The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 113. Concentration camps WW2

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
15586

1939 Camp de Gurs - obóz koncentracyjny we Francji, list z obozu od Polaka wysłany 29.IV do Paryża, w adresie nadawcy Camp de Gurs, Ilot G (L.polonais). Obóz utworzono na początku 1939 roku, przeznaczony był on początkowo dla kombatantów hiszpańskiej armii republikańskiej, członków Brygad Międzynarodowych (w tym Polaków) i uchodźców z Hiszpanii (głównie komunistów) obawiających się represji ze strony gen.Franco; teren obozu podzielono na 13 części nazwanych Ilots, pierwszy transport do niedokończonego jeszcze obozu przybył 4.IV.1939; po wybuchu wojny osadzano w obozie: pospolitych kryminalistów, obcokrajowców z wrogich państw (w tym wielu niemieckich Żydów), komunistów, ale także obywateli krajów wcielonych lub podbitych przez Niemców (Polaków, Austriaków, Czechów); od 1940 do obozu kierowano wszystkich "niebezpiecznych" cudzoziemców, w październiku 1940 przewieziono do obozu 7.500 Żydów z Niemiec!!! od sierpnia 1942 zaczęto wysyłać Żydów z obozu głównie do Oświęcimia; po rozpoczęciu inwazji alianckiej na Francję w czerwcu 1944 w obozie zaczęto osadzać kolaborantów, zlikwidowano go w 1946 roku; przez obóz przeszło około 64.000 ludzi z wielu krajów, w tym wiele kobiet i dzieci; mroczna karta francuskiej historii z polskim akcentem - Polaków w obozie było niezbyt wielu, a ich listy są niezmiernie rzadkie; walor w dobrym stanie zachowania; z kolekcji J.Falkowskiego.


1 000 PLN
15587

1940 kartka wysłana z ciężkiego więzienia o charakterze obozu koncentracyjnego w Forcie VII w Poznaniu, najrzadszy formularz z Fort VII drukowany gotykiem niemieckim w użyciu sporadycznie tylko kilka tygodniu podczas istnienia tego więzienia w Poznaniu.


750 PLN
15588

1940 obóz dla polskich jeńców wojennych w Równym Wołyńskim, kartka z obozu pracy przymusowej NKWD wysłana 16.08.40 do Radomska, jako adres nadawczy podano numer skrytki pocztowej 33, cenzura sowiecka i niemiecka, bardzo dobry stan zachowania.


380 PLN
15589

1941 więzienie niemieckie na zamku w Lublinie, adres pomocniczy na paczkę do więzienia wysłaną 4.XI z Janowa Lubelskiego, na odwrocie jako stemple odbiorcze - polskie przedwojenne datowniki Lublin 2; dobry stan zachowania (karta w dwóch miejscach podklejona podlepkami); gwarancja.


400 PLN
15590

1941 obóz koncentracyjny KL Birkenau (Auschwitz II) Oświęcim II - Brzezinka, list wysłany 20.10.41 z obozu do Częstochowy, czerwony trzywierszowy stempel cenzury w ramce z parafką cenzora, w kopercie list na formularzu obozowym z tym samym stemplem cenzora, dodatkowo zdjęcie obozowe nadawcy listu - kopia z archiwum obozu.


400 PLN
SOLD
15591

1941 Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, koperta z sygnaturą 1285, wysłana 9.1.41 z obozu do Korczyna, ramkowy trzywierszowy stempelek cenzury na kopercie i liście na formularzu obozowym, bardzo dobry stan zachowania.


400 PLN
SOLD
15592

1941 Gross Rosen - niemiecki obóz koncentracyjny, listownik z obozu nadany 5.12.41 do Tomaszowa, stempel cenzury obozowej.


700 PLN
15593

1942 KL Sachsenhausen - niemiecki obóz koncentracyjny, formularz - sekretnik wysłany 21.8 z obozu do Bydgoszczy, stempelek cenzora z literą "F"; bardzo dobry stan zachowania.


