74141 |
1939 Internowanie na Węgrzech - obóz Mohacs, formularz o sygnaturze "630/5.II." wysłany z obozu 16.XII do Budapesztu, dwie pieczęci obozowe: jednowierszowa i okrągła z godłem z napisem "M.KIR. HONVED GYUJTOTABOR MOHACSON."; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 100 PLN Bid | |
74142 |
1939 Oflag XVIIIC - wczesny typ formularza, wysłany 28.XI z obozu do Warszawy, niemy datownik nadawczy z wyróżnikiem "a", stempelek cenzora nr.30; nadawcą listu jest komandor porucznik Mieczysław Adamowicz, komendant Portu Wojennego w Gdyni we wrześniu 1939, zwraca uwagę nie wpisany na odwrocie numer więźnia; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z eksponatu J.Falkowskiego. | |
| 250 PLN Bid | |
74143 |
1939 Internowanie na Węgrzech - PRZESYŁKA OD KOBIETY - obóz Nagymaros, formularz o sygnaturze "5763/1939" wysłany 6.XI przez Marię Krokowską do Krakowa; stempelek BELLIGERANT INTERNEE zwalniający od opłaty pocztowej, okrągła pieczęć komendantury obozowej "M.KIR. HONVED I/4 GYUJTOTABOR PARANCSNOKSAG"; ponieważ w obozach internowanych osadzano praktycznie tylko mężczyzn, przesyłki od internowanych kobiet należą do rzadkości!!! bardzo dobry stan zachowania. | |
| 400 PLN Bid | |
74144 |
1939 Internowanie w Szwajcarii, widokówka z francuskim napisem "Hommage de la Maison Eredi Finzi, Lugano, aux Soldats polonais internes en Suisse" (W hołdzie żołnierzom Polskim internowanym w Szwajcarii); niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 40 PLN Bid | |
74145 |
1939 listownik z Oflagu IXB wysłany 14.12.39 do Makowa Podhalańskiego, stempelek cenzora obozowego z nr. 2, całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 100 PLN Bid | |
74146 |
1939 Dulag Radom obóz przejściowy dla polskich żołnierzy pocztówka na formularzu Polskiego czerwonego Krzyża z zawiadomieniem o miejscu przebywania jeńca wojennego. | |
| 250 PLN Bid | |
74147 |
1939 Internowani na Litwie, kartka litewska pisana 14.10.39 do Polski , bardzo wczesna data. | |
| 400 PLN Bid | |
74148 |
1939 internowanie Polaków na Litwie, kartka wysłana z Rzymu do żołnierza internowanego po kampanii wrześniowej do obozu internowania w Kalwarii, znaczek zerwany przez cenzora, bardzo rzadki stempelek cenzury "Ż" (Żureti - cenzurowano) z kwadratowej ramce. | |
| 800 PLN Bid | |
74149 |
1939 exlibris księgozbioru Oflagu IVA na zamku w Honnsteinie. | |
| 80 PLN Bid | |
74150 |
1939 Starobielsk, kartka pisana 01.12.1939 wysłana z obozu do Szczuczyna Nowogrodzkiego obwód Lida ( obecna Białoruś) przez kpt. Stanisława Malickiego zamordowanego w Charkowie, kartka w bardzo dobrym stanie z wyraźnym stemplem Starobielska. bardzo wczesny list jeden z pierwszych pisanych ze Starobielska. Starobielsk - obóz stworzony dla polskich oficerów wziętych do niewoli przez Związek Radziecki po zajęciu wschodnich obszarów Polski po 17 września 1939 roku, w 1940 roku zostali oni przewiezieni do Charkowa i rozstrzelani przez funkcjonariuszy Obwodowego Zarządu NKWD w Charkowie oraz pracowników NKWD przybyłych z Moskwy na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (część zbrodni katyńskiej). | |
| 2 400 PLN Bid | |
74151 |
1939 Kozielsk - pocztowyj jaszcik 11, Tylko koperta bez listu w środku wysłana 23.11 39 (bardzo wczesna przesyłka - jedna z pierwszych wysłanych) z obozu do Lwowa, nadawca zamordowany w Katyniu działacz niepodległościowy kpt. Józef Bartczak (na liście katyńskiej - lista wywozowa 040/3 20.04.40). Po wymordowaniu jeńców Kozielska opustoszały obóz zapełniono oficerami polskimi internowanymi w krajach bałtyckich po ich aneksji w czerwcu 1940 roku. Po podpisaniu 30.7.41 traktatu Sikorski - Majski w pierwszych dniach września więźniowie zostali wypuszczeni i w większości wstąpili do formujących się oddziałów gen. Andersa. | |
| 2 400 PLN Bid | |
74152 |
