73070 |
1944 Legion Ochotników Francuskich przeciw Bolszewizmowi (Légion des volontaires français) - kolaboracyjna francuska formacja zbrojna działająca na froncie wschodnim jako siła sojusznicza wobec wojsk niemieckich, list nadany z poczty polowej 31843 w Warszawie 1.03.44 do Francji, stempel odbiorczy z Les Lilas z 17.05.44. | |
| 1 000 PLN Bid | |
73071 |
1944 znaczek pamiątkowy i stempel okolicznościowy oddziału partyzanckiego zgrupowania "ŻELBET" (Odcinek II-b Komendy Obwodu AK Kraków-Miasto). | |
| 300 PLN Bid | |
73072 |
1944 kartka pocztowa "XXV LAT POCZTY POLSKIEJ 1919-1945” wydana przez Stowarzyszenie Filatelistów Polskich w Wielkiej Brytanii, Brytyjski znaczek ostemplowany dwuobrączkowym datownikiem "Biuro Poczt. Deleg. In. Lot. Polish Air Forces Mail" z datą 2 Feb. 1944, ładnie odciśnięta efektowna pieczęć Stowarzyszenia, bardzo dobry stan zachowania | |
| 100 PLN Bid | |
73073 |
1944 "adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, karta pocztowa wysłana z Lwowa do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymania paczki, w rzeczywistości poprzez PCK, który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju, na odwrocie ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu, kartka w słabszym stanie. | |
| 100 PLN Bid | |
73074 |
1944 internowanie na Węgrzech, kartka z Warszawy do internowanego na Węgrzech w Ipolipanto. | |
| 100 PLN Bid | |
73075 |
1944 "adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, karta wysłana z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymania paczki, w rzeczywistości poprzez PCK, cenzura Wermachtu i stempel odbiorczy, który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju. | |
| 200 PLN Bid | |
73076 |
1945 niemiecka poczta polowa na półwyspie helskim, tak zwany "U-bot", znaczek makulaturowy z drukiem podwójnym i dodatkowy na odwrocie, za dopłatą fotoatest. | Fi.1MK |
| 2 800 PLN Bid | |
73077 |
1945 niemiecka poczta polowa na półwyspie helskim, tak zwany "U-bot", znaczek w barwie jasnoniebieskiej, drobne zagniecenia, gwarancja Schmutz. | Fi.1a |
| 1 200 PLN Bid | |
73078 |
1945 niemiecka poczta polowa na półwyspie helskim, tak zwany "U-bot", parka znaczków w barwie jasnoniebieskiej, ubytek papieru na froncie dolnego znaczka, gwarancja i opis Walocha. | Fi.1a |
| 2 300 PLN Bid | |
73079 |
1945 parka znaczków niemieckiej poczty polowej na półwyspie helskim, tak zwanego "U-bota", bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Schmutz. | Fi.1b |
| 2 400 PLN Bid | |
73080 |
1945 niemiecka poczta polowa na półwyspie helskim, tak zwany "U-bot", znaczek w barwie ciemnoniebieskiej, gwarancja i opis Walocha. | Fi.1b |
| 1 000 PLN Bid | |
73081 |
1945 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 16.X za pośrednictwem poczty polowej 130 bez podania dokładnego przydziału adresata, dopisano ołówkiem "2.Bryg Czołg" i skierowano go na pocztę polową 135 obsługującą tę jednostkę, przesyłka poszukiwała adresata w jej pododdziałach o oznaczeniach kodowych: 420 (Sztab), 422 (4 Pułk Pancerny), 423 (1 Pułk Ułanów Krechowieckich), 424 (6 Pułk Pancerny "Dzieci Lwowskich"), co udokumentowano licznymi adnotacjami; następnie list skierowano do Biura Pocztowego 1 Korpusu w Anglii, gdzie na odwrocie odciśnięto bardzo rzadko spotykany rekwizyt poczty polowej - ramkowy stempel "POCZTA POLOWA D.J.W.W.B - P/73 / PROSI WSKAZAC PRZYDZIAL ADRESATA / W/g EWIDENCJI"; stamtąd najpewniej odesłano do Włoch w celu uzupełnienia adresu, tam dopisano "K.U.2" (Komenda Uzupełnień nr 2 w Blackpool) i ostatecznie dosłano na adres Szkoły Podchorążych w Anglii; wspaniały przykład sprawnego działania polskich wojskowych służb pocztowych; dekoracyjny walor o ładnym obiegu w dobrym stanie zachowania. | Fi.4, 6 |
