The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 111. Pre-stamp period

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
41311

1723 oraz 1780, dwa kompletne składane listy z Rydzyny i Głogowa na stronie eksponatu filatelistycznego.


480 PLN
41312

1779 kompletny składany list wysłany z Mitau (Jełgawa) do Pernau (dzisiaj w Estonii), pieczęć poczty królewskiej z Mitau, wczesne użycie tego stempla, list w pięknym stanie, fotoatest Pelc.


3 500 PLN
41313

1784 Galicja - Mikulińce - XVIII wieczny list z okresu przedstemplowego, ekspedycja pocztowa w Mikulińcach funkcjonowała w latach 1773-1810 i potem w 1816; znajdowała się na trakcie III Lwów - Biłka - Gliniany - Złoczów - Zborów - Kozłów - Mikulińce i dalej przez Zaleszczyki do Czerniowców, przez Mikulińce prowadził także trakt IV w kierunku Husiatynia i Kamieńca Podolskiego zwany potem Traktem Podolskim, do tej pory nie odnotowano istnienia stempla nadawczego z Mikulińca; mimo iż było to wymagane nadający przesyłkę nie umieścił na niej nazwy miejscowości, uczynił to odręcznie poczmistrz w lewym górnym rogu strony adresowej; list zgodnie z taryfą z 15.IV.1780 roku został opłacony 8 krajcarów przez odbiorcę - adnotacja czerwoną kredką na froncie; na odwrocie odbito lwowski stempel nadejścia "L .. Deз" - powiększenie na trzecim skanie.

Pierwsze stemple pocztowe w Galicji często były wzorowane na polskich, tylko zamiast korony miały dwugłowego orła, w sumie znane są tylko z czternastu miejscowości i były stosowane dość chaotycznie, jeśli na liście wpisano nazwę miejscowości, nie trzeba było go stemplować, choć czasem to robiono, jeśli nie wpisano, stawiano stempel lub poczmistrz wpisywał nazwę miejscowości odręcznie; takimi listami dokumentuje się małe galicyjskie ekspedycje; w dniu 6.03.1793 roku Komora Nadworna wprowadziła obowiązek wpisywania miejscowości nadania i do 1818 roku stempli nadawczych już nie stosowano; kiedy 1.01.1818 wprowadzono obowiązek stosowania stempli nadawczych okres przedstemplowy w Galicji formalnie się zakończył.

Z archiwum Mniszchów znanych jest kilka listów z różnych innych miejscowości, żaden nie zachował się w takim dobrym stanie z pełną czytelną treścią jest ciekawie łacińsko datowany 16.X-ris.84 (X od łacińskiego decembris) - kompletna treść na czwartym skanie, druga kartka ma mały ślad przywarcia do laku - zabezpieczenie przed wyjęciem listu z koperty, zachowanie się ponad 225 letniego dokumentu w tak fantastycznym stanie jest niespotykane.


4 000 PLN
41314

1787-94 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, obwoluta listu z Warszawy adresowanego do hrabiego Mniszech we Lwowie; list oznaczono pieczęcią nadawczą II typu inicjałowego (francuskiego) - litera W wiązana z dwóch liter V, opłata 8 groszy polskich - odręczna adnotacja na froncie, na odwrocie pieczęć lakowa, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Z.Wiatrowski


680 PLN
41315

1790/1812 Kwit cedułowy -dwujęzyczny niemiecko - polski blankiet formularzowy (nieużyty) z okresu budowy sieci dróg, kiedy to za przejazd pobierano opłaty w tzw. domach szosowych. Były to domy budowane na przełomie XVIII i XIX wieku przy drogach w Prusach - Wielkopolska, Pomorze, Śląsk, gdzie pobierano opłaty za przejazd. Pieniądze były przeznaczane na budowę kolejnych dróg oraz utrzymanie użytkowanych. Opłaty pobierano w zależności od rodzaju pojazdu.


