The auction will start on 16.11.2021

Auction 105. Post offices abroad 1919-1939

30788

1919 Odessa, seria znaczków z nadrukami w barwie czarnej wykonane na polskich znaczkach obiegowych dla polskiej agencji pocztowej w Odessie, znaczki kolejno w nakładach: 598, 601, 213, 612 i 706 sztuk, znaczki w pięknym stanie z górnymi marginesami rzadko oferowane jako seria, gwarancja Mikstein, fotoatest Kronenberg i Berbeka.

Fi.1-5a
17 000 PLN
30789

Fi.1-12
3 200 PLN
30790

Fi.1-12
3 200 PLN
30791

Fi.1-12
4 000 PLN
30792

1919 Konstantynopol, seria znaczków wydania dla polskieko konsulatu w Konstantynopolu z nadrukiem "LEVANT" w ładnym stanie, gwarancja Schmutz.

Fi.1-12
5 200 PLN
30793

1919 Odessa, seria znaczków wydania dla polskiego konsulatu w Odessie z nadrukiem "ODESA" w kolorze czarnym w ładnym stanie, gwarancja Gryżewski.

Fi.1a-5a
11 000 PLN
30794

1919 Odessa, gwarancja i oznaczenie Korszeń.

Fi.1ax
1 100 PLN
30795

Fi.1ax, 2ay, 5ax
Mi.1, 2, 5
4 800 PLN
30796

Fi.1ax, 2ay, 5ax
3 600 PLN
30797

1919 Konstantynopol, znaczek wydania dla polskiego konsulatu w Konstantynopolu z nadrukiem "LEVANT" stemplowany kasownikiem poczty polskiego konsulatu z datą 9.12.19, widokówka z widokiem cieśniny Bosforu w Stambule.

500 PLN
30798

1919 Polska Agencja Pocztowa w Odessie, znaczek 1 mk. (Fi.1600.-) ze znacznie przesuniętym w górę nadrukiem "ODESA", ładny stan zachowania, ze zbiorów i z sygnaturą Rachmanowa, gwarancja Schmutz.

Fi.5ax
1 800 PLN
30799

Fi.7x
240 PLN
30800

1919 Konstantynopol, wydanie przedrukowe polska karta pocztowa za 15 fen. z nadrukiem LEVANT (Fi.1500.-), na odwrocie delikatna odbitka drugostronna nadruku (abklatsch); bardzo rzadka jako czysta, najczęściej spotykana z ostemplowaniem grzecznościowym; bardzo dobry stan zachowania (na odwrocie minimalne ślady wklejania na kartę albumową); gwarancja Schmutz.

1 200 PLN
30801

1919 Konstantynopol, polska całostka z nadrukiem poczty w Konstantynopolu, plamki wokół znaku opłaty, gwarancja Korszeń.

1 000 PLN
30802

1919 Konstantynopol, całostka z nadrukiem "LEVANT" dla korespondencji wysłanej przez polski konsulat w Konstantynopolu, gwarancja Berbeka.

1 000 PLN
30803

800 PLN
30804

1920 Konstantynopol, wydanie z ręcznym nadrukiem PPC (Poste Polonaise Constantinople); znaczek za 1 mk. na liście do Warszawy z dnia 2.XII.1920 roku (Fi.18000.-), cenzura warszawska stempelek Wr.1, numer R-ki 522; list z 2.XI. ma numer 475, a publikowany przez prof.J.Auleytnera z 31.XII numer 569, co świadczy, że przez miesiąc wysyłano poprzez konsulat tylko około 50 listów poleconych; zachowało się ich tylko kilka, to jedno z najrzadszych wydań spośród polskich urzędów poza granicami kraju; znaczków z nadrukiem PPC używano zastępczo pod koniec 1920 roku z powodu braku znaczków z nadrukiem LEVANT; list napisała przebywająca w tym czasie w Konstantynopolu siostra Włodzimierza Rachmanowa, znanego eksperta i prezesa (1922-23) Polskiego Towarzystwa Filatelistycznego; oprócz listu wysłała stamtąd pisane tym samym tuszem i charakterem pisma dwie bliźniacze kartki opisane kiedyś przez T.Gryżewskiego; sprzedano je w 1993 roku jedną na aukcji Feldmana (lot 23077) za około 16000sfr + prowizja domu aukcyjnego, drugą razem z tym listem prywatnemu kolekcjonerowi; co ciekawe, został on podarowany 5.II.1946 roku innemu słynnemu kolekcjonerowi, na pamiątkę spotkania związanego z przetrwaniem przez niego obozu w Oświęcimiu; jest tam adnotacja o wdzięczności, ale nie wiadomo czego dotyczy; koperta jest nieco pogięta, jak często przesyłki eksploatacyjne, gwarancja J.Falkowski.

Fi.20w
20 000 PLN
30805

1921 Konstantynopol, wydanie polskiej poczty z ozdobnym nadrukiem "LEVANT", pełna oryginalna guma bez podlepki, gwarancja Korszeń.

