Auction 114. Pre-stamp period

22757

1723 oraz 1780, dwa kompletne składane listy z Rydzyny i Głogowa na stronie eksponatu filatelistycznego.

480 PLN
22758

1779 kompletny składany list wysłany z Mitau (Jełgawa) do Pernau (dzisiaj w Estonii), pieczęć poczty królewskiej z Mitau, wczesne użycie tego stempla, list w pięknym stanie, fotoatest Pelc.

2 800 PLN
22759

1785 RZESZÓW, koperta z listem datowanym "31 Mars 85" wysłanym z Rzeszowa do Lwowa, nadawcą jest książę Franciszek Ksawery Lubomirski - jego herb na odwrocie, adresatem hrabia Józef Jan Mniszech, ładnie odciśnięty stempel nadawczy "RESSOVIA" w zaokrąglonej ramce, list został opłacony 8 krajcarów według taryfy z 15.VI.1780 roku - klasa IV, na co składały się 4 krajcary opłacone przez nadawcę i 4 krajcary przez odbiorcę - adnotacja czerwoną kredką na froncie, na odwrocie czytelna odbitka (typowej jakości) lwowskiego stempla nadejścia "1 April" i doskonale zachowana wspomniana powyżej pieczęć lakowa z herbem nadawcy; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania, to jeden z piękniejszych znanych listów z Rzeszowa, w prawym dolnym rogu sygnatura Rachmanowa WR.

7 000 PLN
22760

1787-94 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, obwoluta listu z Warszawy adresowanego do hrabiego Mniszech we Lwowie; list oznaczono pieczęcią nadawczą II typu inicjałowego (francuskiego) - litera W wiązana z dwóch liter V, opłata 8 groszy polskich - odręczna adnotacja na froncie, na odwrocie pieczęć lakowa, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Z.Wiatrowski

680 PLN
22761

1790/1812 Kwit cedułowy -dwujęzyczny niemiecko - polski blankiet formularzowy (nieużyty) z okresu budowy sieci dróg, kiedy to za przejazd pobierano opłaty w tzw. domach szosowych. Były to domy budowane na przełomie XVIII i XIX wieku przy drogach w Prusach - Wielkopolska, Pomorze, Śląsk, gdzie pobierano opłaty za przejazd. Pieniądze były przeznaczane na budowę kolejnych dróg oraz utrzymanie użytkowanych. Opłaty pobierano w zależności od rodzaju pojazdu.

250 PLN
22762

250 PLN
22763

700 PLN
22764

1806 kompletny składany list z Krakowa do Steyer.

120 PLN
22765

1806 "No 23. GRANDE ARMÉE" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich 1 Dywizja Piechoty gen.Dupont (w składzie 1 korpusu marszałka Bernadotte); list na papierze "firmowym" pisany przez dowódcę 96 pułku piechoty liniowej płk.Piotra Barrois do rodziny w Paryżu wysłany 10.XII z miejscowości Gołańcz (Golancz) w trakcie wkraczania Wielkiej Armii na ziemie polskie zaboru pruskiego po pokonaniu Prusaków 14.X w bitwie pod Jeną i Auerstedt; przesyłka pochodzi z okresu Powstania Wielkopolskiego bezpośrednio poprzedzającego utworzenie Księstwa Warszawskiego; w dniu 3.XI.1806 roku na rozkaz Napoleona, w celu stworzenia oddziałów polskich, wjechał do Poznania gen. Jan Henryk Dąbrowski, wywołując manifestację patriotyczną i wzniecając powstanie, które objęło główne miasta Poznań, Kalisz i Konin; rozpoczęto mobilizację jednostek regularnych, które z marszu, u boku powstańców wyzwalały Wielkopolskę; wkrótce armia zorganizowana na wzór francuski liczyła ponad 23.000 żołnierzy; 27.XI. do Poznania przybył Cesarz Napoleon; czytelna czerwona odbitka stempla nadawczego "No 23. GRANDE ARMÉE", dekoracyjny papier listowy z godłem "Empire Francais. Le Colonel du 96e Régiment d'Infanterie de ligne, l'un des Commandans de la Légion d'honneur", na odwrocie świetnie zachowana pieczęć lakowa "COLONEL.DU 96E REG.D'INFRIE z monogramem wiązanym "PB" i paryski datownik odbiorczy "Décembre 28 1806"; odręczna adnotacja o wysokości porta - "8"; kompletny dokument w idealnym stanie zachowania.

