The auction will end on 04.03.2024

Current auction Pre-stamp period

1

1 600 PLN
Bid
2

1723 oraz 1780, dwa kompletne składane listy z Rydzyny i Głogowa na stronie eksponatu filatelistycznego.

480 PLN
Bid
3

680 PLN
Bid
4

1788 V.PODGÓRZE - kompletny list z pełną treścią z Krakowa do Hodimont, wysłany z austriackiej stacji pocztowej w Podgórzu, czytelny atramentowy odcisk stempla nadawczego "V.Podgorze" pismem gotyckim, list został opłacony przez nadawcę 8 krajcarów (czerwona cyfra 8 na odwrocie), odbiorca miał do zapłacenia 12 holenderskich sols (stuiver) poczcie Thurn i Taxis obsługującej Belgię (liczba 12 wpisana czarnym atramentem na froncie); pierwszy stempel "V.Podgorze" stacja w Podgórzu otrzymała w 1784 roku, uległ on w 1786 roku uszkodzeniu, prawdopodobnie w związku z tym uszkodzeniem, wykonano nowy stempel z gotyckimi literami "V.Podgorze" - p.Zbigniew Mikulski w swoim artykule "POCZTA AUSTRIACKA w KAZIMIERZU i PODGÓRZU w XVIII wieku" opublikowanym w Filateliście 11/2007 odnośnie listów z Kazimierza i Podgórza pisze: "Przed rokiem 1987 należały one do wielkich rzadkości, znanych w kilku egzemplarzach. W roku 1987 na licytacji f-my Heinrich Köhler w Wiesbaden pojawiła się partia listów z okresu 1772-1842, z archiwów firmy tekstylnej Peter de Thier w Hodimont w Belgii, która miała też oddział w Lipsku. Firma ta, zajmująca się międzynarodowym handlem tekstyliami, prowadziła interesy z Niemcami, Polską, Rosją i krajami nadbałtyckimi. Archiwa te zostały zakupione przez kupców filatelistycznych, którzy wysegregowali listy w dobrym stanie i z czytelnymi ostemplowaniami, z przeznaczeniem do sprzedaży. Listy w złym stanie oraz z nieczytelnymi stemplami, zostały zniszczone. Na tej licytacji były: 2 listy z Kazimierza ze stemplem w okręgu, 3 listy ze stemplem "V. CASIM1R" oraz 5 listów ze stemplami "v. Podgorze", w obu typach", z tej partii pochodzi oferowany list, w sumie zachowało się mniej niż dziesięć listów - po kilka każdego typu, bardzo dobry stan zachowania.

4 000 PLN
Bid
5

1790/1812 Kwit cedułowy -dwujęzyczny niemiecko - polski blankiet formularzowy (nieużyty) z okresu budowy sieci dróg, kiedy to za przejazd pobierano opłaty w tzw. domach szosowych. Były to domy budowane na przełomie XVIII i XIX wieku przy drogach w Prusach - Wielkopolska, Pomorze, Śląsk, gdzie pobierano opłaty za przejazd. Pieniądze były przeznaczane na budowę kolejnych dróg oraz utrzymanie użytkowanych. Opłaty pobierano w zależności od rodzaju pojazdu.

250 PLN
Bid
6

250 PLN
Bid
7

700 PLN
Bid
8

1796 kompletny składany list z Krakowa do Steyer.

180 PLN
Bid
9

120 PLN
Bid
10

480 PLN
Bid
11

3 300 PLN
Bid
12

1808 Ksiestwo Warszawskie, kompletny składany list z pełna treścią wysłany z Niesułkowa do Rydzyny, fotoatest Pelc.

900 PLN
Bid
13

3 500 PLN
Bid
14

1 000 PLN
Bid
15

3 600 PLN
Bid
16

1812 "No 4 GRANDE ARMEE" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich - odwrót z Rosji, kompletny list z pełną treścią wysłany 29 listopada z Warszawy do Turynu; czerwona odbitka stempla nadawczego - No.4 GRANDE ARMEE, odręcznie wpisana wysokość opłaty 10 (décimes), nadawcą listu jest podoficer (Maréchal des logis-chef) Gwardii Honorowej księcia Camillo Borghese (męża Pauliny Bonaparte, siostry Napoleona), jednostka ta do 1810 pełniła głównie funkcje reprezentacyjne, ale od połowy 1812 weszła do walki; 19 października Wielka Armia rozpoczęła odwrót spod Moskwy, w końcu listopada rozegrała się bitwa nad Berezyną, przez dwa zbudowane mosty oddziały Wielkiej Armii przekroczyły rzekę, na rozkaz cesarza Napoleona mosty spalono i mimo przewagi liczebnej Rosjanom nie udało się rozbić wycieńczonej i osłabionej odwrotem Wielkiej Armii, widmo zagłady zostało zażegnane; kilka dni później (10.12) Napoleon przejeżdżał przez Warszawę; listy z odwrotu z Rosji spotyka się bardzo rzadko i katalogi francuskich poczt wojskowych przewidują do nich wysokie dopłaty, nawet do 300% w stosunku do cen z początkowego okresu kampanii rosyjskiej; wspaniały walor do zbiorów poczt wojskowych na ziemiach polskich, stempel pierwszy raz oferowany na naszej aukcji; doskonały stan zachowania.

