Auction 111. Polish Kingdom

41667

320 PLN
41668

1851-54 list do Królestwa Polskiego, rosyjska koperta za 10+1 kop wydania z 1849 roku, o wymiarach 137x107 mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana 23.X z miejscowości Jakobstadt w Kurlandii do Warszawy; znak opłaty kreślony ręcznie, na odwrocie okrągły rosyjski datownik nadawczy ЯКОБШТАТЪ IAKOBSTADT 185? OKT 23, oraz datownik odbiorczy Warszawy z 15/11 i mały (12x12 mm) kwadratowy godzinnik warszawski "4/P"; przesyłka adresowana do Piotra Jakowlewa Lewickiego-Leontiewa dyżurnego generała Armii Zachodniej w Warszawie, który pełnił tutaj różne funkcje, m.in. wsławił się niechlubnie jako prezes Sądu Wojenno-Polowego z siedzibą w Pawilonie X Cytadeli, który skazał na karę śmierci ostatniego Dyktatora Powstania Styczniowego; dobry stan zachowania.

Fi.Ckr4II
1 000 PLN
41669

1852 obszar I Rzeczypospolitej - WILNO, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1849 roku, o wymiarach 138x107mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana z Wilna do Rygi, znak opłaty kreślony ręcznie, na froncie dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy grażdanką WILNO (ВИЛЬНО/ MAP 1852), a na odwrocie stempel odbiorczy POŁUCZENO (ПОЛУЧЕНО/ 11 MAPTA); całość z przebarwieniami w słabszym stanie zachowania, bardzo niska cena wywoławcza; użyta w Królestwie (Fi.8000.-).

Fi.Ckr7
400 PLN
41670

1854 około, obszar I Rzeczypospolitej - okolice DUBNA, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1849 roku, o wymiarach 137x107 mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana z terenów dawnego województwa wołyńskiego utraconego w 1793 roku, do miejscowości Salisburg (obecnie Mazsalaca na Łotwie); szczegółowa określona przez nadawcę droga: "Dubno, Riga und Rujen", znak opłaty unieważniony poprzez kreślenie, na odwrocie odbiorczy stempel Rygi ПОЛУЧЕНО (Dobin 40.4.03); nieuszkodzona, idealnie zachowana pieczęć lakowa nadawcy; dobry stan zachowania, taka koperta użyta w Królestwie.

Fi.Ckr4II
1 000 PLN
41671

1858 Królestwo Polskie - WARSZAWA; koszulka listu składanego z Warszawy do St.Petersburga opłaconego znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" i ząbkowaniem 14,5:15 (Fi.12000.-); znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; po prawej datownik nadawczy ВАРШАВА z 7.8., po lewej owalna kaszetka nadawcy, wewnątrz adnotacja o nadawcy - Leopoldzie Kronenbergu, najbogatszym obywatelu Królestwa, założycielu Banku Handlowego i Szkoły Handlowej w Warszawie; wyjątkowo ładny stan, fotoatest ekspert A.I.E.P. Z.Mikulski.

Fi.2x
7 000 PLN
41672

1858 KASOWNIK AMBULANSU POCZTOWEGO z Drogi Kolei Wiedeńskiej, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony został kasownikiem ambulansowym z kropką o średnicy 3,5 mm stosowanym w wagonach 2 i 4 (Fi.800+2500.-), znaczek ma przesycone klejem prześwitki na trzech narożnikach i kilka krótkich ząbków, mógł być dwukrotnie użyty, ale sam kasownik ambulansowy jest czytelnie odbity, średni stan zachowania.

Mi.5
1 100 PLN
41673

1858 obszar I Rzeczypospolitej - ŚWIĘCIANY, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1855 roku, o wymiarach 140x107mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana ze Święcian do Warszawy; znak opłaty kreślony ręcznie, na froncie dwuwierszowy stempel nadawczy СВЕНЦIАНЫ / 25 ДЕКАБРЬ 58 - Dobin 05.2.06.1.02 z przestawioną datą, ma ją zapisaną w formie dzień, miesiąc, rok zamiast typowego układu rok, miesiąc, dzień znanego z innych listów i literatury), na odwrocie duży godzinnik warszawski 3/P typu C; Święciany w III rozbiorze zajęte przez Rosję wróciły w granice Rzeczypospolitej w czerwcu 1919 roku i po okresie istnienia Litwy Środkowej znalazły się w 1922 roku w województwie wileńskim.

