Auction 118. WW1 military postage

13692

1919 wojna Polsko - Bolszewicka, telegram wojskowy z dnia 29.7.19 z rozkazem z Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie do dowództwa frontu Litewsko - Białoruskiego w Lidzie.

400 PLN
13693

110 PLN
13694

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka ze sztabu w Warszawie ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES * 309 *" z datą 23.8.19 do Francji, widokówka z soborem św. Aleksandra Newskiego w Warszawie.

200 PLN
13695

1919 kartka wysłana z poczty polowej w Warszawie, kasownik "GŁÓWNA POCZTA POLOWA * w WARSZAWIE *" z datą 20.12.19, widokówka z warszawskim ratuszem.

100 PLN
13696

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka ze stemplem francuskiej poczty polowej "*TRESOR ET POSTES *" z datą 13.7.19 do Francji, stempel pocztowy jednostki "6. DYWIZJA LEGIONÓW POLSKICH * KOMENDANT PŁATNIK *" z orłem, widokówka z obrazkiem z okolicy Brzeżan.

200 PLN
13697

1919 karta wysłana 15 listopada z Warszawy do 3. Pułku Ułanów, datownik "GŁ POCZTA POLOWA * WARSZAWA *" z wyróżnikiem d, odbiorczy datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA * Nº14 *".

80 PLN
13698

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka nadana przez Misję Francuskią w Warszawie ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES 305" z datą 21.7.19 do Francji, bardzo rzadki stempel formacyjny jednostki transportowej "SERVICE AUTOMOBILE - ARMEE POLONAISE" z orłem, dobry stan zachowania.

350 PLN
13699

1919 pociąg pancerny Piłsudczyk, kartka pisana 10.07.19 wysłana z pociągu pancernego do Krakowa, stempel formacyjny "Pociąg pancerny "PIŁSUDCZYK", gwarancja Adamczyk.

1 800 PLN
13700

1919 formularz Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce (Comité Général De Secours Pour Les Victimes De La Guerre en Pologne) adresowany do żołnierza polskiego J. Matejko na adres ”3 Rég. 9 Comp. Chasseur Polonais S.P.28 1 Division Armee Polonaise En France”. Stempel nadawczy Vevey 5.VII.19 i pieczęć firmowa Komitetu na odwrocie.

Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce działający w Vevey, w Szwajcarii od 1915 roku z Henrykiem Sienkiewiczem jako prezesem i wiceprezesem Ignacym Paderewskim miał ogromne zasługi w dla Polonii i dla mieszkańców ziem polskich. Współpracował z najwybitniejszymi Polakami a obczyźnie, miał poparcie rządu szwajcarskiego, przedstawicieli wielu narodów, a nawet papieża Benedykta XV. Komitet zebrał ogromne fundusze oceniane na 4 miliony dolarów na pomoc Polsce i Polakom.

2 500 PLN
13701

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka ze stemplem francuskiej poczty polowej "*TRESOR ET POSTES * 306 *" z datą 27.06.19 do Francji, stempel odbiorczy.

260 PLN
13702

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka ze stemplem francuskiej poczty polowej "*TRESOR ET POSTES *" z datą 12.6.19 do Poznania, stempel formacyjny regimentu karabinów maszynowych "20ᵒ REGᵒ DE CHASSEURS POLONAISE * LE PAYEUR * 1ᵒ Cᵒ DE MITRAILLEUSES" z orłem na tle skrzyżowanych armat, stempel poznańskiej cenzury wojskowej, widokówka z Łowicza.

360 PLN
13703

1919 kartka z Dowództwa II Okręgu Wojskowego w Grodzisku do Poznania, stempel komendanta linii kolejowej.

40 PLN
13704

1919 Batalion Harcerski, kartka poczty polowej nadana z Warszawy 1.3.19 do Kielc, rzadki okrągły stempel formacyjny "BATALION HARCERSKI WOJSKA POLSKIEGO / Pieczęć pocztowa" z orłem w środku, częściowo zamazany adres, gwarancja.

