Auction 101. Polish Kingdom

36898

1866 Królestwo Polskie 289 - ZĄBKOWICE; znaczek rosyjski za 1 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 289 - w małej ekspedycji dworcowej w Ząbkowicach (otwartej 16.2.1861) na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej; na znaczku rosyjskim ma on najwyższy - 10 współczynnik rzadkości według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; ładny stan.

Fi.18x
Mi.18x
2 800 PLN
36899

1866 rosyjski znaczek za 1 kop. unieważniony kasownikiem ambulansowym "D.B. / 1." w czterech okręgach używanym na drodze bydgoskiej.

Fi.18x
150 PLN
36900

1866 Królestwo Polskie 182 - ŁÓDŹ, znaczek rosyjski za 3 kop. - błędnodruk z tłem 5-cio kopiejkówki, wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15 (Fi.400.-); unieważniony polskim kasownikiem numerowym 182 - Łódź, ma kilka krótszych ząbków i nieduże prześwitki.

Fi.19s
Mi.19xF
120 PLN
36901

1866 Królestwo Polskie 205 - WIELUŃ; koperta listu zagranicznego z Wielunia do Iwonicza w Galicji adresowana na ręce Hrabiny Heleny Załuskiej; opłacona rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 205 - Wieluń, ma on wysoki - 5 stopień rzadkości w dziesięciopunktowej skali M.A.Bojanowicza; po lewej datownik nadawczy typu IIIC z 7.2, po prawej austriacki stempel pochodzenia POLOGNE - stawiany na przesyłkach przychodzących z terenów Królestwa Polskiego; na odwrocie datowniki - kolejowy Granica ж(елезная) д(орога) z 20.2 i trzy różne tranzytowe austriackie zgodne z trasą opisaną na froncie; ładny dekoracyjny walor; gwarancja z opisem.

Fi.21x
3 000 PLN
36902

1866 rosyjski znaczek za 10 kop. unieważniony kasownikiem "BW" w czterech okręgach używanym w ekspedycji dworcowej na drodze Bydgoszcz - Wiedeń.

Fi.21x
150 PLN
36903

Mi.18x, 19xF, 21x
1 800 PLN
36904

1866 rosyjski znaczek za 5 kop. unieważniony kasownikiem numerowym z Kalisza z cyfrą "191" w czterech okręgach.

Mi.20x
40 PLN
36905

1867 Królestwo Polskie 158 - CZĘSTOCHOWA na WĘGRY; kompletny list na Węgry (bliski, ale zaskakująco rzadki kierunek wysyłki) opłacony znaczkami rosyjskimi za 5 i 10 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 158 - Częstochowa, na froncie stempelki: informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę FRANCO oraz austriacki pochodzenia POLOGNE; na odwrocie datowniki graniczny Szczakowa z 4.12, tranzytowy z Cieszyna z 5.12 oraz odbiorczy z Thuroczsz Marton 7.12; krawędź listu lekko odcisnęła się na znaczkach, poza tym bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.14y, 15y
Mi.14y, 15y
3 200 PLN
36906

1867 firmowy list z Warszawy do Londynu wysłany 22 stycznia 1867, znaczki skasowano czteroobrączkowym stemplem z literami "BW" uzywanym w ekspedycji pocztowej na Dworcu warszawskim, datownik "EKSPEDYCJA POCZTOWA DWORZEC WARSZAWA 22/1", stempelek "FRANCO" i pruski stempel graniczny "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BUR. XI FRANCO 22.1.67 II", stempel "P.D." i "LONDON PAID", jeden znaczek za 10 kop. użyty powtórnie na szkodę poczty (słabo widoczne pierwotne kasowanie), co charakterystyczne znaczek ten został wklejony pomiędzy inne znaczki , a jego brzegi zaklejone aby ukryć powtórne użycie, charakterystyczne również, że oba znaczki za 10 kop. pochodzą z innych partii co widać po odmiennych odmianach kolorów, list zagięty ale w bardzo dobrym stanie, fortoatest Pelc (bez opisu podwójnego użycia).

Mi.14, 15
2 000 PLN
36907

1867 kompletny składany list (rozłożony do ekspozycji) z Warszawy do Paryża, opłata gotówkowa, stemple tranzytowe, graniczne i odbiorcze.