4 000 PLN
22766

480 PLN
22767

3 400 PLN
22768

1807 No 43 GRANDE ARMEE - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich - stacjonarny urząd pocztowy Wielkiej Armii działający w Warszawie, kompletny z pełną treścią list z okresu jeszcze przed formalnym powołaniem do życia Księstwa Warszawskiego, datowany 8 marca w Warszawie wysłany do Annonay we Francji, dwukrotnie odbity czarnym tuszem dwuwierszowy stempel nadawczy - No 43 GRANDE ARMEE, na froncie odręczna adnotacja o wysokości porta (cyfra 8) - według artykułu Z.Wiatrowskiego "Poczta Wielkiej Armii w XIX wieku (na obszarze dzisiejszych ziem polskich)" - "Filatelistyka" 4/2001: "Dla przekazywania informacji zorganizowano we francuskich oddziałach Wielkiej Armii pocztę z posuwającymi się wraz z nimi urzędami poczty polowej (od dywizji w górę) oraz stacjonarne urzędy pocztowe na zajętych obszarach. [...] Poczty stacjonarne były podzielone rewirami ze względu na dużą powierzchnię zajętych terenów. Te stacjonarne poczty z reguły były urządzane na utartych szlakach handlowych i pocztowych [...]" na głównej linii komunikacyjnej między Prusami Wschodnimi a Francją, na terenie Księstwa Warszawskiego działał urząd stacjonarny z numerem 43, który w tym okresie znajdował się w Warszawie, według niemieckiego podręcznika poświęconego historii poczty Wielkiej Armii (1995), do tej pory znanych jest tylko kilka listów wysłanych z tego urzędu!!! bardzo dobry stan zachowania, wspaniały walor do zbioru poczt wojskowych.

4 000 PLN
22769

1809 "No25 GRANDE ARMÉE" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, list wysłany 29.08.09 z Laskowic do Francji.

4 000 PLN
22770

1814 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
22771

1820 KURNIK, list wysłany 26.II z Kurnika do Poznania, idealnie odciśnięty jednowierszowy stempel nadawczy "Kurnik" (Feuser 150 euro), dopisek "Interes Dekanalny" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

600 PLN
22772

1820 kompletny składany list Z Gostynia (słabo odbity jednowierszowy stempelek) przez Lissa (Leszno) do Fraustadt (Wschowa).

100 PLN
22773

1822 PODHORCE, kompletny list z pełną treścią na papierze stemplowym z odciśniętą okrągłą pieczęcią "15 KREUTZER L" z suchym tłoczeniem, datowany 20 marca, wysłany z miejscowości Podhorce do Lwowa, w całości opłacony przez nadawcę i zgodnie z ordynacją przekreślony dwukrotnie na ukos, czerwono-brunatny stempel nadawczy w owalnej ramce; ładna całość w doskonałym stanie zachowania.

600 PLN
22774

1824 kompletny składany list z Neustettin (Szczecinek) do Coeslin (Koszalin).

100 PLN
22775

1825 około, obwoluta listu wyłożeniowego forszusowego z Rawicza do Leszna, liczne adnotacje o tranzytowych opłatach pocztowych.

250 PLN
22776

1825 około, obwoluta listu (przycięty narożnik) z Obornik do Rogoźna. Bardzo rzadki stempel pocztowy (z trąbką) stacji pocztowej Oborniki, stosowany od 1819 roku i traktowany jako tzw. typ I "własny". Bardzo wysoka wycena w Feuser Spezialkatalog.

450 PLN
22777

1827 kompletny składany list z Pilzna do Bochni.

80 PLN
22778

1828(?) WARSZAWA, list wysłany 17.I z Warszawy do Wolnego Miasta Krakowa, czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy WARSZAWA 3 JANRII, adnotacje pocztowe: "30" niebieskim atramentem i "38" czerwonym, na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy; adresatem jest Józef Nikorowicz, który w grudniu 1827 został w dramatycznych okolicznościach wybrany prezesem Senatu Wolnego Miasta Krakowa czyli osobą posiadającą faktycznie największą władzę w Rzeczpospolitej Krakowskiej, w wyniku zdecydowanej ingerencji mocarstw zaborczych musiał ustąpić ze stanowiska; zgrabna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

320 PLN
22779

1828 obwoluta listu z Torunia do Kwidzyna.

70 PLN
22780

1829 obwoluta listu urzędowego ze Lwowa do Wiednia.

60 PLN
22781

1830 około, PORTO ZAGRANICZNE - SŁUŻEWO, list wysłany z Gdańska do Królestwa Polskiego, na odwrocie czerwony stempelek "Porto Zagr." , na froncie stempel odbiorczy Służewa.

950 PLN
22782

1830 obwoluta listu urzędowego z Debicy do Lwowa.