| 600 PLN Bid | |
73082 |
1945 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 31.X za pośrednictwem poczty polowej 135 do jednostki o kryptonimie pocztowym 679 (Dowództwo 2.PA.Plot.), dobry stan zachowania. | Fi.6 |
| 60 PLN Bid | |
73083 |
1945 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, karta pocztowa ozdobiona sucho tłoczonym polskim orzełkiem wojskowym, wysłana 3-IV-1945 z Edynburga za pośrednictwem polskiej poczty polowej do Gifford, znaczki unieważnione okrągłym stemplem gumowym "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No.1"; bardzo dobry stan zachowania. | Fi.8 |
| 150 PLN Bid | |
73084 |
1945 seria znaczków dziękczynnych dla Aliantów wydanych przez Luksemburg, skasowanych okolicznościowo na kopercie 1.III w dniu wejścia do obiegu. | Mi.343-46 |
| 40 PLN Bid | |
73085 |
1945 "27 LAT (REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ) - BOHATERSKIM TYŁOM PAŹDZIERNIKOWE POZDROWIENIE Z FRONTU!" - listownik z propagandową ilustracją, wysłany 4.I z terenów polskich za pośrednictwem poczty polowej 09068, cenzura nr.06368, dobry stan zachowania (pionowe zgięcie). | |
| 300 PLN Bid | |
73086 |
1945 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list urzędowy "ON HIS MAJESTY'S SERVICE" nadany 9.VIII z gabinetu Dyrektora Wywiadu Wojskowego w Sztabie Głównym Brytyjskiego Biura Wojny (GENERAL STAFF W.O. DIRECTOR OF MILITARY INTELLIGENCE) do dowódcy Polskiej Marynarki Wojennej w Londynie, wysłany 10.VIII; zwraca uwagę zalepka koperty z wydrukowanym tekstem WAR ECONOMY - propagująca wielokrotne użycie kopert urzędowych (oszczędność papieru) w ramach gospodarki wojennej Wielkiej Brytanii; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 320 PLN Bid | |
73087 |
1945 list do radzieckiej poczty polowej nr 13494 9. Kołobrzeskiego Samodzielnego Batalionu Inżynieryjno - Saperskiego z polskiego domu dziecka w miejscowości Mamlut w Kazachstanie, radziecka cenzura wojskowa. | |
| 180 PLN Bid | |
73088 |
1945 list polecony z głównej poczty polowej nr 104 do polskiej jednostki wojskowej stacjonującej w Palestynie, stemple cenzury i stemple odbiorczy Tel Awiwu, dekoracyjny i rzadki walor. | |
| 180 PLN Bid | |
73089 |
1945 składany w trójkąt list wojskowy z jednostki armii Berlinga, radzieckie stemple i stempel cenzury wojskowej. List pisany przez żołnierza Polaka | |
| 170 PLN Bid | |
73090 |
1945 list nadany z niemieckiej poczty polowej z Kudowy Zdroju 3.05.45 – 6 dni przed oswobodzeniem miasta. | |
| 80 PLN Bid | |
73091 |
1945 nartka niemieckiej poczty polowej wysłana z Sopotu 16.II.1945 (miesiąc przed wyzwoleniem) z rzadkim datownikiem „5a ZOPPOT”, dziurki po archiwizacji. | |
| 280 PLN Bid | |
73092 |
1945 "ZWYCIĘŻYMY - NASZ SPRAWA SŁUSZNA" - listownik z propagandową ilustracją, wysłany z Kraju Krasnodarskiego do Dowództwo 1 Armii Polskiej (poczta polowa 28279) w sprawie poszukiwania syna służącego w 1 Samodzielnym Batalionie Samochodowo-Transportowym 1 Armii WP, pieczęć "KANC.GŁ No" z dopisanym numeren "822" i datownikiem "13.II.45", stempelek cenzury radzieckiej nr.24920; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 250 PLN Bid | |
73093 |
1945 zwolniony od opłaty list "trójką" do Naczelnego Dowództwa WP na pocztę polową 57051, nadawca - żona, repatriantka z kresów prosi o podanie mężowi - żołnierzowi Batalionu Specjalnego podlegającemu Resortowi Bezpieczeństwa Publicznego (poczta polowa 21640), aktualnego swojego adresu; wysyłając list podała numery obu poczt polowych, ale w błędnej kolejności: jednostki męża (u góry) i Naczelnego Dowództwa WP (u dołu), z tego powodu przesyłkę skierowano niewłaściwie, a następnie dosłano po doklejeniu karteczki informacyjnej z właściwym adresem; datowniki czterech poczt polowych i stempelek cenzury wojskowej nr.46; walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania. | |