500 PLN
36908

1868 Królestwo Polskie MAŁE DW - KASOWNIK AMBULANSOWY; list z Dąbrowy nadany w ambulansie na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej do Warszawy; opłacony rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniono go unikalnym kasownikiem ambulansowym D(roga) W(iedeńska) - typ z małymi literami, który po 1866 roku zastąpił na tej linii kasowniki z kropką; na kopercie brak odręcznej adnotacji o miejscu nadania i dacie, jest za to adnotacja "bpilno", a pod znaczkiem "fnco", sam list datowany jest na 3.12 według kalendarza gregoriańskiego, na odwrocie posiada datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA z 23/10 według kalendarza juliańskiego - czyli z 4.11 według gregoriańskiego; kasownik z małymi literami DW jest znany tylko z dwóch listów i dużego wycinka pokazanego w monografii M.A.Bojanowicza na tablicy 34, na aukcji jego zbioru oferowany list osiągnął (obok równie rzadkiego DT) najwyższą cenę ze wszystkich listów ambulansowych opłaconych znaczkami rosyjskimi, poza minimalnie krótszym narożnikiem znaczka i nacięciami tekstu ułatwiającymi złożenie dość grubego listu całość jest kompletna i zachowana w bardzo dobrym stanie, na odwrocie gwarancja M.A.Bojanowicza, fotoatest Petriuk BBP.

Fi.21x
12 000 PLN
36909

1869 kompletny list zagraniczny do Francji opłacony znaczkami rosyjskimi za 3, 5 i 20 kop. wydania z 1866 roku, znaczki unieważnione ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; na froncie nadawczy datownik warszawski z 24/3 i stempelek FRANCO; list przesłano koleją Drogą Bydgoską do granicy Pruskiej w Aleksandrowie, a dalej ambulansem Aleksandrowo-Berlin (czerwony datownik AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BUR.XI - FRANCO); stemple tranzytowe: czerwony pruski "P.D." (Transit Aachen) i niebieski francuski PRUSSE ERQUELINES, na odwrocie datownik przejściowy PARIS A BORDEAUX i odbiorczy BORDEAUX, owalna niebieska kaszetka nadawcy "SOWIŃSKI & SZULE w WARSZAWIE" w WARSZAWIE; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania (list poziomo zagięty).

Fi.19x, 20x, 22x
Mi.19x, 20xb, 22x
900 PLN
36910

1869 list z Warszawy 1.6.69 do Lionu, trójkolorowa frankatura, stemple tranzytowe; "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BUR. XI \\ FRANCO 13.6.69" i czerwony pruski "P.D." (Transit/Aachen, Saarbrücken), pruski stempel graniczny "PRUSSE ERQUELINES // 2.VI.69", ręcznie wpisana opłata dodatkowa "5½" Gr., stan bardzo dobry.

Mi.13, 14, 16
600 PLN
36911

1870 Królestwo Polskie - AMBULANS DB/1; koszulka listu składanego z Aleksandrowa Pogranicznego do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4, oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniono rzadkim polskim kasownikiem ambulansowym DB/1 - Droga Bydgoska, na froncie kaszetka firmowa "S.H.NOWIŃSKI / ALEKSANDROWO" z ręcznie wpisaną datą 11.4.; na odwrocie warszawski godzinnik odbiorczy / 11.4.1870 / 5; na Drodze Bydgoskiej listy nadane w ambulansach w kierunku Warszawy są bardzo rzadkie; koszulka listu kompletna, delikatnie otwarta i bez najmniejszych rozdarć, gwarancja.

Fi.21x
Mi.21x
4 000 PLN
36912

1870 BŁĄD TŁA - rosyjski znaczek za 3 kop wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo z ząbkowaniem 14,5:15, z tłem trójkąty - jak dla znaczka za 5 kop;, obwoluta listu z Warszawy do Berlina, frankatura trójkolorowa, stempel pruski graniczny "AUS RUSSLAND / FRANCO", znaczek za 3 kop. jest błędnodrukiem (Mi.19xF), poziome złamanie, stan bardzo dobry, fotoatest Pelc.

