The auction will start on 15.11.2024

Auction 120. Post offices abroad 1919-1939

42012

1926 Port Gdańsk, wydanie obiegowe "różne widoki" z przedrukiem, 15 gr - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 3 IV 29 z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Nałęczowa; znaczek unieważniono datownikiem "POLSKI URZĄD POCZT.-TEL."; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.14c
Mi.17
150 PLN
42013

1927 Port Gdańsk, widokówka wysłana z wycieczki statkiem na Hel i wysłana stamtąd do Tarnopola, frankatura znaczkiem wydania dla polskiej placówki w Gdańsku błędnie odkreślona na Helu jako nieprawidłowa co potem skorygowano adnotacją „To” (bez dopłaty).

Fi.13c
400 PLN
42014

1927 Port Gdańsk, AMBULANS NR.235 relacji HEL-TCZEW, widokówka przesłana 19.VIII z Helu do Banku Polskiego w Warszawie ambulansem, który na trasie Tczew-Hel kursował tylko w latach 1926-28 - wysoka wycena katalogowa (Wolff 250.- pkt.); datownik odbiorczy urzędu WARSZAWA 20 z 20.VIII i datownik kancelaryjny banku z błędnie ustawioną nazwą miesiąca (lipiec zamiast sierpień) "22 LIP.1927"; polskie ambulanse przejeżdżające przez obszar Wolnego Miasta Gdańska podlegały polskiemu urzędowi kolejowemu Gdańsk 2 znajdującemu się na Dworcu Głównym w Gdańsku, oprócz nich kursowały też ambulanse podległe urzędom pocztowym w Polsce, wymiana przewożonej przez nie poczty "z" i "do" Polski odbywała się również za pośrednictwem tego urzędu; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.209II
Mi.237II
500 PLN
42015

Fi.13, 16a
Mi.16, 19b
500 PLN
42016

1928 Port Gdańsk, znaczek w barwie czerwonobrązowej, gwarancja Falkowski.

Fi.16a
100 PLN
42017

1929 Port Gdańsk, list z Gdańska do Warszawy, gwarancja Berbeka.

Fi.16
140 PLN
42018

1929 Port Gdańsk, seria, gwarancja Kalinowski.

Fi.17-9
90 PLN
42019

Fi.17-9
100 PLN
42020

1929 Port Gdańska, seria w czworoblokach, gwarancja Falkowski.

Fi.17-9
400 PLN
42021

Fi.20v
Mi.23II
1 400 PLN
42022

1929 Port Gdańsk, znaczek na papierze prążkowanym pionowo - 13 prążków na 2 cm, gwarancja i opis Wiatrowski.

Fi.20v
350 PLN
42023

Fi.20w
Mi.23I
70 PLN
42024

1929 Port Gdańsk, prezydent Mościcki, dwa znaczki za 1 zł. - odmiany w kolorach czarnym i szaroczarnym, z nadrukiem poziomym PORT GDAŃSK na prążkowanym - 16/2 cm papierze, gwarancja krawczyk, gwarancja i oznaczenie.

Fi.20w
Mi.23I
200 PLN
42025

1929 Port Gdańsk, znaczek z prążkowaniem pionowym w, gwarancja Kalinowski.

Fi.20w
140 PLN
42026

1929 Port Gdańsk, gwarancja Walocha.

Fi.20w
180 PLN
42027

1929 Port Gdańsk, znaczek z prążkowaniem pionowym, gwarancja i oznaczenie Kalinowski.

Fi.20w
140 PLN
42028

Fi.220
Mi.228
500 PLN
42029

1929 Port Gdańsk, OPŁATA RYCZAŁTOWANA - formularz kartkowy z Dyrekcji Kolei Państwowych w Gdańsku wysłany jako polecony 12.II z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Banku Gospodarstwa Krajowego w Krakowie; datownik "POLSKI URZĄD P.-T.GDAŃSK 1" z wyróżnikiem "s" pod mostkiem - w najnowszej książce H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" skatalogowany pod numerem 1.1.8s.3 o stopniu rzadkości RR - bardzo rzadkie (6-10 znanych odbitek), czarny (zazwyczaj czerwony) stempelek polecenia - Vogels 1.2.3.2, stopień rzadkości RR - bardzo rzadkie (6-10 znanych odbitek); czerwony w ramce dwuwierszowy stempelek zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej "Opłata ryczałtowana na mocy art.23 ustawy z dn.3.6.24 o pocz. telegr. i tel." i odciśnięty tym samy kolorem w ramce "Polecone" (u Vogelsa nie opisany); dodatkowo fioletowa pieczęć urzędowa z godłem "GŁÓWNA KASA DYREKCJI KOLEI PAŃSTW. w Gdańsku"; niezwykle rzadki walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