200 PLN
15594

1942 (?) KL Mauthausen-Gusen - niemiecki obóz koncentracyjny, bardzo rzadka koperta wysłana 5.VIII z obozu do Krakowa, znaczki unieważnione kasownikiem Sankt Georg, dwuwierszowy stempelek cenzury; całość w dobrym stanie zachowania (koperta klejona z prawej strony u dołu); wysoka wycena katalogowa - atrakcyjna cena wywoławcza!!!


400 PLN
SOLD
15595

1942 KL Sachsenhausen - niemiecki obóz koncentracyjny, rzadki formularz - podstawowa wersja z dwoma błędami w tekście regulaminu: w drugiej linijce "Se iten" zamiast "Seiten" i w piątej linijce "dn" zamiast "den" dodatkowo z wykreślonym ręcznie tekstem "Pakete jeglichen ...", wysłany 18.12 z Oranienburga do Bydgoszczy, stempelek cenzora z literą "D"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


400 PLN
15596

1942 list z robót przymusowych w Niemczech do Krakowa, nadany w agencji pocztowej, dwuwierszowy w ramce stempelek "Brodersby/ über Kappeln (Schlei)" odciśnięty prawidłowo obok znaku opłaty, który skasowano 3.9 datownikiem urzędu nadrzędnego KAPPELN (SCHLEI); walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


60 PLN
15597

1942 Polenlager, przekaz paczkowy z Kałusza do obozu pracy w Niemczech w Erfurcie.


250 PLN
15598

1942 Pawiak, kartka wysłana z więzienia 31.03.42 do rodziny osadzonego w Warszawie, pomimo zagięcia dobry stan zachowania, rzadkie.


250 PLN
15599

1942 Gusen - niemiecki obóz koncentracyjny, bardzo rzadka koperta obozu koncentracyjnego w Gusen wysłana z obozu do Łodzi, oderwany znaczek, dwuwierszowy stempelek cenzury "Poststell K.L. M./Gusen / zensiert .....", słabszy stan zachowania.


200 PLN
15600

1943 Saulgau - podobóz niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Dachau, funkcjonujący w okresie 13.IX.1943-21.IV.1945, przez podobóz ten przeszło tylko około 400 mężczyzn, produkowano w nim podzespoły dla rakiet V; listownik wysłany 15.11 z obozu do Łodzi; wyjątkowo rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania (minimalne przebarwienia), gwarancja Schmutz.


1 200 PLN
15601

1943 przymusowe roboty w niemieckich firmach, list wysłany 8.5 z fabryki szkła (REZAG Zihglasfabrik) w Porz am Rhein do Hyżnego; w miejscowości Porz ulokowano również zakłady Aero-Stahl Werke, które produkowały podzespoły dla niemieckich samolotów myśliwskich; gwarancja Falkowski.


200 PLN
15602

1943 Wronki - więzienie niemieckie, list do więzienia wysłany 8.2 z Poznania, w związku z zaostrzonym rygorem otrzymywania korespondencji, przesyłkę po opatrzeniu czerwoną adnotacją "Zurück an Absender Annahme verweigert" (Zwrot, odmówiono przyjęcia) i stosownym ustępem regulaminu wpisanym u dołu ołówkiem "Darf alle 2 Monate Post empfange" (Pocztę można otrzymywać co 2 miesiące) - zwrócono do nadawcy; wśród więźniów Wronek było dużo osób nieletnich (do lat 18), przebywające tam osoby często wywożono do obozów koncentracyjnych - głównie: Mauthausen, Gross-Rosen, Auschwitz i Ravensbruck; wyjątkowo rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


500 PLN
15603

1943 Dachau, kompletny przekaz paczkowy z Jedlinia od ks. Feliksa Turbiasza - duchownego dobroczyńczy, do obozu koncentracyjnego w Dachau, adresat Artur Rojek więzień polityczny wcześniej więziony na zamku w Lublinie, potem przetransportowany do Gross Rossen, a ostatecznie osadzony w Dachau. Stemple cenzury.


