Auction 112. WW2 PoW and internment camps

5166

1941 Stalag XIIA - listownik (formularz francuski), wysłany 26.I z obozu do Łodzi, niespotykany stempel komendantury obozu "Frei Durch Ablösung Reich", stempelek cenzora 10a, dodatkowa pieczęć informacyjna "Listy pisać krótko/ i wyraźnie.", zwraca uwagę zaadaptowany formularz Front-Stalagu 71 z adresem zwrotnym Feldpost-Nr.05476; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (delikatne przebarwienia).

200 PLN
5167

500 PLN
5168

80 PLN
5169

1941 Stalag VIG - listownik (form francuski) wysłany 18.7 z obozu do miejscowości Sompolno; niecodzienny niemy kasownik nadawczy, dodatkowy stempel informacyjny, stempelek cenzora nr.15, zwraca uwagę zaadaptowany formularz Stalagu VIF; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

50 PLN
5170

40 PLN
5171

1941 Stalag IVA - karta (część na odpowiedź) wysłana 21.3 z Łodzi do szpitala obozowego w Elsterhorst, ozdobny stempelek cenzora nr.14; ciekawa treść! bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
5172

200 PLN
5173

1941 Stalag VIJ - nietypowy listownik z sygnaturą nakładu: "G/0598" i wydrukowaną na odwrocie nazwą obozu Krefeld-Fichtenhein; wysłany 1.9 z obozu do miejscowości Bartków, stempelek cenzora nr.39; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

120 PLN
5174

80 PLN
5175

300 PLN
5176

1941 Kozielsk II - obóz stworzony dla żołnierzy polskich internowanych na Litwie, którzy po agresji sowieckiej na kraje bałtyckie wpadli w ręce NKWD, więziono ich w tym samym obozie, w którym w kwietniu i maju 1940 sowieci wymordowali polskich oficerów (Kozielsk I); wszyscy przetrzymywani w tym obozie przeżyli i z gen. Andersem opuścili "nieludzką ziemię"; list wysłany z obozu do Bielska przez Moskwę, ten sam co w Kozielsku I stempelek "POCZTOWYJ JASZCZIK No.11 C-41", brak jednego znaczka, ogólnie dobra prezencja.

800 PLN
5177

1941 kartka od rodziny w Stryju 19.4.41 do polskiego jeńca Władysława Jakowlewa w obozie w Starobielsku, kartka odesłana 15.5.41 do rodziny z adnotacją w języku rosyjskim "zwrócić ponieważ adresat nie odnaleziony", kartkę wysłano już po wymordowaniu jeńców wczesną wiosną 1941 roku, adresat znajduje się na liście ofiar listy katyńskiej.

900 PLN
5178

1941 Internowanie na Węgrzech - obóz Ipolyszalkai, widokówka wysłana z obozu do Łodygowic, stempel obozu i cenzury.

60 PLN
5179

1941 Oflag IIC Woldenberg, listownik wysłany z obozu do Ząbkowic, stempelek cenzora nr 4.

40 PLN
5180

1941 Oflag XA Itzehoe, listownik wysłany z obozu do Kielc, stempelek cenzora nr 10.

30 PLN
5181

1941 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Büren do Berna, stempelek cenzury i poselstwa R.P. w Bernie.

100 PLN
5182

1941 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Wintherthur do Berna, stempelek cenzury i na odwrocie poselstwa R.P. w Bernie.

100 PLN
5183

1941 deportacja polskiej ludności do Kazachstanu, kartka sowiecka wysłana od deportowanych Polaków w III deportacji z Semipałatyńska z Kazachstanu na teren Kresów Wschodnich do Tłumacza.

175 PLN
5184

1941 Stalag XXB w Malborku, formularz obozowy na odpowiedź wysłany z Francji do obozu, stempelek cenzora Stalagu.

150 PLN
5185

1941 Kozielsk II - nr skrzynki pocztowej 11C - 41, karta pocztowa z marca 1941 z osady Beskamyszka na Syberii, rejon Północnego Kazachstanu do obozu w Kozielsku, niewyraźny stempel nadawczy “41.3.17 …258.C.Kaza.. “, stempel odbiorczy w Moskwie 16.3.41 i fioletowy stempelek w ramce "ПОЧТОВЫЙ ЯЩИК No 11".

