The auction will end on 04.03.2024

Auction 108. Jewish Ghetto, judaica

14780

1916 kartka żywnościowa z Warszawy, tekst również w języku hebrajskim.

70 PLN
14781

1 000 PLN
14782

1927 list urzędowy z Rohatynia do Bielska bez opłaty znaczkiem z dopiskiem "na wezwanie urzędowe", stempel Urzędu Metrykalnego Izraelickiego w Rohatynie.

150 PLN
14783

Mi.P129I
80 PLN
14784

1937 list urzędowy z Krakowa do Bielska zwolniony z opłaty pocztowej - stempelek zwalniający z opłaty Izraelickiego Urzędu Metrykalnego.

150 PLN
14785

1 000 PLN
14786

3 000 PLN
14787

400 PLN
14788

1 000 PLN
14789

1941 Getto w Łodzi, karta pocztowa do Berlina datowana 22.VII, oznaczona lekko odbitym trójwierszowym stempelkiem "POSTABTEILUNG/ des Aeltesten der Juden/ in Litzmanstadt-Getto" (Fi.1300.- Simon: zbliżony do wzoru 8, ale niepokazany), dodatkowo dwuwierszowa pieczątka informacyjna "in hebräischer und jiddischer/ Sprache verboten" (Simon +400$) i numer "18"; przesyłka w ramach represji została zatrzymana - unikalny stempel ramkowy "UNZULÄSSIG" (Simon +750$) i ostatecznie pozostała w getcie; niezwykle rzadki zestaw wielu stempli pocztowych getta łódzkiego, każdy bardzo wysoko wyceniany; niespotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

2 400 PLN
14790

1941 Getto w Annopolu, karta pocztowa napisana 2.VI i wysłana z miejscowości Horodziej (polskie ziemie zajęte w wyniku agresji 17.IX), poprzez Mińsk dostarczona do "Juden-Ratt" getta w Annopolu Lubelskim, przed wojną mieszkało tu około 1200 Żydów; stempelek Judenratu z Annopola Lubelskiego nie jest dotąd znany; pięknie udokumentowany obieg pocztowy, cenzura Wehrmachtu, rzadka przesyłka z terenów okupowanych przez Sowietów do getta na terenie Generalnej Guberni.

1 000 PLN
14791

2 800 PLN
14792

2 000 PLN
14793

1941 dokument zapotrzebowania żywnościowego z getta w Łodzi.

200 PLN
14794

800 PLN
14795

1942 Getto w Radomsku, dofrankowana karta pocztowa wysłana 29.5 z getta w Radomsku do Genewy; getto w Radomsku utworzono 11 grudnia 1941 roku; objęło ono między innymi dom nr.1 przy ulicy Limanowskiego - nazwę Przedborskiej na Limanowskiego zmieniono 1935 roku, w czasie okupacji ulicę nazwano Radomska, a w zasadzie "Radomerstrasse"; obecnie powróciła ona do pierwotnej nazwy Przedborska; zgodnie z załączonym rozporządzeniem od frontu dom przy Limanowskiego musiał być stale zamknięty, można było doń wchodzić wyłącznie od podwórza; podczas likwidacji getta 1500 osób Niemcy rozstrzelali na cmentarzu żydowskim, 200 osób wywieźli do obozu pracy w Skarżysku, a pozostałe do obozu zagłady w Treblince, na froncie niemiecka cenzura, piękny stan zachowania.

2 000 PLN
14796

1943 formularz skierowania na tygodniowe zwolnienie z pracy przymusowej do Erholugsheim in Marysin z getta w Łodzi.

200 PLN
14797

1943 czysta karta legitymacyjna z getta w Łodzi.

200 PLN
14798

1944 poczta w getcie łódzkim, seria znaczków nie dopuszczonych do obiegu, gwarancja.

Fi.1-3
1 000 PLN
14799

1944 Getto w Łodzi, wydanie nie dopuszczone do obiegu - tzw. wzór IV, pasek pięciu czystych serii z górnym marginesem złożony między trzecim, a czwartym znaczkiem, tak jak wydano - 10 Pf. gumowany, a 5 i 20 Pf. niegumowane, każdy znaczek w innym typie - opisane przez ekspertów PZF M.Kalinowskiego i B Subocza w "Filateliście" 6/1978, w katalogu Fischer wycenione wyłącznie jako podlepkowe, licząc dopłatę za ★★ tylko dla znaczka gumowanego (Fi.5x1900.-=9500.-), stan zachowania bardzo dobry.

Fi.1-3A typ I-V
8 500 PLN
14800

1944 Getto w Łodzi, wydanie nie dopuszczone do obiegu (tzw. wzór IV), seria czysta na papierze prążkowanym pionowo, tak jak wydano - 10 Pf. gumowany, a 5 i 20 Pf. niegumowane; egzemplarze zachowane w pięknym stanie, w katalogu Fischer wycenione wyłącznie jako podlepkowe, licząc dopłatę za ★★ tylko dla znaczka gumowanego (Fi.1900.-), podwójna gwarancja Walisch,.

Fi.1yA-3yA
1 700 PLN
14801

400 PLN
14802

Fi.454
Mi.485
300 PLN
14803

Fi.3296 ark.
Mi.3444
60 PLN