Auction 118. WW2 military postage

17428

1941 Wojsko Polskie w Wielkiej Brytanii, dwie parki nalepek Czerwonego Krzyża, zwykła i brzegowa jednostronnie cięta, spotykane czasem na listach poczty polowej.

120 PLN
17429

1941 zestaw 5 pamiątkowych winiet wykonanych z inicjatywy zawodowego oficera Wojska Polskiego kartografa Aleksandra Stockiego, w tym dwa z czarną obwódką po katastrofie w Gibraltarze, które były używane na przesyłkach Polskiej Poczty Polowej w Wielkiej Brytanii.

180 PLN
17430

1941 Wojsko Polskie w Wielkiej Brytanii, arkusz nalepek Polskiego Czerwonego Krzyża dla marynarki wojennej, spotykanych czasem na listach poczty polowej.

240 PLN
17431

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR - "Dojdziemy", nowodruk, stara gwarancja jako próba Schmutz i Perzyński.

300 PLN
17432

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR - "Dojdziemy", gwarancja Ryblewski, Schmutz.

800 PLN
17433

1942 Tajna Poczta Podziemna, wydanie o wzorach nawiązujących do wydania londyńskiego, cięta seria niegumowana, w dawnych katalogach w tej postaci katalogowano tych osiem wartości jako nowodruki, obecnie jako próby lub nowodruki (Fi.800.-), piękny stan zachowania, gwarancja (jak na próby) Walocha.

Fi.1-8 ND
1 200 PLN
17434

Fi.1-9
5 600 PLN
17435

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, PŁK LEOPOLD OKULICKI dowódca 7 Dywizji Piechoty, karta wiązana do pakietu zawierającego rozkazy i meldunki wysłane ze Sztabu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR do dowódcy 7 Dywizji Piechoty płk Leopolda Okulickiego w Taszkiencie, datownik "GŁÓWNA POCZTA POLOWA D.TWO.POL.SIŁ.ZBR.w.ZSRR" z wpisaną datą 17 7.42, poniżej numer RN4774 i dwa podpisy, na odwrocie adnotacja "Okulicki płk"; rzadki służbowy walor z okresu formowania Polskiej Armii w Związku Sowieckim przesłany za pośrednictwem polskiej poczty polowej (Fi. od 1800.-); ogólnie dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).

Leopold Okulicki (pułkownik, następnie generał) tworzył w okupowanej Polsce pierwsze podziemne organizacje - poprzedniczki Armii Krajowej: Służbę Zwycięstwu Polski i Związek Walki Zbrojnej, aresztowany we Lwowie przez NKWD został osadzony w więzieniu na Łubiance, po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej na interwencję gen. Władysława Andersa zwolniony z więzienia, został szefem sztabu tworzącej się na terenie ZSRR Armii Polskiej, a następnie dowodził 7 Dywizją Piechoty, po pobycie w Londynie, w maju 1944 jako cichociemny, został zrzucony na spadochronie do kraju, tu dowódca AK gen. Tadeusz Bór-Komorowski mianował go swoim następcą na wypadek gdyby dotychczasowe dowództwo nie mogło pełnić swoich funkcji, po Powstaniu Warszawskim jako komendant główny AK wydał 16.11.1944 rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej, w marcu 1945 aresztowany przez NKWD wraz z 15 przywódcami AK i Państwa Podziemnego, wywieziony do Moskwy, gdzie w sfingowanym "procesie szesnastu" w czerwcu 1945 został skazany na 10 lat więzienia, co było najwyższą karą wśród oskarżonych, po procesie jego los pozostawał nieznany, dopiero w 1955 władze sowieckie ogłosiły, że 24.12.1946 zmarł on w więzieniu na Łubiance na skutek ataku serca i paraliżu, a jego zwłoki spalono.

800 PLN
17436

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, nalepka poczty polowej 1 Korpusu z podwójnym nadrukiem "POLISH FIELDPOST" i belkami zakrywającymi poprzednie napisy, skasowana 14.IX datownikiem "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST OFFICE No.1" na karcie; rzadki walor w dobrym stanie zachowania; karta ukośnie zgięta.

200 PLN
17437

80 PLN
17438

1942 III Rzesza, list lotniczy niemieckiej poczty polowej ofrankowany znaczkiem lotniczym wysłany 27.10 z Łabęd (Laband) na adres poczty polowej 43834 (RAD-Abteilung 4/122), stempelek lotniczej składnicy poczty polowej "Einheit nimmt zur Zeit nicht am Luftfeldpostdienst teil Luftfeldpostsammelstelle" z wyróżnikiem "a" i dopisanym numerem "3070"(Jednostka aktualnie nie jest obsługiwana przez pocztę lotniczą) i stempelek zwrotu da nadawcy "Zurück an Absender!" z dodatkową adnotacją; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.1A
200 PLN
17439

