The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 105. WW2 PoW and internment camps

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
32193

1941 Kozielsk II - obóz stworzony dla żołnierzy polskich internowanych na Litwie, którzy po agresji sowieckiej na kraje bałtyckie wpadli w ręce NKWD, więziono ich w tym samym obozie, w którym w kwietniu i maju 1940 sowieci wymordowali polskich oficerów (Kozielsk I); wszyscy przetrzymywani w tym obozie przeżyli i z gen. Andersem opuścili "nieludzką ziemię"; list wysłany z obozu do Bielska przez Moskwę, ten sam co w Kozielsku I stempelek "POCZTOWYJ JASZCZIK No.11 C-41", brak jednego znaczka, ogólnie dobra prezencja.


800 PLN
32194

1941 kartka od rodziny w Stryju 19.4.41 do polskiego jeńca Władysława Jakowlewa w obozie w Starobielsku, kartka odesłana 15.5.41 do rodziny z adnotacją w języku rosyjskim "zwrócić ponieważ adresat nie odnaleziony", kartkę wysłano już po wymordowaniu jeńców wczesną wiosną 1941 roku, adresat znajduje się na liście ofiar listy katyńskiej.


900 PLN
32195

1941 Stalag VIJ - listownik wysłany 20.07.41 z obozu do Krakowa, rzadko spotykany stempelek cenzora nr.27 z wizerunkiem łabędzia ładnie odbity, list wstrzymany przez cenzora - zamalowana prawie cała treść listu.


280 PLN
32196

1942 Oflag IIE - karta wysłana 18.9 z obozu do Lublina, w lewym dolnym rogu wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "We" od nazwiska "Weiss", co umożliwiało segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało i ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; stempelek cenzora nr.19 z jego parafką; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


40 PLN
32197

1942 Reserve-Lazarett Tangerhütte - świadectwo zgonu porucznika Franciszka Stasiaka wystawione 5.XI w szpitalu zapasowym Stalagu XIA w Tangerhütte; pieczęć urzędowa z "gapą"; dodatkowy stempelek "Gebührenfrei"; nieczęsto spotykany walor; minimalnie słabszy stan zachowania.


100 PLN
32198

1942 Obóz nr.25 dla jeńców włoskich w Indiach - karta pocztowa datowana 24.IX wysłana z obozu do Rzymu, jeniec w randze majora, dostał się do niewoli zapewne w Afryce Północnej; dwa stempelki cenzury hinduskiej i jeden włoskiej; niespotykany na naszym rynku walor w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego.


160 PLN
32199

1942 Stalag VIG - formularz francuski, datowany 22.II, wysłany z obozu do Sompolna; stempelek cenzora nr.12; na odwrocie w adresie nadawcy dopisano "Bonn. Arb.Kdo: No281"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


40 PLN
32200

1942 Internowanie w Szwajcarii - list polecony wysłany 14.IV ze Skarżyska Kamiennej do obozu Wetzikon, przesyłka przeadresowana na obóz Amlikon, dwie kompletne (zazwyczaj zdarte) kartki kierunkowe!!! zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, liczne stempelki cenzury, w tym cenzora szwajcarskiego 308, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion", kasownik odbiorczy 25.IV na odwrocie; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.


400 PLN
32201

1942 Stalag IIID - karta pocztowa (formularz francuski), datowana 12.VII, wysłana do miejscowości Rawka koło Skierniewic; stempelek cenzury Wehrmachtu; bardzo dobry stan zachowania.


50 PLN
32202

1942 Arbeits-Kommando Nr.14 - formularz Stalagu VIG datowany 22.XI wysłany do Sompolna z komanda pracy nr.14 w zakładach metalurgicznych Veltrup-Werke KG wytwarzających m.in. części do produkcji amunicji, niespotykane oznaczenie - stempelek komanda pracy "K.G. Arb.Kdo. 14 Veltrup-Werke Aachen. Rudolfstr.53", zwraca uwagę rzadko spotykany typ formularza z wydrukowaną nazwą obozu; co ciekawe nadawca Tadeusz Chowieńczyk numer jeniecki "37700/ofl VIIA" figuruje na liście jeńców Oflagu VIIA Murnaum; stempelek cenzora nr.50; unikalna całość w doskonałym stanie zachowania.