8 000 PLN
Bid
17

1813 "No 10 GRANDE ARMEE" - użyty w charakterze stempla odbiorczego - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich - odwrót z Rosji; kompletny z pełną treścią list datowany 14 stycznia wysłany ze Sieny adresowany do oficera Gwardii Honorowej (pochodzącego z Toskanii) Jean'a Spannocchi, na froncie odręczna adnotacja o wysokości porta (cyfra 3), po dotarciu do Księstwa Warszawskiego odciśnięto jako odbiorczy !!! czerwonym tuszem dwuwierszowy stempel "No 10 GRANDE ARMEE"; tu również umieszczono dwie adnotacje "Lettre venant de Sienne" (list nadszedł ze Sienny) i "Au gd. quartier général" (do Gwardii w Kwaterze Głównej), oraz dodatkowo liczby "14" i "24"; list adresowany do Kwatery Głównej już sam w sobie jest rzadkością, a użycie stempla nadawczego, jako odbiorczego (DEBOURSE) jest prawdopodobnie unikalne, choć czasem musiało się zdarzać (tak użyty w 1813 roku stempel nadawczy No 10 wyceniany jest cztery razy drożej); list dotarł do Polski w ostatniej chwili - wojska napoleońskie wycofały się z Warszawy pod koniec pierwszej dekady lutego; bardzo dobry stan zachowania - pierwszy taki list na aukcji w Polsce.

30 000 PLN
Bid
18

1814 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
Bid
19

1817 lub po, koszulka listu urzędowego wysłanego 22.II z Inowrocławia do Bydgoszczy, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy INOWRAZLAW 22.FEBR., papier ze znakiem wodnym litery "G M"; dobry stan zachowania.

60 PLN
Bid
20

2 400 PLN
Bid
21

40 PLN
Bid
22

250 PLN
Bid
23

1821 około, list z Warszawy do Kielc, czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy WARSZAWA 14 MAII, dopisek "Interes Rządowy" z nazwiskiem urzędnika prowadzącego korespondencję - zwalniający przesyłki urzędowe od opłaty pocztowej, zaczerniony adres odbiorcy; całość w dobrym stanie zachowania; sygnowane na odwrocie B.W.Trzeciecki.

80 PLN
Bid
24

1821 kompletny list z pełną treścią wysłany 27 września z Ostrołęki do Płocka, rzadki jednowierszowy stempel nadawczy OSTROLEKA typu IIA z datą (tu 27 SEPTE) dobijaną drugą pieczątką, adnotacja o opłacie "franco Zło 1."; papier stemplowy z odciśniętymi okrągłymi pieczęciami: nominałem "PIETNASCIE GROSZY" i monogramem carskiego imienia A (Aleksander) z koroną; znak wodny wytwórni papieru w Jeziornej: na jednej części orzeł z literami KP ponad i PPS pod godłem, na drugiej napis JEZIORNA JK; bardzo dobry stan zachowania.

1 000 PLN
Bid
25

1821 rekomendowany list z Wilna adresowany do ambasady rosyjskiej w Paryżu na ręce "Kawalera wielu Orderów" księcia Adama Czartoryskiego, pięknie odbity stempel nadawczy "Wilna"< (Dobin 05.3.02, stosowany w latach 1806-22) z odręcznie wpisaną datą "17 marca", skierowany nietypową drogą przez Austrię (zamiast przez Prusy) - austriacki tranzytowy stempelek pochodzenia "RUS" (Dobin 28, stosowany na granicy w Brodach latach 1820-37), dalej przez ziemie Związku Szwajcarskiego do granicy z Francją, gdzie w alzackim miasteczku granicznym Huningue odciśnięto ramkowy stempelek AUTRICHE PAR HUNINGUE (stosowany w kolorze czerwonym od 1819), francuski stempelek pochodzenia "AT"; liczne adnotacje taryfowe, a na odwrocie adnotacja "N 5 Recomanndirt" i francuski dwuobrączkowy datownik odbiorczy z datą "26 Mars 1821" (stosowany od 1806); pięknie udokumentowana droga pocztowa; list zachował sie w wyśmienitym stanie; gwarancja: Mikstein, Mikulski.

