Auction 101. Post offices abroad 1919-1939

39419

1938 Port Gdańsk, "ŻĄDANIE ZWROTU LUB ZMIANY ADRESU PRZESYŁEK POCZTOWYCH", polski znaczek opłaty bez przedruku użyty w Gdańsku na wycinku dokumentu pocztowego o sygnaturze "M.P.i T. Nr.98-poczt.(XI.36) 10.000", znaczek unieważniony 4 IV datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T. No 1" z wyróżnikiem "l", w najnowszej książce H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" opisano dwa rodzaje tych formularzy (ten jest skatalogowany pod nr.15.2), jako znaną datę jego użycia podano dzień z tego właśnie wycinka 07.04.1938, a stopień rzadkości określono jako RRR - wyjątkowo rzadkie (1-5 znanych odbitek), co dodatkowo świadczy o rzadkości tych dokumentów, to fakt, że jako ilustrację w książce wykorzystano czarno-białą reprodukcję formularza skatalogowanego jako 15.1, a ten 15.2 wcale nie został pokazany, unikalny walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Krawczyk.

Fi.299
Mi.320
800 PLN
39420

1938 Port Gdańsk, 20. rocznica odzyskania niepodległości, czysta karta wydania definitywnego, bardzo dobry stan zachowania (Fi.250.-).

Fi.Cp4
150 PLN
39421

Fi.Cp4
140 PLN
39422

1939 Port Gdańsk, 20. rocznica odzyskania niepodległości, 25 gr - frankatura pojedyncza, list wysłany 11 VIII z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Żnina; znaczek unieważniono jednoobrączkowym datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY GDAŃSK 2" z wyróżnikiem "b" z wyszczerbioną nad literą T obrączką (Vogels 2.1.5b.2); znaczki tego wydania spotykane są przeważnie na korespondencji filatelistycznej, całości z oryginalnego obiegu spotykane są bardzo rzadko; walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Krawczyk.

Fi.34
Mi.36
250 PLN
39423

1939 list polecony z Warszawy 30.V.39 opłacony znaczkiem dla polskiej poczty w Gdańsku, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.35
180 PLN
39424

1939 Port Gdańsk, polskie znaczki opłaty bez przedruku użyte w Gdańsku, blok 25. rocznica wymarszu Legionów, skasowany 2.VIII w Polskim Urzędzie Gdańsk 1; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.bl.8
250 PLN
39425

600 PLN