Auction 102. WW2 military postage

3413

1945 list lotniczy z poczty polowej 121 do Stanów Zjednoczonych, stempel brytyjskiej cenzury nr 13199.

70 PLN
3414

1945 list lotniczy z poczty polowej nr 104 do Stanów Zjednoczonych, stempel cenzury nr 52.

150 PLN
3415

1945 kartka radzieckiej poczty polowej.

30 PLN
3416

1945 Ludowe Wojsko Polskie, widokówka wysłana z miejscowości Nowy Świętów na adres poczty polowej 38504 (6 Pułk piechoty) w Częstochowie, stempelek cenzury wojskowej 380 razem z datownikiem 12.XI.45; dobry stan zachowania.

80 PLN
3417

1945 II Korpus Polski we Włoszech, dekoracyjnie ofrankowany list (znaczki z wizerunkami trzech kolejnych monarchów brytyjskich) wysłany 18.VII za pośrednictwem poczty polowej 122 do USA, bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
3418

1945 DZIEŃ ZWYCIĘSTWA NAD JAPONIĄ (Victory over Japan Day - V.J. Day), widokówka wysłana 15.VIII z Chicago do żołnierza II Korpusu Polskiego we Włoszech, amerykańska nadawcza frankatura mechaniczna, datownik odbiorczy poczty polowej 122 z 4.IX i fioletowy stempelek cenury "52"; zwraca uwagę widokówka reklamowa nowego rodzaju usług pocztowych - Mailomat; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
3419

1945 Armia Polska we Francji, kartka na formularzu francuskiej poczty polowej nadana z polskiej poczty polowej we Francji do Anglii.

230 PLN
3420

1945 Armia Polska we Francji - list z polskiej poczty polowej we Francji do Anglii z datą 08.05.1945 - dzień zakończenia II wojny światowej

220 PLN
3421

180 PLN
3422

1945 Polskie jednostki okupacyjne na terenie Niemiec 1 SAMODZIELNA BRYGADA SPADOCHRONOWA, zaproszenie na obchody 4. rocznicy powstania brygady i 1. rocznicy boju pod Arnhem, podpisane (najpewniej) przez generała Stanisława Sosabowskiego - legendarnego twórcę jednostki i jej dowódcę w czasie bitwy pod Arnhem, którego za krytykę nieudolnego dowodzenia brytyjskiego w czasie całej operacji "Market Garden", pod naciskiem Brytyjczyków, dymisjonowano; w tym czasie Brygada wraz z 1 Dywizją Pancerną wchodziła w skład wojsk okupacyjnych w brytyjskiej strefie na terenie Niemiec i stacjonowała w Bersenbrück; niecodzienny dokument w dobrym stanie zachowania.

500 PLN
3423

1945 KATASTROFA LOTNICZA w KAIRZE, list wysłany 4 VII z Kompanii Sztabowej 5 Dywizji Piechoty za pośrednictwem poczty polowej 133 do Tel Awiwu, dwuobrączkowy datownik nadawczy POCZTA POLOWA 133, okrągły fioletowy stempelek cenzury "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 112" i owalny stempelek cenzora 573 odciśnięty dodatkowo na liście, czarny okrągły stempelek cenzury brytyjskiej "DEPUTY CHIEF FIELD CENSOR"; na odwrocie tranzytowy datownik brytyjskiej poczty polowej we Włoszech "BASE ARMY POST OFFICE 15" z datą 8 JY (8.VII), następnego dnia 9 lipca w Kairze miała miejsce katastrofa lotnicza, w której spłonął worek z polską korespondencją dla Poczty Polowej 112 w Jerozolimie, oferowany walor cudem przetrwał katastrofę i w brytyjskim urzędzie poczty polowej w Kairze opatrzono go fioletową pieczątką "SALVAGED MAIL", a na odwrocie doklejono kartkę informującą o uszkodzeniu przesyłki w wyniku pożaru "It is regretted that this item has been damaged by fire in circumstances beyond the control of the Army Postal Services. R.L.B. 4 Base A.P.O. M.E." oraz odciśnięto datownik "BASE ARMY POST OFFICE 4" z datą "22 AU" (22.VIII); unikalny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

4 800 PLN
3424

1945 list polskiej poczty polowej 102 stacjonującej na bliskim wschodzie do Londynu, stempel polskiej cenzury wojskowej, angielski wojskowy stempel tranzytowy na odwrocie.

130 PLN
3425

1945 składany list wojskowy pisany przez polskiego żołnierza, stemple "Wojskowy", radzieckiej poczty polowej i polskiej cenzury wojskowej nr 125.

100 PLN
3426

1945 korespondencja prywatna do Jana Ostoja - Wadowskiego do Londynu, wysłana z Francji. List z treścią nadany jeszcze przez pocztę polową (F.M) z zalepką francuskiej cenzury wojennej i licznymi stemplami kontroli brytyjskiej

180 PLN
3427

1945 korespondencja prywatna do Jana Ostoja - Wadowskiego, służącego wówczas w Polskich Siłach Zbrojnych w Szkocji, wysłana z Francji, list z treścią z zalepką francuskiej cenzury wojennej i licznymi stemplami kontroli brytyjskiej.

