The auction will end on 04.03.2024

Auction 108. Pre-stamp period

10144

1723 oraz 1780, dwa kompletne składane listy z Rydzyny i Głogowa na stronie eksponatu filatelistycznego.

480 PLN
10145

750 PLN
10146

1788 V.PODGÓRZE - kompletny list z pełną treścią z Krakowa do Hodimont, wysłany z austriackiej stacji pocztowej w Podgórzu, czytelny atramentowy odcisk stempla nadawczego "V.Podgorze" pismem gotyckim, list został opłacony przez nadawcę 8 krajcarów (czerwona cyfra 8 na odwrocie), odbiorca miał do zapłacenia 12 holenderskich sols (stuiver) poczcie Thurn i Taxis obsługującej Belgię (liczba 12 wpisana czarnym atramentem na froncie); pierwszy stempel "V.Podgorze" stacja w Podgórzu otrzymała w 1784 roku, uległ on w 1786 roku uszkodzeniu, prawdopodobnie w związku z tym uszkodzeniem, wykonano nowy stempel z gotyckimi literami "V.Podgorze" - p.Zbigniew Mikulski w swoim artykule "POCZTA AUSTRIACKA w KAZIMIERZU i PODGÓRZU w XVIII wieku" opublikowanym w Filateliście 11/2007 odnośnie listów z Kazimierza i Podgórza pisze: "Przed rokiem 1987 należały one do wielkich rzadkości, znanych w kilku egzemplarzach. W roku 1987 na licytacji f-my Heinrich Köhler w Wiesbaden pojawiła się partia listów z okresu 1772-1842, z archiwów firmy tekstylnej Peter de Thier w Hodimont w Belgii, która miała też oddział w Lipsku. Firma ta, zajmująca się międzynarodowym handlem tekstyliami, prowadziła interesy z Niemcami, Polską, Rosją i krajami nadbałtyckimi. Archiwa te zostały zakupione przez kupców filatelistycznych, którzy wysegregowali listy w dobrym stanie i z czytelnymi ostemplowaniami, z przeznaczeniem do sprzedaży. Listy w złym stanie oraz z nieczytelnymi stemplami, zostały zniszczone. Na tej licytacji były: 2 listy z Kazimierza ze stemplem w okręgu, 3 listy ze stemplem "V. CASIM1R" oraz 5 listów ze stemplami "v. Podgorze", w obu typach", z tej partii pochodzi oferowany list, w sumie zachowało się mniej niż dziesięć listów - po kilka każdego typu, bardzo dobry stan zachowania.

4 000 PLN
10147

1791 kompletny składany list z Krakowa do Steyer.

180 PLN
10148

1793 PODGÓRZE - kompletny list z pełną treścią z Krakowa do Steyr, datowany 19 marca 1793, wysłany z austriackiej stacji pocztowej w Podgórzu, czytelny tuszowy odcisk stempla nadawczego "PODGORZE" pismem gotyckim, list został opłacony przez nadawcę 4 krajcary (czerwona cyfra 4 na froncie); odnośnie oferowanego waloru p.Zbigniew Mikulski w swoim artykule "POCZTA AUSTRIACKA w KAZIMIERZU i PODGÓRZU w XVIII wieku" Filatelista 11/2007 pisze: "Ostatnim stemplem, który wymieniony jest w literaturze, a którego ja nie posiadam i też nigdy go nie widziałem, jest stempel gotyckimi literami PODGORZE. W literaturze podane jest jego użycie w 1793 roku. Z zasady, w moich publikacjach używam do ilustracji wyłącznie materiału z mojego zbioru. Tutaj jednak zrobiłem wyjątek i w sprawie tego stempla zwróciłem się do największego znawcy i eksperta austriackiej przedfilatelistyki, pana F. Puschmanna we Wiedniu. Pan Puschmann przysłał mi ze swojego zbioru list z tym stemplem z października 1792, z Krakowa do znanej firmy handlowej Natorp w Peszcie. [...] Pierwszym, który ten stempel zilustrował, a raczej narysował, był Ludwik Steinbach. [...] podaje [on] jego użycie luty-marzec 1793 zaznaczając, że stempel ten jest zawsze bardzo niewyraźnie - prawie nieczytelnie - odbity."; bardzo dobry stan zachowania.

8 000 PLN
10149

1795 kompletny list z pełną treścią (datowany 17 maja) wysłany z Lublany (Laibach) przez Wiedeń do Lwowa, nadawca nie umieścił na liście nazwy miejscowości, a ponieważ było to wymagane, więc uczynił to odręcznie poczmistrz - w lewym górnym rogu strony adresowej, list został opłacony 8 krajcarów przez odbiorcę - adnotacja czerwoną kredką na froncie, na odwrocie czytelna odbitka (typowej jakości) lwowskiego stempla nadejścia "27 Mai", wg pracy J.Adamczyka i J.Bartkego Katalog stempli przedznaczkowych Galicji i austriackiej poczty w Wolnym Mieście Krakowie: "Od 1794 r. do 1818 r. w Galicji nie stosowano stempli z wyjątkiem stempla z datą nadejścia stosowanego we Lwowie"; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

800 PLN
10150

700 PLN
10151

1805 kompletny list z pełną treścią datowany "7 Januarij 805 Uchanie" wysłany do Bełza, na odwrocie pieczęć lakowa; to list z okresu bezstemplowego, także na obszarze Galicji Wschodniej; Uchanie (III rozbiór) to jedno z siedmiu miasteczek w Cyrkule Zamojskim (od 1809 w Księstwie Warszawskim), Bełz (I rozbiór) miasto w sąsiednim Cyrkule Żółkiewskim; bardzo dobry stan zachowania.

