Auction 107. Post offices abroad 1919-1939

3420

1930 Port Gdańsk, PRZESYŁKA URZĘDOWA ZWOLNIONA Z OPŁATY POCZTOWEJ, karta z biura Komisarza Generalnego Rz.P. w Gdańsku wysłana 21.VIII z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do starostwa grodzkiego w Grudziądzu, datownik "POLSKI URZĄD POCZT-TEL" z wyróżnikiem "c", dwuwierszowy stempelek "Sprawa urzędowa wolna od opłaty pocztowej" - w kolorze FIOLETOWYM, w najnowszej książce H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" pod numerem 8c.10.5 skatalogowano jedynie odbitki czerwone - stopień rzadkości RR - bardzo rzadkie (6-10 znanych odbitek)) i czarne - stopień rzadkości RRR - wyjątkowo rzadkie (1-5 znanych odbitek), odbitki w kolorze fioletowym nie odnotowano!!! kancelaryjna pieczęć wpływu starosty grudziądzkiego; niezwykle rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji); gwarancja Schmutz.

2 800 PLN
3421

1931 Port Gdańsk, godło państwa 5 gr + 10 gr - frankatura dwukolorowa, karta pocztowy wysłana 19.VIII z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Gąsawy; znaczki unieważnione datownikiem "POLSKI URZĄD POCZT-TEL"; bardzo dobry stan zachowania (ślady archiwizacji); gwarancja Krawczyk.

Fi.17, 18
Mi.21, 22
200 PLN
3422

Fi.17, 19
350 PLN
3423

Fi.19
125 PLN
3424

1933 Port Gdańsk, firmowy list polecony z Gdańska do Stanisławowa nadany w polskim urzędzie pocztowym, mieszana frankatura znaczka polskiego i z nadrukiem dla Portu Gdańsk, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.19, 259
600 PLN
3425

Fi.22
Mi.25
400 PLN
3426

Fi.22
Mi.25
900 PLN
3427

Fi.22
Mi.25
400 PLN
3428

Fi.22
1 200 PLN
3429

1934 Port Gdańsk, całostka wydania przedrukowego, gwarancja Pelczar.

Fi.Cp1I
650 PLN
3430

1934 Port Gdańsk, całostka z nadrukiem typu I, gwarancja Pelczar.

Fi.Cp1I
600 PLN
3431

1935 Port Gdańsk, kartka z Gdańska do Poznania.

180 PLN
3432

140 PLN
3433

1935 Port Gdańsk, AMBULANS NR.45 relacji GDYNIA-POZNAŃ, list przesłany 3.XII ambulansem do Mszany Dolnej; polskie ambulanse przejeżdżające przez obszar Wolnego Miasta Gdańska podlegały polskiemu urzędowi kolejowemu Gdańsk 2 znajdującemu się na dworcu głównym w Gdańsku, oprócz nich kursowały też ambulanse podległe urzędom pocztowym w Polsce, wymiana przewożonej przez nie poczty "z" i "do" Polski odbywała się również za pośrednictwem tego urzędu; w książce K.Morawskiego "Stemple i pieczęcie Polskich urzędów pocztowych w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" brak reprodukcji tego datownika, a autor posiadał jedynie fragmenty datownika na luźnych znaczkach; wysoka wycena w niemieckim katalogu Wolffa (250.- pkt.); dobry stan zachowania.

Fi.251, 252
Mi.272, 273
400 PLN
3434

1935 Port Gdańsk, PRZESYŁKA URZĘDOWA - polskie znaczki urzędowe użyte w Gdańsku, list z Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Królewcu wysłany 7.II z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Wydziału Wojskowego Zarządu Miejskiego w Tczewie; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWO-TEL." z wyróżnikiem "u"; zachowana korespondencja urzędowa wysyłana za pośrednictwem polskich urzędów pocztowych w Gdańsku jest wyjątkowo rzadko spotykana i należy do prawdziwych filatelistycznych rarytasów; walor w dobrym stanie zachowania (minimalne punktowe przebarwienia); gwarancja Schmutz.

Fi.U17
Mi.D17
1 800 PLN
3435

1935 Port Gdańsk, ZWROTNE POŚWIADCZENIE ODBIORU (WYPŁATY) W OBROCIE ZAGRANICZNYM - RECEPIS ZWROTNY listu poleconego wysłanego z Urzędu Rozjemczego w Żninie do Gdańska, formularz o sygnaturze "M P. i T. 52 (I 922) 100 000. Druk.Państw. No 16314", stempel nadawczy Żnin z 23.11, datownik odbiorczy i nadawczy z 25 XI "POLSKI URZĄD P.-T. No1" z wyróżnikiem "k"; w najnowszej książce H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" opisano sześć rodzajów tych formularzy (ten jest skatalogowany pod nr.12.1), jako znaną datę jego użycia podano dzień z tego właśnie egzemplarza 25.11.1935, a stopień rzadkości określono jako RRR - wyjątkowo rzadkie (1-5 znanych odbitek), w książce wykorzystano reprodukcję oferowanego egzemplarza; unikalny walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

2 000 PLN
3436

150 PLN
3437

Fi.26-28
Mi.29-31I
60 PLN
3438

1936 Port Gdańsk, polskie karty pocztowe (M/S Piłsudski) z przedrukiem, komplet ze wszystkimi 3 hasłami propagandowymi; niewielki nakład, przedruku dokonano na zaledwie 50.000 kart z 3 różnymi hasłami; gwarancja Schmutz.

