40484 |
1914 kartka z Niemiec do obozu jenieckiego dla Niemców umiejscowionego kopalni w Mysłowicach, rzadki stempel cenzury obozu "C.R.I.". | |
| 120 PLN | |
40485 |
1939 Internowanie na Węgrzech - obóz Balassagyarmat, formularz węgierskiej poczty polowej z obozu datowany 29/9 wysłany 2.X z Miskolc do Rzeszowa, przesyłka oznaczona stempelkiem "Prisonnier de guerre"; w czasie gdy nadawca pisał tę kartkę walczył jeszcze Modlin (do 29.9), Warszawa skapitulowała dzień wcześniej (28.9), Hel bronił się do 2.10, a ostatnia, zwycięska dla Polaków bitwa pod Kockiem (2-6.10) jeszcze się nie rozpoczęła; niezwykle rzadki, wczesny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja. | |
| 400 PLN | |
40486 |
1939 Internowanie na Litwie - Ukmerge (Wiłkomierz), ilustrowana karta z obozu wysłana 3.XI do Żnina, odręczna cenzura litewska, okrągła pieczęć cenzury niemieckiej i dodatkowy stempelek "Von der Wehrmacht zugelassen"; ładnie prezentujący się walor w minimalnie słabszym stanie zachowania. | |
| 400 PLN | |
40487 |
1939 Internowanie w Rumunii - obóz Rosiori de Vede, dofrankowana karta pocztowa z obozu wysłana 7.XII do Myślenic, okrągły stempelek Rumuńskiego Czerwonego Krzyża "Soc.Haf. de Croce Roșie a României Serviciul Refugiatilor Polonezi" i dodatkowo dwuwierszowy stempelek Niemieckiej Poczty Służbowej Wschód "DEUTSCHES OKUPATIONSGEBIET OSTEN DIENSPOST"; dekoracyjny walor ze stosunkowo wczesnego okresu w bardzo dobrym stanie zachowania; na karcie albumowej; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 400 PLN | |
40488 |
1939 Stalag VIA - wczesny formularz z napisami w języku niemieckim, polskim i rosyjskim; wysłany 9.12 z obozu, przesyłka dwukrotnie cenzurowana w obozie; na odwrocie bardzo rzadko spotykany stempelek dodatkowy "Amtlich geprüft und neu verschlossen."; dobry stan zachowania, w rzeczywistości walor prezentuje się korzystniej; z eksponatu J.Falkowskiego. | |
| 160 PLN | |
40489 |
1939 Internowanie w Szwajcarii, widokówka wydana nakładem wydawnictwa Eredi Finzi z Lugano z francuskim napisem "Hommage de la Maison Eredi Finzi, Lugano, aux Soldats polonais internes en Suisse" (W hołdzie żołnierzom Polskim internowanym w Szwajcarii, Dom Wydawniczy Eredi Finzi, Lugano); niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 30 PLN | |
40490 |
1939 Stalag VIIIA - wczesny, prowizoryczny formularz wysłany 21.XII z Warszawy do obozu, prowizoryczny stempel nadawczy - polski przedwojenny datownik WARSZAWA 1 z wyróżnikiem "2s"; stempelek cenzury 04 z parafką cenzora; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta). | |
| 100 PLN | |
40491 |
1939 listownik z Oflagu IXB wysłany 14.12.39 do Makowa Podhalańskiego, stempelek cenzora obozowego z nr. 2, całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 100 PLN | |
40492 |
1939 Dulag Radom obóz przejściowy dla polskich żołnierzy pocztówka na formularzu Polskiego czerwonego Krzyża z zawiadomieniem o miejscu przebywania jeńca wojennego. | |
| 250 PLN | |
40493 |
1939 Internowani na Litwie, kartka litewska pisana 14.10.39 do Polski , bardzo wczesna data. | |
| 400 PLN | |
40494 |
1940 Poczta Polowa dla internowanych w Szwajcarii -żołnierz siedzący pod drzewem, czysty znaczek za (20 rp). | Fi.1 |
| 70 PLN | |
40495 |