1 000 PLN
13705

1919 formularz dla korespondencji z jeńcami z emblematem czerwonego krzyża wydany nakładem Krajowego Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża, użyty jako karta pocztowa datowany "Kończyce 29/9" wysłany -1.X z Krakowa na adres poczty polowej nr.59 , przesyłkę przeadresowano "Kurs K.M. Jarosław" i dosłano; zwraca uwagę, że przesyłki nie obciążono dopłatą, może ze względu na użycie formularza czerwonego krzyża, a może potraktowano ją jako przesyłkę poczty polowej; walor o ładnej prezencji w słabszym stanie zachowania (niewielkie przebarwienia); temat - CZERWONY KRZYŻ.

120 PLN
13706

1919 Misja Francuska w Polsce - widokówka wysłana 17.07.19 za pośrednictwem francuskiej poczty polowej z jej placówki ulokowanej na dworcu kolejowym w Łodzi do Francji, datownik nadawczy "TRESOR ET POSTES" bez numeru, okrągła pieczęć formacyjna "MISSION FRANCAISE DE POLOGNE GARE REGULATRICE DE LODZ".

320 PLN
13707

1919 przekaz pieniężny z Dobromil do obozu internowanych w wadowicach, na odwrocie stempel odbiorczy obozu "KOMENDA OBOZU JEŃCÓW / w WADOWICACH".

1 000 PLN
13708

1919 reprint książki Władysława Kowarzyka "Poczty wojskowe na ziemiach polskich w latach 1914 - 1919", 80 stron, ilustracje, twarda oprawa.

80 PLN
13709

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka nadana przez Misję Francuskią w Warszawie ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES 305" z datą 11.06.19 do Francji.

400 PLN
13710

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera 162 Eskadra samolotów bojowych Spad VII, kartka wysłany 5.11.19 za pośrednictwem francuskiej poczty polowej do Francji, pieczęć formacyjna z orłem "ARMEE POLONAISE-ESCADRILLE 162 Le Commandant", stempel odbiorczy, widokówka z Warszawy, walor w dobrym stanie zachowania.

2 000 PLN
13711

1919 kartka wysłana z 7. Kompanii Kolejowej do Świerczowa, stempel formacyjny z orłem „7 Kompania / PUŁKU KOLEJOWEGO", ręczna cenzura, naddarcie w środku kartki.

300 PLN
13712

1919 kartka nadana 29.08.19 z frontowej poczty polowej nr 15 z frontu wołyńskiego do Krakowa, stempel formacyjny "8 p. ułanów ks. J. Poniatowskiego II Dyw. / PROWIANTURA", widokówka Równo.

160 PLN
13713

1920 list urzędowy z Środy do Rzeszowa, stempel "Sprawa wojskowa!".

Fi.U2, U3
150 PLN
13714

1920 wojna polsko-sowiecka, telegram z okresu Operacji Kijowskiej nadany 12 czerwca - w dniu ponownego wkroczenie do Kijowa bolszewików (oddziały polskie wycofano z miasta 10.VI), z Dowództwa Generalnego Okręgu Lwów do Dowództwa 6-tej Armii, telegram na poaustriackim formularzu; na odwrocie pieczęć wpływu "Dowództwo 6-ej ARMII Oddział I.Organizacyjny" z datą 13/VI; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

800 PLN
13715

1920 kartka ze Zbaraża na Kresach 3.12.20 do Woli Bachowskiej nadana przez pocztę polową, stempel formacyjny "Dowództwo / 5. lwowskiego pułku artylerii polowej".

200 PLN
13716

1920 ARMIA POLSKA SERVICE AUTOMOBILE Le Captaine Coml, list polecony wysłany 21.2 z Warszawy do Maiden w USA, przesyłka nadana w urzędzie Warszawa 1, opatrzona owalnym stemplem ARMIA POLSKA SERVICE AUTOMOBILE Le Captaine Coml z dopisanymi: stopniem i nazwiskiem nadawcy "Sergt. J.G.Mita", datą "21.II.1920", miejscem wysyłki "Warschau" i numerem "LXIX"; na foncie stempelki cenzury i poczty amerykańskiej, a na odwrocie datownik odbiorczy z 15.III; rzadki walor w słabszym stanie zachowania; gwarancja.