250 PLN
41316

1790/1812 Kwit cedułowy -dwujęzyczny niemiecko - polski blankiet formularzowy (nieużyty) z okresu budowy sieci dróg, kiedy to za przejazd pobierano opłaty w tzw. domach szosowych. Były to domy budowane na przełomie XVIII i XIX wieku przy drogach w Prusach - Wielkopolska, Pomorze, Śląsk, gdzie pobierano opłaty za przejazd. Pieniądze były przeznaczane na budowę kolejnych dróg oraz utrzymanie użytkowanych. Opłaty pobierano w zależności od rodzaju pojazdu.


250 PLN
41317

1796 koperta wartościowa z Rawitz (Rawicza) prawdopodobnie z depozytu miejscowego sądu, pięknie zachowane pieczęcie sądowe. Doskonały stan zachowania.


700 PLN
41318

1804 obszar I Rzeczypospolitej - RYGA jednowierszowy w ramce stempel rosyjski z napisem łacińskim RIGA (Dobin 40.1.02), czytelnie odciśnięty na kompletnym liście do Goldyngi (Goldingen); w 1561 roku Inflanty zostały lennem Rzeczypospolitej, Ryga była wówczas największym portem Inflant i jednym z największych na Bałtyku; w 1580 po pokonaniu Iwana Groźnego król Stefan Batory triumfalnie wjechał do Rygi; w 1605 w bitwie pod Kircholmem pod Rygą 4-tysięczne wojska polsko-litewskie pod dowództwem hetmana Chodkiewicza rozgromiły 11-tysięczną armię szwedzką, a król szwedzki musiał salwować się ucieczką; 25.IX.1621 roku Szwedzi zdobyli Rygę i nie powróciła ona już do Rzeczypospolitej; Goldynga była stolicą Kurlandii i siedzibą książąt kurlandzkich, miasto wraz z całą Kurlandią zostały w III rozbiorze zagarnięte przez Rosję; stemple nadawcze z przełomu XVIII i XIX wieku wprowadzone na obszarze zaboru rosyjskiego po rozbiorach i stosowane w okresie do końca wojen napoleońskich są bardzo rzadkie; zgrabny walor w dobrym stanie zachowania.


800 PLN
41319

1806 No 19 GRANDE ARMEE - Wielka Armia Napoleońska, koperta francuskiego listu wojskowego nadanego 31.07.1806 z miejscowości Leitkirch (Niemcy) do Francji, na froncie odbity stempel "No 19. / GRANDE - ARMEE" w barwie czarnej używany do przesyłek pocztowych przez ruchomy urząd poczty polowej Wielkiej Armii przydzielony do 1. Dywizji Piechoty VI Korpusu. Taryfa pocztowa wynosiła 5 decime (50 centimes), którą uiścił odbiorca listu. Fotoatest Drzewiecki.


540 PLN
41320

1807 No 43 GRANDE ARMEE - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich - stacjonarny urząd pocztowy Wielkiej Armii działający w Warszawie, kompletny z pełną treścią list z wczesnego okresu Księstwa Warszawskiego datowany 4.10 w Warszawie wysłany do Baune we Francji, wyjątkowo czytelnie odbity czarnym tuszem dwuwierszowy stempel nadawczy - No 43 GRANDE ARMEE, na froncie odręczna adnotacja o wysokości porta (cyfra 6) - według artykułu Z.Wiatrowskiego "Poczta Wielkiej Armii w XIX wieku (na obszarze dzisiejszych ziem polskich)" - "Filatelistyka" 4/2001: "Dla przekazywania informacji zorganizowano we francuskich oddziałach Wielkiej Armii pocztę z posuwającymi się wraz z nimi urzędami poczty polowej (od dywizji w górę) oraz stacjonarne urzędy pocztowe na zajętych obszarach. [...] Poczty stacjonarne były podzielone rewirami ze względu na dużą powierzchnię zajętych terenów. Te stacjonarne poczty z reguły były urządzane na utartych szlakach handlowych i pocztowych [...]" na głównej linii komunikacyjnej między Prusami Wschodnimi a Francją, na terenie Księstwa Warszawskiego działał urząd stacjonarny z numerem 43, który w tym okresie znajdował się w Warszawie, według niemieckiego podręcznika poświęconego historii poczty Wielkiej Armii (1995), do tej pory znanych jest tylko kilka listów wysłanych z tego urzędu!!! bardzo dobry stan zachowania, wspaniały walor do zbioru poczt wojskowych; francuska gwarancja V.POTHION