Mi.2A, 790, 792
150 PLN
17440

1942 Legion Ochotników Francuskich przeciw Bolszewizmowi (Légion des volontaires français) - kolaboracyjna francuska formacja zbrojna mająca działać na froncie wschodnim jako siła sojusznicza wobec wojsk niemieckich podczas II wojny światowej; winietki z nadrukiem "FRONT DE L'EST OSTFRONT", przeznaczone do korespondencji lotniczej z Frontu Wschodniego do Francji; na podlepce; dekoracyjne wydawnictwo w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.IV-V
200 PLN
17441

300 PLN
17442

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, REJONOWE BIURO CENZURY WOJSKOWEJ Z, pokwitowanie przekazu pieniężnego - zasiłku wojskowego - na kwotę 600 rubli wysłanego z miejscowości Ajguz do Sztabu Polskiej Armii w Jangi-Jul; datownik nadawczy AJGUZ (A) 28.4 i przejściowy Semipałatyńsk z 30.04; na froncie datownik odbiorczy sowieckiej poczty polowej POLEWAJA POCZTA 3003 (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) (Fi.od 1200.-) przydzielonej 1.VI.1942 przez władze sowieckie do obsługi 7 Dywizji Piechoty, a na odwrocie super rzadki polski trójkątny stempelek cenzury wojskowej przy 7 DP "Z REJ.B.C.W." (Fi.+2200.-) gdzie "Z" było kodem oddziału od imienia dowódcy - tu gen.Zygmunta Szyszko-Bohusza; niezwykle rzadki walor o pięknie udokumentowanym obiegu w dobrym stanie zachowania.

3 000 PLN
17443

180 PLN
17444

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, sześcioblok nalepek zabezpieczających uszkodzone przesyłki pocztowe poczty polowej 1 Korpusu z odwróconym nadrukiem "POLISH FIELDPOST" i belek zakrywających poprzednie napisy, górne znaczki ze śladem podlepki, dolne w pięknym stanie z pełna oryginalna gumą.

840 PLN
17445

1942 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.

100 PLN
17446

100 PLN
17447

1942 Wojsko Polskie w Wielkiej Brytanii, "HELP WARSAW" dwie nalepki Czerwonego Krzyża z fioletowym nadrukiem.

100 PLN
17448

1942 kartka nadana w Halifaksie 26.05.42 do Szwajcarii, stempel agencji pocztowej nr 3 na transportowcu MS "Batory". Rzadki stempel "DELAYED TRANSMISSION / FOR PURPOSES OF SECURITY" w celu zachowania tajemnicy o wyjściu statku i konwoju. Wysyłkę listu wstrzymywano do czasu po wyjściu konwoju.

2 300 PLN
17449

1 000 PLN
17450

100 PLN
17451

100 PLN
17452

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", seria kasowana na wycinkach, znaczek za 50 gr. poz.3 pochodzi z niedawno odnalezionej niewielkiej partii znaczków z ręcznie nakładaną gumą, można jej fragment zobaczyć odchylając znaczek, znaczek za 1 zł. poz.6, a znaczek za 2 zł. poz.1; wszystkie skasowano datownikiem T.P.P. w dniach 8.II i 5.V.1943, piękny stan zachowania.

Fi.1-3B
1 500 PLN
17453

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - jednostronnie cięty ząbkowany znaczek za 50 gr. (Fi.800.-) z poz.5 prawej górnej w arkuszu, zdjęty z oryginalnej przesyłki, na której był naklejony klejem kostnym - charakterystyczne przebarwienie widoczne na odwrocie, znaczek jest unieważniony rzadkim dwuwierszowym stemplem WARSZAWA z datą w drugim wierszu, zachowany w ładnym stanie i bardzo ciekawy.

Fi.1B
500 PLN
17454

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - ząbkowany znaczek za 50 gr. poz.8 (Fi.400.-), unikalny egzemplarz pochodzący z niedawno odnalezionej niewielkiej partii znaczków z ręcznie nakładaną gumą - jest to doskonale widoczne na odwrocie znaczka; w 2015 roku odnaleziono pierwszy oryginalnie gumowany egzemplarz czysty, choć wcześniej - "Filatelista" 7/1957, pisał o nich M.Perzyński "...Nakład wynosił około 35 tys. sztuk znaczków - łącznie - wszystkich wartości. Znaczki te zarówno definitywne jak i próby nie były gumowane, z wyjątkiem znaczka za 50 gr., którego kilkanaście arkuszy podgumowano"; kilkanaście arkuszy to zaledwie sto kilkadziesiąt sztuk znaczków, z których większość pewno zużyto już w marcu; znaczek ma lekko przesuniętą perforację pionową, pełną oryginalną gumę na całej powierzchni i jest skasowany na wycinku fioletowym datownikiem T.P.P. w dniu 8 III 1943; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je do opłaty doręczanej prasy podziemnej.

Fi.1B (10)
1 500 PLN
17455

1943 tajna poczta podziemna, znaczek wydanie organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego".

