Auction 103. Jewish Ghetto, judaica

13409

1 000 PLN
13410

Mi.P129I
80 PLN
13411

1 000 PLN
13412

3 000 PLN
13413

400 PLN
13414

900 PLN
13415

1941 Getto w Łodzi, karta pocztowa do Berlina datowana 22.VII, oznaczona lekko odbitym trójwierszowym stempelkiem "POSTABTEILUNG/ des Aeltesten der Juden/ in Litzmanstadt-Getto" (Fi.1300.- Simon: zbliżony do wzoru 8, ale niepokazany), dodatkowo dwuwierszowa pieczątka informacyjna "in hebräischer und jiddischer/ Sprache verboten" (Simon +400$) i numer "18"; przesyłka w ramach represji została zatrzymana - unikalny stempel ramkowy "UNZULÄSSIG" (Simon +750$) i ostatecznie pozostała w getcie; niezwykle rzadki zestaw wielu stempli pocztowych getta łódzkiego, każdy bardzo wysoko wyceniany; niespotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

2 400 PLN
13416

1941 Getto w Annopolu, karta pocztowa napisana 2.VI i wysłana z miejscowości Horodziej (polskie ziemie zajęte w wyniku agresji 17.IX), poprzez Mińsk dostarczona do "Juden-Ratt" getta w Annopolu Lubelskim, przed wojną mieszkało tu około 1200 Żydów; stempelek Judenratu z Annopola Lubelskiego nie jest dotąd znany; pięknie udokumentowany obieg pocztowy, cenzura Wehrmachtu, rzadka przesyłka z terenów okupowanych przez Sowietów do getta na terenie Generalnej Guberni.

1 000 PLN
13417

2 400 PLN
13418

2 000 PLN
13419

600 PLN
13420

1 800 PLN
13421

1941 Getto JUDENRAT NIEPOŁOMICE - STEMPLE DOTĄD NIEZNANE, list polecony wysłany 11.3 z getta w Niepołomicach do Urzędu Powierniczego (Treuhandstelle) w Krakowie, bardzo wyraźnie odciśnięty nigdzie nie opisany (Simon, Piekut i inne źródła) i dotąd niekatalogowany stempel nagłówkowy:"Der Judenrat - Rada Żydowska / Niepołomice", znaczki skasowane datownikiem NIEPOLOMICE über KRAKAU z wyróżnikiem "a" nad mostkiem, nalepka polecenie typu blanco ze stempelkiem Niepolomice, na odwrocie datownik odbiorczy z 12.3 urzędu Kraków 1 (Krakau) z wyróżnikiem "c"; unikalny walor w doskonałym stanie zachowania (kilka minimalnych plamek na froncie).

O getcie w Niepołomicach wiadomo bardzo niewiele, polskie źródła przytaczają jedynie kilka dokumentów z nim związanych, według informacji na stronie sztetl.org.pl przywołujących źródła amerykańskie czytamy: "[Niemcy] Utworzyli getto, które istniało do 1942 roku. W 1941 r. zdemolowali cmentarz. Przed likwidacją getta przebywało w nim ok. 2 tys. miejscowych Żydów, a także przesiedleńcy, przede wszystkim z Krakowa. 20–22 sierpnia 1942 r. wszystkich więźniów getta Niemcy wywieźli do Wieliczki. Następnie część z nich – osoby stare, niedołężne i chore zostały rozstrzelane w lesie na tzw. Kozich Górkach, a resztę przetransportowano do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu (27.08.1942).". Oferowany list adresowany jest do Urzędu Powierniczego (Treuhandstelle), najważniejszej niemieckiej instytucji odpowiadającej za konfiskatę majątku polskiego (w tym żydowskiego) na terenach okupowanych przez Niemcy - Stara Synagoga w Krakowie była użytkowana przez ten Urząd jako magazyn.

6 000 PLN
13422

1942 Getto w Radomsku, dofrankowana karta pocztowa wysłana 29.5 z getta w Radomsku do Genewy; getto w Radomsku utworzono 11 grudnia 1941 roku; objęło ono między innymi dom nr.1 przy ulicy Limanowskiego - nazwę Przedborskiej na Limanowskiego zmieniono 1935 roku, w czasie okupacji ulicę nazwano Radomska, a w zasadzie "Radomerstrasse"; obecnie powróciła ona do pierwotnej nazwy Przedborska; zgodnie z załączonym rozporządzeniem od frontu dom przy Limanowskiego musiał być stale zamknięty, można było doń wchodzić wyłącznie od podwórza; podczas likwidacji getta 1500 osób Niemcy rozstrzelali na cmentarzu żydowskim, 200 osób wywieźli do obozu pracy w Skarżysku, a pozostałe do obozu zagłady w Treblince, na froncie niemiecka cenzura, piękny stan zachowania.

2 000 PLN
13423

1944 getto w Łodzi, wydanie nie dopuszczone do obiegu - tzw. wzór IV, seria w kompletnych arkuszach, tak jak wydano arkusz znaczka za 10 Pfenigów gumowany, pozostałe niegumowane, doskonały stan zachowania, w tej postaci nieczęsto oferowane, za dopłatą fotoatest.

Fi.1-3 ark.
20 000 PLN
13424

1944 Getto w Łodzi, wydanie nie dopuszczone do obiegu (tzw. wzór IV), seria czysta na papierze prążkowanym, tak jak wydano - 10 Pf. gumowany, a 5 i 20 Pf. niegumowane; narożne egzemplarze zachowane w pięknym stanie, w katalogu Fischer wycenione wyłącznie jako podlepkowe, licząc dopłatę za ★★ tylko dla znaczka gumowanego (Fi.1700.-), gwarancja i opis.

Fi.1-3A
1 500 PLN
13425

1944 Getto w Łodzi, wydanie nie dopuszczone do obiegu - tzw. wzór IV, pasek pięciu czystych serii z górnym marginesem złożony między trzecim, a czwartym znaczkiem, tak jak wydano - 10 Pf. gumowany, a 5 i 20 Pf. niegumowane, każdy znaczek w innym typie - opisane przez ekspertów PZF M.Kalinowskiego i B Subocza w "Filateliście" 6/1978, w katalogu Fischer wycenione wyłącznie jako podlepkowe, licząc dopłatę za ★★ tylko dla znaczka gumowanego (Fi.5x1700.-=8500.-), stan zachowania bardzo dobry.

Fi.1-3A typ I-V
7 500 PLN
13426

400 PLN
13427

1944 znaczek wydania niedopuszczonego do obiegu poczty w getcie łódzkim na papierze białym prążkowanym pionowo - y, gwarancja Schmutz.

Fi.3yA
240 PLN
13428

Fi.454
Mi.485
300 PLN
13429

Fi.3296 ark.
Mi.3444
60 PLN