Auction 113. Post offices abroad 1919-1939

14747

1930 Port Gdańsk, znaczek w barwie szaroniebieskie, gwarancja i opis Walocha.

Fi.21
150 PLN
14748

1930 Port Gdańsk, znaczek w barwie jasnoniebieskiej, gwarancja i opis Walocha.

Fi.21
60 PLN
14749

1930 Port Gdańsk, znaczek w barwie fioletowoniebieskiej, gwarancja i opis Walocha.

Fi.21
20 PLN
14750

1931 Port Gdańsk, prawidłowo opłacony list lotniczy z Gdańska do Poznania, mieszana frankatura ze polskim znaczkiem opłaty wydania lotniczego, na odwrocie stempel odbiorczy, gwarancja.

Fi.1, 3, 14, 23, 222
200 PLN
14751

Fi.17, 19
350 PLN
14752

1932 Port Gdańsk, polski znaczek opłaty za 20 gr (60. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego) bez przedruku użyty w Gdańsku, skasowany 27 VII datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY GDAŃSK 2", według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" stempel nr.2.1.2.2 o stopniu rzadkości R - rzadkie (11-20 znanych odbitek); koperta firmowa "Bank Kwilecki, Potocki i Ska Spółka Akcyjna Oddział w Gdańsku"; doskonały stan z; znaczek z niewielkim ubytkiem na papieru na froncie.

Fi.226
Mi.245
120 PLN
14753

1932 Port Gdańsk, AMBULANS NR.15 relacji GDYNIA-WARSZAWA, polskie ambulanse przejeżdżające przez obszar Wolnego Miasta Gdańska podlegały polskiemu urzędowi kolejowemu Gdańsk 2 znajdującemu się na dworcu głównym w Gdańsku, oprócz nich kursowały też ambulanse podległe urzędom pocztowym w Polsce, wymiana przewożonej przez nie poczty "z" i "do" Polski odbywała się również za pośrednictwem tego urzędu; karta pocztowa z miejscowości Cisowa przesłana 6.XI ambulansem do Grudziądza, czytelnie odciśnięty datownik z wyróżnikiem "c"; w książce K.Morawskiego "Stemple i pieczęcie Polskich urzędów pocztowych w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" brak reprodukcji tego datownika, a autor posiadał jedynie fragmenty datownika na luźnych znaczkach; w niemieckim katalogu Wolffa również nieopisany!!! podobny datownik ambulansu Gdynia-Poznań tamże wysoko wyceniony (250.- pkt.); dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta - archiwizowana); gwarancja Krawczyk.

Fi.Cp51
400 PLN
14754

1932 Port Gdańsk, polski znaczek dopłaty użyty w Gdańsku unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T. No 1" z wyróżnikiem "k".

Fi.D71II
100 PLN
14755

1933 Port Gdańsk - SAMOLOTEM, frankatura mieszana - nowy nakład polskich znaczków obiegowych "Orzeł w wieńcu" z przedrukiem i znaczków polskich bez przedruku (wydania lotniczego), ładnie frankowany druk wysłany drogą lotniczą 28.IV z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Krakowa; znaczki unieważnione datownikiem "POLSKI URZĄD POCZT-TEL GDAŃSK 1" z wyróżnikiem "c"; nalepka PAR AVION LOTNICZA i ramkowy stempelek "Samolotem"; datownik przejściowy Warszawa 19 PORT LOTNICZY, na odwrocie stempel odbiorczy; co ciekawe przesyłkę nadano w Gdańsku pomiędzy 8 a 9 rano, do Warszawy dotarła ona o godz 13, a do Krakowa o 20 - imponujące tempo nieosiągalne do dziś; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.1, 2, 3, 216, 218
1 500 PLN
14756

1933 Port Gdańsk, kartka - druk z Gdańska 28.11.33 do Chełmna.

Fi.17
80 PLN
14757

Fi.19
125 PLN
14758

1933 Port Gdańsk, wydanie obiegowe Henryk Sienkiewicz z przedrukiem - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 7.II z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Łodzi; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY"; dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.21
Mi.24
120 PLN
14759

Fi.22
Mi.25
900 PLN
14760

Fi.22
Mi.25
400 PLN
14761

Fi.22
Mi.25
400 PLN
14762

1933 Port Gdańsk, gwarancja Krawczyk.

Fi.22
380 PLN
14763

1934 Port Gdańsk, seria stemplowana, gwarancja Walocha.

Fi.23-5
250 PLN
14764

1934 Port Gdańsk, seria, gwarancja Kalinowski.

Fi.23-5
220 PLN
14765

1934 Port Gdańsk - Godło państwa (II) tzw."doniczki", seria czysta w narożnych parkach (Fi.540.-) z liczbami rozrachunkowymi na bocznym marginesie, poza lekkim przebarwieniem w ładnym stanie zachowania, gwarancja Schmutz.

