Auction 113. WW2 PoW and internment camps

16296

1943 Oflag IIC - karta podwójna "prywatnego nakładu" (zszyta nicią z dwóch pojedynczych kart) wysłana 13.8 z Warszawy do obozu, cenzura.

120 PLN
16297

1943 Stalag IA - akwarela świąteczna autorstwa Wacława Kobielskiego.

150 PLN
16298

1943 Norwegia - jeniecki batalion budowlano-roboczy BAB 41 stacjonujący w Norwegii!!! listownik (część na odpowiedź) wysłany 19.9 z Warszawy do obozu, adresat był żołnierzem Brygady Podhalańskiej, który dostał się do niemieckiej niewoli w czasie walk o Narwik w 1940 roku; nietypowy stempelek cenzury obozowej; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

400 PLN
16299

1943 kartka ze stalagu VIC do Nowego Sącza.

15 PLN
16300

1943 Internowanie w Szwecji - list od Edwarda Tomczaka internowanego na okręcie podwodnym ORP "Żbik" wysłany za pośrednictwem szwedzkiej poczty polowej nr.800, przesyłka zwolniona od opłaty pocztowej - czerwony stempelek "Post från internerad militär"; fioletowa pieczątka szwedzkiej cenzury wojskowej - "Granskad av SVENSK censurmyndighet"; datownik Sztokholm 16.12.1943; list adresowany do szkoły korespondencyjnej (NKI-skolan), w której uczyli się niektórzy z internowanych marynarzy; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja;

w czasie wojny w Szwecji internowano kilka polskich okrętów podwodnych: ORP "Sęp", ORP "Ryś" i ORP "Żbik", które - po brawurowej ucieczce ORP "Orzeł" do Anglii - nie zdołały przedrzeć się przez cieśniny duńskie niezwykle silnie strzeżone przez Niemców; internowano również żaglowiec "Dar Pomorza" i kuter pościgowy "Batory" - łącznie 173 polskich marynarzy, którzy do marca 1943 przebywali na okrętach, a następnie, już do końca wojny, na lądzie w miejscowości Mariefred; ze względu na niewielką liczbę internowanych przesyłki są niemal unikalne; oferowana tu bardzo rzadka całość w doskonałym stanie zachowania, może stanowić ozdobę każdego zbioru obejmującego ten dział filatelistyki!

1 500 PLN
16301

1943 kartka od Polaka internowanego na Węgrzech z obozu w Pilisvösvar 17.2.43 do Lwowa, liczne stemple cenzury węgierskiej i niemieckiej.

60 PLN
16302

1943 Internowanie na Węgrzech - obóz Eger, list polecony z obozu wysłany 2 12 do Warszawy; stempelki zwalniające przesyłkę od opłaty pocztowej: "BELLIGERANTE INTERNE", "Ellenörizve/ Zensuriert/ Cénsurée" i "M. kir. katonal internáló (lengyel) tábor parancsnokság Eger"; adnotacje, pieczątki i zalepka cenzury niemieckiej, na odwrocie ślady cenzury chemicznej i warszawski dwuobrączkowy datownik odbiorczy "WARSCHAU C1" z wyróżnikiem "a"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
16303

1943 Oflag VIIA Murnau, listownik wysłany do Radomska, stempelek cenzora obozu nr 5, dobry stan zachowania.

30 PLN
16304

100 PLN
16305

150 PLN
16306

1943 obóz Stalag Luft 3 w Żaganiu, kartka z Krakowa adresowana do polskiego pilota RAF Dywizjonu 304, ppłk. Tadeusza Blicharza do obozu Stalag Luft 3 w Żaganiu, stempel cenzury obozu.

350 PLN
16307

1944 Internowanie w Szwajcarii - obóz Meilen, pokwitowanie wpłaty wysłanej do obozu, dokonanej w Wintertuhr, odbitka datownika szwajcarskiej poczty polowej 11.X, stempelki: cenzora nr.319 i "Zuzustellen Feldpostirektion".

40 PLN
16308

1944 Internowanie na Węgrzech - obóz Mosdos, formularz wysłany 29.II z obozu do Krakowa za pośrednictwem, co rzadkie, węgierskiej poczty polowej 162, owalna pieczęć komendantury obozu i stempelki: "BELLIGERANT INTERNE" i "DIJMENTES", stempelki cenzury węgierskiej m.in. okrągły "ELLENORIZVE PEKIR" i niemieckiej; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
16309

1944 legitymacja byłego jeńca wojennego stalagu XIA, wydana przez Polskie Siły Zbrojne, okrągła pieczęć z napisami polskimi i angielskimi "POLISH P.W. CONTACT OFFICER/ OFICER KONTAKTOWY DLA SPRAW b.J.W. No13", a na odwrocie owalna pieczęć "Zgrupowanie Polskich Jeńców wojennych ANSBACH", niecodzienny dokument w dobrym stanie zachowania.

