The auction will end on 01.03.2021

Current auction Warsaw Uprising 1944

4235

1944 POCZTA POWSTAŃCZA / W-wa SIERPIEŃ 1944 - wydanie przedrukowe tzw. mokotowskie; bardzo niebezpieczne fałszerstwo nadruku na znaczku GG za 20 gr., sygnowane; wielka rzadkość tego przedruku zachęcała do nadużyć, oryginalny nadruk wykonano tuszem o odcieniu granatowym, poza tym dość trudne do identyfikacji, ciekawe do specjalizacji.

Fi.5 FFi
200 PLN
Bid
4236

1944 POCZTA HARCERSKA - CZERNIAKÓW, unikalny list nadany 11.VIII. z Czerniakowa, ostemplowano go tam dwukrotnie (raz słabo czytelnie) stemplem "POCZTA HARCERSKA / CZERNIAKÓW" - Gryżewski typ 5 (Fi.4000.-); poprzez Śródmieście Płd. gdzie list ocenzurowano - stempelek "CENZURA HARCERSKA" - Gryżewski typ 1, dotarł on (pod ostrzałem) poprzez płytkie przejście przy Kruczej - jedyne przecinające dzielącą obie części Śródmieścia Al.Sikorskiego (Al.Jerozolimskie), do urzędu Śródmieście Płn.; oznaczono go tam trzykrotnie datownikiem "15 SIERP 1944" - Gryżewski typ 29, nadano numer "1973" czerwonym ołówkiem i wyekspediowano w kierunku atakowanej w tym czasie z lądu, powietrza i wody (Wisła) Starówki; to list o fantastycznie udokumentowanym obiegu; ze względu na niewielki rozmiar cenzurę postawiono na liście częściowo złożonym, a stemple nadawcze lekko na froncie, aby nie zamazywać adresu i mocniej na odwrocie złożonego listu, datownik przystawiono na wszystkich tych miejscach, w sumie trzy razy; po rozłożeniu wszystkie te stemple są doskonale widoczne; z Czerniakowa spotyka się bardzo mało listów, a bardzo rzadki stempel Poczty Harcerskiej znany jest lepiej z kilku dokumentów rozliczeniowych; gwarancja Schmutz.

Fi.5, 29
10 000 PLN
Bid
4237

1944 seria wydania definitywnego poczty polowej Armii Krajowej - na barykadach, znaczki w ładnym stanie, gwarancja Korszeń.

Fi.113-7
3 800 PLN
Bid
4238

1944 I wydanie definitywne, czysta seria w pięciu kolorach, z których każdy oznaczać miał inną dzielnicę lewobrzeżnej Warszawy (Fi.4000.-), mimo niewielkich przebarwień bardzo ładny, znacznie lepszy niż przeciętny stan zachowania, gwarancja z oznaczeniem typu każdego znaczka Schmutz.

Fi.113-17
3 800 PLN
Bid
4239

Fi.113-17
4 000 PLN
Bid
4240

Fi.114
700 PLN
Bid
4241

Fi.115
700 PLN
Bid
4242

Fi.117
700 PLN
Bid
4243

1944 II wydanie definitywne - nie wprowadzone do obiegu, znaczek typu 1 - "wcięcia w literach P i T", z niekatalogowanym błędem "szczerba z prawej strony u góry w drugiej literze A w WARSZAWA" i o lekkim podwójnym pionowym ząbkowaniu wzdłuż lewej ramki, gwarancja i opis Gryzewski.

Fi.118 MK1 B5
2 500 PLN
Bid
4244

1944 POCZTA POWSTAŃCZA / W-wa SIERPIEŃ 1944 - wydanie przedrukowe dla Śródmieścia; bardzo niebezpieczne fałszerstwo nadruku na znaczku GG za 1,60 zł. kasowane na wycinku dobrze sfałszowanym kasownikiem, oryginalny nadruk na tej wartości jest jak dotąd nieznany, ale może istnieć; wielka rzadkość tych nadruków zachęcała do nadużyć, ciekawe do specjalizacji.

Fi.FFi
200 PLN
Bid
4245

1944 wydanie Embicza, seria nie dopuszczona do obiegu wydana z inicjatywy Maksymiliana Broszkiewicza pseudonim "Embicz", seria w doskonałym stanie, gwarancja Krawczyk.

Fi.I-X
3 000 PLN
Bid
4246

1944 korespondencja w sprawie pomocy w odnalezieniu bliskich zaginionych w czasie Powstania, karta do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie wysłana 26.12 z robót przymusowych w Niemczech w miejscowości Velten, stempelek cenzury; stempel wpływu "RADA GŁÓWNA OPIEKUŃCZA" z dostawioną datą "3 STCZ 1945"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
Bid
4247

1944 list wysłany 27.7 z Neumünster do Rembertowa, miejscowości leżącej pod Warszawą na prawym brzegu Wisły, ze względu na wybuch Powstania i niemożność doręczania przez pocztę niemiecką przesyłek za Wisłę, list ze stosowną adnotacją "ZURÜCK! z.Zt.nicht zu befördern" zwrócono do nadawcy.

200 PLN
Bid
4248

1944 korespondencja w sprawie poszukiwania powstańców, którzy dostali się do niewoli niemieckiej w czasie Powstania, karta wysłana 22.12 z Piotrkowa do komendanta oflagu VIIB, przeadresowana i dosłana do oflagu VIIA, ponieważ poszukiwanych osób nie znaleziono w obozie przesyłkę zwrócono do nadawcy; dwa stempelki informacyjne: "Nicht im Oflag VIIA" i "ZURÜCK AN ABSENDER"; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

250 PLN
Bid
4249

1944 znaczek GG serii widoki zabytkowych budowli za 2 zł stemplowany grzecznościowo stemplem powstańczym typu 16 "POCZTA POLOWA / 1-VIII-1944 / WARSZAWA", nie mylić z nadużytymi ostemplowaniami tak zwanego wydania Embicza, znaczek z załamaniem widocznym od strony gumowanej, bardzo rzadkie i niespotykane, znaczek gwarancja , jako znaczek stemplowany Korszeń.

600 PLN
Bid
4250

1944 banknot okupacyjny będący w obiegu na terenie Polski ze stemplem na obu stronach "A.K. / "Reguła" / Pierwszy żołd / powstańczy / SIERPIEŃ 1944 R." w ramce, banknoty z tymi stemplami przeznaczone były dla żołnierzy ugrupowania jako pamiątkowy pierwszy żołd powstańczy, dobry stan zachowania.

400 PLN
Bid
4251

1945 korespondencja z prośbą o pomoc w odnalezieniu bliskich osób, zaginionych w czasie Powstania, karta wysłana 8.1 z miejscowości Bytom Odrzański do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie; stempel wpływu "RADA GŁÓWNA OPIEKUŃCZA" z dostawioną datą "3 LUT. 1945"; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
Bid
4252

1981 poczta harcerska zorganizowana z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego.

30 PLN
Bid
4253

20 PLN
Bid