400 PLN
32203

1942 Poczta internowanych w Szwajcarii. List wysłany przez dowódcę wojsk internowanych Gen. Prugar - Ketlinga (oznaczenie nadawcy na rewersie) z siedziby dowództwa Elgg do Mirrande (Francja). Stempel dwuobraczkowy 28mm, dodatkowo stempel cenzury szwajcarskiej typ I (328).


320 PLN
32204

1942 kartka z obozu Gross Born 23.9.42 do Białej Podlaskiej, stempel cenzury obozowej.


40 PLN
32205

1942 (?) Stalag IID - "JOURNEE DU SECOURS NATIONAL" - pamiątkowa tekturowa zawieszka, będąca potwierdzeniem datku złożonego w czasie kwesty w Dniu Pomocy dla francuskich jeńców Stalagu IID organizowanej przez organizację Secours National; niecodzienny walor w słabszym stanie zachowania (ślady po szpilkach).


80 PLN
32206

1942 poczta polskich internowanych w Szwajcarii, część pokwitowania przelewu dostarczana adresatowi z krótką notatką od nadawcy na odwrocie.


50 PLN
32207

1942 kartka z Szczakowej do internowanego polskiego żołnierza w Szwajcarii, stemple cenzury i ślady kontroli chemicznej.


140 PLN
32208

1943 Oflag IIC - karta wysłana 30.1 z obozu do Radomia, stempelek cenzora nr.27; bardzo dobry stan zachowania.


20 PLN
32209

1943 Stalag VIG - karta, datowana 8.III, wysłana z obozu do Sompolna; stempelek cenzora nr.54; w adresie nadawcy podano dokładniejszą lokalizację obozu "Bonn a.Rhein" i przydział jeńca "Arbeits-Kommand-Nr.: 640"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


40 PLN
32210

1943 Stalag XXA - list do żołnierza australijskiego przebywającego w obozie, wysłany 12.VIII z Campbelltown w Nowej Południowej Walii; specjalna lotnicza koperta wydana staraniem Australijskiego Czerwonego Krzyża; stempelek i zalepka cenzury australijskiej, stempelek cenzury obozowej nr.12; bardzo rzadki kierunek wysyłki; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.


400 PLN
32211

1943 Oflag IID - potwierdzenie otrzymania paczki wysłane 21.9 z obozu do miejscowości Deutscheseck; trójkątny stempelek cenzora nr.7; dobry stan zachowania.


30 PLN
32212

1943 kartka z stalagu IID umieszczonego w okolicy Stargardu Szczecińskiego.


40 PLN
32213

1943 list z stalagu IID umieszczonego w Czarnem koło Szczecinka.


50 PLN
32214

1943 kartka ze stalagu VIC do Nowego Sącza.


15 PLN
32215

1943 Oflag VIB Dössel - karta z życzeniami z okazji Świąt Wielkanocnych, ozdobiona sygnowaną akwarelką, stempelek cenzury obozowej na odwrocie; minimalne punktowe przebarwienia.


200 PLN
32216

1943 Oflag VIB Dössel - karta ze staropolskim pozdrowieniem "ZDARZBÓG" ozdobiona okolicznościową akwarelką; minimalne ślady archiwizacji.


250 PLN
32217

1943 Oflag VIB Dössel - karta z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia ozdobiona okolicznościową akwarelką; minimalne ślady archiwizacji, co w powiązaniu ze stempelkiem cenzury wskazuje, że była ona wysłana poza obóz (por. aukcja LXXXIX lot 20567); rzadki walor w dobrym stanie zachowania.


300 PLN
32218

1943 Stalag XB - karta, część na odpowiedź wysłana 30.4 z obozu do Rawy Ruskiej, datownik niemieckiej poczty polowej z wyróżnikiem "b" użyty jako stempel nadawczy, stempelek cenzora obozowego nr.40; bardzo dobry stan zachowania.