100 PLN
16310

1944 Stalag IID, niewykorzystany przekaz paczkowy - form francuski - obowiązkowa nalepka na paczkę żywnościową (niebieskie tło) wysłana 17.6 do placówki lokalnej Rady Głównej Opiekuńczej - Komitetu Opiekuńczego w Falenicy, stempelek cenzora obozowego "STALAG IID PÜ Geprüft B"; rzadki (z przyczyn oczywistych) walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
16311

1944 Oflag VIIA Murnau, kartka na odpowiedź wysłana do obozu, stempelek cenzora nr 18, dobry stan zachowania.

30 PLN
16312

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - "Orzeł", narożny czworoblok znaczka poczty międzyobozowej za 25 f.

160 PLN
16313

180 PLN
16314

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Syrena", arkusik, a w zasadzie bloczek 4 znaczków za 20 f. pięknie kasowany gumowym datownikiem MURNAU z ręcznie wpisywaną datą; doskonały stan zachowania.

360 PLN
16315

250 PLN
16316

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - "Orzeł", znaczek za 25 f., skatalogowany bez wyceny dla znaczka bez podlepki, gwarancja i oznaczenie.

80 PLN
16317

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Syrena".

20 PLN
16318

40 PLN
16319

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - "Orzeł".

50 PLN
16320

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - "Orzeł", marginesowy znaczek za 25 f. z podwójnym - żółtobrązowym i zielonooliwkowym poddrukiem, nieprecyzyjnie - podwójnie skatalogowany i bez wyceny dla znaczka bez podlepki.

Fi.1 MK
300 PLN
16321

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - "Orzeł", znaczek za 25 f. z podwójnym - żółtobrązowym i zielonooliwkowym poddrukiem, unieważniony stemplem KOMITET POLSKI FREIMAN z orłem w środku, bardzo rzadki jako kasowany.

Fi.1 MK
400 PLN
16322

1945 Hellbrun Austria - Ratujcie Dzieci Polskie - reprodukcje malarstwa polskiego, komplet wydań ciętych i ząbkowanych znaczki i arkusiki z dopłatą na PCK.

Fi.1-4 A + B
250 PLN
16323

1945 Hellbrun Austria - Ratujcie Polskie Dzieci arkusik na cele PCK.

Fi.1-4A
35 PLN
16324

1945 Hellbrun Austria - Ratujcie Dzieci Polskie, cięty i ząbkowany arkusik z dopłatą na PCK - reprodukcje malarstwa polskiego, kilka zmarszczeń w papierze, niska cena wywoławcza.

Fi.1-4A, B
100 PLN
16325

1945 Hellbrun Austria - Ratujcie Polskie Dzieci, arkusiki na cele PCK; cięty i ząbkowany.

Fi.1-4A, B
90 PLN
16326

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech - Spakenberg i Havkruk, seria czysta, w tym kilka znaczków marginesowych, z odmianami kolorów nadruku znaczków za 3 i 30 f., idealny stan zachowania z pełną oryginalną gumę bez podlepki ani jej śladu (Fi.2300.-), gwarancja Danowski.

Fi.1-9, 2b, 9b
2 500 PLN
16327

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - "Orzeł", znaczek z podwójnym poddrukiem.

Fi.1MK
150 PLN
16328

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Dachau-Allach - "Orzeł Polski", parka znaczków za 25 pf. gumowana deseniowo, rzadka z pustopolem międzysektorowym pomiędzy znaczkami, gdyż czterosektorowe arkusze drukarskie były rozcinane przed sprzedażą znaczków, piękny stan zachowania.

Fi.1cy1
800 PLN
16329

1945 Poczty Międzyobozowe w Niemczech, Tereny Północne - Libertas, drzeworyt; bardzo rzadki znaczek poczty międzyobozowej za 20 fen. w kolorze ceglastym na cienkim białym papierze, z fioletowym nadrukiem =POHLS= na pasku z napisem HAMBURG FISCHBECK, gwarancja Schmutz.

Fi.1w
2 000 PLN
16330

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Żaglowiec", kasowany znaczek za 40 f.

40 PLN
16331

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Żaglowiec", znaczek czysty za 40 f.

15 PLN
16332

1945 Lubeka, znaczek wydania Żaglowiec.

15 PLN
16333

1945 Żaglowiec, znaczek poczty między obozowej w Lubece na liście użytym wewnątrz obozu, kasownik i stempel "Urząd Pocztowy Polskiego Obozu w Niemczech 1".

600 PLN
16334

1945 Poczty między obozowe w Niemczech, Lubeka - Żaglowiec, marginesowy czworoblok.

70 PLN
16335

1945 Poczty między obozowe w Niemczech, Lubeka - Żaglowiec, kompletny arkusz z błędami; "wiosło" i "okręt na kotwicy", arkusz złożony w połowie, lekkie naddarcia na marginesach.

Fi.2 ark. (2B1, 2B2)
800 PLN