1940 arkusiki czteroznaczkowe wydania poczty polowej dla internowanych w Szwajcarii. | Fi.1-2 ark. |
| 700 PLN | |
40496 |
1940 Internowanie w Szwajcarii - wydanie dla internowanych Polaków, znaczek za (20 rp) na dużym wycinku karty pocztowej opłaconej szwajcarskim znaczkiem skasowanym 7.XII.41 okolicznościowym stemplem "Dzień znaczka". | Fi.2 |
| 60 PLN | |
40497 |
1940 Poczta Polowa dla internowanych w Szwajcarii Polaków, kasowany znaczek za (20 rp). | Fi.2 |
| 100 PLN | |
40498 |
1940 kartka od internowanego w Szwajcarii z obozu w Brugg do Niemiec. | Fi.Fp2 |
| 500 PLN | |
40499 |
1940 Oflag IXB, formularz zaadaptowany dla potrzeb Oflagu XIA (fioletowa pieczątka z nazwą obozu), w związku z planowanym przeniesieniem jeńca do Oflagu IIC kolejny raz (ręcznie) adaptowany; wysłany 1.VIII z obozu do Sompolna; cenzura Oflagu XIA; bardzo dobry stan zachowania (ślady archiwizacji). | |
| 30 PLN | |
40500 |
1940 Stalag VIB (Neuversen) - karta pocztowa z Komendantury obozu wysłana 14.12 z Meppen do Sompolna zezwalająca na korespondowanie jeńca z "mateczką wojenną"; stempel listowy komendantury; niecodzienny walor; w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta). W ramach pomocy dla jeńców, których rodziny nie były w stanie pomagać im i wysyłać paczek, w wielu polskich domach, szczególnie przed świętami przygotowywano dla nich paczki, starano się też, aby każdy żołnierz posiadał "mateczkę", która korespondowałaby z nim, podtrzymywała go na duchu; niejednokrotnie "mateczka" miała wielu podopiecznych i prowadziła rozległą korespondencję. | |
| 200 PLN | |
40501 |
1940 Oflag XIIA - prowizoryczny formularz wysłany 26.II z Sosnowca do obozu, prowizoryczny stempel nadawczy - polski kasownik przedwojenny; cenzura; dodatkowo stempelek informacyjny w ramce "Listy pisać krótko/ i wyraźnie"; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 50 PLN | |
40502 |
1940 Stalag VIB - nietypowy formularz z napisami w języku niemieckim, polskim i rosyjskim; wysłany 5.7 z obozu do "mateczki wojennej" w Sompolnie, zwraca uwagę charakterystyczny, niemy datownik nadawczy, stempelek cenzora nr.1; bardzo dobry stan zachowania (niewielkie rozdarcie na dole). W ramach pomocy dla jeńców, których rodziny nie były w stanie pomagać im i wysyłać paczek, w wielu polskich domach, szczególnie przed świętami przygotowywano dla nich paczki, starano się też, aby każdy żołnierz posiadał "mateczkę", która korespondowałaby z nim, podtrzymywała go na duchu; niejednokrotnie "mateczka" miała wielu podopiecznych i prowadziła rozległą korespondencję. | |
| 60 PLN | |
40503 |
1940 Oflag IXB - PRZESYŁKA NIEREGULAMINOWA - dofrankowana karta pocztowa wysłana 19.1 ze Lwowa do Warszawy okrężną drogą przez Moskwę i Berlin (stempel tranzytowy Berlin Charlottenburg z 2.3.40); nie ma śladu, że adresatka odebrała przesyłkę w Warszawie; jest faktem, iż po doklejeniu karteczki z adresem jeńca lub w kopercie została dosłana do obozu; stempelek cenzora obozowego nr.3, niebieska adnotacja o dacie otrzymania przesyłki "30/IV"; korespondencja z jeńcami dozwolona była wyłącznie na specjalnych formularzach, inne przesyłki dopuszczano tylko wyjątkowo; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja. | |
| 800 PLN | |
40504 |