1939 KOZIELSK - kompletna treść - pierwszy list z sowieckiej niewoli!!! wysłany przez ppor. Adama Szczukę do żony, datowany 29.XI adresowany do Lublina, a w razie niemożliwości doręczenia podano drugi adres w Krakowie, z treści listu pomimo tragicznych okoliczności przebija pewien optymizm: "... do mego powrotu..." , "... wszystko zakończy się pomyślnie!", nadawca znajduje się na liście katyńskiej (indeks 13671); znaczki z przesyłki zostały zdjęte (cenzura?) i później dobrane; koperty dostępne dla jeńców Kozielska były bardzo słabej jakości i większość dotarła do adresatów w rozsypce; ta jest w wyjątkowo dobrym stanie zachowania (mimo podklejenia taśmą); reprodukcję prezentowanego waloru w oferowanej postaci wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" (s.123 il.35) autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego. | |
| 1 800 PLN Bid | |
74153 |
1939 STAROBIELSK - karta pocztowa od ppłk. Kazimierza Ziembińskiego do żony w Lublinie, datowana 5/I 39 (omyłkowa data roczna), wysłana z obozu okrężną drogą przez Moskwę i Berlin (stempel tranzytowy Berlin Charlottenburg z 2.2.40); nadawca znajduje się na liście katyńskiej (indeks 3682) - zamordowany wiosną 1940 przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie i pogrzebany potajemnie w bezimiennej mogile zbiorowej w Piatichatkach; znaczki z przesyłki zostały zdjęte (cenzura?); stan zachowania typowy dla przesyłek z obozów w ZSRR (karta pionowo złamana, na odwrocie dwa minimalne przywarcia karty albumowej). | |
| 1 000 PLN Bid | |
74154 |
1939 Kozielsk I, dokumenty i list ppor. rez. Wojska Polskiego Tadeusz Kocowicz (wymienionego na Liście Katyńskiej). W sierpniu 1939 zgłosił się do służby w ramach mobilizacji, i w czasie kampanii wrześniowej 1939 dostał się do sowieckiej niewoli. Początkowo skierowany do obozu przejściowego w Kozielsku. Między 16 a 19 kwietnia 1940 został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu i tam pogrzebany. List z obozu do rodziny, i odpowiedzi Polskiego Czerwonego Krzyża skierowane do żony poszukującej zaginionego męża. | |
| 4 000 PLN Bid | |
74155 |
1939 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagykanizsa, wczesna przesyłka wysłana 27.XI z obozu do Kańczugi, dofrankowana karta pocztowa - nadawca być może jeszcze nie wiedział, że korespondencja osób internowanych jest zwolniona od opłaty pocztowej - stempelek "Internalt harcolo egyen ugyeben, DIJMENTES. Belligerante Interne" i pieczęć komendantury obozu; dobry stan zachowania. | |
| 200 PLN Bid | |
74156 |
1940 Poczta Polowa dla internowanych w Szwajcarii -żołnierz siedzący pod drzewem, czysty znaczek za (20 rp). | Fi.1 |
| 70 PLN Bid | |
74157 |
1940 arkusiki czteroznaczkowe wydania poczty polowej dla internowanych w Szwajcarii. | Fi.1-2 ark. |
| 700 PLN Bid | |
74158 |
1940 Poczta Polowa dla internowanych w Szwajcarii Polaków, kasowany znaczek za (20 rp). | Fi.2 |
| 100 PLN Bid | |
74159 |
1940 Internowanie w Szwajcarii - formularz "Pamiątka z internowania w Szwajcarii" będący zarazem losem na loterię na rzecz internowanych Polaków, ze znaczkiem poczty polowej, ostemplowany w obozie Wiesendangen; bardzo dobry stan zachowania.. | Fi.2, FP5 |
| 250 PLN Bid | |
74160 |
1940 kartka z Krakowa do stalagu XIIA, stempel cenzury obozu z numerem cenzora 7. | Fi.Cp3 |
| 200 PLN Bid | |
74161 |
1940 Internowanie w Szwajcarii - koperta wydana nakładem YMCA na papierze żółtym wysłana z obozu Kradolf do obozu w miejscowości Elgg, stempelek cenzora 352 na odwrocie zalepka cenzury; bardzo dobry stan zachowania. | Fi.Fk3 |
| 150 PLN Bid | |
74162 |
1940 Internowanie w Szwajcarii - koperta wydana nakładem YMCA na papierze niebieskim wysłana z obozu Winterthur do Berna, stempelek cenzora 376, na odwrocie zalepka cenzury; dobry stan zachowania (otwory po zszywce). | Fi.Fk3 |
| 150 PLN Bid | |
74163 |
1940 kartka od internowanego w Szwajcarii z obozu w Brugg do Niemiec. | Fi.Fp2 |
| 500 PLN Bid | |
74164 |
1940 formularz pocztowy dla Polaków internowanych w Szwajcarii. | Fi.Fp4 |
| 80 PLN Bid | |
74165 |