Po wymordowaniu jeńców Kozielska opustoszały obóz zapełniono oficerami polskimi internowanymi w krajach bałtyckich po ich aneksji w czerwcu 1940 roku. Po podpisaniu 30.7.41 traktatu Sikorski - Majski w pierwszych dniach września więźniowie zostali wypuszczeni i w większości wstąpili do formujących się oddziałów gen. Andersa.

800 PLN
5186

1941 Pawliszczew Bor - nr skrzynki 11/P-43 w Moskwie, kartka pocztowa do polskiego internowanego Bogdana Laskowskiego, moskiewski kasownik odbiorczy 30.04.41.

Po zajęciu krajów bałtyckich czerwcu 1940 obóz zapełniono internowanym tam oficerami polskimi. Po masakrze katyńskiej korespondencja do i z obozów jenieckich NKWD była kierowana do skrzynki pocztowej Nr 11 w Moskwie, bez użycia nazw obozów. Po podpisaniu 30.7.41 traktatu Sikorski - Majski w pierwszych dniach września więźniowie zostali wypuszczeni i w większości wstąpili do formujących się oddziałów gen. Andersa.

500 PLN
5187

1941 Griazowiec - nr skrzynki 11/C12, list polecony do obozu wysłany 7.01.41 z Stróż, na odwrocie zalepka, stempelki cenzury niemieckiej i moskiewski kasownik odbiorczy z 18.01.41. Odręczne potwierdzenie odbioru “15.II.41.”. Walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Griazowiec - obóz NKWD dla polskich oficerów, w którym przetrzymywano 364 jeńców ocalałych z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, a po zajęciu krajów bałtyckich w czerwcu 1940 roku dokooptowano internowanych tam żołnierzy polskich. Po zbrodni katyńskiej korespondencja do i z obozów jenieckich NKWD była kierowana do skrzynki pocztowej Nr 11 w Moskwie, adres Griazowca skrytka pocztowa Nr11/C-12. Po podpisaniu 30.07.41 traktatu Sikorski - Majski w pierwszych dniach września więźniowie zostali wypuszczeni i w większości wstąpili do formujących się oddziałów gen. Andersa.

2 500 PLN
5188

1941 Griazowiec - nr skrzynki 11/C12, list polecony do obozu wysłany 2.12.40 roku z Stróż. Na odwrocie zalepka i stempelki cenzury niemieckiej, moskiewski kasownik odbiorczy z 20.12.41, fioletowy stempelek w ramce "ПОЧТОВЫЙ ЯЩИК No 11" i co rzadkie odręczne potwierdzenie odbioru “31.XII.40.". Walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Griazowiec - obóz NKWD dla polskich oficerów, w którym przetrzymywano 364 jeńców ocalałych z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, a po zajęciu krajów bałtyckich w czerwcu 1940 roku dokooptowano internowanych tam żołnierzy polskich. Po zbrodni katyńskiej korespondencja do i z obozów jenieckich NKWD była kierowana do szynki pocztowej Nr 11 w Moskwie, adres Griazowca skrytka pocztowa Nr11/C-12. Po podpisaniu 30.07.41 traktatu Sikorski - Majski w pierwszych dniach września więźniowie zostali wypuszczeni i w większości wstąpili do formujących się oddziałów gen. Andersa.

2 500 PLN
5189

1941 formularz Polskiego czerwonego Krzyża wysłany z Warszawy do oddziału PCK w Krakowie.

60 PLN
5190

150 PLN
5191

1942 BAB 42 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, listownik wysłany z obozu 12.11 do Muszyny, niemy datownik nadawczy, niecodzienny stempelek cenzora nr.2; zwraca uwagę zakodowany adres zwrotny Feldpost-Nr. 07 066D wydrukowany na formularzu.

120 PLN
5192

1942 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy BAB 24, karta wysłana 14.9 z obozu do Sieradza, nietypowy stempelek cenzora nr.9, zwraca uwagę zakodowany adres zwrotny Feldpost-Nr. 41 766 A wydrukowany na formularzu.

120 PLN
5193

1942 BAB 26 - jeniecki batalion budowlano-roboczy w Essen, karta datowana 20.IV wysłana z obozu do Wilna, pieczęć listowa poczty polowej z godłem III Rzeszy, nietypowy stempelek cenzora, zwraca uwagę zakodowany adres zwrotny "Feldpostnummer 02002 A" wydrukowany na formularzu.