3 000 PLN
42030

1930 Port Gdańsk, znaczki z przedrukiem użyte na terenie Polski!!! seria "widokowa" z przedrukiem, 10 gr +15 gr - frankatura dwukolorowa na widokówce z Gdyni do Paryża datowanej 23.IV przesłanej najpewniej ambulansem relacji Gdynia-Poznań, znaczki unieważnione 25.4 datownikiem urzędu Poznań 3; chociaż przesyłka została nienależnie opłacona według obniżonej taryfy do Austrii, Czechosłowacji, Rumunii i Węgier, zarówno Poczta Polska, jak i francuska nie naliczyły dopłaty; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; całości ze znaczkami Portu Gdańsk użytymi w Polsce Fi. od 350.-; gwarancja Krawczyk.

Fi.13b, 14c
Mi.16, 17
300 PLN
42031

1930 Port Gdańsk, znaczek w barwie szaroniebieskie, gwarancja i opis Walocha.

Fi.21
150 PLN
42032

1930 Port Gdańsk, znaczek w barwie jasnoniebieskiej, gwarancja i opis Walocha.

Fi.21
60 PLN
42033

1930 Port Gdańsk, "WYSTAWA MIĘDZ. "KOM - TUR" POZNAŃ 6.VII-10.VIII" POL.URZ.POCZT.TEL GDAŃSK 1 - wyjątkowo rzadki kasownik okolicznościowy czytelnie odciśnięty 4.VI na widokówce wysłanej do Krakowa, ofrankowanych znaczkiem wydania przedrukowego "różne widoki" za 15 gr; stempel rzadko spotykany, nawet odciśnięty grzecznościowo - na przesyłkach z oryginalnego obiegu praktycznie niespotykany; całość w dobrym stanie zachowania (lekko uszkodzony znaczek nie obniża jej wartości); gwarancja Schmutz.

Fi.KO1, 14
Mi.17
1 500 PLN
42034

Fi.D69I
60 PLN
42035

1933 Port Gdańsk, czworoblok, gwarancja Falkowski.

Fi.16a
400 PLN
42036

1933 Port Gdańsk, czworoblok, gwarancja Kalinowski.

Fi.20w
500 PLN
42037

Fi.22
Mi.25
900 PLN
42038

Fi.22
Mi.25
400 PLN
42039

Fi.22
Mi.25
425 PLN
42040

1933 Port Gdańsk, czworoblok, gwarancja Krawczyk.

Fi.22
1 500 PLN
42041

1934 Port Gdańsk, seria stemplowana, gwarancja Walocha.

Fi.23-5
250 PLN
42042

1934 Port Gdańsk, seria, gwarancja Kalinowski.

Fi.23-5
220 PLN
42043

1934 Port Gdańsk, gwarancja Kalinowski, Walocha.

Fi.23-5
240 PLN
42044

1934 Port Gdańska, seria w czworoblokach, gwarancja.

Fi.23-5
800 PLN
42045

1934 Port Gdańsk - Godło państwa (II) tzw."doniczki", seria czysta w ładnym stanie zachowania (Fi.270.-), gwarancja.

Fi.23-24
Mi.26-28
250 PLN
42046

1934 Port Gdańsk, polska karta pocztowa (Kolumna Zygmunta) z przedrukiem typu I: cyfra "1" z dużym szeryfem, cyfra "5" prosta; niewielki nakład 50.000; doskonały stan zachowania; na karcie wystawowej z opisem; gwarancja.

Fi.Cp1I
Mi.P1a
800 PLN
42047

1934 Port Gdańsk, całostka z nadrukiem typ 1, gwarancja Schmutz.

Fi.Cp1I
500 PLN
42048

1934 Port Gdańsk, całostka z nadrukiem typ 1.

Fi.Cp1I
400 PLN
42049

1934 Port Gdańsk, polskie znaczki urzędowe użyte w Gdańsku, znaczek do przesyłek zwykłych skasowany 3 VIII datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWO-TEL." z wyróżnikiem "u"; bardzo rzadko spotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.U17
Mi.D17
350 PLN
42050

1935 Port Gdańsk, firmowy list polecony nadany w polskim urzędzie pocztowym do Wilna, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.9, 19
324 PLN
42051

Fi.267, 282
Mi.288, 303
300 PLN