Auction 109. Polish Kingdom

20837

1874 Królestwo Polskie, list do Warszawy wysłany 7.I z Mariampola, opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniony kasownikiem Mariampol (MAPIЯMПOЛЬ) z ozdobnikiem, kasownik odbiorczy urzędu warszawskiego; koperta sygnowana "I.B.M.".

Fi.21x
Mi.21x
200 PLN
20838

1874 Królestwo Polskie - NIEMY KASOWNIK (BW); koperta listu nadanego 4 lutego 1874 roku w ekspedycji pocztowej Dworzec Warszawa do Szczecina, opłacona rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4, oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniono bardzo rzadkim niemym kasownikiem z czterech okręgów; według Bojanowicza powstał on poprzez usunięcie liter z kasownika BW w okresie rusyfikacji poczty, według W. Rachmanowa litery wewnętrzne uległy zniszczeniu; takie "nieme" kasowniki spotyka się sporadycznie na listach z lat siedemdziesiątych - UWAGA nie mylić ze słabo odbitymi literami BW spotykanymi na listach z samego początku lat siedemdziesiątych; na froncie datownik nadawczy "Почтo отделенiе / варш 4 феврап 1874 (Poczto oddział warsz 4 luty 1874) - Prigara typ XIII/15, na odwrocie szczeciński stempelek odbiorczy z 17.2., bardzo dobry stan zachowania, gwarancja.

Fi.21x
7 500 PLN
20839

1875 Królestwo Polskie, list z Warszawy do Langnau w Szwajcarii, opłacony znaczkiem rosyjskim za 8 kop wydania z 1875 roku, na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14½:15; skasowanym 9 czerwca datownikiem "ВАРШВА ЭКСП.ПР.и ВЫД.ИНОСТР.КОРР." odciśniętym dodatkowo obok, dodatkowo niebieski stempelek nadawcy tzw. kaszetka firmowa "HENRI SILBERLAST", wewnątrz adnotacje odbiorcy; na odwrocie szwajcarskie datowniki odbiorcze BERN i LNGNAU; dobry stan zachowania (znaczek poziomo zgięty).

Fi.26x
Mi.26
150 PLN
20840

Mi.U22B
120 PLN
20841

1876 Królestwo Polskie, kompletny list z Warszawy do Chemnitz, opłacony znaczkiem rosyjskim za 8 kop wydania z 1875 roku, na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14½:15; znaczek unieważniony datownikiem "ВАРШАВА 1 ЭКСПЕД:" z dnia 25 MAP.1876 (13 według kalendarza gregoriańskiego), poniżej odciśnięty datownik z tego samego dnia "ВАРШАВА ЭКСП.ПР. и ВЫД.ИНОСТР.КОРР.", dodatkowo niebieski stempelek nadawcy tzw. kaszetka firmowa "Ring & Herbst", pełna treść, wewnątrz adnotacje odbiorcy; na odwrocie stempelek nadejścia; walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.26x
Mi.26x
200 PLN
20842

1876 kartka z Częstochowy do Warszawy przewieziona ambulansem pocztowym relacji Sosnowiec - Warszawa nr 25-26, datownik ambulansowy "ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ No. 25-26" z dnia 29 ABГ 1876 według kalendarza juliańskiego z wyróżnikiem (4) i obróconą poziomo cyfrą kodową 16 stacji, stempel odbiorczy z Warszawy.

Mi.P4
200 PLN
20843

1877 Królestwo Polskie - ALEKSANDRÓW POGRANICZNY - WARSZAWA - AMBULANS 27-28; list z Aleksandrowa do Warszawy, przesłany ambulansem relacji Aleksandrów-Warszawa, opłacony znaczkiem rosyjskim za 8 kop wydania z 1875 roku, na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14½:15; znaczek unieważniony datownikiem ambulansowym "ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ No.27-28" / "POCZTOWY WAGON No.27-28" z dnia 1 IЮЛ.1877 (12 według kalendarza gregoriańskiego) z cyfrą kodowa 14, dodatkowo niebieski stempelek nadawcy tzw. kaszetka firmowa z datą; kasownik odbiorczy urzędu warszawskiego; walor w dobrym stanie zachowania (przebarwienia na froncie w rzeczywistości niezbyt widoczne).

Fi.26x
Mi.26x
700 PLN
20844

Mi.P4
200 PLN
20845

Mi.P4
200 PLN
20846

Mi.P4
200 PLN
20847

1879 Królestwo Polskie, koperta za 7 kop., rozmiar: 139x113mm wysłana 1.VI z Warszawy do Glauchau; znak opłaty unieważnionym kasownikiem ekspedycji przesyłek zagranicznych (ВАРШАВА ЭКСП.ПР.И ВЫД.ИНОСТР.КОР.), kasownik odbiorczy na odwrocie, dodatkowo stempelek nadawcy z datą wysyłki; dobry stan zachowania; na odwrocie sygnowane Bolesław SKIRMUNT.

Mi.U25D
160 PLN
20848

1880 Królestwo Polskie, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, wydanie przedrukowe - koperta za 7/10 kop, rozmiar: 139x113 mm; bardzo dobry stan zachowania (niewielkie ślady podlepek na odwrocie).

Mi.U28B
80 PLN
20849

1885 Królestwo Polskie - Poczta Miejska w Warszawie; list miejscowy opłacony znaczkiem rosyjskim za 3 kop. wydania z 1866 roku, na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; z przyczyn politycznych zawieszono działalność poczty miejskiej w Warszawie w latach 1861-67; wznowiono ją 13.7.1867 roku przywracając do obiegu całostki Poczty Miejskiej Warszawskiej, a w kilka dni później (aneks 6) dopuszczono też stosowanie przez pocztę miejską zwykłych kopert opłaconych rosyjskimi znaczkami trzykopiejkowymi; taki właśnie list nadano w Warszawie dnia 17.ЯНВ.1885, znaczek unieważniono datownikiem ВАРШАВА/1 ЕКСПЕД. znanym z najpóźniejszej użytej (30.9.1884r.) całostki poczty miejskiej, która była ozdobą zbioru M.A.Bojanowicza, na odwrocie ten sam datownik i okrągły godzinnik odbiorczy poczty miejskiej 8ч/ВЕЧ., gwarancja i opis Schmutz.

Fi.19x
Mi.19x
1 600 PLN
20850

160 PLN
20851

160 PLN