Auction 105. Central Lithuania

30762

1921 zawiadomienie o "nadejściu korespondencji" nadane 29.VI z poczty polowej nr.23 przydzielonej do Dowództwa Wojsk Litwy Środkowej w Wilnie, wysłane do 23 pułku ułanów, również na pocztę polową 23, przesyłkę wydano adresatowi dopiero 23 lipca; rzadka całość z wewnętrznego obiegu pocztowego instytucji wojskowych Litwy Środkowej; słaby stan zachowania (ślady archiwizacji), gwarancja.

100 PLN
30763

1921-2 zestaw znaczków opłaty skarbowej Litwy Środkowej.

400 PLN
30764

1922 WYDANIE PRZEDRUKOWE NA LIŚCIE WARTOŚCIOWYM; list wartościowy z Wilna opłacony czworoblokiem znaczków wydania przedrukowego za 4 mk./20 sk. w kolorze zielononiebieskim i szeregiem znaczków innych wydań, przesyłka obowiązkowo polecona i zabezpieczona pieczęciami lakowymi; widoczny jest na nich herb Litwy Środkowej - Orzeł i Pogoń, a na obwodzie mają napis URZĄD POCZTOWO-TELEGRAFICZNY WILNO 1, na froncie koperty numerek polecenia, a na odwrocie kasownik odbiorczy: Warszawa 1 z 6.IV.22, bardzo rzadki walor ze słynnej kolekcji G.Hahne, sygnowany Kronenberg.

Fi.6b, 48A, 47A
6 000 PLN
30765

1922 list polecony z Wilna nadany 14.02.22 do Niemiec, dekoracyjna mieszana frankatura dwóch wydań, na odwrocie stempel cenzury wojskowej z Berlina i stempel odbiorczy, bardzo ładny stan zachowania, fotoatest Berbeka.

Fi.31B, 34B, 38B, 41B
1 000 PLN
30766

1922 PRZYŁĄCZENIE LITWY ŚRODKOWEJ - OKRES PRZEJŚCIOWY; widokówka wysłana 26.IV.1922 z urzędu pocztowego Wilno 1 (kasownik z wyróżnikiem "a") do Warszawy opłacona dwoma znaczkami za 4 mk.; 6 kwietnia 1922 roku ustawowo objęto władzą państwową Ziemię Wileńską, a 18 kwietnia nastąpiło faktyczne jej przyłączenie do Polski; wprowadzono do obrotu znaczki polskie, ale do 30 kwietnia pozostawały także w obiegu znaczki Litwy Środkowej; z tego krótkiego okresu przejściowego znanych jest tylko kilka przesyłek, ale żadna z nich nie jest mieszaną frankaturą polsko-litewską; bardzo dobry stan zachowania, gwarancja Krawczyk.

Fi.37B
Mi.37A
4 800 PLN
30767

1922 kartka nadana 6.03.22 z Wilna do Szwajcarii.

Fi.38B, 40B
1 000 PLN
30768

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, unikalna niekatalogowana próba znaczka za 10 mk. w kolorze czarnym na żółtobrązowym średnim papierze, sygnowana, gwarancja.

Fi.44 P7
600 PLN
30769

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, niekatalogowana odmiana próby znaczka za 10 mk. w kolorze żółtobrązowym, na białym sztywnym liniowanym papierze (kilka z nakładu 100 szt.), sygnowana, gwarancja Schmutz.

Fi.44 P6
1 000 PLN
30770

Fi.44 P6
150 PLN
30771

Fi.44-47A
Mi.44-47B
320 PLN
30772

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, czysta seria cięta na podlepkach.

Fi.44-47A
Mi.44-47B
60 PLN
30773

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, czysta seria cięta z pełną oryginalną gumą, bardzo ładny stan zachowania.

Fi.44-47A
Mi.44-47B
160 PLN
30774

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, czysta seria ząbkowana z pełną oryginalną gumą, bardzo ładny stan zachowania.

Fi.44-47B
Mi.44-47A
140 PLN
30775

Fi.44-47B
Mi.44-47A
320 PLN
30776

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, próba znaczka za 25 mk. w kolorze czerwonym bez tła, na odwrocie podwójny druk tej próby w położeniu wzajemnie odwróconym na druku formularza (kilka z nakładu 200 szt.), sygnowana, gwarancja Schmutz.

Fi.45 P1 / Mk
250 PLN
30777

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, unikalna próba znaczka za 50 mk. w kolorze zielonym, na średnim drugostronnie zadrukowanym papierze (kilka z ogólnego nakładu 50 szt.), stara gwarancja R... znana z wybitnych walorów przyległości Rosji oraz obszaru dawnej Kurlandii i Inflant, nowa gwarancja Schmutz.

Fi.45 P3
1 500 PLN
30778

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, podwójny druk niekatalogowanej próby znaczka za 25 mk. w kolorze czerwonym z kremowym tłem, na cienkim białym papierze, podwójna gwarancja Schmutz.

Fi.45 P Dp
200 PLN
30779

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, znaczek za 50 mk z katalogowanym błędem "brak kropki nad i", gwarancja i opis Miszczak.

Fi.46 B2
80 PLN
30780

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, próba znaczka za 50 mk. w kolorze szarozielonym, na cienkim papierze (część z nakładu 250 szt.), gwarancja.

Fi.46 P1
200 PLN
30781

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, próba znaczka za 50 mk w kolorze fioletowym, na cienkim papierze (nakład 200 szt.), sygnowana, gwarancja Schmutz.

Fi.46 P3
200 PLN
30782

1922 list polecony nadany 28.03.22 z Wilna do Krakowa, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.46A
1 000 PLN
30783

Fi.47 MK
100 PLN
30784

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, niekatalogowana próba znaczka za 75 mk. w kolorze czarnofioletowym, na cienkim papierze, gwarancja Schmutz.

Fi.47 P
300 PLN
30785

Fi.47 P1
250 PLN
30786

Fi.47 P1
400 PLN
30787

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, podwójny druk rzadkiej niekatalogowanej próby znaczka za 75 mk. w kolorze fioletowym, na kremowym gładzonym papierze, podwójna gwarancja Schmutz.

Fi.47 P Dp
350 PLN