Auction 101. WW1 military postage

37131

Fi.Cp4
300 PLN
37132

Fi.Cp4
100 PLN
37133

Fi.Cp4
200 PLN
37134

500 PLN
37135

800 PLN
37136

1918 Armia Polska we Francji - formularz do Lwowa wysłany 8.I z poczty polowej 408 (obsługującej jednostki ukraińskie), przez Polaka służącego w armii austriackiej na froncie zachodnim lub włoskim, z treści listu wynika niedwuznacznie, że nadawca zamierza przedrzeć się przez linię frontu i dołączyć do formującej się od połowy 1917 roku we Francji Armii Polskiej; fragment treści: "... przypuszczam, o ile sytuacja w najbliższym czasie się nie wyjaśni - trzeba będzie niebawem zmienić klimat, nie znaczy to jakobyśmy koniecznie mieli zajadać pomidory, nie jest bowiem wykluczone, że będziemy mieli sposobność spijać wina szampańskie. Byłoby jednak przedwczesne gdybyście niepokoili się temi wiadomościami, są one wprawdzie czemś więcej niż plotkami - niemniej jednak są oparte na przypuszczeniach tylko."; w tym czasie bardzo wielu Polaków z armii niemieckiej i austriackiej zasilało w ten sposób szeregi powstającego Wojska Polskiego, jak widać dotyczyło to też żołnierzy polskich służących w jednostkach złożonych z Ukraińców; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

800 PLN
37137

200 PLN
37138

1918 Amerykański Korpus Ekspedycyjny w Europie, widokówka wysłana 11.IX z terenu Francji do Richmond Hill w USA; stempelek cenzury; adres nadawcy najpewniej usunięty (wydrapany) przez cenzurę; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

80 PLN
37139

1918 formularz o sygnaturze "F36(1.17)" wysłany 7.10 ze szpitala polowego w Modlinie, datownik nadawczy MODLIN z wyróżnikiem "***", stempel formacyjny.

20 PLN
37140

1918 dekoracyjna widokówka propagująca 8 pożyczkę wojenną z hasłem "WRACAJĄCY ZWYCIĘZCY: "MYŚMY SPEŁNILI NASZ OBOWIĄZEK, SPEŁNIJCIE WY TAKŻE SWÓJ!", na odwrocie tekst "SUBSKRYBUJCIE 8 POŻYCZKĘ WOJENNĄ", identyczne karty wydawane były z tekstem we wszystkich urzędowych językach CK monarchii - oferowana z tekstem polskim jest bardzo rzadka; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

160 PLN
37141

50 PLN
37142

50 PLN
37143

120 PLN
37144

120 PLN
37145

300 PLN
37146

80 PLN
37147

1918 przekaz paczkowy (skrzynia owoców i warzyw) wysłany z węgierskiej poczty polowej nr 460 w Stanisławowie do Horn w Austrii, stempel formacyjny "K. und k. Garnisonsoffiziersmesse Stanislau", na odwrocie stempel odbiorczy.

1 000 PLN
37148

1919 Poczta Ukraińska - koperta zawierająca wewnątrz list z pełną treścią, ofrankowana znaczkiem rosyjskim za 10/7 kop. z nadrukiem trójzębu typu I z Jekaterynosławia i znaczkami wydania definitywnego wysłana 11.3 z miejscowości СЕНТЯНОВКА ЕКАТ. do miejscowości Dubicze w gminie Nowy Dwór (woj.nowogródzkie), ponieważ nadawca podał adres w starym formacie: "gubernia wileńska, powiat lidzki, gmina dubicka", na poczcie dopisano cyrylicą "Новодворское"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.5B, 64
600 PLN
37149

