Auction 115. Pre-stamp period

34826

1784 v.Lemberg - kompletny list z pełną treścią ze Lwowa do Pesztu datowany 13 grudnia, na froncie adnotacja "Par Caschau" (przez Koszyce), wysłany z austriackiej urzędu pocztowego, czytelny czarny odcisk stempla nadawczego "v.Lemberg" pismem gotyckim, list został opłacony przez nadawcę 3 krajcary (czerwona cyfra 3), papier ze znakiem wodnym, doskonale zachowana pieczęć lakowa z herbem nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

3 600 PLN
34827

2 800 PLN
34828

680 PLN
34829

1791 kompletny list datowany 16.XI wysłany z Trybunału Apelacyjnego we Lwowie do Tarnowa, na papierze z godłem Królestwa Galicji i Lodomerii, dokument po łacinie podpisany "Josephus Comes Jaworski"; stempelek "K:K:GALIZI:APPELLATION", adnotacje pocztowe czerwonym atramentem, na odwrocie sucho tłoczona zalepka; podobny list znajduje się w kolekcji Alberto Macchi - włoskiego autora i reżysera teatralnego, a także kolekcjonera; bardzo rzadki dokument w doskonałym stanie zachowania.

400 PLN
34830

1796 kompletny składany list z Krakowa do Steyer.

180 PLN
34831

1801, 1838, 1862 trzy listy pieniężne; z Wołowa, Obrzycka i Kościany na stronie z medalowego eksponatu wystawowego.

450 PLN
34832

3 200 PLN
34833

4 000 PLN
34834

1 000 PLN
34835

480 PLN
34836

1806 dokument pocztowy - pokwitowanie pocztowe przesyłki z Koszalina do Szczecinka.

90 PLN
34837

2 400 PLN
34838

3 400 PLN
34839

1808 No 43 DÉBOURSÉ GRANDE ARMEE - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich - stacjonarny urząd pocztowy Wielkiej Armii działający na terenie Księstwa Warszawskiego, kompletny z pełną treścią list datowany 14 sierpnia wysłany z Francji do Warszawy, dwuwierszowy stempel nadawczy 73 COULOMMIERS, na odwrocie odciśnięty czerwonym tuszem nieznany z tego urzędu dwuwierszowy stempel odbiorczy specjalnego przeznaczenia, stosowany w rzadkich, określonych przepisami przypadkach - No 43 DÉB GRANDE ARMEE, na froncie odręczna adnotacja o wysokości porta (cyfra 8) - według niemieckiego podręcznika poświęconego historii poczty Wielkiej Armii (1995), stemple DÉBOURSÉ są znane zaledwie z kilku urzędów (z Księstwa dotąd z jednego - No 40) i wyceniane od 5 do 20 razy wyżej od stempli podstawowych GRANDE ARMEE!!!; według artykułu Z.Wiatrowskiego "Poczta Wielkiej Armii w XIX wieku (na obszarze dzisiejszych ziem polskich)" - "Filatelistyka" 4/2001: "Dla przekazywania informacji zorganizowano we francuskich oddziałach Wielkiej Armii pocztę z posuwającymi się wraz z nimi urzędami poczty polowej (od dywizji w górę) oraz stacjonarne urzędy pocztowe na zajętych obszarach. [...] Poczty stacjonarne były podzielone rewirami ze względu na dużą powierzchnię zajętych terenów. Te stacjonarne poczty z reguły były urządzane na utartych szlakach handlowych i pocztowych [...]" na głównej linii komunikacyjnej między Prusami Wschodnimi a Francją, na terenie Księstwa Warszawskiego działał urząd stacjonarny z numerem 43, który w tym okresie znajdował się w Płocku; bardzo dobry stan zachowania, wspaniały walor do zbioru poczt wojskowych - pierwszy raz na aukcji w Polsce; francuska gwarancja S.TESSEIRE.

36 000 PLN
34840

4 000 PLN
34841

3 600 PLN
34842

1814 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
34843

1818 kompletny z pełną treścią prywatny list datowany 10 czerwca, wysłany ze Lwowa do Steyr z Jarosławia do Przeworska, czarny obwódkowy owalny (mniejszy) stempel nadawczy z ozdobnikami LEMBERG; adnotacje: dotyczące trasy wysyłki "p Wien" i czerwoną kredką dotycząca opłaty; słabszy stan zachowania (list w kilku miejscach podklejony paseczkami papieru).

150 PLN
34844

M.Czernik w Poczta Królestwa Polskiego w latach 1815-1851 podaje: "Każda usługa pocztowa musiała być opłacona przez usługodawcę, tzn. nadawcę, adresata, skarb państwa lub przez jednych i drugich. [...] Nawet zwolnienie z opłat pocztowych, zwane także przesyłaniem na koszt państwa, było traktowane jako dochód poczty opłacony w imieniu skarbu państwa przez kasę pocztową. [...] Tymczasem praktyka wyglądała inaczej, np. w sądach za korespondencję związaną z jakąś sprawą płacił przegrywający. Do chwili wydania wyroku korespondencja szła jakby na kredyt, a wynikłe stąd tzw. porto prenotowane egzekwowane było dopiero po zakończeniu sprawy. Osoby skazane były niejednokrotnie niewypłacalne, a sprawa likwidacji należności odwlekała się nieraz do śmierci dłużnika.".