4 000 PLN
41321

1807 No 48 GRANDE ARMEE - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, koperta francuskiego listu wojskowego nadanego z Malborka do miejscowości Chatellerault we Francji, na froncie unikalny stempel "No 48 PORT PAYE / GRANDE -ARMEE" w barwie czerwonej używany do opłaconych przez nadawcę przesyłek pocztowych przez pocztę polową Wielkiej Armii w kwietniu 1807, tylko w Malborku, do obsługi 3. Dywizji Kirasjerów (ciężkiej jazdy). Taryfa pocztowa 11 decime (110 centimes) - adnotacja na odwrocie koperty. Fotoatest Drzewiecki.


3 600 PLN
41322

1808 No 50 GRANDE ARMEE - Wielka Armia Napoleońska, list wysłany z Magdeburga do Paryża, czysto odbity stempel nadawczy "Nº 50 GRANDE ARMEE" i odbiorczy paryski na odwrocie, list z pełna treścią w bardzo dobrym stanie, fotoatest Jendroszek.


5 000 PLN
41323

1808 "No.22 GRANDE ARMÉE" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich,1 Dywizja Piechoty gen.Saint-Hilaire (w składzie 4 korpusu marszałka Soult'a); list datowany 1 sierpnia w Warszawie adresowany do Vendegies-au-Bois wdepartamencie Nord we Francji, czytelna czerwona odbitka stempla nadawczego "No.22 GRANDE ARMÉE", papier listowy ze znakiem wodnym; odręczna adnotacja o wysokości porta "8" (décimes); w połowie roku 1808 Napoleon przygotowywał wojska do działań przeciw Anglikom w Hiszpanii, kompletny dokument w bardzo dobrym stanie zachowania; ta poczta jest pierwszy raz oferowana na naszej aukcji i co u nas rzadkie ma gwarancję S.Teisseire.


3 200 PLN
41324

1810 Księstwo Warszawskie, obwoluta listu do Dyrekcji Poczty w Warszawie, rzadki stempel opłaty granicznej urzędu pocztowego w Międzyrzeczu na trasie Berlin - Warszawa, stempel użyty prawdopodobnie bez naliczania opłat pocztowych z racji korespondencji pomiędzy urzędami pocztowymi zwolnionymi z opłat pocztowych, na odwrocie przełamana pieczęć lakowa nadawcy z godłem i napisem "GENERAL POST AMT GA....", rzadkie użycie stempla już w 1810 roku, list napisano 7 grudnia 1810 roku, a z notatki wewnątrz listu rozpatrywano jego treść w Warszawie 17 grudnia 1810 roku.


3 900 PLN
41325

1812 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).


80 PLN
41326

1814 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).


80 PLN
41327

1817 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).


80 PLN
41328

1817 lub po, list wysłany 18 11 z miejscowości Dyminek do Szczecina, jednoobrączkowy czarny datownik nadawczy DEMMIN, na odwrocie częściowo czytelna pieczęć lakowa nadawcy i stempelek nadejścia; papier ze znakiem wodnym "Leiftenow"; bardzo dobry stan zachowania.