1 000 PLN
37150

180 PLN
37151

1919 OBRONA LWOWA - formularz poczty polowej datowany 22.III, wysłany 24.III za pośrednictwem Poczty Polowej nr.12 ze Lwowa do Ostrowa Łomżyńskiego w okresie najcięższych walk z Ukraińcami, gdy połączenie z resztą kraju utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl, która w wyniku ofensywy ukraińskiej rozpoczętej w początkach marca została 11.III w kilku miejscach przerwana i Lwów znalazł się w okrążeniu; oddziały pod dowództwem gen.Iwaszkiewicza idące z odsieczą broniącemu się miastu po 10 dniach 20.III wyparły Ukraińców i odblokowały linię kolejową; pieczęć formacyjna z orłem "DOWÓDZTWO I BATALIONU 36 p.p. W.P", datownik odbiorczy OSTROW z usuniętym niemieckim napisem GOUV.LOMZA (nawias pozostał) z 29.III, dodatkowo stempelek CENZUROWANO; 36 pułk piechoty Legii Akademickiej sformowany z młodzieży akademickiej uczelni warszawskich, wyrąbał sobie bagnetami drogę do oblężonego Lwowa, gdzie wkroczył 10.I witany entuzjastycznie przez mieszkańców miasta; ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

300 PLN
37152

1919 "PAMIĄTKA PRZEJAZDU WOJSK POLSKICH Z FRANCJI PRZEZ OSTRÓW ROKU 1919" - widokówka z okolicznościowym nadrukiem, treść napisana po francusku, adresowana do Paryża; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta).

Karta upamiętnia przybycie oddziałów "Błękitnej Armii" generała Józefa Hallera z Francji do Polski; oficjalne powitanie polskich żołnierzy na polskiej ziemi nastąpiło 18.04.1919 na dworcu kolejowym w Ostrowie Wielkopolskim, generała Hallera witano tam uroczyście dwa dni później - 20.04.1919.

320 PLN
37153

6 000 PLN
37154

300 PLN
37155

1919 walki nad Dźwiną i na Łotwie, widokówka datowana "1/XII 919" wysłana za pośrednictwem poczty polowej nr.20 do miejscowości Męcina, dwuobrączkowy gumowy datownik nadawczy "POCZTA POLOWA *No20*" z miejscem na wpisanie daty, dwuwierszowa ramkowa pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO I DYWIZYONU 3-go Pułku Artyleryi Polowej" z parafką cenzora, rzadko spotykany stempelek "CENZUROWANO" w ramce; 3 Pułk Artylerii Polowej po wcześniejszych walkach o wyzwolenie Wilna, później Mińska i Bobrujska, zimę 1919 (X-XII) spędził w składzie 3 Dywizji Piechoty Legionów nad Dźwiną (od Dyneburga po Druję), uczestnicząc w walkach pozycyjnych, żołnierze jednostki brali czynny udział w wypadach "za rzekę" nękając nieprzyjaciela (Rosjan) i zadając mu ciężkie straty; ofensywa na Łotwie rozpoczęła się 3.I.1920 roku atakiem na Dyneburg; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

800 PLN
37156

1919 wojna polsko-sowiecka, rosyjska karta-formularz datowana 2.X, wysłana za pośrednictwem poczty polowej 20 do Warszawy, częściowo odciśnięty datownik "POCZTA POLOWA 20" z miejscem na wpisanie daty, ramkowa pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 9 PUŁKU PIECHOTY LEGIONÓW L.dz....", rzadko spotykany stempelek cenzury wewnętrznej jednostki "Cenzurowano"; nieco słabszy stan zachowania.

200 PLN
37157

1919 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 27.X z Biura Policji w Grójcu do żołnierza 9 Pułku Piechoty Legionów w Zamościu jako przesyłka poczty polowej, datownik nadawczy GRÓJEC z wyróżnikiem "*b*", czytelnie odciśnięty odbiorczy dwuobrączkowy datownik "POCZTA POLOWA 20" z miejscem na wpisanie daty; walor w dobrym stanie zachowania.

150 PLN
37158

1919 wojna polsko-sowiecka, nieopłacona widokówka wysłana 29.X z Sambora do żołnierza 9 Pułku Piechoty Legionów na adres poczty polowej 20, na poczcie została zapewne potraktowana jako przesyłka poczty polowej, datownik nadawczy SAMBOR z wyróżnikiem "8a*"; słabszy stan zachowania.