| 300 PLN Bid | |
73094 |
1946 Korpus Polski we Włoszech, seria - szlak bojowy. | Fi.1-4 |
| 100 PLN Bid | |
73095 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, seria znaczków czystych (Fi.120.-). | Fi.1-4 |
| 100 PLN Bid | |
73096 |
1946 karnet pamiątkowy znaczków poczty polowej 2 Korpusu wydany w nakładzie 2.000 sztuk. | Fi.1-4 |
| 200 PLN Bid | |
73097 |
1946 poczta polowa II Korpusu, seria znaczków I wydania. | Fi.1-4y |
| 150 PLN Bid | |
73098 |
1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, seria na podlepkach z nadrukiem cytatu Roosevelta po polsku "SZANUJ CZTERY WOLNOŚCI", angielsku i francusku. | Fi.1-5 |
| 60 PLN Bid | |
73099 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok, seria obiegowa, znaczek z nadrukiem nowej wartości i wydanie wydziału opieki nad żołnierzem (Fi.635.-), bardzo dobry stan zachowania. | Fi.1-6, bl.1 |
| 600 PLN Bid | |
73100 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, cięty znaczek za 45 gr. w kolorze niebieskozielonym na papierze białym gładkim średnim - kiedyś katalogowany jako próba, rysunek niekontrastowy, gwarancja. | Fi.1x nz |
| 200 PLN Bid | |
73101 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, próby znaczków w zmienionych kolorach, za 45 gr. w kolorze szarym zamiast zielonym, za 55 gr. w kolorze czerwonobrazowym zamiast niebieskim, za 1 zł. w kolorze zielonym zamiast szarym i za 2 zł. w kolorze brązowoczarnym zamiast czerwonobrązowym, tak jak je wydano czyste bez gumy, gwarancja. | Fi.1y P1-4y P1 |
| 600 PLN Bid | |
73102 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie znaczków, znaczek za 55 gr. ze znacznym przesunięciem perforacji pionowej, aby zachować cały rysunek znaczka wycięto go z arkusza, pozostałe znaczki wyrwane z prawej strony arkusza mają rysunek w dwóch częściach. | Fi.2 |
| 150 PLN Bid | |
73103 |
1946 II Korpus Polski we Włoszech, list polecony wysłany 16.X za pośrednictwem Głównej Poczty Polowej 104 do biura Amerykańskiej Pomocy dla Polski w Chicago, znaczki skasowane datownikiem GŁÓWNA POCZTA POLOWA 104, stempelek polecenia POCZTA POLOWA 129 - używany jako rezerwowy na poczcie 104 (poczta polowa 129 nie została uruchomiona), na odwrocie datownik przejściowy POCZTA POLOWA 104 i kasowniki odbiorcze z 6.XI; dobry stan zachowania. | Fi.2, 3 |
| 200 PLN Bid | |
73104 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, cięty znaczek za 55 gr. w kolorze niebieskim na papierze białym gładkim średnim - kiedyś katalogowany jako próba, rysunek niekontrastowy, gwarancja. | Fi.2x nz |
| 200 PLN Bid | |
73105 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, szlak bojowy, próba znaczka w barwie czerwonobrązowej, gwarancja Walocha. | Fi.2yP1 |
| 200 PLN Bid | |
73106 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu - Ancona, I wydanie, marginesowa parka znaczków ciętych za 55 gr. z poz.26-27 (Fi.400.-) w rzadkim odcieniu błękitnoniebieskim o niekontrastowym rysunku, na szarym szorstkim papierze, na białym spotykane są częściej, pełna oryginalna guma, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja. | Fi.2y nz |
| 400 PLN Bid | |
73107 |
1946 Poczta osiedli polskich we Włoszech, znaczek makulaturowy z silnie przesuniętą perforacją. | Fi.3MK |
| 80 PLN Bid | |
73108 |
1946 poczta polowa 2. Korpusu na Bliskim Wschodzie, znaczek makulaturowy z silnie przesuniętą perforacją. | Fi.3MK |
| 80 PLN Bid | |
73109 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu - Bolonia, narożny znaczek za 1 zł. w kolorze szarym, na szarym gumowanym papierze, bez perforacji pionowej pomiędzy znaczkiem a marginesem (Fi.od 100.-do 1000.-), piękny stan zachowania. | Fi.3y |
| 400 PLN Bid | |