PLN
13024

1944 Bedburg - kolejowy obóz pracy dla Polaków, karta pocztowa, wysłana 6.XI z obozu do Częstochowy; drobne przebarwienia, w rzeczywistości walor prezentuje się korzystniej.

80 PLN
13025

1944 Ohringen w Wirtembergii - obóz pracy przymusowej Hohenlocher dla mieszkańców Warszawy wywożonych jeszcze w czasie trwania Powstania Warszawskiego; karta pocztowa, wysłana 20.IX do Brwinowa; oficjalnie był to zakład wytwarzający meble, w rzeczywistości stanowiący kamuflaż dla podziemnej fabryki samolotów.

150 PLN
13026

1944 Majdanek - obóz koncentracyjny, karta - formularz potwierdzenia otrzymania paczki, wysłana 12.I do lublina, stempelek cenzora "Postprufer 1", obozowy stempelek informacyjny, stempelek okręgu lubelskiego PCK; karta pionowo zgięta; gwarancja Schmutz.

500 PLN
13027

1944 Dachau, połowa (strona adresowa)listownika wysłanego 22.XI z obozu do Poznania, cenzura; dobry stan zachowania.

80 PLN
13028

1944 Berlin - Neukolln Ostarbeiterlager - obóz pracy dla robotników z krajów Europy Wschodniej, karta pocztowa do obozu wysłana 7.XI z miejscowości Zagórze; dodatkowy stempelek pocztowy przypominający o umieszczeniu w adresach oznaczeń kodowych.

160 PLN
13029

1944 Majdanek, obóz koncentracyjny, zestaw trzech adresów pomocniczych do paczek wysłanych do obozu z Warszawy, Lublina i Zamościa, na każdym stempelek pokwitowania odbioru jednego z trzech zajmujących się tym niemieckich urzędników: "Steiner", "M.Wander" i "Klose"; wszystkie w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancje Schmutz.

1 500 PLN
13030

1945 obóz pracy "Schwarzer Weg" w Lipsku, karta pocztowa wysłana 12.I z "robót" w zakładach M.E.W. w Furstenberg; doskonały stan zachowania.

150 PLN
13031

1945 roboty przymusowe w Niemczech, karta pocztowa, wysłana 25.I z fabryki cukru w Stavenhagen, adresowana do obozu pracy Wessenberg, bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Falkowski.

150 PLN
13032

1946 korespondencja deportowanych do ZSRR, telegram z Borowoje w Kazachstanie do Lwowa; ocenzurowany i doręczony 16.III; wiadomość od oczekujących na powrót do kraju ("wyjazd nie wcześniej niż w kwietniu").

120 PLN
13033

1955 Workuta - kompleks "Pieczorłag" obozów pracy przymusowej w ZSRR, list polecony wysłany 17.VII do Warszawy, kasownik odbiorczy.

120 PLN
13034

1964 Majdanek - znaczek na kopercie ostemplowany na terenie byłego obozu koncentracyjnego.

30 PLN
13035

1995 Oświęcim, numerowane wydawnictwo pamiątkowe, przygotowane z okazji 50 rocznicy wyzwolenia obozu.

Fi.3296
Mi.3444
20 PLN