The auction will end on 04.03.2024

Auction 108. Warsaw Uprising 1944

14765

1944 POCZTA POWSTAŃCZA / W-wa SIERPIEŃ 1944, niebezpieczne fałszerstwo znaczka wydania przedrukowego dla Śródmieścia za 60 gr. z fałszywym kasownikiem propagandowym urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej A.K. NA BARYKADACH z wyróżnikiem j, na wycinku; wielka rzadkość tych nadruków zachęcała do nadużyć, bez fałszywego kasownika nadruk byłby trudniejszy do identyfikacji.

Fi.10 FFi, 9
300 PLN
14766

1944 WARSZAWA W WALCE - bardzo rzadki kasownik propagandowy urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej, znaczek GG z kasownikiem typu 12 (Gryżewski), z 08.8. - jedynego dnia jego używania, łatwo rozpoznawalny po układzie napisu WARSZAWA w stosunku do daty - jedyny podobny kasownik WARSZAWA w OGNIU ma inny układ liter, bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.15000.-), gwarancja i opis Krawczyk, Petriuk BPP.

Fi.12
3 000 PLN
14767

1944 GŁÓWNA POCZTA POLOWA No 75a, znaczek GG skasowany 15.VIII.44 stemplem typu 17 (Gryżewski RRR, Fi. 6000.-na korespondencji), dodatkowo odbity stempel "W./orzeł/P.", którym cechowano biało-czerwone opaski noszone przez oddziały powstańcze.

Fi.17
1 500 PLN
14768

1944 POCZTA POWSTAŃCZA / W-wa SIERPIEŃ 1944, bardzo niebezpieczne fałszerstwo znaczka wydania przedrukowego dla Śródmieścia za 12 gr. kasowane na kopercie, dobrze sfałszowany kasownik, zbliżona do oryginalnej gwarancja; wielka rzadkość tych nadruków zachęcała do nadużyć, gdyby koperta była zaadresowana mielibyśmy bardzo drogą całość trudną do identyfikacji; ciekawe do specjalizacji.

Fi.92 FFi
600 PLN
14769

Fi.113
500 PLN
14770

1944 fałszerstwa znaczków pierwszego wydania definitywnego.

Fi.113-7 False
400 PLN
14771

Fi.113-17
4 000 PLN
14772

1944 I wydanie definitywne, czysta seria w pięciu kolorach, z których każdy oznaczać miał inną dzielnicę lewobrzeżnej Warszawy, bez gumy (Fi.3000.-), znacznie lepszy niż przeciętny stan zachowania, gwarancja.

Fi.113-17
3 000 PLN
14773

Fi.115
700 PLN
14774

1944 znaczek z serii wydania definitywnej poczty polowej Armii Krajowej - na barykadach, znaczek z poprawianą gumą, gwarancja (G) Schmutz, Kronenberg.

Fi.116
500 PLN
14775

Fi.117
700 PLN
14776

1944 II wydanie definitywne - nie wprowadzone do obiegu - PUSTOPOLE, znaczek typu 1 - "wcięcia w dolnej części litery P i na górze litery T wyrazu POCZTA", z pustopolem na górnym marginesie powstałym poprzez ząbkowanie podwójne na skraju arkusza (Fi.2000.-), ślad trzeciej perforacji przez środek pustopola, gwarancja i opis.

Fi.118 MK
2 800 PLN
14777

1944 "Zurück zur Zeit nicht zustellbar" list polecony z Neumünster wysłany 29.7 do Rembertowa pod Warszawą (miejscowość na prawym brzegu Wisły), przesyłka - ze względu na trwające w lewobrzeżnej części miasta Powstanie - niemożliwa do doręczenia została odesłana do nadawcy; stempelek poczty niemieckiej w Warszawie (?) "Zurück zur Zeit nicht zustellbar" (zwrot przesyłka czasowo niedoręczalna), na odwrocie kasownik odbiorczy Neumünster; nadawca użył uszkodzonego znaczka za 12 fen; całość w dobrym stanie zachowania, ciekawie uzupełniająca zbiór Powstania Warszawskiego.

Mi.794, 827
200 PLN
14778

1944 PACZKA Z PORTUGALII NIEDORĘCZONA ZE WZGLĘDU NA WYBUCH POWSTANIA, adres przesyłkowy paczki wysłanej na ul.Białą na Woli, doręczenie przesyłki przez pocztę niemiecką okazało się niemożliwa ponieważ rejon ten zajęli powstańcy; po opatrzeniu adresu stempelkami "ZURÜCK/ Zur Zeit nicht zustellbar" i "Retour/ -5 SEP.1944" odesłano go wraz z paczką do Portugalii (dotarła tam 21.9); była to paczka wysłana z tzw. "adresu konspiracyjnego" służącego do kontaktów między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii; odesłano ją więc do prawdziwego nadawcy - stempelki informacyjne polskich władz emigracyjnych: Ministerstwa Opieki Społecznej (M.O.S.) z dopisanym numerem akt "35" i "SPRAWDZONO W KARTOTECE"; zwrócony druk spięto z kartą z dnia 22.VI.1944 potwierdzającą otrzymanie paczek wysłanych na ten sam adres warszawski przed wybuchem powstania; walor o niepowtarzalnym obiegu pocztowym Portugalia-Warszawa-Portugalia-Wielka Brytania, unikalny bo tego typu druków nikt nie zachowuje; mimo śladów składania w ogólnie dobrym stanie; gwarancja adresu i karty Schmutz.

4 000 PLN
14779

1944 korespondencja z prośbą o pomoc w odnalezieniu bliskich osób, zaginionych w czasie Powstania, karta pocztowa wysłana 29.12 z miejscowości Barcinek (Berthelsdorf) do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie.

120 PLN