800 PLN
34845

1821 kompletny prywatny list z pełną treścią datowany "5 augusta" wysłany z Tarnowa przez Przemyśl do Dubiecka, jednowierszowy w ramce stempel nadawczy VON TARNOW, na froncie wpisana czerwoną kredką cyfra 4, na odwrocie pieczęć lakowa; bardzo dobry stan zachowania.

600 PLN
34846

4 000 PLN
34847

1824 około, prywatny list z Piotrkowa do miejscowości Brzóstowy z dokładnym podaniem trasy p(rzez) Radom Opatów, czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy PIOTRKOW 25 IULII; niebieskim atramentem wpisana wysokość opłaty pocztowej 30; gwarancja Gryżewski; z kolekcji S.Rosińskiego.

170 PLN
34848

200 PLN
34849

1825 obwoluta listu z Regenwalde (Resko) do Szczecina , odręcznie naniesione miejsce nadania listu - tzw. handschrift

130 PLN
34850

1826 składany list z Falkenburga (Złocieniec) do Dramburga (Drawsko Pomorskie) z dwuwierszowym stemplem nadawczym.

45 PLN
34851

1827 obszar I Rzeczypospolitej - DUBNO - przez Włodzimierz i Lublin, XVIII-wieczny rosyjski jednowierszowy ramkowy stempel nadawczy Dubno "ДУБНО" (Dobin 15.02.) z dopisaną datą "d.31 Dekabr." (д.31 Декабр.) na kopercie z listem wewnątrz wysłanym z Dubna do Opatowa, na froncie koperty nadawca określił dokładną drogę pocztową przełyki "p.Włodzimierz Lublin w Opatowie w Brzozowie", na odwrocie złożone wyliczenia taryfy Poczty Rosyjskiej; w Lublinie urzędnik Poczty Królestwa Polskiego odcisnął na czerwono dwuwierszowy stempel nadawczy (28x5,5 mm) LUBLIN 15 JANR: i niebieskim atramentem wpisał wysokość opłaty "45"(gr), którą należało pobrać od adresata; na odwrocie idealnie zachowana pieczęć lakowa z herbem Łabędź pod koroną hrabiowską; rzadki przykład użycia stempla z XVIII wieku w okresie po wojnach napoleońskich, opisany i reprodukowany w monografii prof.Miksteina Pieczęcie pocztowe na Ziemiach Polskich w XVIII (1762-1800) str.114; walor w idealnym stanie zachowania; gwarancja Gryżewski.

2 800 PLN
34852

1827 kompletny składany z Lublina do Chełma, stempel nadawczy Lublina typ IB.

60 PLN
34853

500 PLN
34854

1827 obwoluta listu urzędowego z Berlina do Generalnej Dyrekcji Poczt w Warszawie, pieczęć lakowa Królewskiego Pruskiego Urzędu Pocztowego w Berlinie, stempel graniczny z Słupcy typu IB.

210 PLN
34855

1828 obwoluta listu urzędowego z Berlina do Generalnej Dyrekcji Poczt w Warszawie, pieczęć lakowa Królewskiego Pruskiego Urzędu Pocztowego w Berlinie.

400 PLN
34856

1829 list wysłany z miejscowości Sieraków do Gniezna, dwuwierszowy stempel nadawczy ZIRKE z datą 15/7, na odwrocie stempelek nadejścia; z kolekcji S.Rosińskiego.

50 PLN
34857

400 PLN
34858

1830 list z Mogilan do Lwowa, na odwrocie stempel odbiorczy Lwowa. Jednowierszowy ładnie wyraźnie odbity stempel nadawczy Mogilany

380 PLN
34859

1831 list urzędowy wysłany z miejscowości Podhajczyki do Lwowa, bardzo ładnie odciśnięty czarny ramkowy stempel nadawczy PODHAYCZYKI z dopisaną wewnątrz datą "d.18J -'841", na odwrocie łukowy dwuwierszowy stempel odbiorczy LEMBERG 18 Jan 831"; dobry stan zachowania.

400 PLN
34860

1 200 PLN
34861

1834, 1838, 1856 trzy dowody nadania na stronie z medalowego eksponatu wystawowego.

400 PLN
34862

1835 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany 28 listopada z miejscowości Bronnica do Przemyśla, czarny obwódkowy owalny stempel nadawczy BRONNICA, na odwrocie zalepka nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

400 PLN
34863

1835 kompletny z pełną treścią list urzędowy (datowany 19 listopada) wysłany ze zbiornicy listów w Jaworowie do Przemyśla, czarny obwódkowy owalny stempel nadawczy IAWOROW; czerwoną kredką zaznaczono wagę przesyłki - dwa i pół łuta; papier ze znakiem wodnym; na odwrocie zalepka nadawcy; dobry stan zachowania.

500 PLN
34864

1836 kompletny list z pełną treścią wysłany 11/8 z miejscowości Strzelce Krajeńskie do miejscowości Okonek (Ratzebuhr), czarny jednoobrączkowy stempel nadawczy FRIEDEBERG, na odwrocie ładnie zachowana (przełamana) pieczęć lakowa nadawcy z herbem Strzelec i stempelek nadejścia z 14/8; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
34865

1836 kompletny list z pełną treścią wysłany z Chojnic do miejscowości Okonek (Ratzebuhr), łukowy stempel nadawczy KONITZ z datą 12 9 odciśnięty w kolorze czarnym, na odwrocie stempelek nadejścia z 16/9; dobry stan zachowania.

100 PLN