60 PLN
37159

1919 rzadka widokówka (Białystok elektrownia) wysłana z Białegostoku do miejscowości Kisielsk, gmina Prawda, Poczta Łuków, przesyłka oznaczona pieczęcią formacyjną "Komenda Milicji Ludowej Pow. Białostockiego" zwalniającą od opłaty pocztowej, datownik urzędu przejściowego w Łukowie LUKOW z wyróżnikiem "***", oraz najprawdopodobniej unarodowiony rosyjski datownik urzędu w Stoczku Łukowskim, przez który to urząd przesyłka musiała przechodzić; wyjątkowy walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

800 PLN
37160

1919 OBRONA LWOWA, od zarania niepodległości toczyły się walki polsko-ukraińskie o Lwów, powstała tam też pierwsza w Polsce poczta polowa, której nadano nr.1; najwcześniejsze przesyłki wysłane za jej pośrednictwem pochodzą z końca grudnia 1918 roku, a z datownikiem jak na oferowanej całości ze stycznia 1919 roku; widokówka datowana 8/II.919", wysłana 14.II za pośrednictwem poczty polowej nr.1 do Jasła; bardzo wyraźna odbitka pieczęci formacyjnej "7. Kompania 5. pułk Legionów"; 5 pułk piechoty Legionów walczył od samego początku w obronie Lwowa, cały styczeń i luty 1919 roku pułk walczył na odcinkach Zboisk-Krzywczyc-Majerówki-Pasiek Miejskich i Sichowa, próby podejścia nieprzyjaciela na pozycje pułku zostały krwawo odparte; walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
37161

1919 Armia gen. Józefa Hallera w transporcie, widokówka wysłana 23 V z Nowego Targu do obozu wojsk polskich we Francji w Malay le Grand (Yonne), stempelki cenzur: krakowskiej K3 w kółku i francuskiej owalny "OUVERT 170 Par l'AUTORITE MILITAIRE", przesyłka poszukiwała adresata po różnych formacjach - adnotacje: "Inconnu 4R.I.I.S.", "Inconnu Bataillion du Manoeuvre"; wynikało to zapewne z faktu, że jednostki polskie w tym okresie (kwiecień-czerwiec) były w trakcie relokacji do Polski, przesyłka jako niedoręczalna we Francji została przewieziona do Polski, gdzie podjęto kolejną próbę jej doręczenia, prawdopodobnie skuteczną; na odwrocie dwukrotnie odciśnięty datownik FRONTOWA POCZTA POLOWA No31 z wyróżnikiem "a" z pierwszych dni lipca - wprowadzono go do użytku 4 VII do obsługi pocztowej 3 Dywizji Strzelców Armii Hallera; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

1 200 PLN
37162

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, widokówka wysłana 22-7 z Częstochowy do Francji ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES * 310 *" - przydzielonym do obsługi I Korpusu Armii Polskiej; dopisek FM (Franchise Militaire) zwalniający korespondencję wojskową od opłaty pocztowej; datownik odbiorczy Voisey z 28-7; bardzo dobry stan zachowania (Fi. od 1.200.-).

800 PLN
37163

180 PLN
37164

1919 Powstanie Wielkopolskie, kartka Budsin (Budzyń) wysłana 21.11.19 do Ostrowa, stempel formacyjny "7 PUŁK III BAON STRZELCÓW WIELKOP / Stempel listowy", pełniący rolę również stempla cenzury Powstania Wielkopolskiego fotoatest Drzewiecki.

900 PLN
37165

1919 kartka ze Lwowa wysłana 5.4.19 z zapasowego szpitala we Lwowie do Warszawy datownik "POCZTA POLOWA W.P. * 12 *", stempel formacyjny "Zapasowy Szpital II. Nacz. Dow. Wschód / we Lwowie", widokówka ze zdjęciem gmachu szpitala "Technika".

100 PLN
37166

1919 list wysłany z 1 batalionu 8 pułku piechoty legionów z 3 Dywizji Legionów do Łodzi, stempel poczty polowej "POCZTA POLOWA * No 20 *", pieczęć formacyjna "I Baon 8 p.p. Legionów (-) Pieczęć pocztowa" oraz stempel "Cenzurowane".

110 PLN
37167

120 PLN
37168

1 900 PLN
37169

400 PLN
37170

1919 formularz pocztowy komendy obwodowej wysłany lokalnie 16.19 z odwodowej kompanii uzupełniającej w Poznaniu z rozkazem stawienia się na badanie, pieczęć "OBWODOWA KOMENDA UZUPEŁNIAJĄCA * POZNAŃ * (-) Pieczęć pocztowa".

110 PLN