150 PLN
5194

1942 Stalag XIID - karta datowana 13.XII z obozowego szpitala zapasowego w Bad Kreuznach do Łodzi, ponieważ przesyłka nie była wysyłana z obozu głównego, data wysyłki wpisana została ręcznie przez cenzora obok jego pieczątki z nr.45, dodatkowo stemple: REICH i informacyjny cenzury w języku polskim ".../ zabronione! W przeciwnym razie zostanie/ korespondencja/ bezwzględnie/ niedoręczona!/ Cenzura, M.-Stammlager XIID"; całość w dobrym stanie zachowania; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. Stanisława Barańskiego i Józefa Falkowskiego.

120 PLN
5195

1942 Internowanie w Szwajcarii - obóz Giswil, koperta na niebieskim papierze wydana nakładem YMCA, wysłana 19.I z obozu jako polecona do miejscowości Ciepła-Chójka poczta Golina, stempelek cenzora 380, zalepka i stemple cenzury niemieckiej, kasownik odbiorczy na odwrocie; ładna całość w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
5196

1942 Stalag VIG - listownik (form francuski) wysłany 12.12 z obozu do miejscowości Sompolno; niecodzienny niemy daownik nadawczy, stempelek cenzora nr.12; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

40 PLN
5197

1942 Oflag VIB Dössel - karta ozdobiona okolicznościową akwarelką ze staropolskim pozdrowieniem "ZDARZBÓG", na odwrocie dedykacja "na urodziny Jędrka w 1942 - 14.XII"; widoczne ślady szycia do listownika (por. aukcja 104 lot 22512) wskazują, że kartę wysłano poza obóz; bardzo dobry stan zachowania.

250 PLN
5198

1942 PRZESYŁKA NIEREGULAMINOWA część na odpowiedź listownika datowana 10.XII i wysłana z Londynu drogą lotniczą do oflagu VIB; znaczek angielski zdjęty przez niemieckie służby kontrolne, poszukujące ukrytych informacji; stempelki cenzury brytyjskiej T.188 i niemieckiej obozowej nr.1; przesyłki lotnicze przy wymianie korespondencji z jeńcami w obozach niemieckich były niedozwolone; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
5199

1942 Oflag IIB Arnswalde, rysunek wykonany kredkami przedstawiający wieżyczkę wartowniczą obozu z napisem "ARNSWALDE-Choszczno Oflag-IIB (WIEŻA WARTOWNICZA) wykonany na kalce o wymiarach 205x132 mm; dobry stan zachowania; na karcie albumowej.

500 PLN
5200

1942 Oflag VIIA Murnau, listownik wysłany z obozu do Marklowic Górnych, stempelek cenzora nr 5.

30 PLN
5201

100 PLN
5202

100 PLN
5203

1942 kartka z Wilna nadana 19.06.42 do oflagu VIIA w Murnau, stempel cenzury oflagu.

100 PLN
5204

1942 poczta internowanych w Szwajcarii, list służbowy YMCA wysłany z obozu w Münchenbuchsee w Bernie do Czerwonego Krzyża w Genewie, na odwrocie zalepka cenzury szwajcarskiej.

350 PLN
5205

1942 internowanie w Szwecji - list od porucznika marynarki Bronisławą Hackbeil internowanego członka załogi ORP "Sęp" wysłany 25.4.42 za pośrednictwem szwedzkiej poczty polowej nr. 800. Przesyłka zwolniona od opłaty pocztowej - czerwony stempelek "Post från internerad militär” i pieczątka szwedzkiej cenzury wojskowej - "Granskad av milibar myndighet”, datownik Sztokholm 25.4.42. List adresowany do szkoły korespondencyjnej (NKI-skolan), w której uczyli się niektórzy z internowanych marynarzy; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

W czasie wojny w Szwecji internowano załogi kilku polskich okrętów podwodnych; ORP "Sęp", ORP "Ryś" i ORP "Żbik", które nie zdołały przedrzeć się do Anglii. Łącznie 169 marynarzy. Ich korespondencja jest unikalna ze względu na niewielka liczbę internowanych.

800 PLN