Fi.26-32
Mi.I-VII
200 PLN
30806

1921 Konstantynopol, seria znaczków z nadrukiem nie wprowadzonych do obiegu.

Fi.26-32
300 PLN
30807

Fi.VI
Mi.114
3 200 PLN
30808

1922 Port Gdańsk, DZIELONY ZNACZEK DOPŁATY ZA 200 FEN na polskim pomocniczym adresie przesyłkowym na paczkę przesłaną z USA do miejscowości Horodenka - według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" formularz 1.42 o stopniu rzadkości R - rzadkie (11-20 znanych egzemplarzy), doskonale odciśnięty 8.3 bardzo rzadki i wysoko wyceniony datownik "GDAŃSK NOWY PORT" (WOLFF+420.-; Vogels 0.1.1 - stopień rzadkości R - rzadkie 11-20 znanych odbitek); czerwona pieczęć z godłem "Główny Urząd cłowy" i rzadko spotykany trzywierszowy stempelek "nadeszło dnia .../ odebrano dnia .../ Składowe ..."; na odwrocie znaczki dopłaty w tym dzielony znaczek za 200 fen - ten przypadek (200 fen - Horodenka 10.5.1922) odnotowano w dziale frankatur zastępczych (patrz Polskie Znaki Pocztowe t.III str.110) - unieważnione 10.V; datownik przejściowy Przemyśl z 6.V; dekoracyjny walor stanowiący kombinację bardzo rzadkich elementów polskiej filatelistyki; całość w dobrym stanie zachowania (skart poziomo zgięty); gwarancja Korszeń.

Fi.D22, D42, D45
3 200 PLN
30809

1924 Port Gdańsk, kartka z Gdańska do Katowic, widokówka - dworzec w Gdańsku.

100 PLN
30810

Fi.1-11
1 000 PLN
30811

Fi.1-11
800 PLN
30812

Fi.1-35
Mi.1-37
2 000 PLN
30813

1925 Port Gdańsk, nowy nakład polskich znaczków obiegowych "Orzeł w wieńcu" z przedrukiem, 2 gr + 3 gr - frankatura mieszana, list zleceniowy koperta - druk o sygnaturze M.P.i T.53 (III.-928) wysłany 19.VI.29 z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do urzędu pocztowego w Tomaszowie Mazowieckim; znaczki unieważnione datownikiem "POLSKI URZĄD POCZT.-TEL."; na odwrocie datownik odbiorczy 20.VI; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Korszeń.

Fi.2, 3, 19
Mi.2, 3, 22
400 PLN
30814

1925 Port Gdańsk, nowy nakład polskich znaczków obiegowych "Orzeł w wieńcu" z przedrukiem, 10 gr - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 10.8 z Polskiego Urzędu Gdańsk 3 do Pułtuska; znaczek unieważniony nietypowym datownikiem "POLSKI URZ. P.-T." z numerem "No.3" nad mostkiem i wyróżnikiem "c" pod mostkiem, datownik odbiorczy 12.VIII; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Korszeń.

200 PLN
30815

1926 Port Gdańsk, wydanie obiegowe "różne widoki" z przedrukiem, 5 gr - frankatura pojedyncza, dekoracyjne druki wysłane 9.2.1927 z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Warszawy; znaczek unieważniono datownikiem "POLSKI URZ. P.-T." z numerem "No.1" pod mostkiem; całość w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Korszeń.

Fi.12
Mi.15
400 PLN
30816

Fi.12II
Mi.15
80 PLN
30817

Fi.12a-14a
Mi.12-14
1 000 PLN
30818

Fi.12a-14a
Mi.12-14
240 PLN
30819

Fi.12aI-14aII
Mi.12-14
240 PLN
30820

1926 Port Gdańsk, znaczek z nadrukiem cienkim, gwarancja i opis Schmurtz.

Fi.12aIx
240 PLN
30821

1926 Port Gdańsk, wydanie obiegowe, znaczek za 5 gr. z nadrukiem formą III, z błędem "cienkie K", gwarancja Korszeń.

Fi.12b B3
Mi.15I
60 PLN
30822

Fi.13bIIIv
Mi.16
54 PLN
30823

1926 Port Gdańsk, wydanie obiegowe "różne widoki" z przedrukiem, 15 gr - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 29 VI 1931 z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Poznania; znaczek unieważniono datownikiem "POLSKI URZĄD POCZT.-TEL."; całość w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.14a
Mi.14
500 PLN
30824

Fi.14aIIx
1 000 PLN
30825

1926 Port Gdańsk, wydanie obiegowe "różne widoki" z przedrukiem, 15 gr - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 3 IV 29 z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Nałęczowa; znaczek unieważniono datownikiem "POLSKI URZĄD POCZT.-TEL."; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Korszeń.

Fi.14c
Mi.17
150 PLN
30826

Fi.16a
Mi.19b
300 PLN
30827

1926 Port Gdańsk, wydanie przedrukowe na znaczku obiegowym za 25 gr. z J.Piłsudskim, w niezmiernie rzadkim kolorze żółtobrązowym, lekki ślad podlepki, sygnowany, gwarancja Ways.

Fi.16b
Mi.19a
300 PLN