Fi.Ckr4II
1 500 PLN
41674

1858 Królestwo Polskie - SOKOŁÓWN, szeroko cięty pierwszy znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" (Fi.12000.-); unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 70 - Sokołów; to pierwszy znaczek będący w obiegu w Królestwie Polskim, użyty krótko po 15/27 marca 1858 roku, kiedy to wprowadzono obowiązek unieważniania znaczków kasownikiem numerowym, fotoatest Pelc.

Fi.I
Mi.1
10 000 PLN
41675

1858 Królestwo Polskie 161 - KŁOMNICE, CZERWONY KASOWNIK na ROSJI NR.1 - OSZUSTWO NA SZKODĘ POCZTY; unikalny list wysłany 9/7 z Kłomnic do Czarnogłowia k/Mińska opłacony dwukrotnie użytym pierwszym rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniono go czytelnie polskim kasownikiem numerowym 161 w kolorze CZERWONYM, w ekspedycji dworcowej Kłomnice koło Częstochowy, na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej; taki kasownik w kolorze czarnym ma bardzo wysoki współczynnik rzadkości - 9 punktów według M.A.Bojanowicza, obok datownik nadawczy typu IIIA z ręcznie wpisaną datą; znaczek został z całą pewnością dwukrotnie użyty, co było oszustwem na szkodę poczty - praktyka opisywana przez M.A.Bojanowicza, M.Miszczaka i Z.Mikulskiego; pod spodem widoczne są cyfra (słabo) i okręgi kasownika numerowego 1 - Warszawa, przybito na nim staranie czerwony kasownik numerowy 161 - Kłomnice, dla niepoznaki rozmazując nieco czarnego tuszu; to pierwsze takie oszustwo odnotowane w Kłomnicach; podczas zdejmowania z listu warszawskiego znaczek naddarto, co w tego typu przypadkach zdarzało się często; na nową kopertę naklejono go starannie i całość prezentuje się bardzo dobrze; w katalogu Fischera list z czerwonym kasownikiem 161 jest wyceniony 3,85 raza drożej od zwykłego; M.A.Bojanowicz odnotowuje dwa przypadki użycia czerwonego tuszu w Kłomnicach, tu zastosowano go na znaczku bardzo wysoko wycenianym w katalogach (Fi.45000x3,85=173250.-); atrakcyjnie niska cena wywoławcza, znacznie poniżej 30 procent ceny katalogowej, fotoatest Ceremuga A.I.E.P.

Fi.I
Mi.1
48 000 PLN
41676

1858 Królestwo Polskie 120 - KIELCE; kompletny list z Kielc do Warszawy opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze o grubości 0,11 mm, ze znakiem wodnym "cyfra 1" i ząbkowaniem 14,5:15 (Fi.12000.-); znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowymi 120 - Kielce, który to obowiązek wprowadzono 15/27 marca 1858 roku, po prawej datownik nadawczy typu IIIC z 18/7, a na odwrocie datownik odbiorczy z Warszawy tego samego typu z 19/7 i okrągły godzinnik odbiorczy 9/R; list zachował się w świetnym stanie, ma pełną pięknie napisaną treść i adnotacje o nadejściu, wszystkie stemple są czysto odbite, nawet złamana przy otwarciu pieczątka lakowa jest kompletna; znaczek ma bardzo intensywne barwy, a na lekko niedoklejonym narożniku są pozostałości oryginalnej gumy; tak zachowanych kompletnych listów nie spotyka się często; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.II
Mi.2x
10 000 PLN
41677

1858 Królestwo Polskie 138 - RADOM; znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" o grubości 0,10 mm oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 138 - Radom, w urzędzie pocztowym na trakcie z Warszawy do Krakowa, krótko po 27 marca 1858 roku - kiedy to wprowadzono do użycia kasowniki numerowe; jest rzadki, gdyż w większości urzędów w dalszym ciągu używano dostarczonych wcześniej znaczków za 10 kop. wydania z 1857 roku, które ząbkowania nie posiadały; dodatkowo odmiana na cieńszym papierze jest w Królestwie spotykana sporadycznie; poza lekkim śladem tekstu na odwrocie zachowany w bardzo dobrym stanie.