480 PLN
15604

1943 Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, kompletny listownik wysłany 8.1.43 z obozu do Poznania, stempelek cenzury z parafką cenzora odbity dwukrotnie na tyle listownika, i wewnątrz przy treści listu.


300 PLN
15605

1943 Mauthausen Gusen - niemiecki obóz koncentracyjny, listownik wysłany 22.10.43 z obozu do Białobrzeg koło Radomia, stempel cenzury obozowej Gusen, stempel "1x im Monat / Postempfang" informujący o doręczaniu korespondencji raz w miesiącu.


300 PLN
15606

1943 Oranienburg Sachsenhausen - niemiecki obóz koncentracyjny, list na obozowym listowniku wysłany z obozu 22.10.43 do Trzebini, stempel cenzury obozowej z literą "F".


200 PLN
15607

1944 Wesenberg - niemiecki obóz pracy, karta pocztowa GG, dość rzadka z obiegu, wysłana 27.12 ze Skierniewic do obozu, pisana przez matkę do dzieci.

Fi.Cp10
80 PLN
15608

1944 KL Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, prowizoryczna karta pocztowa wysłana 22.X.44. ze Skierniewic do obozu koncentracyjnego, znaczek jak często przy tego typu przesyłkach zdjęty przez cenzora, jego stempelek z podpisem po lewej, listy do obozu ze względu na zakaz ich przechowywania i warunki życia tam panujące należą do rzadkości; gwarancja Schmutz.


1 000 PLN
15609

1944 Laasphe - huta "Amalia" - niemiecki obóz pracy, karta pocztowa wysłana 19.12 z obozu do Gorzkowic, treść zawiera ciekawy opis warunków pracy i życia.


100 PLN
15610

1944 Frankrurt-Nied - niemiecki kolejowy obóz pracy dla cudzoziemców - "Reichsb. Ausb. Werk", listownik Oflagu IIC Woldenberg (część na odpowiedź) wysłany 25.10 do obozu, stempelek cenzora z numerem 27; bardzo dobry stan zachowania.


150 PLN
15611

1944 Eger - niemiecki obóz pracy (W Arbeiterlager), karta pocztowa pisana po polsku wysłana 31.5 z obozu do Francji, stempelek cenzury Wehrmachtu; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego; gwarancja Falkowski.


150 PLN
15612

1944 Neu-Heringsdorf - niemiecki obóz pracy w dzielnicy Berlina-Köpenick, karta do obozu wysłana ze szpitala w Dortmundzie, przesłana 28.12 ambulansem nr.0047 relacji Berlin Wilhelmsruh-Gross Schönebeck; minimalnie słabszy stan zachowania.


120 PLN
15613

1944 Arbeitseinsatzlager - niemiecki obóz pracy w miejscowości Friedau (Sławkowo poczta Ostaszewo powiat toruński), karta do obozu wysłana 15.11 z Radomia; polską ludność cywilną zgromadzoną w tym obozie pracy przetrzymywano w części fortów wokół Torunia, latem 1944 w związku z szybkimi postępami frontu wschodniego więźniowie wykonywali tam prace fortyfikacyjne; gwarancja Falkowski.


150 PLN
15614

1944 Wesenberg - niemiecki obóz pracy, karta pocztowa do obozu wysłana 30.11 z Częstochowy.


40 PLN
15615

1944 "Emslandlager" - karta datowana 24.1, wysłana z oflagu VIC przez Męża Zaufania jeńców polskich do komanda pracy "Arbeit Kommando 23"; formularz ze stempelkiem nadawcy "Vertrauersmann der polnischen Kr.-Gef. Mąż Zaufania jeńcóv polskich M-Stammlager VI/C"; stempelek cenzora nr.39; rzadki walor w idealnym stanie zachowania.