100 PLN
41329

1820 półtorałutowy list wysłany z Miechowa do Kielc, idealnie odciśnięty czerwony jednowierszowy (26x5 mm) stempel nadawczy typu IIA MIECHÓW z dopisaną niebieskim atramentem datą "d 7 febr"; tym samym kolorem odnotowano masę przesyłki "1½"; u dołu dwukrotny dopisek "pilno" i pełna data nadania listu "5 Luty 820"; co ciekawe urzędnik pocztowy niebieskim atramentem w prawym dolnym rogu przesyłki również dopisał "pilno", po czym napis zaczerniono; adnotacja "IRC" zwalniająca przesyłkę od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


400 PLN
41330

1820 kompletny składany list Z Gostynia (słabo odbity jednowierszowy stempelek) przez Lissa (Leszno) do Fraustadt (Wschowa).


100 PLN
41331

1821 koszulka (datowana) listu wysłanego z Podgórza do Starego Sącza, czarny jednowierszowy stempel nadawczy "Podgorze", papier ze znakiem wodnym; przesyłka w całości opłacona przez nadawcę i zgodnie z ordynacją przekreślona czerwoną kredką dwukrotnie na ukos, na odwrocie adnotacja "4" i ładnie zachowana kompletna pieczęć lakowa nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.


120 PLN
41332

1822 lub po, koszulka listu na koszt odbierającego wysłanego z Sieradza do Łasku, czarny jednowierszowy stempel nadawczy z dopisaną ręcznie, w formie ułamka, datą "18/8", dopisek "na koszt" z wpisaną niebieskim atramentem wysokością porta "30" gr jakie winien opłacić adresat; na odwrocie negatywowa pieczęć nadawcy i dopisek - dużymi cyframi - "20"; walor w dobrym stanie zachowania (koszulka z niewielkim rozdarciem).


140 PLN
41333

1824 lub po, koszulka list wysłanego z miejscowości Strzelno do Bydgoszczy, duży dwuwierszowy stempel nadawczy STRZELLNO 10:MAY, obok tego samego typu stempel urzędu przejściowego w Inowrocławiu INOWRAZLAW 10 MAI; list adresowany po polsku z dopiskiem "Int Duchowny", papier ze znakiem wodnym przedstawiającym godło pruskie z podpisem CGBRAUN"; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


500 PLN
41334

1827 - ZA OPŁATĄ PORTORYI - koszulka listu na koszt adresata wysłanego 4.X z Warszawy do Kalisza z adnotacją "Za opłatą portoryi"; dużymi niebieskimi cyframi wpisano wysokość opłaty "30" gr (list 1 łutowy); rzadki dwuwierszowy stempel nadawczy (29x4,5 mm) WARSZAWA 4 OCTOBs, w lewym dolnym rogu listu wpisana data w formie ułamka "2/10 27"; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem Królestwa Polskiego "KOMMIS:RZĄD:WYZN:RELIG:OŚWIEC:PUBLICZNEGO/ PIECZĘĆ EXPEDYCYI" (Komisja Rządowa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego); do końca 1824 roku przesyłki urzędowe płatne przez adresata oznaczano odręcznym napisem "Interes Prywatny", a od 1825 "za opłatą portoryi" lub "Interes prywatny za opłatą portoryi", co ciekawe w tym samym czasie przy przesyłkach urzędowych wysyłanych na koszt państwa zastąpiono odręczne adnotacje specjalnymi stempelkami; bardzo dobry stan zachowania.


500 PLN
41335

1827 kompletny składany z Lublina do Chełma, stempel nadawczy Lublina typ IB.


60 PLN
41336

1827 obwoluta listu urzędowego z Berlina do Generalnej Dyrekcji Poczt w Warszawie, pieczęć lakowa Królewskiego Pruskiego Urzędu Pocztowego w Berlinie, stempel graniczny z Słupcy typu IB.


250 PLN
41337

1828 obwoluta listu z Torunia do Kwidzyna.


