The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 112. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
655

1915 nalepki wydania naśladującego wydanie NKN z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, serie cięta i ząbkowana, ząbkowana podlepki, cięta bez gumy.


35 PLN
SOLD
656

1915-17 nalepki z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, serie cięta i ząbkowana z pełną oryginalną gumą bez podlepek, cynkografia.


120 PLN
657

1915-16 Legiony Polskie - 1 bateria artylerii, dwie przesyłki do tego samego żołnierza, z okresu formowania się jednostki i już na adres definitywny:

1915 formularz poczty polowej datowany 30/7, wysłany z miejscowości Przerów (Přerov/Prerau) na Morawach do "Fil. Magazyn intendentury Baonu uzup. N.II Petrikau-Kamińsk", przesyłkę po naklejeniu kartki opatrzonej pieczęcią formacyjną z orłem "Kancelarya Baonu uzup Brygady 2-giej" (Berek 225) wraz z dopisaną informacją "Kadra artyleryi Jeżów" skierowano do Jeżowa; stempelek cenzury K.u.k. Militarzensur Prerau-Bahnhof, dobry stan zachowania (lewa krawędź częściowo wystrzępiona);

1916 formularz poczty polowej wysłany 23.I ze Lwowa do "1 pp I baterya artyleryi Feldpost 355", stempelek cenzury we Lwowie; dobry stan zachowania;

na polecenie Józefa Piłsudskiego, już 27.08.1914 powstał oddział artylerii pod nazwą "Kadra Artylerii Legionów Polskich", w połowie 1915 roku skierowany go w rejon Piotrkowa, gdzie jego części miały współtworzyć oddział artyleryjski III Brygady, początkowo planowano utworzyć dwie baterie – 1 i 6, ale ostatecznie sformowano jedynie 1 stacjonującą w Jeżowie; we wrześniu 1915 roku w baterii służyło: 6 oficerów, 19 podoficerów i 141 szeregowych, do dyspozycji były 123 konie, 4 wozy amunicyjne, 16 wozów taborowych oraz kuchnia polowa; uzbrojenie stanowiły przestarzałe armaty polowe zwane "piotrkowskimi".


400 PLN
658

1915 list służbowy nadany 22 listopada przez węgierską pocztę polową nr 41 z poczty etapowej Cesarsko - Królewskiej Grupy Dowódczej do Cesarsko - Królewskiej Komendy Klasztoru Jasna Góra, datownik TABORI POSTAHIVATAL 41, pieczęcie formacyjne, fotoatest Drzewiecki.


300 PLN
659

1915 pamiątkowa grafika za datek 1 korony na wełnę dla Wojsk Polskich, na odwrocie stempel "Centralny Komitet Gwiazdkowy / dla LEGIONISTÓW / Kraków pl. Maryacki L. 9.".


500 PLN
660

1915 pokwitowanie "Kasa otrzymała" Polskiego Komitetu Narodowego w Krakowie, stempelki Składnicy wydawnictw N.K.N. i departamentu organizacyjnego.


400 PLN
661

1915 kartka nadana z austriackiej poczty etapowej nr 600 w Bohuminie do Wiednia, dwa stemple formacyjne "K.u.K. Verköstigungsstation / Oderberg" - magazyn żywnościowy, stempel cenzury wojskowej w Bohuminie.


90 PLN
662

1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze zielonkawym numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 1, kontrolny "IX 54" typ IV, bez obiegu.


200 PLN
663

1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze szaroniebieskim numerowana maszynowo, najrzadszy stempel lotniczy "Ballonpost Przemyśl / 1915", kontrolny "IX 54" typ V, bez obiegu.


300 PLN
664

1915 karta poczty polowej wysłana 19.3.15 z Krakowa do batalionu uzupełniającego Legionów do węgierskiej poczty polowej 121, stempel cenzury kolejowej "Zensuriert /Bahnpostamt."


60 PLN
665

1915 seria cięta i ząbkowana naśladownictwa wydania dobroczynnego Naczelnego Komitetu Narodowego.


80 PLN
666

1915 kartka nadana z poczty polowej nr 3, stempel poczty polowej "POLSKA POCZTA POLOWA" z wizerunkiem trąbki pocztowej i stempel formacyjny "1. PUŁK II. BAON OBRONY KRAJOWEJ / 6. komp.", wygumkowany adresat.


350 PLN
667

1915 naśladownictwa nalepek z wizerunkiem orła legionowego na tarczy z napisem "LEGJONISTOM POLSKIM".