Na wzór armii francuskiej formowano oddziały Armii gen.Hallera, Service Automobile były to jednostki przeznaczone do transportu żołnierzy, dzieliły się na sekcje w skład których wchodziło 20 pojazdów z 45 żołnierzami i jednym oficerem, cztery sekcje formowano w grupy nazywane od nazwiska dowódcy - tu "Le Captaine Coml".

600 PLN
13717

1920 list z Sosnowca 23.10.20 do Naczelnego Dowództwa W.P. w warszawie, na odwrocie stempel odbiorczy Frontowej Poczty Polowej nr 53 i pocztowy stempel odbiorczy, ciekawy niespotykany w tym kształcie stempel cenzury wojskowej "CENZUROWANE".

300 PLN
13718

1920 wojsko polskie na Syberii,formularz poczty polowej wysłany z Przemyśla 27.3.20 do Władywostoku w adresie "ochotniczych wojsk polskich na Syberii", oderwany znaczek.

1 200 PLN
13719

100 PLN
13720

50 PLN
13721

320 PLN
13722

1920 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, list polecony wysłany z francuskiej poczty polowej w Warszawie 29.9.20 do Francji, datownik francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES 311", dodatkowy stempel "D.P.10 / Secteur 311 / Le Vaguemaster", dobry stan zachowania, na odwrocie datownik odbiorczy Nancy, gwarancja Schmutz.

400 PLN
13723

1920 kartka z wojskowego szpitala epidemicznego w Lublinie do lekarza obozu jenieckiego "Oddziału robot. jeńców Gospod. Wojsk." w sprawie ustalenia gdzie przebywał pacjent u którego stwierdzono tyfus plamisty, stempel poczty wchodzącej "Oddz. rob. jeńców ......".

500 PLN
13724

700 PLN
13725

110 PLN
13726

1920 list (z treścią) nadany 9.11.20 z frontowej poczty polowej nr 22 do Zgierza, datownik poczty polowej i stempel formacyjny "2-ga Kompanja / 10-go. BATALIONU SAPERÓW / L. n. ______".

350 PLN
13727

1920 list polecony z Intendentury 11. Dywizji Piechoty do Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie, stempel polecenia "POCZTA POLOWA/ R Nº 30" w ramce, datownik "POCZTA POLOWA Nº30" z wyróżnikiem c, dwuwierszowa pieczęć formacyjna "Intendentura 11 Dywizji Piechoty", stemple odbiorcze "KANC. GŁÓWNA / M.S. WOJSK. / 21.III.POPOŁ / OTRZYMANO" i analogiczny z dopiskiem "DORĘCZONO".

180 PLN
13728

1920 urzędowa kartka polowa wysłana ze szpitala wojskowego we Lwowie do Rzeszowa opłacona znaczkiem urzędowym.

300 PLN
13729

1920 kartka z Polskiego Czerwonego Krzyża do dowództwa żandarmerii w Warszawie.

40 PLN
13730

1920 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, widokówka z widokami Gliwic ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES * 184 *", kartka na odwrocie wyłącznie z treścią wysłana zapewne w kopercie, a ostemplowana na widokówce przy nadaniu.

350 PLN
13731

1920 KOMITET NARODOWY POLSKI w PARYŻU, miejscowy list polecony przesłany 9 -6 w Paryżu na Avenue Kléber 11 bis, gdzie mieściła się siedziba KNP, adresowany na ręce kierownika biura Stanisława Filasiewicza; dobry stan zachowania (brak tylnej klapy). Komitet Narodowy Polski powstał 15 sierpnia 1917 na zjeździe działaczy niepodległościowych w Lozannie z inicjatywy Romana Dmowskiego i jego najbliższych współpracowników. Przeniesiony do Paryża, gdzie miał siedzibę przy Avenue Kléber 11 bis, został natychmiast uznany przez Francję (następnie przez pozostałych jej sojuszników) jako oficjalna reprezentacja narodu polskiego walczącego u boku państw ententy.

200 PLN