1940 Stalag XIIIA - wczesna, NIEREGULAMINOWA PRZESYŁKA - koperta z listem wysłana 29.1 z Tarnowa do obozu, stempelek cenzury D9, bardzo ciekawa treść, urywek: "Głowimy się ciągle, gdzie Ty przebywasz i jakim sposobem z niewoli bolszewickiej dostałeś się do niemieckiej."; na mocy porozumień niemieckich i sowieckich okupantów dokonywano wymiany polskich jeńców między agresorami, stronie niemieckiej przekazywano osoby z terenów polskich zajętych przez Niemców, a stronie sowieckiej przekazywano jeńców zamieszkałych na ziemiach wschodnich zajętych przez Armię Czerwoną (wymiana objęła tylko szeregowców); dalsze fragmenty treści dotyczą stosunków panujących na terenach zajętych przez sowietów, a także położenia Żydów w GG; niezwykle ciekawy dokument mówiący bardzo wiele o losach Polski i Polaków w czasie II wojny; walor w idealnym stanie zachowania. | |
| 400 PLN | |
40505 |
1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Györ, wczesny, nietypowy rodzaj formularza, datowany 3.II, wysłany 9.II z Komarom do Nowego Sącza; stempelek zwalniający od opłaty pocztowej "Dijmentes. Belligerante interne", pieczęć komendantury obozu; stempelek cenzury CENZURALVA, dodatkowo parafka cenzora; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 80 PLN | |
40506 |
1940 Oflag XIIA - podziękowanie za otrzymaną paczkę wysłane 18.11 z obozu do Sompolna; stempelek cenzora nr.5; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta). | |
| 30 PLN | |
40507 |
1940 Oflag XVIIIA - oryginalne zdjęcie o wymiarach 138x90 mm na odwrocie podpis "Fotografia ołtarza w kaplicy Wielkanoc 1940r." i stempelek cenzury z numerem 3 i parafką cenzora; dobry stan zachowania. | |
| 120 PLN | |
40508 |
1940 Stalag IIA - formularz wczesnego nakładu wysłany 27.II z Warszawy do obozu w adresie podano nazwę miejscowości Neu Brandenburg, polski przedwojenny wirnik nadawczy urzędu Warszawa 1, stempelek odbiorczy - datownik biurowy - "5.3.1940", stempelek cenzora nr.7 z adnotacją po polsku "miejscowości nie podawać"; dekoracyjny stempelek cenzury; doskonały stan zachowania. | |
| 150 PLN | |
40509 |
1940 Oflag XIA, karta wysłana 14.7 z obozu do Będzina, ładnie odciśnięty niecodzienny stempelek cenzury obozowej nr.2 - z wizerunkiem liścia koniczyny na tarczy; bardzo dobry stan zachowania; temat - FLORA. | |
| 60 PLN | |
40510 |
1940 KOZIELSK, przesyłka do oficera zamordowanego w Katyniu, list polecony wysłany 1.XII z Warszawy do obozu w Kozielsku (Kozielsk, obwód smoleński, skrytka pocztowa 12), przejściowy datownik Mińsk 26.12; niestety adresat tej przesyłki nie żył już od kilku miesięcy dlatego przesyłkę skierowano do Moskwy, gdzie odciśnięto stempelki: "RETOUR Moscou-rebuts" oraz do tej pory nieznany "Retour non reclame" i odesłano do nadawcy - zwracano nieliczne przesyłki, głównie polecone pozostałe były niszczone; zalepka i okrągła pieczęć cenzury niemieckiej, oraz dwa numery rejestracyjne przesyłki poleconej; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania, nieme świadectwo tragedii tysięcy polskich oficerów i ich rodzin; gwarancja Schmutz. | |
| 4 800 PLN SOLD | |
40511 |
1940 kartka od internowanego Polaka z węgierskiego Komarom do Nowego Sącza, stempel obozu i cenzury. | |
| 70 PLN | |
40512 |
