Auction 109. WW2 military postage

23873

1942 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.

100 PLN
23874

100 PLN
23875

Fi.1-3 (10-12)
2 000 PLN
23876

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek cięty za 50 gr. poz.5, na oryginalnym wycinku z Monitora (Fi.800.-), dodatkowo znaczne przesunięcie nominału względem rysunku.

Fi.1A (10)
800 PLN
23877

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - prawostronnie cięty znaczek za 50 gr. poz.10, unikalny egzemplarz pochodzący z niedawno odnalezionej niewielkiej partii znaczków z ręcznie nakładaną gumą - jest to dobrze widoczne na nie przyklejonych do wycinka fragmentach znaczka; w 2015 roku odnaleziono pierwszy oryginalnie gumowany egzemplarz czysty, choć wcześniej - "Filatelista" 7/1957, pisał o nich M.Perzyński "...Nakład wynosił około 35 tys. sztuk znaczków - łącznie - wszystkich wartości. Znaczki te zarówno definitywne jak i próby nie były gumowane, z wyjątkiem znaczka za 50 gr., którego kilkanaście arkuszy podgumowano"; kilkanaście arkuszy to zaledwie sto kilkadziesiąt sztuk znaczków, z których większość pewno zużyto już w marcu; prawostronnie cięte są tylko znaczki z poz.5 i 10 tego arkusza; oferowany egzemplarz jest skasowany na wycinku fioletowym datownikiem T.P.P. w dniu 8 III 1943; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je do opłaty doręczanej prasy podziemnej.

Fi.1B
1 800 PLN
23878

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - ząbkowany znaczek za 50 gr. (Fi.350.-) z poz.10 w arkuszu, zdjęty z oryginalnej przesyłki, na której był naklejony klejem kostnym - charakterystyczne przebarwienie widoczne na odwrocie, znaczek jest unieważniony rzadkim dwuwierszowym stemplem WARSZAWA z datą w drugim wierszu, zachowany w ładnym stanie i bardzo ciekawy.

Fi.1B
800 PLN
23879

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 1 zł. na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI.; przyklejony klejem kostnym znaczek pochodzi z poz.8 w arkuszu i ma widoczne na drugim skanie błędy powstałe w trakcie eksploatacji formy "zieloną plamę w lewym dolnym narożniku znaczka" i "białą otoczkę w górnej linii ramki z wartością nominalną"; całość - cenny dokument z okresu okupacji, zachowany w świetnym stanie.

Fi.2 B
4 000 PLN
23880

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 1 zł. z błędem powstałym przy czyszczeniu formy na poz.9 "duża nieregularna biała plama zachodząca na ogon orła polskiego i głowę niemieckiego oraz na rysunek bomby", dodatkowo ciekawy błąd powstały w trakcie eksploatacji formy "ścięte ukośnie cyfra 1 u góry i litera z w zł na dole oraz uszkodzony dwukropek po zł".

Fi.2 B
600 PLN
23881

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - kasowany znaczek za 1 zł. (Fi.400.-); z błędem na poz.10 powstałym podczas czyszczenia formy "przerwa w górnej zewnętrznej linii ramki z wartością nominalną", znaczek unieważniony datownikiem T.P.P. w dniu 5.V.1943 na wycinku, piękny stan zachowania.

Fi.2 B
600 PLN
23882

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 2 zł. (Fi 300.-), z błędem powstałym podczas eksploatacji formy na poz.4 "Szkocja w innym kolorze jak Anglia".

Fi.3 B
600 PLN
23883

1943 Tajna Poczta Polska, stemplowane znaczki drugiego wydania.

Fi.10-2
350 PLN
23884

1943 Tajna Poczta Polska, znaczki drugiego wydania, znaczek z gen. Sosnkowski gumowany, pozostałe znaczki bez gumy.

Fi.10-2
400 PLN
23885

Fi.13-16
1 600 PLN
23886

1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, ekspresowa karta pocztowa wysłana z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK, który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju, okrągły stempel cenzury Wehrmachtu, a na odwrocie ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu.

Fi.73, 74, 86, Cp9b
200 PLN
23887

Fi.FFi
300 PLN
23888

Mi.831-42
50 PLN
23889

25 PLN
23890

80 PLN
23891

1 500 PLN
23892

300 PLN
23893

80 PLN
23894

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, datownik "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.2 POLISH FIELD POST OFFICE No.2" przeznaczony dla obsługi 1 Dywizji Pancernej gen.Maczka odciśnięty w kolorze zielonym z datą "10 JUN 1943" na ilustrowanym formularzu kartkowym; datownik wprowadzono do eksploatacji w maju 1943 i wycofano po zaledwie dwóch miesiącach, z wyjątkiem listu oferowanego na 106 aukcji (poz.40642) do tej pory znany wyłącznie z odbitek grzecznościowych; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
23895

1 400 PLN
23896

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, Biuro Pocztowe Delegatury Inspektoratu Lotnictwa, znaczek na karcie grzecznościowo skasowany datownikiem Biuro Poczt.Deleg.In.Lot. Polish Airforce Mail z datą 5 NOV 1943, bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
23897

400 PLN
23898

1943 "POLAND FIRST TO FIGHT" znaczek propagandowy na kopercie skasowany 11 listopada amerykańską frankaturą mechaniczną, dodatkowe dwa stemple propagandowe: "1918-25TH ANNIVERSARY-1943 ARMISTICE DAY NOVEMBER 11TH, 1943" i "1918-25TH ANNIVERSARY-1943 FOUNDING OF REPUBLIC OF POLAND NOVEMBER 11TH, 1943", bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
23899

160 PLN
23900

1943 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.

100 PLN
23901

100 PLN
23902

30 PLN
23903

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG.

80 PLN
23904

Fi.1-4
4 800 PLN
23905

400 PLN
23906

500 PLN
23907

Fi.86, Cp8II
200 PLN
23908

1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta.

Mi.873-85
35 PLN
23909

1944 Poczta Polowa 1-go Korpusu W.P., niebieska nalepka do zabezpieczania uszkodzonej korespondencji.

40 PLN
23910

1944 Armia Polska w ZSRR, listownik od Polaka wywiezionego w ramach jednej z trzech deportacji ludności polskiej do ZSRR i siłą wcielonego do Armii Czerwonej, wysłany 2.IV z poczty polowej 38716 przydzielonej do obsługi 566 pułku moździerzy (566 МИНП) do Związku Patriotów Polskich z prośbą o przeniesienie do Wojska Polskiego; propagandowy ilustrowany listownik z tekstem w wolnym przekładzie: "KOZAK NIE CHCE ODPOCZYWAĆ, KOZAK ZACHÓD CHCE ZDOBYWAĆ", cenzura nr. 04855; kasownik odbiorczy Moskwa 2.IX; ślady archiwizacji, ogólnie dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

500 PLN
23911

1944 Armia Czerwona, list "trójkąt" zwolniony od opłaty pocztowej, wysłany 3.9 z poczty polowej 10330 przydzielonej do obsługi 420 Samodzielnej Eskadry Łączności Lotniczej do Moskwy, cenzura nr.06557, kasowniki odbiorcze; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
23912

1944 III Rzesza, list wysłany 29.6 za pośrednictwem poczty polowej 11449 do Alt Lässig, Kr. Waldenburg (Stary Lesieniec w powiecie Wałbrzyskim), datownik nadawczy tzw. "Neutraler Stempel" z rzymską cyfrą "VII" na górze i literą "v" na dole, wysoka wycena katalogowa!!! pieczęć formacyjna, zalepka cenzury; doskonały stan zachowania.

100 PLN