70 PLN
41338

1828 obwoluta listu urzędowego z Berlina do Generalnej Dyrekcji Poczt w Warszawie, pieczęć lakowa Królewskiego Pruskiego Urzędu Pocztowego w Berlinie.


450 PLN
41339

1829 list z treścią wysłany z miejscowości Łobżenica do Szczecinka (Neustettin), czarny dwuwierszowy stempel nadawczy LOBSENS 23/8; bardzo dobry stanie zachowania.


60 PLN
41340

1830 około, PORTO ZAGRANICZNE - SŁUŻEWO, list wysłany z Gdańska do Królestwa Polskiego, na odwrocie czerwony stempelek "Porto Zagr." , na froncie stempel odbiorczy Służewa.


1 200 PLN
41341

1831 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Podhorzec do Lwowa, czarny jednowierszowy w owalnej ozdobnej ramce stempel nadawczy "Podhorce" z dopisaną w formie ułamka datą wysyłki"1/10" z podaniem - co rzadkie - roku "(18)31" na froncie czerwoną kredką oznaczona waga przesyłki 1/2 łuta, na odwrocie czarny dwuwierszowy, łukowy stempel odbiorczy LEMBERG 2 Oct 831 i zalepka nadawcy, papier ze znakiem wodnym; bardzo dobry stan zachowania.


500 PLN
41342

1833 kompletny list z pełną treścią wysłany 20 8 z Warszawy do Grodziska, okrągły datownik nadawczy typu IIIC o średnicy 23 mm, w lewej dolnej części strony adresowej wpisana data wysyłki w formie ułamka "20/8" z podaniem - co rzadkie - roku "(18)33"; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) z podpisem urzędnika; papier ze znakiem wodnym przedstawiającym głowę z profilu w wieńcu laurowym i napis "E.H. GUZOW"; na odwrocie pieczęć nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.


120 PLN
41343

1833 obwoluta listu z Sanoka do Wiednia, stempelek FRANCA z data nadania w kolorze czerwonym.


90 PLN
41344

1834 kompletny list z pełną treścią wysłany z miejscowości Jastrowie do Szczecinka (Neustettin), czarny dwuwierszowy stempel nadawczy IASTROW 10 9; bardzo dobry stanie zachowania.


60 PLN
41345

1834 kompletny składany list z Krotoschin (Krotoszyna).


50 PLN
41346

1836 kompletny list urzędowy wysłany z Oświęcimia do Lwowa, czarny jednowierszowy w owalnej ozdobnej ramce stempel nadawczy OSWIECIM, na froncie czerwoną kredką oznaczona waga przesyłki 1/2 łuta, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy Lemberg 20 OCT:1836; bardzo dobry stan zachowania.


400 PLN
41347

1837 SŁUŻEW zamiast SŁUŻEWO - list ze Służewa do Włocławka, czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy (21x3,5 mm) SŁUZEW 24 OCTOB znane użycie z lat 1837-39, dopisek "SCR" (Służba Cywilna Rządowa) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


350 PLN
41348

1839 STEMPEL Z ODWRÓCONYMI CYFRAMI W DACIE - kompletny list z pełną treścią wysłany ze Sławna do Koszalina, czarny dwuwierszowy dwuwierszowy stempel nadawczy SCHLAWE 01 JULI z odwróconymi cyframi "0⇂", poniżej okrągły stempel odbiorczy COESLIN 11/7; całość w bardzo dobry stanie zachowania.


400 PLN
41349

1839 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Gródka do Przemyśla, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy GRODEK 22 MAY, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy Przemysl 23 Mai. 1839; dobry stan zachowania.


150 PLN
41350

1839 list urzędowy (druk) wysłany ze Stryja do Przemyśla, trzywierszowy stempel nadawczy STRY 20/1 1839, na odwrocie dwuwierszowy stempel odbiorczy Przemysl 22 Aug 1839 i zalepka nadawcy; dobry stan zachowania (narożnik karty częściowo zbutwiały).


150 PLN