Adam Jerzy książę Czartoryski – polski mąż stanu, w 1792 otrzymuje Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari za udział w bitwie pod Grannem w czasie wojny polsko-rosyjskiej, w latach 1804–1806 minister spraw zagranicznych Imperium Rosyjskiego, wielki podkomorzy dworu Mikołaja I Romanowa, od 1815 roku wiceprezes Rządu Tymczasowego Królestwa Polskiego, następnie senator-wojewoda Królestwa Kongresowego, w wyniku intryg wielkiego księcia Konstantego i komisarza Nowosilcowa wycofuje się z polityki; w czasie Powstania Listopadowego staje na czele Rządu Narodowego, po upadku powstania (car wydał na niego wyrok śmierci) na emigracji we Francji, od 1833 w Paryżu kieruje konserwatywno-liberalnym obozem politycznym "Hotel Lambert" (od nazwy zakupionego przez niego pałacu na Wyspie św. Ludwika), jego gośćmi byli m.in.: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Fryderyk Chopin; aktywnie działa na rzecz odbudowy Polski, szczególne nadzieje upatruje w konflikcie rosyjsko-tureckim, wierzył, że sytuacja po Wiośnie Ludów doprowadzi do konfliktu państw zachodnich z Rosją, co pozwoli na wskrzeszenie Polski; w wojnie krymskiej (1853-1856) patronuje polskim formacjom zbrojnym w Turcji, po pokoju paryskim w 1856 wycofuje się z czynnego życia politycznego.

8 000 PLN
Bid
26

3 200 PLN
Bid
27

1825 około, list wysłany z miejscowości Koronowo do Bydgoszczy, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy POLN:CRONE z datą 3/3; na odwrocie pieczęć nadawcy i stempelek nadejścia; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
Bid
28

1825 około, obwoluta listu wyłożeniowego forszusowego z Rawicza do Leszna, liczne adnotacje o tranzytowych opłatach pocztowych.

250 PLN
Bid
29

1825 około, obwoluta listu (przycięty narożnik) z Obornik do Rogoźna. Bardzo rzadki stempel pocztowy (z trąbką) stacji pocztowej Oborniki, stosowany od 1819 roku i traktowany jako tzw. typ I "własny". Bardzo wysoka wycena w Feuser Spezialkatalog.

450 PLN
Bid
30

1825 kompletny składany list z Fraustadt (Wschowa) do Poznania.

40 PLN
Bid
31

500 PLN
Bid
32

1827 kompletny składany z Lublina do Chełma, stempel nadawczy Lublina typ IB.

60 PLN
Bid
33

1828 obwoluta listu z Torunia do Kwidzyna.

70 PLN
Bid
34

1828 obwoluta listu urzędowego z Berlina do Generalnej Dyrekcji Poczt w Warszawie, pieczęć lakowa Królewskiego Pruskiego Urzędu Pocztowego w Berlinie.

400 PLN
Bid
35

1830 wypis z Protokołu Sekretariatu Stanu Królestwa Polskiego w sprawie nadania znaku honorowego dla Naczelnika Urzędu Pocztowego w Wilczkowicach 12(24) maja 1830 podpisany w imieniu Króla Polski przez Ministra Sekretarza Stanu Stefana Hrabiego Grabowskiego. Piękna sucha pieczęć z godłem Królestwa Polskiego, stan idealny.

1 500 PLN
Bid
36

90 PLN
Bid
37

1834 kompletny list urzędowy wysłany ze Lwowa do miejscowości Walawa, czarny dwuwierszowy łukowy stempel nadawczy LEMBERG 3 Apr 834, na odwrocie sucho tłoczona zalepka listowa i pieczęć lakowa; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
Bid
38

500 PLN
Bid
39

1 000 PLN
Bid
40

1837 obszar I Rzeczypospolitej - STACKELN (obecnie Strenči na Łotwie), owalny stempel rosyjski z napisem łacińskim "POST:STACKELN 18" (Dobin 40.4.20) odciśnięty na kompletnym liście do Dorpatu, ręcznie dopisana data wysyłki, na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy "Ringenberg Rahlenhof"; miejscowość Stackeln leżała na trakcie pocztowym Ryga - Dorpat w Kurlandii, która w 1561 roku została lennem Rzeczypospolitej na mocy, kończącego okres Potopu szwedzkiego, traktatu zawartego w Oliwie w 1660 roku, w którym Rzeczpospolita zrzekła się znacznej części Inflant; zgrabny walor w dobrym stanie zachowania.

500 PLN
Bid