180 PLN
3428

1945 Poczta polowa II Korpusu, esej znaczka wykonany techniką rotograwiurową, opinia Walocha.

400 PLN
3429

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, seria znaczków skasowana 10.II datownikiem Poczty Polowej, ładny stan zachowania.

Fi.1-4
120 PLN
3430

1946 Poczta Polowa II Korpusu, seria znaczków pierwszego wydania.

Fi.1-4
70 PLN
3431

Fi.1-4
400 PLN
3432

Fi.1-4
200 PLN
3433

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, seria znaczków czystych.

Fi.1-4
80 PLN
3434

Fi.1-4
60 PLN
3435

Fi.1y P1-4y P1
2 400 PLN
3436

Fi.1-6, bl.1
500 PLN
3437

1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, marginesowy czworoblok znaczków za 55 gr. ze znacznie przesuniętym ząbkowaniem pionowym, lewy górny lekko zgięty gratis - liczone tylko trzy w pięknym stanie.

Fi.2 MK
240 PLN
3438

1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, parka znaczków z nadrukiem nowej wartości - na lewym znaczku bardzo rzadko występujące liczne usterki nadruku i niestety lekki ślad podlepki, poza tym w bardzo ładnym stanie.

Fi.5y
400 PLN
3439

1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, narożny czworoblok znaczków z nadrukiem nowej wartości 5/2 zł., z przesunięciem perforacji poziomej dwóch dolnych rzędów w lewo, piękny stan.

Fi.5 MK
500 PLN
3440

120 PLN
3441

1946 Poczta Polowa II Korpusu, znaczek drugiego wydania z nadrukiem nowej wartości.

50 PLN
3442

1946 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, polecony list lotniczy wysłany 8.I.1946 z Leszna do polskiej Lotniczej Szkoły Technicznej (No.16 School of Technical Training) w bazie Cammeringham w Anglii, przesyłka poszukiwała bezskutecznie adresata który prawdopodobnie powrócił do Polski, informacyjny stempelek pocztowy "UNDELIVERED FOR REASON STATED/ RETURN TO SENDER", list odesłano 22.I z Liverpoolu (datownik RETURNED LETTER OFFICE LIVERPOOL) do nadawcy; stempelek cenzury wojskowej nr.1620; datowniki odbiorcze Poznań z 1.III i Leszno z 2.III; efektowna całość o ciekawym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania; sygn. J.Księski.

Fi.377, 379B
Mi.410, 412A
200 PLN
3443

1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok z serią znaczków pierwszego wydania.

Fi.bl.1
320 PLN
3444

Fi.bl.1
290 PLN
3445

1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok czysty w ładnym stanie (Fi.350.-), z bardzo ciekawymi błędami "uszkodzony Orzeł", fragmenty listwy ochronnej odbite w lewym dolnym rogu bloku, poziome linie na dolnym marginesie i co bardzo rzadkie z obniżonym skośnie lekko odbitym znaczkiem za 1 zł., zachowany w pięknym stanie.

Fi.bl.1y B1
600 PLN
3446

1946 Poczta Polowa II Korpusu, próba bloku na białym papierze, kasowana grzecznościowo datownikiem Poczty Polowej 136, co ciekawe górny znaczek lekko przesunięty w lewo, a środkowy w prawo, gwarancja.

Fi.bl.1x
800 PLN
3447

1946 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list polecony wysłany 17.XII za pośrednictwem poczty polowej 798 (obsługującej jednostki I Korpusu) do Poznania, w adresie nadawcy podano kryptonim pocztowy jednostki - 108 - 1 Pułk Pancerny 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem gen.Maczka; po licznych dosłaniach i bezskutecznym poszukiwaniu adresata 3.I.1947 zwrócony do nadawcy; wiele adnotacji i stempli - wspaniale udokumentowany obieg pocztowy; efektowny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
3448

50 PLN
3449

70 PLN
3450

1946 Armia Polska na kontynencie, list polecony z oddziału żandarmerii Obozu Zbornego Wojska Polskiego Nr.3 w Lille (3 Polish Reception Camp/ British Forces in France) do "ARMY POST OFFICE" w Kirkcaldy w Szkocji, wysłany 21.IX za pośrednictwem brytyjskiej poczty polowej 801 stacjonującej w tym okresie w Paryżu, obsługującej m.in. oddziały polskie rozlokowane we Francji; ponieważ określenie odbiorcy nie było precyzyjne, przesyłkę 26.IX zwrócono do nadawcy; informacyjne stempelki pocztowe: "Not Known SS2", "UNDELIVERED FOR REASON STATED/ RETURN TO SENDER" i "REBUT/ Inconnu"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym.

250 PLN
3451

1946 list lotniczy wysłany z polskiej poczty polowej 123 nadany 12.4.46 do Stanów Zjednoczonych.

200 PLN
3452

30 PLN