The auction will start on 15.11.2024

Auction 120. Concentration camps WW2

43182

1945 Ravensbrück - niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet, list wysłany z obozu do Tomaszowa Mazowieckiego, napis "Durch Deutsche Dienspost!", kasownik pocztowy "Fürstenberg (Meckl.) b -9.1.45-10", stempel "SS Feldpost" i okrągła pieczęć "Konzentrationslager Ravensbrück Post Fürstenberg (Meckl.)", na odwrocie dwuwierszowy stempel "Konzentrationslager Ravensbrück / Post Fürstenberg / Meckl.". Koperta została użyta ponownie, sklejona na odwrotnej stronie. Poprzednio adresowana do Reichskriminalpolizeiamt w Berlinie z pieczątką nadawcy SS Artllerie Schule II w Beneschau (Chech Benešov). Stan dobry, niewielkie uszkodzenia przy otwieraniu listu.

800 PLN
43183

1945 Mauthausen Gusen - niemiecki obóz koncentracyjny, listownik wysłany z Oflagu VIIA w Murnau do obozu, bardzo rzadka całość wysłana z obozu do obozu, cenzura oflagu i obozu koncentracyjnego. List w stanie średnim cudem ocalały pewnie skrzętnie chowany i ukrywany przed nadzorem obozowym.

1 200 PLN
43184

1945 Sachsenhausen Oranienburg - niemiecki obóz koncentracyjny, list wysłany kilka miesięcy przed końcem wojny z Austrii do obozu, korespondencja do obozu jest unikatowa gdyż przetrzymywanie listów powyżej tygodnia było zakazane i surowo karane.

600 PLN
43185

120 PLN
43186

1946 Syktywkar (Сыктывкар) - stolica ASRR Komi, miejsce zsyłki dla deportowanej ludności polskiej nierzadko już po zakończeniu wojny, karta pisana po polsku wysłana 19.II do miejscowości Liberyszki niedaleko Poniewieża, kasownik odbiorczy Nowe Miasto (Naujamiestis); stempelek cenzury sowieckiej 28770; słabszy stan zachowania (karta pionowo zgięta).

120 PLN
43187

250 PLN