1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Ipolyszalkai, widokówka wysłana 12.III z obozu do Kielc; cenzury; nietypowy dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania. | Mi.626-627 |
| 100 PLN Bid | |
74166 |
1940 Oflag XIA - oryginalne zdjęcie o wymiarach 130x88 mm wysłane 11.5 z obozu do miejscowości Wilków; niemy datownik nadawczy, dekoracyjny stempelek cenzury z numerem 5 i parafką cenzora, dodatkowo odciśnięty numer "25340"; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 120 PLN Bid | |
74167 |
1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Mosdos, formularz z obozu wysłany 31.X do Krakowa; liczne cenzury; stempelek zwalniający od opłaty; pieczęć formacyjna; dekoracyjna całość. | |
| 150 PLN Bid | |
74168 |
1940 Stalag VIIA - PRZESYŁKA NIEREGULAMINOWA - list do obozu wysłany 28.5 ze Zduńskiej Woli, stempelek cenzora numer 10; korespondencja z jeńcami dozwolona była wyłącznie na specjalnych formularzach, inne przesyłki dopuszczano tylko wyjątkowo; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 150 PLN Bid | |
74169 |
1940 Internowanie w Szwajcarii - list wysłany z obozu Büren do ambasady polskiej w Bernie, pieczątka szwajcarskiego cenzora 376, na odwrocie zalepka cenzury; ślady archiwizacji. | |
| 100 PLN Bid | |
74170 |
1940 Oflag XIIA - formularz wysłany 16.4 z Sosnowca do obozu; cenzura; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 50 PLN Bid | |
74171 |
1940 Internowanie w Szwajcarii - ofrankowany!!! list wysłany z obozu Olten do ambasady polskiej w Bernie, stempelek cenzora 325; ślady archiwizacji; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego. | |
| 250 PLN Bid | |
74172 |
1940 Internowanie w Rumunii - obóz Targoviste, karta pocztowa wysłana 2.V z obozu do Krakowa, cenzury. | |
| 150 PLN Bid | |
74173 |
1940 Oflag Xb - listownik wysłany 27.1 z obozu do Lwowa, stempelek cenzora nr.3, na odwrocie sowiecki kasownik odbiorczy urzędu Lwów 1 z wyróżnikiem "щ/1". | |
| 120 PLN Bid | |
74174 |
1940 Internowanie w Szwajcarii - obóz Wetzikon, list z obozu adresowany do Czerwonego Krzyża w Genewie, stempelek cenzora 303, na odwrocie zalepka cenzury. | |
| 100 PLN Bid | |
74175 |
1940 Stalag XIIIA - PRZESYŁKA NIEREGULAMINOWA - list wysłany 4.1 z obozu do Kraśniczyna, niemy miejscownik nadawczy, niespotykana pieczęć zwalniająca od opłaty pocztowej "Kriegsgefangenensendung Stalag XIIIA Zur gebührenfreien Beförderung zugelassen!", stempelek cenzora D13 z jego parafką; korespondencja w jenieckim obrocie pocztowym dozwolona była wyłącznie na specjalnych formularzach, inne przesyłki dopuszczano tylko wyjątkowo; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (drobne przebarwienia). | |
| 200 PLN Bid | |
74176 |
1940 Stalag VA - karta wysłana 4.5 ze szpitala obozowego do Poznania, niemy datownik nadawczy; rzadko spotykana na przesyłkach pieczęć Komendantury obozu; nietypowy, dekoracyjny stempelek cenzora nr.1; całość w doskonałym stanie zachowania; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. St.Barańskiego i J.Falkowskiego. | |
| 150 PLN Bid | |
74177 |
1940 Oflag IIIC - karta wysłana 21.12 z obozu do Tuluzy, dodatkowe stempelki, w tym rzadko spotykany na przesyłkach - Komendantury obozu, stempelek cenzora nr.8; dekoracyjna całość. | |
| 100 PLN Bid | |
74178 |
1940 Stalag XIA - list do komendantury obozu wysłany 7.VI z Genewy przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż, nieczęsto spotykany walor w idealnym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 200 PLN Bid | |
74179 |
1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagykanizsa, list wysłany 24.IV z obozu do Poznania; cenzury, na odwrocie zalepka Wehrmachtu; pieczęć formacyjna i stempelek zwolnienia od opłaty; nieznacznie słabszy stan zachowania (klapa uszkodzona). | |
| 100 PLN Bid | |
74180 |
1940 Internowanie w Rumunii - obóz Targoviste, karta pocztowa, wysłana 21.III z obozu do Krakowa, cenzura rumuńska. | |
| 150 PLN Bid | |