40 PLN
668

1915 naśladownictwa nalepek z wizerunkiem orła legionowego na tarczy z napisem "LEGJONISTOM POLSKIM".


40 PLN
669

1915 kartka polowa pisana 2 marca z wczesnego okresu walk I. Brygady, z okopów do Białej Wsi poczta Maków, w treści "...list od was odebrałem jeszcze w Kentach a my na drugi dzień odeszli ... do Bielska puźni my jechali koleją do krulestwa i teraz stoimy w krulestwie a trzeciego albo 4 idziemy do ognia...", brak datownika, okrągły stempel formacyjny "KOMENDA I.BRYG. LEG. POLSK. / 1 Baunu / II-go Pułku", czerwona parafka cenzora "C".


180 PLN
670

1915 kartka z Konstantynopola do Krakowa, stempel austriackiej cenzury wojskowej z Krakowa.


50 PLN
SOLD
671

1915 list z treścią wysłany 18 czerwca ze szkoły podoficerskiej "sierżantów" z Piotrkowa do do Nowego Sącza. List ocenzurowano - fioletowy stempel "CENZUROWANE" i przesłano pocztą polową legionów do Piotrkowa - czerwony stempel "Oddział Poczty Polowej Dep. Wojsk. / Feldpost -Abteilung der Mil. Sektion" i ocenzurowano a następnie przesłano pocztą etapową - datownik K.u.K. ETAPPENPOSTAMT PIOTRKÓW "a".


360 PLN
672

1915 karta polowa wysłana 30 listopada z Oddziału Telefonicznego 1. Brygady przez Emila Kalińskiego (późniejszego ministra poczt i telegrafów) z frontu na Wołyniu do Keltschau. Datownik K.u.K. FELDPOSTAMT 118, czerwony stempel formacyjny "KOMENDA 3. pułku / I. Bryg. Leg. Pol." (poprawny numer pułku to 7.) oraz fioletowy stempel formacyjny "Oddział Telefoniczny >> I.Brygady Legionu polskiego <<".


150 PLN
673

1915 karta pocztowa wysłana 19 marca z 1. Baonu 2. Pułku I. Brygady (właściwy numer pułku to 5.) z pozycji nad Nidą do Jaworzna, datownik K.u.K. ETTAPENPOSTAMT 118, czerwony stempel formacyjny "* KOMENDA * I. BRYG. LEG. POLSK. (-) 1. Baonu / II-go Pułku", niebieska parafka cenzora "c".


180 PLN
SOLD
674

1915-17 zestaw pięciu kartek od jeńców wojennych, w tym cztery z Rosji i jedna z Włoch adresowanych do Lwowa i Poronina.


190 PLN
SOLD
675

1915 list nadany z poczty etapowej w Lubartowie do Wiednia, stempel austriackiego Kreiskommando w Lubartowie.


120 PLN
676

1915 kartka na formularzu austriackiej poczty polowej nadana z poczty polowej nr 355 6.12.15 do Makowa, stempel formacyjny "3. Szwadron Ułanów Leg. Polsk." i stempel cenzury "CENZUROWANE / ZENSURIERT" w ramce.


220 PLN
SOLD
677

1915 kartka nadana z poczty etapowej w Chełmie do Czech, widokówka z Chełma.


70 PLN
678

1915 kartka poczty polowej nadana z szpitala polowego w Suchej do Czech.


80 PLN
SOLD
679

1915-18 zestaw stemplowanych znaczków austriackiej poczty polowej różnych wydań.


45 PLN
680

1915-18 zestaw stemplowanych znaczków austriackiej poczty polowej różnych wydań.


45 PLN
681

1915-18 zestaw stemplowanych znaczków austriackiej poczty polowej różnych wydań.


45 PLN
682

1915 widokówka o tematyce legionowej I Brygada J. Piłsudskiego - wkroczenie Piechoty do Kowla, nakładem Wydziału Narodowego w Lublinie.


280 PLN
683

1915 Legiony Polskie - POCIĄG PROWIANTOWY, listownik austriackiej poczty polowej wysłany z poczty polowej nr 355 wysłana 2.12.15 do Austrii, stempel formacyjny eskadry zaopatrzeniowej Polskiego legionu "Polnische legion / Verpflegs - Staffel Nº3", na odwrocie stempel pociągu zaopatrzeniowego "Legiony Polskie / Pociag prowiant Nº3-P / Kmndt Kdtt Z. Pollke".