1940 Dulag Krakau, obóz przejściowy - szpital dla polskich jeńców wojennych - Kraków, ul.Skarbowa 2, karta pocztowa z Warszawy wysłana 23.3.40 do adresata znajdującego się w szpitalu jenieckim w Krakowie, stempelek cenzury obozowej; przesyłki z dulagów należą do najrzadszych walorów działu poczt jenieckich, ze względu na bardzo krótki okres ich funkcjonowania (kilka miesięcy) walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 600 PLN | |
40513 |
1940 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Aegerten - Studen do Berna, stempelek cenzury i poselstwa R.P. w Bernie. | |
| 85 PLN | |
40514 |
1940 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Lotzwil do Berna, stempelek cenzury. | |
| 85 PLN | |
40515 |
1940 internowani na Litwie, specjalny formularz wprowadzony przez Litewski Czerwony Krzyż przeznaczony dla internowanych żołnierzy polskich. Kartka wysłana w obozu w Kownie do Krakowa. Stempel Litewskiego Czerwonego Krzyża, ręczna litewska cenzura "Z12" oraz cenzura niemiecka z Królewca, gwarancja Wiatrowski. | |
| 450 PLN | |
40516 |
1940 Pawliszczew Bor - nr skrzynki pocztowej 11/P-43 w Moskwie, kartka z obozu internowania Pawliszczew Bor wysłana do Sokółki, list szedł przez Moskwę - datownik z 19.11.40, formularz litewski z stemplem odbiorczym z Sokółki, która była w tym czasie pod okupacja sowiecką. W obozie w Pawliszew Bor przebywali uratowani z masakry katyńskiej lub eks-internowani z państw bałtyckich, stąd formularz litewskiej kartki, wielka rzadkość. | |
| 800 PLN SOLD | |
40517 |
1940 Starobielsk - obóz stworzony dla polskich oficerów wziętych do niewoli przez Związek Radziecki po zajęciu wschodnich obszarów Polski po 17 września 1939 roku, w 1940 roku zostali oni przewiezieni do Charkowa i rozstrzelani przez funkcjonariuszy Obwodowego Zarządu NKWD w Charkowie oraz pracowników NKWD przybyłych z Moskwy na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (część zbrodni katyńskiej), kartka wysłana 8.3.40 do Białej Podlaskiej przez ppor. Aleksandra Gnatowskiego - nauczyciela zamordowanego w Charkowie, będącego na liście katyńskiej, stempel niemieckiej cenzury, kartka w bardzo dobrym stanie. | |
| 1 650 PLN SOLD | |
40518 |
1941 pamiątkowa kartka poczty wojskowej Polaków internowanych w Szwajcarii, widok obu stron kartki. | Fi.1, 2, Fp4 |
| 400 PLN | |
40519 |
1941 internowani w Szwajcarii, pamiątkowa kartka z grafiką wielkanocną ostemplowana w obozie internowany w Pfäffikon. | Fi.2 |
| 400 PLN | |
40520 |
1941 Internowanie na Węgrzech - obóz Eger, list z obozu wysłany 3.II do Torunia; okrągła pieczęć komendantury obozu, stempelki zwalniające przesyłkę od opłaty pocztowej: "ELLENORIZVE", "DIJMENTES" i "BELLIGERANTE INTERNE"; pieczątki i zalepka cenzury Wehrmachtu; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 100 PLN | |
40521 |
1941 Stalag VIB - karta z obozu wysłana 8.3 do Sompolna, zwraca uwagę charakterystyczny niemy datownik nadawczy, stempelek cenzora nr.2; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 30 PLN | |
40522 |
1941 Stalag XIIC - listownik wysłany 28.7 z obozu do miejscowości Wojnówka, niemy datownik nadawczy; czytelnie odbity stempelek cenzora nr.13; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 30 PLN | |
40523 |
1941 Stalag XIIC - karta pocztowa wysłana 14.1 z obozu do Łodzi, niemy datownik nadawczy; czytelnie odbity stempelek cenzora nr.77; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 30 PLN | |