80 PLN
32219

1943 Internowanie w Szwecji - list od kpt.Jerzego Milisiewicza internowanego na kutrze pościgowym "Batory" polskiej Straży Granicznej po brawurowej ucieczce podjętej z oblężonego Helu w przeddzień jego kapitulacji 2.X.1939 - wysłany za pośrednictwem szwedzkiej poczty polowej nr.800, przesyłka zwolniona od opłaty pocztowej - czerwony stempelek "Post från internerad militär"; fioletowa pieczątka szwedzkiej cenzury wojskowej - "Granskad av SVENSK censurmyndighet"; datownik Sztokholm 16.12.1943; list adresowany do szkoły korespondencyjnej (NKI-skolan), w której uczyli się niektórzy z internowanych marynarzy; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; w czasie wojny w Szwecji internowano kilka polskich okrętów podwodnych: ORP "Sęp", ORP "Ryś" i ORP "Żbik", które - po brawurowej ucieczce ORP "Orzeł" do Anglii - nie zdołały przedrzeć się przez cieśniny duńskie niezwykle silnie strzeżone przez Niemców; internowano również żaglowiec "Dar Pomorza" i kuter pościgowy "Batory" - łącznie 173 polskich marynarzy, którzy do marca 1943 przebywali na okrętach, a następnie, już do końca wojny, na lądzie w miejscowości Mariefred; ze względu na niewielką liczbę internowanych przesyłki są niemal unikalne; oferowana tu bardzo rzadka całość w doskonałym stanie zachowania, może stanowić ozdobę każdego zbioru obejmującego ten dział filatelistyki!


800 PLN
32220

1943 Internowanie na Węgrzech - obóz Eger, list polecony z obozu wysłany 16 II do Warszawy; stempelki zwalniające przesyłkę od opłaty pocztowej: "BELLIGERANTE INTERNE", "Ellenörizve/ Zensuriert/ Cénsurée" i "M. kir. katonal internáló (lengyel) tábor parancsnokság Eger"; adnotacje, pieczątki i zalepka cenzury niemieckiej, na odwrocie ślady cenzury chemicznej i warszawski dwuobrączkowy datownik odbiorczy "WARSCHAU C1" z wyróżnikiem "af"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


150 PLN
32221

1943 Internowanie na Węgrzech - Esztergom, list polecony wysłany do Warszawy, w adresie nadawcy podano "Lengyel Munkas Csoport" (Polska grupa robocza); adnotacje, pieczątki i dwie zalepki cenzury niemieckiej, na odwrocie warszawski jednoobrączkowy datownik odbiorczy "WARSCHAU C1" z wyróżnikiem "d"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


250 PLN
32222

1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Leysin, list wysłany z obozu do Czerwonego Krzyża w Genewie, na odwrocie szwajcarska zalepka cenzorska.


80 PLN
32223

1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Rodels, list wysłany z obozu do okupowanej Polski, stemple cenzury niemieckiej.


80 PLN
32224

1943 kartka z Barcelony polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Pfaffikon.


140 PLN
32225

1944 Internowanie w Szwajcarii - obóz Martel-Dernier - dowód wpłaty przekazu pocztowego (papier ze znakiem wodnym) wysłanego 22.VI z obozu; nietypowy walor; ze zbiorów J.Falkowskiego.


40 PLN
32226

1944 kartka z stalagu IID umieszczonego w okolicy Stargardu Szczecińskiego.


40 PLN
32227

1944 Oflag IID - karta wysłana 2.11 z obozu do Łowicza, w lewym dolnym rogu wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "Ko" od nazwiska "Kordos", co umożliwiało segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało i ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; dopisek nadawcy "Durch Deutsche Post Osten"; stempelek cenzora nr.22; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (słabsze narożniki).


50 PLN
32228

1944 Oflag IIC - karta z obozu wysłana 5.12 do obozu Gemeinschaftslager Wessenberg, korespondencja między obozami jest stosunkowo rzadko spotykana; stempelek cenzora obozowego nr.22; bardzo dobry stan zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego.


120 PLN
32229

1944 Stalag XIID - rzadko spotykany typ formularza tzw. "form włoski", wysłany 23.11 z Dierdorf do Łodzi; dopisek nadawcy "Polnisch", dodatkowy stempelek w ramce DEUTSCHLAND informujący o kierunku wysyłki, stempelek cenzora nr.23; dobry stan zachowania (narożniki i krawędzie słabsze).


100 PLN
32230

1944 poczta polskich internowanych w Szwajcarii, część pokwitowania przelewu dostarczana adresatowi z krótką notatką od nadawcy na odwrocie.


40 PLN
32231

1944 Oflag VIIA, kompletny listownik wysłana 5.10.44 z obozu do Krakowa, stempelek cenzora nr 19, dobry stan zachowania.


50 PLN
32232

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Syrena", znaczek za 20 f. z szarym środkiem i gumą na całej powierzchni, dotąd nieznany jako gumowany i opisywany jako wydany bez gumy, lekka podlepka.

Fi.1
300 PLN