Emslandlager był to niemiecki kompleks obozowy, w którym w miejscowości Bathorn znajdował się Stalag VIC, ze względu na niezwykle ciężkie warunki w nim panujące został on, przez polskie prawodawstwo, ustawowo zaliczony do miejsc odosobnienia "w których warunki przebywania nie różniły się od obozów koncentracyjnych".


300 PLN
15616

1944 Polenlager, przekaz paczkowy z Hrubieszowa do obozu pracy w Niemczech.


250 PLN
15617

1944 Polenlager, przekaz paczkowy z Puław do obozu pracy w Niemczech.


250 PLN
15618

1944 AL Fünfteichen (Miłoszyce) - podobóz niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen (Rogoźnica) funkcjonujący w okresie 1.XII.1943-21.I.1945, więźniowie tego obozu pracowali w zakładach zbrojeniowych "Bertha Werke" koncernu Kruppa przy produkcji m.in.: haubic 125 mm, luf dział okrętowych, wałów korbowych do silników samolotowych i silników czołgowych; dowód nadania paczki o sygnaturze DPO449 (3.41) wysłanej 18.III z Falenicy do obozu do więźnia o nazwisku Leon Świderski; znaczek unieważniony datownikiem "FALENICA über WARSCHAU C1" z wyróżnikiem "d"; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.


500 PLN
15619

1944 Auschwitz Buna, list na listowniku obozowym obozu koncentracyjnego Auschwitz - Buna 10.8.44 do Niemiec, Buna był podobozem obozu w Auschwitz usytuowany przy fabryce gumy syntetycznej niemieckiego koncernu IG Farben gdzie kierowano do niewolniczej pracy jeńców z obozu w Auschwitz, wycięty znaczek, stempel cenzora "Geprüft / 2/ A.L. Buna", niezwykle rzadkie.


600 PLN
15620

1944 Auschwitz Monowice, kompletny list z podobozu na specjalnym listowniku obozowym obozu koncentracyjnego Auschwitz nadany 21.6.44 do Rzejowic, stempel cenzora "Postzansurstelle / K.L. Auschwitz III / (2) / gerprüft: .......", dobry stan zachowania.


700 PLN
SOLD
15621

1944 roboty przymusowe w Niemczech przy budowie autostrady między Frankfurtem nad Odrą a Poznaniem, robotnicy przymusowi pracowali dla niemieckich firm budowlanych, wiele z obozów autostradowych funkcjonowało do końca wojny, nawet po przerwaniu budowy autostrady, jako "wychowawcze obozy pracy” lub obozy dla chorych obcokrajowców; karta pocztowa wysłana 7.11 z Bauleitung Mark bei Eggersdorf-Siedlung do Starachowic, datownik nadawczy MÜNCHEBERG (MARK), okrągła pieczęć cenzury Wehrmachtu, ślady cenzury chemicznej, na odwrocie znaczna część tekstu zaczerniona przez cenzora; słaby stan zachowania.


200 PLN
15622

1944 Majdanek - niemiecki obóz koncentracyjny, kartka dostarczona od więźnia przez PCK w Lublinie nadana 9.1.44 do Sanoka z informacją o otrzymaniu paczki, cenzura obozu nr 1 na odwrocie, kartka zagięta w połowie.


600 PLN
15623

1944 Ravensbrück - niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet, kartka wysłana 16.11.44 z Łowicza do obozu, na odwrocie rzadki stempel komendantury obozu, kartka zagięta w połowie, pomimo tego stan waloru na tle innych przesyłek z tego obozu jest bardzo dobry.


600 PLN
15624

1944 Gusen - niemiecki obóz koncentracyjny, listownik wysłany 4.6.44 z obozu do Krakowa, stempel cenzury obozowej, stempel "1x im Monat / Postempfang" informujący o doręczaniu korespondencji raz w miesiącu.


300 PLN
15625

1944 Gross Rosen - niemiecki obóz koncentracyjny, kartka z obozu nadana 1.12.44 do Tarnowa, dwa stemple cenzury obozowej, kartka złamana w połowie.


400 PLN