Fi.Cp2a-c
2 000 PLN
3439

1936 Port Gdańsk, komplet całostek z hasłami propagandowymi a, b i c, gwarancja Pelczar.

Fi.Cp2a-c
1 900 PLN
3440

500 PLN
3441

1937 Port Gdańsk, seria "widokowa" z przedrukiem, frankatura dwukolorowa, list zleceniowy wysłany 28.VIII z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Ostrowa Wielkopolskiego; znaczki unieważnione datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T." z wyróżnikiem "i"; czarny stempelek polecenia; koperta z sygnaturą (I.-936); na odwrocie datownik odbiorczy; walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.28, 29
Mi.31I, 32
400 PLN
3442

Fi.29-31
Mi.31II-33
50 PLN
3443

Fi.29-31
1 000 PLN
3444

1937 Port Gdańsk, seria "widokowa" z przedrukiem, 25 gr znaczek z silnie przesuniętą perforacją poziomą i pionową - frankatura pojedyncza, list wysłany 29.I z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Tczewa; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T." z wyróżnikiem "a", według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" stempel nr.1.1.15a.2 o stopniu rzadkości R - rzadkie (11-20 znanych odbitek); koperta firmowa "Bank Kwilecki, Potocki i Ska Spółka Akcyjna Oddział w Gdańsku"; doskonały stan zachowania; gwarancja.

Fi.31
Mi.31II
400 PLN
3445

1937 Port Gdańsk, całostka z hasłem propagandowym a, gwarancja Pelczar.

Fi.Cp3a
530 PLN
3446

1937 Port Gdańsk, całostka z hasłem propagandowym b, gwarancja Pelczar.

Fi.Cp3b
500 PLN
3447

1937 Port Gdańska, całostka z hasłem propagandowym c, gwarancja Schmutz.

Fi.Cp3c
500 PLN
3448

Fi.Cp3c
450 PLN
3449

500 PLN
3450

Fi.29
240 PLN
3451

1938 Port Gdańsk, FDC - 20 rocznica odzyskania niepodległości, 5 gr znaczek na karcie pocztowej ostemplowany grzecznościowo 11.XI w pierwszym dniu obiegu w Polskim Urzędzie Gdańsk 1; znaczki unieważnione datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T." z wyróżnikiem "i".

Fi.32, 29
Mi.34, 32
40 PLN
3452

1938 Port Gdańsk, 20. rocznica odzyskania niepodległości, seria.

Fi.32-5
25 PLN
3453

Fi.32-35
Mi.34-37
60 PLN
3454

1938 Port Gdańsk, przesyłka do Gdańska przechodząca przez Polski Urząd Pocztowy nr.1 - list polecony wysłany 5.VIII z Warszawy; na odwrocie datownik odbiorczy z 6.VIII - "POLSKI URZĄD P.-T. GDAŃSK 1" z wyróżnikiem "b" z całkowicie zużytymi beleczkami mostka; również na odwrocie nalepka kontroli dewizowej; koperta firmowa "S.ROSSET MAKLER PRZYSIĘGŁY Giełdy Zboż.-Tow. w Warszawie WARSZAWA, CEGLANA 17."; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.299
Mi.320
600 PLN
3455

1938 Port Gdańsk, polskie znaczki opłaty bez przedruku użyte w Gdańsku (Fi. od 350.-), karta widokowa bez znaku opłaty pocztowej, z nadrukiem kasującym starą wartość "Cena 10 gr/Cena 15 gr." (ilustracja nr.10 - "Polska: Znaczek pocztowy ku uczczeniu Jerzego Waszyngtona"), wysłana jako ekspres polecony (opłata zgodna z taryfą 95 gr) do Gdyni; znaczek skasowany datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T." z wyróżnikiem "i"; czarny stempelek polecenia z automatycznym numeratorem i wyróżnikiem "1i"; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (nazwisko adresata zamazane).

Fi.305
Mi.326
300 PLN
3456

Fi.Cp4
150 PLN
3457

Fi.Cp4
150 PLN
3458

1938 Port Gdańsk, 20. rocznica odzyskania niepodległości, całostka.

Fi.Cp4
250 PLN
3459

1938 Port Gdańsk, "WESOŁYCH ŚWIĄT" - kasownik okolicznościowy ładnie odciśnięty 24.XII na widokówce z życzeniami świątecznymi do Poznania; opłata niezgodna z taryfą, ale, co rzadkie, karta pochodzi z oryginalnego obiegu pocztowego; gwarancja Krawczyk.

Fi.KO5
200 PLN