800 PLN
10152

1806 kompletny składany list z Krakowa do Steyer.

120 PLN
10153

580 PLN
10154

1807 "No31 GRANDE ARMÉE" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, 5 Dywizja Kawalerii gen.Lorge (w składzie 5 korpusu marszałka Lannesa), list wysłany 6.VII w przeddzień powstania Księstwa Warszawskiego, powołanego przez Cesarza Napoleona do życia traktatem pokojowym w Tylży, zawartym po zwycięskiej bitwie z Rosjanami pod Frydlandem 14.VI; pięć dni później wprowadzono zawieszenie broni (19.VI), a traktat podpisano w dniach 7-9.VII; list z "pola walki", napisany 6.VII przez żołnierza (czy raczej oficera) do Francji; bardzo ciekawa treść nawiązująca do historycznych wydarzeń i ziem polskich, mówiąca między innymi o wzięciu do niewoli pułkownika kozaków w okolicach miejscowości Visokie (Wysokie Mazowieckie), jego protestach mówiących coś o zawieszeniu broni, odesłaniu go dla pewności na tyły, a po oficjalnym potwierdzeniu wiadomości o zawieszeniu broni, o wycofaniu się za Narew; czytelna odbitka kasownika nadawczego - No31 GRANDE ARMÉE, odręczna adnotacja o wysokości porta; kompletny historyczny dokument w idealnym stanie zachowania; dołączony angielski opis fascynującej treści listu.

3 600 PLN
10155

4 000 PLN
10156

1807 PREMIER CORPS GRANDE ARMÉE No4 - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, 1 Dywizja Piechoty generała Pierre Dupont'a (w składzie I korpusu marszałka Bernadotte'a), list z Braniewa (Braunsberg) - miasto znajdowało się przed rozbiorami na terenie Rzeczpospolitej, zagarnięte przez Prusy w I rozbiorze, pozostało wraz z okolicznymi miejscowościami katolicką wyspą w morzu pruskiego protestantyzmu; list wysłany krótko przed powstaniem Księstwa Warszawskiego, datowany 8 maja, pisany przez pułkownika Claude'a Marie Meunier'a do Épinal we Francji; autor to bohaterski dowódca 9 Pułku Piechoty Lekkiej podczas bitwy pod Braniewem stoczonej 26.02.1807 pomiędzy wojskami francuskimi i prusko-rosyjskimi, zakończonej całkowitym zwycięstwem Francuzów, którzy rozbili zgrupowanie prusko-rosyjskie i odbili Braniewo przy stracie kilkunastu zabitych i około 200 rannych, zdobyto 6 armat i sztandar batalionu pruskiego, siły prusko-rosyjskie straciły ponad 800 żołnierzy; portal http://www.historiabraniewa.hekko.pl dokładnie opisuje przebieg bitwy, tu zacytowano urywek tekstu: "końcowy fragment walk na Starym Mieście [w Braniewie] widziany oczyma generała Duponta przedstawia się następująco: "Dzielny pułkownik Meunier na czele 9 lekkiego ściga go nadal i zadaje mu dalsze straty"; czytelna odbitka bardzo rzadkiego stempla nadawczego, typu sporządzonego wyłącznie dla I Korpusu - PREMIER CORPS GRANDE ARMÉE No4 - unikalnego na listach z ziem polskich, odręczna adnotacja o wysokości porta 6 (décimes), na odwrocie świetnie zachowana pieczęć lakowa "MENUIER (oczywisty błąd powinno być MEUNIER) COLONEL.DU 9ENE REG.D'INF LEGERE z godłem i monogramem wiązanym CM; kompletny dokument w idealnym stanie zachowania.

6 000 PLN
10157

500 PLN
10158

1810 kompletny składany list z Lwowa do Steyer.

120 PLN
10159

4 500 PLN
10160

240 PLN
10161

1812 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
10162

80 PLN
10163

1814 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
10164

1817 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
10165

40 PLN
10166

300 PLN
10167

100 PLN
10168

50 PLN
10169

36 PLN
10170

50 PLN
10171

120 PLN
10172

400 PLN
10173

1828 obwoluta listu z Torunia do Kwidzyna.

70 PLN
10174

160 PLN
10175

1829 obwoluta listu urzędowego ze Lwowa do Wiednia.

60 PLN
10176

60 PLN
10177

200 PLN
10178

60 PLN
10179

90 PLN
10180

500 PLN
10181

500 PLN
10182

40 PLN
10183

500 PLN