Mi.18x, 19xF, 21x
2 200 PLN
36913

1871 Królestwo Polskie - AMBULANS WARSZAWA - ALEKSANDRÓW POGRANICZNY, FRANCO - ФРАНКИРОВАНО; list z Warszawy do Londynu, opłacony według taryfy zagranicznej do Anglii rosyjskimi znaczkami za 1, 5 i 20 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono bezpośrednio datownikiem ambulansowym "ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ No.27-28" z dnia 1 СЕН.1871 (13 według kalendarza gregoriańskiego), cyfra kodowa 1 w kasowniku ambulansowym wskazuje Warszawę jako miejsce nadania listu do ambulansu; to bardzo wczesny kurs na linii Warszawa- Aleksandrów Pograniczny, literatura rosyjska podaje datę jej uruchomienia na sierpień 1871, choć znany jest jeden list wcześniejszy; na górze stempel informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę "ФРАНКИРОВАНО" (Frankowano); na dole pruski kolejowy stempel graniczny "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BÜR.XI/ FRANCO" z 13.9.71, a pod znaczkami londyński stempel odbiorczy LONDON PAID z 15.9.71; po lewej owalna kaszetka nadawcy i pruski ramkowy stempel tranzytowy PD; wszystkie stemple wzorcowo odbite, całość w pięknym stanie zachowania, gwarancja i opis.

Fi.18x, 20x, 22x
Mi.18x, 20x, 22x
4 000 PLN
36914

1871 kompletny składany list z Warszawy do Paryża, trójkolorowa opłata znaczkami rosyjskimi, liczne stemple tranzytowe szczegółowo opisane w ateście, bardzo dobry stan zachowania, fotoatest Pelc.

Mi.12, 16, 20x
900 PLN
36915

1872 Królestwo Polskie AMBULANS 31-32 KOLUSZKI - ŁÓDŹ, znaczek rosyjski za 20 kop. wydanie z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego o ząbkowaniu 12,5, skasowany kolejowym stemplem ambulansowym nr.31-32 Koluszki-Łódź wprowadzonym w 1872, bardzo ładny stan.

Mi.6
900 PLN
36916

1872 Królestwo Polskie - 1106 KOSZYCE; koperta listu z Koszyc do Suchdołów przez Lublin i Piaski; opłacono go rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniono go trójkątnym kasownikiem numerowym ze ściętymi wierzchołkami 1106 - Koszyce, nieznanym na żadnym innym liście; na odwrocie rosyjskojęzyczny stempel nadawczy кошицы кѣлец г / 13 февраля 1872го i odbiorczy пяски пюълинско / февраля 1872года z ręcznie wpisanym dniem 18; to, że stempel 1106 nie był dotąd znany nie jest dziwne, bo jego poprzednik - polski kasownik numerowy 119 z Koszyc, ma najwyższy 10 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza zarówno na znaczku polskim jak i rosyjskich; kasowniki trójkątne ze ściętymi wierzchołkami o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji; powyższy to nowe odkrycie w polskiej i rosyjskiej filatelistyce, koperta jest w znakomitym stanie, a wszystkie stemple bardzo czytelnie odbite, gwarancja z opisem.

Fi.21x
8 000 PLN
36917

1872 list z Warszawy do Katowic z użyciem rosyjskiej koperty z wydrukowanym znakiem opłaty, stemple tranzytowe i odbiorcze szczegółowo opisane w ateście, w tym bardzo rzadki stempel "Aus Russland / per Kattowitz", fotoatest Pelc.

Mi.U16C
1 600 PLN
36918

1875 rosyjski znaczek za 20 kop. unieważniony warszawskim kasownikiem numerowym z jedynką w ośmiokątach.

Mi.22x
80 PLN
36919

1879 Królestwo Polskie, list wysłany 30.11 z Krasnegostawu do Warszawy, opłacony znaczkiem rosyjskim za 7 kop wydania z 1875 roku na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14½:15; znaczek skasowany datownikiem "КРАСНОСТАВЪ" z ozdobnikiem odciśniętym dodatkowo obok, na odwrocie warszawski stempel odbiorczy "ВАРШВА 1 ЭКСПЕД"; dobry stan zachowania.

Mi.25x
200 PLN
45201

1858 znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5 unieważniono kasownikiem numerowym 109 - Słonim.

Mi.5
1 200 PLN