180 PLN
17456

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 1 zł. z błędem na dolnym znaczku powstałym przy czyszczeniu formy na poz. 9 "duża nieregularna biała plama zachodząca na ogon orła polskiego i głowę niemieckiego oraz na rysunek bomby", dodatkowo ciekawy błąd powstały w trakcie eksploatacji formy "ścięte ukośnie cyfra 1 u góry".

Fi.2, 3B
800 PLN
17457

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 2 zł. poz.2 (Fi.400.-), klisza tego znaczka ma usterkę matrycową formy do druku wartości nominału "litera z ścięta z lewej" (tu nieco zasłonięte przez kasownik) i spore uszkodzone powstałe przy czyszczeniu formy "przerwy w kilku miejscach ramki otaczającej nominał", znaczek unieważniony datownikiem T.P.P. w dniu 5.V.1943 na wycinku, piękny stan zachowania.

Fi.3 B
600 PLN
17458

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 2 zł. (Fi 300.-), z trzema błędami: przesunięciem perforacji poziomej, błędem powstałym przy czyszczeniu formy na poz.5 "przerwana linia kontynentu afrykańskiego i wklęśnięcie dolnej ramki" oraz powstałym podczas eksploatacji formy na tej samej pozycji "przerwany górny łuk cyfry 2", istna kumulacja błędów.

Fi.3 B
600 PLN
17459

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, duży wycinek listu wysłanego 22.IX z Exeter do jednostki P/31 (poddział 1 DPanc), ładnie odciśnięty datownik POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST OFFICE No.1 z datą 27.IX, ponieważ dywizja wchodziła w skład 1 Armii Kanadyjskiej, jej obsługą pocztową zajmowała się brytyjska poczta polowa, której przesyłkę przekazano następnego dnia, na odwrocie rzadko spotykany datownik - "HOME POSTAL CENTRE" z datą 28.SEP - centralnego urzędu zajmującego się gromadzeniem i sortowaniem całej przychodzącej i wychodzącej poczty, oraz odbiorczy angielskiej poczty polowej FIELD POST OFFICE 251 przydzielonej do 1 DPanc gen.Maczka; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
17460

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 14.IV z poczty polowej 112 do polskiego przedstawicielstwa w Nairobi w Brytyjskiej Afryce Wschodniej w sprawie poszukiwania przez żołnierzy II Korpusu rodzin, ewakuowanych ze Związku Sowieckiego razem z oddziałami gen.Andersa; okrągły fioletowy stempelek cenzury "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 109", zalepka cenzury "EXAMINED BY BASE CENSOR A.F.W.3312" z sygnaturą "2186/GHQP/1.43" i okrągły fioletowy stempelek "DEPUTY CHIEF FIELD CENSOR"; na odwrocie datownik brytyjskiej poczty polowej "E.A. A.P.O. 80" z 3.VI, a także fioletowy okrągły z liczbą 230 i sygnaturą stempelek cenzora brytyjskiego; całość w dobrym stanie zachowania.

160 PLN
17461

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Persja, Irak, list z Sekcji Poszukiwań Referatu Rodzin Wojskowych wysłany 1.II z Teheranu do żołnierza 3 Dywizji Strzelców Karpackich, przesyłka bezskutecznie poszukiwała adresata po różnych dywizyjnych pododdziałach, ostatecznie po oznaczeniu stempelkiem "ZWROT ADRES NIEDOSTATECZNY" zwrócono ją do nadawcy, zwraca uwagę stempelek PAIFORCE dostawiony na adresie nadawcy, zasłaniający fragment "M.E." w "Polish Forces M.E."; na odwrocie datownik poczty polowej 111 z 27.II, brytyjski stempelek cenzury z numerem 1693 przydzielony Bazie Ewakuacyjnej w Teheranie; dekoracyjny walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym.

200 PLN
17462

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 4.VI za pośrednictwem poczty polowej 115 do jednostki o kryptonimie pocztowym "M.E.272" (Junacka Starsza Szkoła Powszechna - Quastina w Palestynie), przeadresowany i dosłany do "PAIFORCE 208" (Dom Uzdrowieńców w Nuiserat); okrągły fioletowy stempelek polskiej cenzury "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 114"; słabszy stan zachowania.

80 PLN
17463

1943 Tajna Poczta Polska, stemplowane znaczki drugiego wydania.

Fi.10-2
350 PLN
17464

Fi.10-11
240 PLN
17465

Fi.11
400 PLN
17466

1943 Tajna Poczta Polska, 25 rocznica odzyskania niepodległości, pionowa parka znaczków za 10 zł. w kolorze czerwonym z dobrze widocznymi krzyżykami markacyjnymi, zwraca uwagę bardzo nierówne ząbkowanie liniowe - prymitywne, ale powtarzalne w każdym rzędzie, tak jak go wydano bez gumy.

Fi.12
300 PLN
17467

Mi.831-42
50 PLN