Fi.II
Mi.2y
2 000 PLN
41678

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5 (Fi.1200.-); unieważniony bardzo czytelnie polskim okrągłym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, który musiał zostać użyty przed 1860 rokiem, gdyż w momencie powrotu do obiegu znaczków rosyjskich (1865) był już wycofany i zastąpiony kasownikami kwadratowymi (1864); wyjątkowo piękny stan zachowania.

Fi.V
Mi.5
900 PLN
41679

1858-65 Królestwo Polskie 110 - IWANISKA, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony przed 1860 lub w 1865 roku unikalnym polskim kasownikiem numerowym 110 - Iwaniska (odmiana o wysokości cyfr 7 mm), w małej ekspedycji pocztowej na trakcie z Opatowa do Michałowic; ma on najwyższy - 10 współczynnik rzadkości według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza (Fi.800 + 4000.-); lekko uszkodzony rysunek draperii, poza tym w bardzo ładnym stanie, oferowany na fragmencie strony z eksponatu wystawowego M.A.Bojanowicza.

Fi.V lub 5
3 600 PLN
41680

1858 znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" oraz z ząbkowaniem 14,5:15, znaczek unieważniony stemplem numerowym z Warszawy z liczbą 1 w czterech okręgach, ładny stan zachowania, na odwrocie podpis ołówkiem Bojanowicz. fotoatest Pelc.

Mi.2
500 PLN
41681

Mi.6
900 PLN
41682

Mi.7
1 400 PLN
41683

1859 obszar I Rzeczypospolitej 163 - BERDYCZÓW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego o ząbkowaniu 12,5, skasowany rosyjskim kasownikiem numerowym 163 - Berdyczów, w bardzo ładnym stanie, użyty w Królestwie Polskim (Fi.800.-).

Mi.5
200 PLN
41684

1859 koperta poczty miejskiej w Warszawie w ładnym stanie, gwarancja.

Fi.Ck3
800 PLN
41685

1859 koperta poczty miejskiej w Warszawie w bardzo ładnym stanie, gwarancja i oznaczenie.

Fi.Ck4IIy
2 000 PLN
41686

1859 koperta poczty miejskiej w Warszawie w ładnym stanie, gwarancja i oznaczenie.

Fi.Ck5IIy
1 500 PLN
41687

240 PLN
41688

1860 pierwszy polski znaczek, typograficzne fałszerstwo "poznańskie" w fazie "produkcyjnej", znakomita robota drukarza - fałszerza, rzadko spotykane, ciekawy materiał porównawczy.

Fi.1 FFi
Mi.1 false
1 800 PLN
41689

Fi.1a
Mi.1a
1 400 PLN
41690

1860 Królestwo Polskie - USZKODZONE OBA GÓRNE NAROŻNIKI, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach zielonkawoniebieskim i jasnoróżowokarminowym na średnim papierze z cienką gumą, która nieco wchłonęła się w porowaty papier; znaczek jest bardzo staranie wydrukowany i pochodzi z wczesnej fazy; klisza niebieska z początkowym, ale wyraźnym stadium błędu "uszkodzone oba górne narożniki", klisza czerwona bardzo ładnie odbita z pełną cienką obwódką wokół tarczy przerwaną tylko w jednym miejscu; ładne żywe kolory, oryginalne gumowanie na całej powierzchni, na środku pozostałości lekko błyszczącej gumy z podlepki; bardzo ładne ząbkowanie z kilkoma nieco słabszymi ząbkami, sygnowany, gwarancja słynny ekspert francuski i międzynarodowy Calves.

Fi.1ac B12
18 000 PLN
41691

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i karminowej o odcieniach ciemnych unieważniony miejscownikiem Kibart z data nadania 17/5, znaczek z poz. 21 z charakterystycznym uszkodzeniem ramki w dolnym lewym narożniku i pękniętą literą T, fotoatest Pelc.