80 PLN
22783

1831 CHOLERA - KENTY - LWÓW, dezynfekowana przesyłka z czasów zarazy szalejącej w tym czasie w Europie, kompletny z pełną treścią list datowany 28.VI (28 Juny 1831) we Lwowie wysłany do Steyr pocztowym Traktem Głównym (Lwów-Przemyśl-Tarnów-Podgórze-Biała-Wiedeń) pocztowym, w stacji granicznej Kenty w celu przeprowadzenia dezynfekcji został podziurawiony specjalnym urządzeniem, a po jej dokonaniu na odwrocie przystawiono okrągłą pieczęć "K:K: m.s. Sanitäts Cordon Co'on" (Kaiserlich königlich mährisch-schlesische Sanitäts Cordons Commission) o śr.28 mm; wg. pracy pp J.Adamczyka i J.Bartkego Katalog stempli przedznaczkowych Galicji i austriackiej poczty w Wolnym Mieście Krakowie: "W latach 1830-39 niektóre przesyłki podlegały dezynfekcji. Podejrzewano, że przesyłki listowe mogą przyczyniać się do rozpowszechniania się epidemii chorób zakaźnych nawiedzających Europę. [...] W Austrii zorganizowano "kordon sanitarny", poddany dozorowi armii. W granicznych stacjach sanitarnych, [...] dezynfekowano przesyłki przez ich okadzanie dymem z palącej się siarki, saletry i otrąb pszennych. Aby dym przeniknął do wnętrza listu, dziurawiono go lub nacinano w wielu miejscach, albo całkowicie otwierano. Przeprowadzenie dezynfekcji zaznaczano stosowną pieczątką [...]."; przesyłki z okresu epidemii cholery są dzisiaj dosyć rzadko spotykane, ponieważ większość z nich niszczono zaraz po przeczytaniu; rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

6 000 PLN
22784

1831 LWÓW, kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany ze Lwowa do Tarnowa, czarny dwuwierszowy łukowy stempel nadawczy LEMBERG 22 Maÿ 831, dopisek "Exoffo" do oznaczania korespondencji urzędowej, a obok "franco"; na odwrocie efektowna sucho tłoczona zalepka listowa, przerwana, ale w dobrym stanie zachowania, doskonale widoczne detale rysunku godła i inskrypcja wokół niego.

120 PLN
22785

1832 WARSZAWA, kompletny list z pełną treścią na papierze "firmowym" z wydrukowanym nagłówkiem "Konsystorz Jeneralny Archidyecezyi Warszawskiey" wysłany 23/1 z Warszawy do Grodziska, czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIC (śr.22mm W i A wąskie); papier z dekoracyjnymi znakami wodnymi, różnymi na każdej ze stron, przedstawiającymi jelenia i podpis "SIEDLOW ATT" na jednej, a drzewo na drugiej; stempelek "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) zwalniający przesyłki urzędowe od opłaty pocztowej z podpisem urzędnika odpowiedzialnego za prowadzenie korespondencji; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
22786

1832 LWÓW, kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany ze Lwowa do Przemyśla, czarny dwuwierszowy łukowy stempel nadawczy LEMBERG 22 Aug 832, na odwrocie sucho tłoczona zalepka listowa; papier ze znakiem wodnym - ROTHELOS.; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
22787

1833 WADOWICE (ANDRYCHÓW), kompletny list z pełną treścią z Andrychowa, wysłany 7.XII z Wadowic do Troppau (Opava), ładnie odciśnięty dwuwierszowy stempel nadawczy WADOWICE, na odwrocie słabiej odbity stempel odbiorczy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; sygnowane: Kopecki i AK; z kolekcji S.Rosińskiego.

320 PLN
22788

80 PLN
22789

90 PLN
22790

1833 PODGÓRZE, kompletny list z pełną treścią na papierze stemplowym z odciśniętą okrągłą pieczęcią "15 KREUTZER L" z suchym tłoczeniem, datowany 6 marca, wysłany z Podgórza do Wiednia, w połowie opłacony przez nadawcę i zgodnie z ordynacją przekreślony jednokrotnie na ukos, czarny stempel nadawczy PODGORZE w owalnej ramce z pełną datą 23/3 1833; na odwrocie czerwony stempelek FRANCO 3 APR i sucho tłoczona zalepka listowa; ładna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

400 PLN
22791

40 PLN
22792

1834 kompletny składany list ze Lwowa do Stanisławowa.

50 PLN
22793

1834 WARSZAWA, kompletny list z pełną treścią na papierze "firmowym" Redakcji Dziennika Powszechnego wysłany 25 8 z Warszawy do Mławy, czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIC (śr.20); papier z dekoracyjnym znakiem wodnym wyobrażającym jelenia z podpisem SOPEL WT; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "REDAKCYA DZIENNIKA POWSZECHNEGO KRAJOWEGO"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
22794

1834 kompletny składany list z Krotoschin (Krotoszyna).

50 PLN
22795

1835 WIEDEŃ, "Francotutto" - półtorałutowy kompletny list z pełną treścią wysłany 26.VI z Wiednia do Tarnowa, stempelek "Francotutto" do oznaczania sądowych przesyłek urzędowych w pełni opłaconych przez nadawcę, dopiski czerwoną kredką "6" i "1 1/2L", na odwrocie sucho tłoczona zalepka listowa; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
22796

1837 TARNÓW, kompletny list z pełną treścią przesłany (datowany) 8/2 do Hrabiny Krasickiej przez ojca, prawdopodobnie źle zaadresowany - poprawnie wskazano kierunek (par Przemyśl), ale błędnie podaną nazwę miejscowości "a Tarnów", skreślono i dopisano "Dubiecko", czerwony stempel nadawczy TARNOW w zaokrąglonej ramce, na froncie dopisana duża cyfra "6", na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy; w treści ciekawie opisano pojedynek, który w tym czasie miał miejsce w okolicy; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

800 PLN