2 000 PLN
684

1916 LE PUY - OBÓZ DLA JEŃCÓW POLAKÓW WE FRANCJI, znajdujący się na południu Francji niedaleko St.Etienne, do obozu tego władze francuskie kierowały Polaków wydzielonych z wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich, pochodzących z ziem zaboru pruskiego: Poznańskiego, Śląska, Prus Wschodnich i Zachodnich; widokówka od Mieczysława Borowskiego jeńca nr.19936, datowana 17.12.16, wysłana z Le Puy do Mogilna (datownik odbity niezbyt czytelnie), oznaczona dopiskiem "Service des prisonniers de guerre", dwukrotnie odciśnięty niebieski stempelek obozowy zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej "P.G VISE/ 13:REGION"; artykuł na temat tego obozu opublikował Lucjan Teter w Filateliście 4/1976, ale nie pokazał w nim żadnej przesyłki; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.1
600 PLN
685

1916 Legiony Polskie - koperta z listem wysłana 18.V za pośrednictwem poczty polowej 355 do Krakowa, stempelek formacyjny: "C.i K. KOMENDA LEGIONÓW POLSKICH" w książce Berka nieopisany; brak tylnej klapy; wśród przesyłek legionowych, koperty należą do walorów najrzadziej spotykanych.

Fi.16
80 PLN
686

1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 14.X za pośrednictwem poczty polowej 389 - funkcjonującej najkrócej, bo zaledwie kilka miesięcy od IX do XII 1916 - przydzielonej do obsługi 1 Brygady, dwuwierszowy stempel formacyjny z orłem "KOMENDA VI BATALIONU/ I Bryg. Leg. Pol." (Berek P56); bardzo dobry stan zachowania;

1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka datowana 4-IX oznakowana stempelkiem "Von der Armee im Felde" wysłana z Przemyśla do Warszawy, dwuwierszowy stempel formacyjny "Komenda II Baonu 3 Pułku p/ Legionów Polskich" - w typie P127, ale różniący się od prezentowanego u Berka wizerunku, polski stempelek cenzury CENZUROWANO (Berek C3); stempelek cenzury niemieckiej i "7 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej III wydania warszawskiej Poczty Miejskiej; dobry stan zachowania; na karcie albumowej.

Fi.17
500 PLN
687

1916 Legiony Polskie - czysta koperta "firmowa" z orłem strzeleckim i napisem "WYDZIAŁ NACZELNY TOW. OPIEKI LEGIONOWEJ KRAKÓW" (Kucharski O.E.8.), dobry stan zachowania.

Fi.Fk18
150 PLN
688

1916 CENZURA MIŃSK - korespondencja do duńskiego oddziału Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 11.5 z Mińska, przekazany poczcie polowej, na odwrocie datownik OBRATNAJA POL.POCZ.KAN. ZAPADN.FRONTA" (ОБРАТНАЯ ПОЛЕВ. ПОЧТ. КОН. ЗАПАДН. ФРОНТА) z wyróżnikiem "e"; cenzura po sprawdzeniu zawartości koperty i treści listu zabezpieczyła przesyłkę pieczęciami lakowymi, dodatkowo stempelek cenzury z numerem cenzora.9; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


Mi.69II 
200 PLN
689

1916 Legion Ukraiński, list wysłany 5.XII.1916 do Starego Sącza za pośrednictwem poczty etapowej 182 z najrzadszym stemplem C.K. Ukraińskich Siczowych Strzelców!


250 PLN
690

1916 (?) koperta ze szpitala zapasowego nr 42 wysłana 1.6 do Ministerstwa Wojny w Berlinie za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej IX Korpusu Zapasowego, przesyłka zwolniona od opłaty pocztowej - oznaczona "HEERESSACHE".


30 PLN
691

1916 (?) koperta "firmowa" 5 królewskiego Bawarskiego pułku artylerii polowej króla hiszpańskiego Alfonsa XIII, wysłana 3.9 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej do Landau; na odwrocie sygnatura nadawcy; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


40 PLN
692

1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 24.IX z Krakowa, adresowana do piekarni polowej Legionów Polskich na pocztę polową 378, cenzura.


50 PLN
693

1916 ilustrowany formularz z polskimi napisami przedstawiający cesarza Franciszka Józefa II zatopionego w modlitwie, pisany po polsku, wysłany 28.IX przez żołnierza 1 Galicyjskiego Pułk Ułanów za pośrednictwem poczty polowej 284 (datownik z wyróżnikiem "b") do Brzozowa,; pieczęć formacyjna z godłem "K. u k. Ulanenregiment Nr.I".


120 PLN
694

1916 widokówka ze Stanisławowa, wysłana 12.II za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 44 do Wiednia, pieczęć formacyjna.


40 PLN