Auction 29. WW2 PoW and internment camps

9499

1945 Dachau Allach, fragment arkusza drukarskiego ciętego bloku z dopłatą na PCK, ze znakiem wodnym "kwadraty w lewo", z szerokimi marginesami, w rozmiarze znacznie większym od bloku - unikalny.

Fi.Bl.5A P
400 PLN
9500

Fi.Bl.5B
35 PLN
9501

1945 Dachau Allach, ząbkowany blok z dopłatą na PCK, z odwróconym znaczkiem za 25 pf., na papierze bez znaku wodnego, na marginesie suchotłoczona pieczęć PCK.

Fi.Bl.5bB
400 PLN
9502

Fi.Bl.5xA
35 PLN
9503

Fi.Bl.5xA
50 PLN
9504

1945 Dachau Allach, ząbkowany blok z dopłatą na PCK 2,85+7,25 mk., ze znakiem wodnym "DM" (Fi. 200.-), na marginesie sucho tłoczona pieczęć PCK.

Fi.Bl.5zB
45 PLN
9505

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, "Syrena" - karta pocztowa na kartonie kremowym, sygnatura E/0281, z prywatną ilustracją (kalkomanią).

150 PLN
9506

1945 Stalag XB - karta pocztowa do obozu, nadana 9.I w pośrednictwie Proszowice, wysłana 12.I z Krakowa, adresowana do powstańca z Warszawy, który po zakończeniu walk trafił do obozu jenieckiego; cenzura; karta pionowo zgięta; ciekawa przesyłka ze schyłkowego okresu II wojny o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym.

Fi.Cp10
Mi.P13
150 PLN
9507

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, "Libertas" - karta pocztowa z napisem LUBEKA z prawej strony znaku opłaty.

Fi.Cp1a
300 PLN
9508

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, "Syrena" - karta pocztowa na kartonie kremowym, sygnatura L.Z.6.45.25000(1008).

Fi.Cp2a
80 PLN
9509

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, "Syrena" - karta pocztowa na kartonie szarobiałym, dofrankowana i wysłana 3.V z Osnabruck adresowana do Komarówki Podlaskiej, przeadresowana do Włoch; doskonały stan zachowania (Fischer 850,-).

Fi.Cp2a
700 PLN
9510

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, "Syrena" - karta pocztowa na kartonie kremowym, sygnatura L.Z.7.45.25000(1591).

Fi.Cp2b
150 PLN
9511

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, "Libertas" - karta pocztowa z niebieskim znakiem opłaty na formularzu kartonowym niemieckim z napisem "Postkarte" w kolorze brunatnym i oznaczeniem nakładu: liść i numer 1203.

Fi.Cp3c
500 PLN
9512

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, seria obiegowa ze znaczkiem lotniczym.

Fi.1-10
120 PLN
9513

1946 osiedla polskie w Bawarii, seria kasowana w trzech osiedlach, z odmianą różową na cienkim papierze znaczka za 12 pf.

Fi.1-3B
900 PLN
9514

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, seria z nadrukiem tzw " szanuj cztery wolności" cytat z Roosevelta.

Fi.1-5
120 PLN
9515

1946 wydanie poczty osiedli polskich we Włoszech, seria.

Fi.1-9
35 PLN
9516

1946 osiedla polskie w Bawarii, grzecznościowo kasowane próby znaczków za 38 pf.+ 3 mk. i 50 pf. + 5 mk., na papierze kredowym, gwarancja.

Fi.2-3 P
1 200 PLN
9517

1946 osiedla polskie w Bawarii, bardzo rzadka próba znaczka za 38 pf.+ 3 mk., na papierze szaroniebieskim, na górnym marginesie nad Z lekkie pęknięcie papieru, gwarancja.

Fi.2 P
600 PLN
9518

1946 Poczty międzyobozowe w Niemczech - osiedla polskie w Bawarii - Ettlingen, odwrócony środek (orzeł) znaczka o nominale 1 marki z II serii ząbkowanej na widokówce wysłanej 1.VIII do Barsfeld, gwarancja Krawczyk; unikalny walor.

Fi.8t
1 800 PLN
9519

1946 obóz jeniecki dla żołnierzy niemieckich w Wielkiej Brytanii, karta pisana po polsku, wysłana 17.X z obozu, adresowana do Łagiewnik, jeńcem był Polak lub Ślązak, przymusowo wcielony do Wehrmacht; słabszy stan zachowania; niezwykła całość dokumentująca dramatyczne polskie losy w czasie II wojny.

120 PLN
9520

1946 Hellbrun, bloczek na rzecz PCK zbiórka dla polskich dzieci.

150 PLN
9521

1946 ozdobny karnet poczty osiedli polskich we Włoszech zawierający wszystkie znaczki i bloki.

900 PLN
9522

1946 list wysłany 25.IV za pośrednictwem poczty polowej 431 - 1 DPanc. gen.Maczka, adresowany do polskiego obozu w Rumpel, gdzie dotarł przez Lubekę (1.V), nie zastał tam jednak odbiorcy, ponieważ wyjechał on do Polski, list przesłano do Warszawy do redakcji tygodnika "Repatriant", które współpracowało z PCK, próbowano odszukać odbiorcę pod jego adresem sprzed Powstania Warszawskiego i najpewniej tam go odnaleziono lub była tam wiadomość o jego aktualnym miejscu pobytu, na koniec pobrano od niego dopłatę 6 zł za doręczenie nieopłaconej przesyłki; niezwykle ciekawa całość o wyjątkowo skomplikowanym - tak jak ówczesne polskie losy - obiegu pocztowym; dobry stan zachowania.

1 800 PLN
9523

1946 (?) Lubeka, koperta z pieczątką zwalniającą od opłaty pocztowej przesyłki osób przesiedlonych, wysłana z Polskiego Ośrodka Wojskowego w Lubece (Rumpel) do Brukseli.

300 PLN
9524

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, komplet bloków w pięknym stanie.

Fi.Bl.1-3
700 PLN
9525

1946 list polecony z delegatury Polskiego Czerwonego Krzyża w Bejrucie adresowany do europejskiego oddziału Polish - American War Relief w Genewie.

350 PLN
9526

1947 list zwrotny od jeńca wojennego ze Zgierza 4.2.1947 do Francji.

70 PLN
9527

1947 obóz przejściowy Witley Camp dla Polaków czekających na powrót do kraju - list adresowany do obozu, wysłany 16.VII.

100 PLN
9528

1947 Ośrodek Wyszkolenia Straży Cywilnej w Mannheim - list wysłany 6.II ze Sztutgartu adresowany do PCK w Londynie, zalepka i stempelek cenzury amerykańskiej.

150 PLN
9529

800 PLN
9530

1950 list do Polskiego Obozu Limmer w Niemczech, wysłany 10.III z Urzędu Repatriacji w Łodzi, po bezskutecznych poszukiwaniach adresata zwrócony do nadawcy.

150 PLN
9531

1954 Workuta (kompleks "Pieczorłag") obozy pracy przymusowej w ZSRR, zsyłano tam m.in. żołnierzy AK z Wileńszczyzny; polecony list lotniczy, wysłany 24.X do Warszawy.

120 PLN