Fi.1b
Mi.1b
2 600 PLN
41692

1860 pierwszy polski znaczek w barwach karminowej i niebieskiej o odcieniach ciemnych na kompletnym składanym liście z Grójca do rafinerii w Elżbietowie, znaczek unieważniony stemplem numerowym Grójca z liczbą "12" w czterech okręgach, stopień rzadkości według Bojanowicza 4 punkty w dziesięciostopniowej skali rzadkości, miejscownik dwujęzyczny Grójca "ГРОEЦЪ / GRÓJEC" w ramce, list nadany 20 marca 1860 roku z początków obiegu pierwszego polskiego znaczka, stąd zapewne jest to egzemplarz z pierwszego nakładu, znaczek użyty dwukrotnie na szkodę poczty, pod kasownikiem Grójca słabo widoczny najprawdopodobniej stempel ambulansowy, pieczęć lakowa "..CUKROWNIA MAIERHOF.." na odwrocie, list w pięknym stanie, dekoracyjny i bardzo rzadki walor.

Fi.1b
Mi.1b
38 000 PLN
41693

1860 pierwszy polski znaczek w barwach karminowej i ciemnoniebieskiej o odcieniach ciemnych stemplowany kasownikiem numerowym Kalisza, z liczbą 191 w czterech okręgach, znaczek na papierze cienkim z prześwitującym rysunkiem znaczka na odwrocie, ładny stan zachowania, fotoatest Pelc.

Fi.1bbu
Mi.1b
2 100 PLN
41694

1860 Królestwo Polskie - MIŃSK MAZOWIECKI, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym, czytelnie unieważniony rzadszym polskim kasownikiem numerowym 5 - Mińsk Mazowiecki, kasownik ma wysoki 7 współczynnik rzadkości według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; znaczek jest naddarty, w miejscu sklejenia przybrudzony, a na odwrocie ma stempelek aukcjonera i eksperta Moldenhauer Oslo, poza tym bardzo ładny stan zachowania, sygnowany Ferle.

Fi.1bc
1 080 PLN
41695

1860 około, list z Rosji do Płocka, całostka rosyjska za jeden Łut + 1 Kop., znak opłaty kreślony, stempel odbiorczy z Płocka, fotoatest Pelc.

Mi.U4B
1 200 PLN
41696

1860 list (z treścią w środku) z Rudy Guzowskiej do Huszlewa, stemple tranzytowe z Warszawy, opłata gotówkowa 10 kop., gwarancja.

350 PLN
41697

1861 list na rosyjskiej całostce z Mikołajewa koło Chersonia do Gostynina, na odwrocie pieczęć lakowa i stempel odbiorczy Gostynina, dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania, gwarancja.

Fi.Ckr7I
2 200 PLN
41698

1861 kompletny składany list zagraniczny wysłany 20 maja z Warszawy do Francji, mały stempel nadawczy typu IIIC, stempelek "11" określający wysokość opłaty w ruchu tranzytowym i "P.35", list przewieziony ambulansem relacji Wrocław-Berlin (BRESLAU-BERLIN), stemple kraju pochodzenia: pruski - "AUS RUSSLAND" i francuskie "PREUSSE 2 ERQUELINES", stempel odbiorczy z Reims, dobry stan zachowania.

50 PLN
41699

1862 koperta rosyjska wydania z 1855-1861 nadana 31.03.62 z Witebska do Warszawy, koperta ze znakiem wartości na środku klapy koperty, orzeł z wąskim ogonem, znak wodny II, gwarancja z oznaczeniem.

Fi.Ckr 7 I
1 200 PLN
41700

1862 Królestwo Polskie, kompletny list zagraniczny z pełną treścią wysłany 23/12 z Warszawy do Bordeaux, mały stempel nadawczy typu IIIC, pruski okrągły graniczny stempel ambulansowy określający jednocześnie kraj pochodzenia: "AUS POLEN über EISENB.POST-BÜR.XI./ PORTO" (Feuser +200DM); stempelki: "11" i "P.33.", adnotacje dotyczące wysokości opłat pocztowych na różnych etapach podróży listu; stempel tranzytowy PREUSSE VALENCIENNES; dodatkowo owalny stempelek nadawcy "FR:FUCHS WARSCHAU"; dekoracyjna całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w bardzo dobrym stanie zachowania.