Fi.23-25
Mi.26-28
400 PLN
14766

1934 Port Gdańsk, PRZESYŁKA MASOWA OPŁACONA GOTÓWKĄ - druk "Bank Kwilecki, Potocki i Ska Sp. Akc. Oddział w Gdańsku" wysłany 24.7.34 z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Gniezna, kartka z wydrukowanym tekstem "Opłacono gotówką 60%", odciśnięty kasownik "POLSKI URZĄD POCZTOWO-TEL." z wyróżnikiem "u"; wg. artykułu H. Vogelsa i M. Zbierskiego z Filatelisty 9/2006: W przeciwieństwie do przesyłek masowych wysyłanych w kraju zachowało się niezwykle mało podobnych przesyłek z polskiego urzędu pocztowego w Gdańsku, gwarancja Schmutz.

1 500 PLN
14767

1935 Port Gdańsk, kartka z Gdańska do Poznania.

180 PLN
14768

1935 Port Gdańsk, seria na podlepkach, gwarancja Krawczyk.

Fi.23-5
40 PLN
14769

1935 Port Gdańsk, wydanie obiegowe "doniczki" z przedrukiem, 15 gr - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 25.VII z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Łodzi; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY"; doskonały stan zachowania; gwarancja.

Mi.28
120 PLN
14770

1935 Port Gdańsk, kartka z Gdańska 18.IV.35 do Grudziądza.

90 PLN
14771

140 PLN
14772

1935 Port Gdańsk, nalepka wydana przez Macierz Szkolną w Gdańsku - organizację utrzymującą polskie szkoły powszechne, gimnazjum, Szkołę Handlową i szkoły dokształcające na terenie WMG; nalepki sprzedawano na Poczcie Polskiej i dolepiano do listów, opisane w Michlu str.922, marginesowy czworoblok w pięknym stanie.

600 PLN
14773

150 PLN
14774

1936 Port Gdańsk, seria "widokowa" z przedrukiem, 5 gr - frankatura pojedyncza, widokówka, treść do 5 wyrazów, wysłana 30.XII z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do YMCA w Łodzi; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY" z wyróżnikiem "a", według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" stempel nr.2.1.3a1 o stopniu rzadkości R - rzadkie (11-20 znanych odbitek); doskonały stan zachowania; gwarancja.

Fi.26
Mi.29
400 PLN
14775

Fi.26-28
Mi.29-31I
100 PLN
14776

1936 Port Gdańsk, "WITAJ GWIAZDKO ZŁOTA" marginesowy czworoblok znaczków za 5 gr z serii "widokowej" z przedrukiem, ostemplowanych 6 I 37 na karcie w Polskim Urzędzie Gdańsk 1, stempel dodatkowo odciśnięty obok znaczków; bardzo dobry stan zachowania (Myślicki 36 043 - stopień rzadkości C); gwarancja Krawczyk.

Fi.KO3
150 PLN
14777

500 PLN
14778

1937 Port Gdańsk, seria "widokowa" z przedrukiem, 25 gr - frankatura pojedyncza, list wysłany 1.V z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Lwowa; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY No2" według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" stempel nr.2.1.1.3 o stopniu rzadkości S - spotykane (21-50 znanych odbitek); słabszy stan zachowania (przebarwienia papieru); gwarancja Krawczyk.

Fi.28
Mi.31I
200 PLN
14779

1937 Port Gdańsk, wydanie obiegowe - widoki (II), seria czysta (Mi.50 euro), bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.29-31
Mi.31II-33
100 PLN
14780

Fi.29-31
1 000 PLN
14781

1937 Port Gdańsk, seria "widokowa" z przedrukiem, 15 gr - frankatura pojedyncza, znaczek z usterką nadruku "belka litery T w PORT zniekształcona z prawej strony" - patrz artykuł M.Kalinowskiego Filatelistyka nr 6/2000; widokówka wysłana 19.IV.39 z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Poznania; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY" z wyróżnikiem "a"; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.30
Mi.32
250 PLN
14782

1937 Port Gdańsk, polskie znaczki opłaty bez przedruku użyte w Gdańsku, list zleceniowy, wysłany 12.II z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Gdyni; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T." z wyróżnikiem "k", według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" stempel nr.1.1.15k.1 o stopniu rzadkości R - rzadkie (11-20 znanych odbitek); stempelek polecenia z automatycznym numeratorem, z wyróżnikiem "1e"; na odwrocie kasownik odbiorczy; walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.288I
Mi.309I
500 PLN
14783

Fi.Cp3c
500 PLN
14784

500 PLN
14785

1938 Port Gdańsk, 20. rocznica odzyskania niepodległości, seria.

Fi.32-5
30 PLN
14786

1938 Port Gdańsk, seria z okazji 20. rocznicy odzyskania niepodległości.

Fi.32-5
30 PLN