400 PLN
41701

1863 Królestwo Polskie - EGIPT, BARDZO RZADKI KIERUNEK WYSYŁKI; koperta wysłana z Lublina - po prawej datownik nadawczy LUBLIN z dnia 22.12, do profesora Antoniego Wagi, adresowana na poste restante w Kairze; list opłacono 57¾ gotówką w rozbiciu na opłatę wewnętrzną, sumę tranzytu i recepis, nad obliczoną opłatą stempelek "FRANCO" informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę, dodatkowe naliczenia etapowe niebieską kredką po obu stronach koperty; na środku czerwony pruski kolejowy stempel graniczny "AUS POLEN über EISENB. POST-BÜR.XI/ FRANCO" z 26.12, a obok włoski "Franca"; na odwrocie stemple tranzytowe z Triestu 29.12. i Aleksandrii "POSTA EUROPEA - ALESSANDRIA" 18 GENN.(Styczeń) oraz odbiorczy z Kairu "POSTA EUROPEA - CAIRO" z 19 GENN.; list był przez lata ozdobą fantastycznej kolekcji korespondencji zagranicznej z i do Egiptu; w 2009 roku po aukcji w Corinphila - fragment strony z katalogu aukcyjnego na trzeciej ilustracji, znalazł się w równie ciekawym zbiorze korespondencji, tranzytem przesyłanej przez Triest; teraz jest szansa na włączenie tego wspaniałego listu do zbioru Królestwa Polskiego, to niezwykła przesyłka i dodatkowo w doskonałym stanie zachowania.

Adresat listu profesor Antoni Waga to polski zoolog, przyrodnik, pisarz, poeta, krytyk literacki i pedagog - uczył między innymi C.Norwida. Człowiek wielu talentów, był wybitnym ornitologiem i entomologiem - badał faunę polską, w szczególności owady, pająki i wije. Żył 91 lat.

W trakcie licznych podróży naukowych wspólnych z braćmi Aleksandrem i Konstantym Branickimi, dotarł m.in. do Egiptu - tu otrzymał oferowany na aukcji list, Nubii i Syrii (1862–1864), na Półwysep Iberyjski, do Algierii i Sudanu (1866–1867). Eksponaty archeologiczne z wyprawy egipskiej znalazły się później w zbiorach suskich, zebrane okazy przyrodnicze przekazane zostały do Gabinetu Zoologicznego Uniwersytetu Warszawskiego, a uniwersyteckie Muzeum Starożytności otrzymało od Branickich dwa egipskie sarkofagi z mumiami. Braniccy skupowali podczas wyprawy rękopisy koptyjskie, które ostatecznie znalazły się w posiadaniu Akademii Umiejętności w Krakowie.

24 000 PLN
41702

1864 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminowym unieważniony rzadszym warszawskim kasownikiem numerowym 1 - cyfra z ozdobną stopką w sześciu kwadratach (Fi.2600+3200.-)stosowanym wyłącznie na jesieni 1864 roku; dodatkowo ma niewielką usterkę prawego dolnego narożnika wewnętrznej ramki, żywe kolory, piękne ząbkowanie i jest czysto i czytelnie skasowany, gwarancja i opis.

Fi.1bc
5 600 PLN
41703

240 PLN
41704

1865 Królestwo Polskie BW (DROGA) BYDGOSKO WIEDEŃSKA, bardzo rzadka kombinacja - użycie dwóch odległych w czasie wydań do opłacenia listu; wycinek ze znaczkami rosyjskimi za 10 kop., jeden wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5, drugi wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; oba czytelnie unieważnione polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska, rosyjskie oznaczenia typu ząbkowania ołówkiem, ładny stan.

Fi.5, 15y
Mi.5, 15y
3 200 PLN
41705

1865 Królestwo Polskie - AMBULANS DB wagon 6; parka znaczków rosyjskich za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego z ząbkowaniem 12,5; oba unieważnione unikalnym polskim kasownikiem ambulansowym DB - Droga Bydgoska, typ - standardowe litery z kropką po D, który był stosowany w wagonie pocztowym numer 6; (na rosyjskim znaczku Fi.24000.-) na innych parkach niespotykany; wycinek znajdował się w świetnych kolekcjach F.Mertensa, A.Faberge - adnotacja o dacie zakupu od F.Mertensa na odwrocie, M.A.Bojanowicza - jego gwarancja na odwrocie, a ostatnio u G.Denisenki, zachował się w świetnym stanie, a znaczki mają czyste żywe barwy, gwarancja Bojanowicz.

Mi.6
20 000 PLN
41706

1865 Królestwo Polskie 1 - WARSZAWA OŚMIOKĄTNY, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony bardzo czytelnie odbitym polskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa (Fi.900.-), bardzo ładny stan.

Mi.6
800 PLN